Jump to content

Xiaomi Mi 5S


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως αν ήξερα ότι είναι τόσο χάλι δε θα το έπαιρνα. Τελικά από ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα αυτό που με ικανοποίησε σε κάμερα περισσότερο σαν τελικό αποτέλεσμα είναι το Meizu mx4. Ενώ κατά τα άλλα το κινητό είναι απίστευτο σε όλα του, η κάμερα το χαλάει πολύ. Το χειρότερο είναι ότι παίζει να έχει τον καλύτερο φακό που έχει μπει ποτέ σε κινητό και δε μπορείς να το διαπιστώσεις και να τον ευχαριστηθείς λόγω του OIS. Έχω απογοητευτεί με τα κινέζικα, όλο ανακαλύπτεις ότι κάτι πάντα σημαντικό λείπει. Ποτέ δε μπορείς να πεις ότι βρήκα ένα κινητό κινέζικο που με καλύπτει γενικώς σε όλα (όχι 100%) και θα το κρατήσω για 3 χρονάκια. Πάντα θα ανακαλύπτεις ένα σημαντικό μειονέκτημα που θα σε κάνει να ψάχνεις το επόμενο κινητό σου!

 

Συμφωνω ειχα το mi5 οταν πρωτοβγηκε και το εδωσα γιατι δεν ειχε καλη καμερα.Το ξαναπηρα υστερα απο καποιους μηνες και ειδα οτι τα πραγματα εγιναν καλυτερα χαρην στα update του λογισμικου.Το εδωσα και αυτο γιατι εχω μια μουρλα με τα κινητα και ειδικα με xiaomi.Μετα πηρα το mi5s παρατηρησα αυτο που λετε,Ενω εχει πολυ καλο φακο δεν εχει ois και εκτος απο αυτο πιστευω για ολα ειναι υπευθυνο το λογισμικο της καμερας.Για να καταληξω καπου γενικα ολα τα κινεζικα ναυαρχιδες υστερουν στην καμερα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Το xiaomi mi5s εχει την καλυτερη καμερα απο ολα τα xiaomi ειδικα σε low light.Kαι το λεω αυτο γιατι το συγκρινα με s7 σε χαμηλο φωτισμο σε manual και δεν ειχε την τεραστια χαωδης διαφορα.Υπαρχει ομως ενα αλλα.Με το s7 εβγαλα μια φωτο με το mi5s χρειαστηκε να βγαλω 5 φωτο για να καταληξω στην καθαροτερη.Ειμαι fan της xiaomi για αυτο το εδωσα το mi5s για να παρω το mi6 οταν βγει αλλα αν εξαιρεσω τον εαυτο μου το συμπερασμα το δικο μου ειναι δεν χρειαζεται να ειναι καποιος φωτογραφος για να απαιτει μια αξιοπρεπη φωτογραφια απο την στιγμη που δινει τοσα χρηματα πρεπει να απαιτεις ειδικα τον τελευταιο καιρο βλεπουμε την σειρα mi να κοστιζει ακριβα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 988
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποια ρομ εχεις εγω με την τελευταια ελληνικη δουλευει τελεια το fingerprint καλυτερα απο το redmi note 3 που ειχα
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ εχεις εγω με την τελευταια ελληνικη δουλευει τελεια το fingerprint καλυτερα απο το redmi note 3 που ειχα

 

αν κοιταξεις 4 μηνυματα πιο πισω το λεω. μην διαβαζεις μονο την τελευταια προταση απο το τελευταιο μηνυμα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αν κοιταξεις 4 μηνυματα πιο πισω το λεω. μην διαβαζεις μονο την τελευταια προταση απο το τελευταιο μηνυμα. :wacko:

 

εγω εχω την τελευταια ελληνική και δεν βλεπω αυτο που λες !!!και γενικα ανεβασε μερικες φωτογραφιες να δουμε και εμεις !!!και πιο τηλεφωνο ειναι αυτο που δεν χρειάζεται σταθερό χερι ??(και ειχα και το s7 edge εγω δεν λεω οτι να ναι!!) κανεις σύγκριση με το mx4 που ειναι μακραν χειρότερο σε φωτογραφια και λες οτι βγαζει καλυτερες ??? το ειχα και το mx4 (που φυσικα δεν εχει ois) και mx4 pro και τωρα εχω σπιτι το mx5 και φυσικα η φωτογραφιες που βγαζει το mi5s ειναι κλάσης ανωτερα απο το mx5 που εχω τωρα !!

και αν θελετε θα σας κανω και ενα συγκριτικο με το mx5!! εδω εχω αρκετες φωτογραφιες απο mi5s και ολες ειναι στα γρηγορα καποιες που εβγαζα manual προσπαθουσα να το κρατησω οσο πιο σταθερό γινοταν!! και οχι η καμερα του mi5s αλλα και του mi5 ειναι αξιοπρεπεστατες!!!

και κατι ακομα τον ιδιο φακο εχει το pixel της google και ουτε αυτο εχει ois που κοστιζει 1000 ευρω!!παρολα αυτα εχει καλυτερο software στην καμερα και βγαζει καλυτερες φωτο απο το mi5s!!

manthos kalaitzidis

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την άποψή μου μετά από περίπου δέκα μέρες συμβίωσης.

Εχω τη ROM από xiaomi.eu

Θετικά:

Πολύ όμορφη οθόνη και παρόλο που προέρχομαι από AMOLED (Huawei Mate S) δε μου λείπει καθόλου

Ολα τρέχουν σφαίρα. Κόλλημα κανένα

Ωραια αφή

Γενικά δείχνει πολύ ποιοτική συσκευή

Η μπαταρία δε τελειώνει με τίποτα με τη χρήση που του κάνω εγώ (αρκετή ώρα 4G, wifi, αρκετά τηλέφωνα και αρκετό παιχνίδι απλά πράγματα), η δε φόρτιση σφαίρα!!

 

Αρνητικά:

Δεν έχει ραδιόφωνο...κρίμα

Το δαχτυλικό αποτύπωμα έχει πρόβλημα. Ειδικά σε σχέση με το Mate που ήταν σαν να μην υπήρχε. Δε ξέρω αν φταίει το hardware ή software αλλά έχει θέμα σοβαρό!!

 

Κατά τα άλλα φωτογραφίες δεν έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα. Μερικές που έβγαλα και κοντινές και μακρινές πρόσωπο του γιού μου μέρα ή βράδυ στα μάτια μου φάνηκαν ικανοποιητικές.

 

Και μια ερώτηση. Για τη γρήγορη φόρτιση χρειάζεται το δικό του φορτιστή ή όποιον νάναι? Γιατί ο αντάπτορας από τη κινέζικη πρίζα στην ελληνική μου τη δίνει στα νεύρα..

Link to comment
Share on other sites

Με το δαχτυλικό αποτύπωμα είχα και γω στην αρχή θέμα διότι πότε άνοιγε με αφή και πότε με πάτημα.

Με την τελευταία Rom πλέον ανοίγει με ελαφρύ αλλά παρατεταμένο πάτημα 2" και όχι με απλή αφή.

Επίσης δεν ανοίγει όσο το πατάς αλλά όταν το αφήνεις. Είναι θέμα και συνήθειας και πλέον δεν μου κάνει

miss open ποτέ. H Rom είναι η XTRV 7.1.19 Beta.

Τέλος ακόμα και με διάφορες αλλαγές φόντου στην αρχική οθόνη και οθόνη κλειδώματος είδα καλυτέρευση

στο άνοιγμα με δαχτυλικό αποτύπωμα.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Με το δάκτυλικο αποτύπωμα ερχόμενος απο mi max μου φανηκε περιεργο στην αρχη.Δεν ανοιγε με την μια η ηθελε παρατεταμενο πατημα.Ομως το εσβησα και το εβαλα με την φορα που το παταω το δακτυλο και οχι εντελως κατακορυφα.Τωρα με το που το ακουμπάω ανοιγει αμεσως.

 

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το δαχτυλικό αποτύπωμα είχα και γω στην αρχή θέμα διότι πότε άνοιγε με αφή και πότε με πάτημα.

Με την τελευταία Rom πλέον ανοίγει με ελαφρύ αλλά παρατεταμένο πάτημα 2" και όχι με απλή αφή.

Επίσης δεν ανοίγει όσο το πατάς αλλά όταν το αφήνεις. Είναι θέμα και συνήθειας και πλέον δεν μου κάνει

miss open ποτέ. H Rom είναι η XTRV 7.1.19 Beta.

Τέλος ακόμα και με διάφορες αλλαγές φόντου στην αρχική οθόνη και οθόνη κλειδώματος είδα καλυτέρευση

στο άνοιγμα με δαχτυλικό αποτύπωμα.

 

Με το δάκτυλικο αποτύπωμα ερχόμενος απο mi max μου φανηκε περιεργο στην αρχη.Δεν ανοιγε με την μια η ηθελε παρατεταμενο πατημα.Ομως το εσβησα και το εβαλα με την φορα που το παταω το δακτυλο και οχι εντελως κατακορυφα.Τωρα με το που το ακουμπάω ανοιγει αμεσως.

 

Sent from my MI 5s using Tapatalk

 

Οσο παει θα γινει και ποιο καλυτερο και θα ανοιγει ολο και ποιο καλα με της νεες αναβαθμισεις !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ.

Στο μόνο πού υπερτερεί το mi5,είναι η εμφάνιση,δείχνει πολύ πιο κομψό και κάπως μικρότερό.

Επίσης το δαχτυλικο παίζει καλύτερα στο mi5.

Αυτό βασικά είναι θέμα rom.

 

Από την αλλη το mi5s έχει υπέρ του τα εξής.

 

Καλύτερή μπαταρία.

Πολύ καλύτερή κάμερα.

Με μικροδιαφορές πιο γρήγορο.

Καλύτερή ποιότητα κατασκευής,ξεκάθαρο αυτό.

Καλύτερό ηχείο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ.

Στο μόνο πού υπερτερεί το mi5,είναι η εμφάνιση,δείχνει πολύ πιο κομψό και κάπως μικρότερό.

Επίσης το δαχτυλικο παίζει καλύτερα στο mi5.

Αυτό βασικά είναι θέμα rom.

 

Από την αλλη το mi5s έχει υπέρ του τα εξής.

 

Καλύτερή μπαταρία.

Πολύ καλύτερή κάμερα.

Με μικροδιαφορές πιο γρήγορο.

Καλύτερή ποιότητα κατασκευής,ξεκάθαρο αυτό.

Καλύτερό ηχείο.

Γενικώς το mi5s είναι λουκούμι μην το συζητάμε....

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει την official της xiaomi που δεν εχει παραθυρο αλλα εχει οθονη και βλεπω πχ την ωρα η καποια ειδοποιηση
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Κοιταω μηπως παρω το Mi5s με ενδιαφερει το 4/32 .. αλλα... εκτος απο geekbyuing ξερει κανεις αλλου ;

παντου αυτο με τα 3gb βλεπω ...

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να στο σταματήσουν στο τελωνείο, καλύτερα ( έτσι θα έκανα εγώ ) πάρε την μεγαλύτερη έκδοση αν γίνεται.

Να πεις ρε παιδί εντάξει μου έβαλαν 50-60 € να πληρώσω αλλά το κινητό μου κάνει 380 $ τουλάχιστον!! :lol::lol:

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοιταω μηπως παρω το Mi5s με ενδιαφερει το 4/32 .. αλλα... εκτος απο geekbyuing ξερει κανεις αλλου ;

παντου αυτο με τα 3gb βλεπω ...

 

Same here.

 

Μονο το geek εχει και στην καλυτερη τιμη.

Πολυ φοβαμαι οτι δεν παιζει να βρουμε κατω απο 250€ τωρα η τιμη μονο προς τα πανω θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να στο σταματήσουν στο τελωνείο, καλύτερα ( έτσι θα έκανα εγώ ) πάρε την μεγαλύτερη έκδοση αν γίνεται.

Να πεις ρε παιδί εντάξει μου έβαλαν 50-60 € να πληρώσω αλλά το κινητό μου κάνει 380 $ τουλάχιστον!! :lol::lol:

 

Προς ολους τους γνωστες 'η μη...

Παιδες μπηκα και εγω στον χορό για την αγορα xiaomi...απο τα γνωστα αγαπημενα κινεζομαγαζα.

Ειμαι πολυ σκεπτικος οσων αφορα τι θα γινει στο τελωνειο... ξερει καποιος να μας πει τι να κανουμε η τι να προσεξουμε???

Με εναν πωλητη π μιλησα στο αλι μου ειπε απλα οτι θα βαλουν τιμη 80 usd.. αλλα δεν το κοβω να το τρωνε οι δικοι μας στο τελωνειο...

 

(φανταζομαι οτι θα εχει πολυσυζητηθει το θεμα...αν καποιος εχει καταληξει καπου ας μας δωσει τα φωτα του)

 

ευχαριστω!!!!1

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λένε εδώ οι χρήστες είναι ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα ο ένας με τον άλλον. Εγώ όμως δεν έχω θέμα με το focus. Και κάνει μόνο του και όταν ακουμπάω. Το θέμα είναι όταν λαμβάνω το στιγμιότυπο, αν δεν έχω σταθερότατο χέρι θα βγει είτε εμφανεστατα θολή είτε στο πρώτο ζουμ θα φαίνεται η θολούρα. Επίσης άλλο θέμα που, διαβάζοντας το λινκ που έβαλες, θυμήθηκα. Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι άθλιο. Κάνει πάρα πολύ ώρα να το αποθηκεύσει για πρώτη φορά και στο ξεκλείδωμα είναι απλά σα να μη βάζεις δάχτυλο τις περισσότερες φορές. Απλά δεν το χρησιμοποιώ λόγω "συνομοσιολογικης" σκέψης, του τύπου, που αποθηκεύεται το προσωπικό μου αποτύπωμα και ποιος μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάνεις δεν ξέρει. Έκαναν ολόκληρο σκηνικό για να μη δίνουν κάποτε αποτύπωμα στην αστυνομία όταν βγάζουν ταυτότητα και καλά για προσωπικά δεδομένα και τώρα ξαφνικά δίνουν έτσι απλά το προσωπικό τους αποτύπωμα χωρίς να ξέρουν που αποθηκεύεται, ποιος μπορεί να το χρησιμοποιήσει και που, απλά για να ξεκλειδώνουν πιο εύκολα το κινητό. Μεγάλη παρένθεση αυτή. Απλά ο σαρωτής αποτυπώματος είναι άθλιος και ξέχασα να το αναφέρω πριν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε μου εγώ πολύ πριν είχα LG l9 II και είχα συμβιβαστεί με την άθλια κάμερά του διότι δεν είχα δει ΠΟΤΕ καλύτερη. Μετά πήρα το Meizu mx4 και από τότε όταν πληρώνω ανάλογα λεφτά θέλω ανάλογη με το Meizu κάμερα. Το κινητό αυτό ενώ έχει τον φακό (και πολύ καλύτερο από το mx4) δεν έχει τη δυνατότητα να βγάλει τις ίδιες φωτογραφίες ή καλύτερες.

Η καλύτερη κάμερα σε xiaomi κινητό,μαλλον του mi 5 είναι χειρότερη από την βασική κάμερα της Meizu,δεν πας καν σε ναυαρχίδα..αν θες καλύτερη κάμερα σε κινέζικο και απροβληματιστο αν και όποτε βγει νεο oppo πάνε πάρτο... Οι τύποι σε ποιότητα και κάμερα είναι πολυ καλη

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κάμερα σε xiaomi κινητό,μαλλον του mi 5 είναι χειρότερη από την βασική κάμερα της Meizu,δεν πας καν σε ναυαρχίδα..αν θες καλύτερη κάμερα σε κινέζικο και απροβληματιστο αν και όποτε βγει νεο oppo πάνε πάρτο... Οι τύποι σε ποιότητα και κάμερα είναι πολυ καλη

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν είναι είχες κανένα από τα δύο mi5 η mi5s ε μάθε λοιπόν ότι ακόμα δεν έχει βγει Meizu που να είναι καλύτερο σε φωτογραφίες από τα mi5 και mi5s!! Από την άλλη το Mi5 δεν είναι καλύτερο από το mi5s ειδικά το βράδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς ολους τους γνωστες 'η μη...

Παιδες μπηκα και εγω στον χορό για την αγορα xiaomi...απο τα γνωστα αγαπημενα κινεζομαγαζα.

Ειμαι πολυ σκεπτικος οσων αφορα τι θα γινει στο τελωνειο... ξερει καποιος να μας πει τι να κανουμε η τι να προσεξουμε???

Με εναν πωλητη π μιλησα στο αλι μου ειπε απλα οτι θα βαλουν τιμη 80 usd.. αλλα δεν το κοβω να το τρωνε οι δικοι μας στο τελωνειο...

 

(φανταζομαι οτι θα εχει πολυσυζητηθει το θεμα...αν καποιος εχει καταληξει καπου ας μας δωσει τα φωτα του)

 

ευχαριστω!!!!1

 

Ρίξε μια ματιά σε παραλαβές μελών για Mi5s με εισαγωγή στο τελωνείο

post 2716

post 2707

post 2589

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Same here.

 

Μονο το geek εχει και στην καλυτερη τιμη.

Πολυ φοβαμαι οτι δεν παιζει να βρουμε κατω απο 250€ τωρα η τιμη μονο προς τα πανω θα παει.

 

Καλα προς τα πανω δεν θα παει για πολυ , μολις βγει το mi6 θα ξεκινησει να κανει βουτια η τιμη

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλα προς τα πανω δεν θα παει για πολυ , μολις βγει το mi6 θα ξεκινησει να κανει βουτια η τιμη

 

Πολύ φοβάμαι πως μέχρι να βγει θα φτάσει καλοκαίρι μιας και τους 835 Snapdragon τους έχει μονοπωλήσει η Samsung για 2 μήνες.

Αλλά και πάλι μέχρι να σταθεροποιηθεί η τιμή του, καλοκαίρι θα φτάσουμε που θα ετοιμάζεται κάποια έκδοση Mi6 s ,c κλπ.

Μακάρι να διαψευσθώ αλλά για μετά από 4 τουλάχιστον μήνες το βλέπω στην αγορά. :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update ήρθε και σε εμάς το Force touch με 3gb ram!! Τελικά δεν ήταν θέμα hardware!!!

Σου δουλεύει; Γιατί σε μένα δεν δουλεύει σχεδόν με κανένα εικονίδιο.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...