Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6101 & 6103


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ηρθε σημερα απο κοσμοτε κουριερ και με μια γρηγορη ματια εχω να παρατηρησω τα εξης:

1. Βασικα δεν ειναι και τοοοοοσο μικρο που περιμενα (ας το βλεπες θα μου πειτε- το ειδα στον γερμανο αλλα πηρα φορα απ τον ενθουσιασμο και δεν εδωσα βαρος)

2. Ειναι λιγο αργο στο πληκτρολογιο απ οτι εχω συνηθησει ισως λογω μικρης μνημης (εχω το 6230- αυτο ειναι για 2ρο, αν το βαρεθω η μανα μου θα παρει σπεσιαλ δωρακι- οχι, δεν ειμαι μαμακιας)

3. Δεν εχει ουτε μια εφαρμογη!!! (δεν δοκιμασα ακομη να μεταφερω με υπερυθρες αλλα θα θελα το converter απ το 6230. Ελπιζω να γινεται). Και γενικα απο ηχους, θεματα κτλ δεν εχει πολλα

4. Το ξερετε φανταζομαι οτι δεν εχει μπλε-δοντι (υπερυθρες, τι να κανουμε!)

5. Οταν δοκιμασα να κανω ομαδες τις εμφανιζει και μεταξυ της λιστας ονοματων!!! (αλλο παλι και τουτο)

πχ. Φασουλασ - Φασουλοπουλος - "Φιλοι" - Φραουλιδης.

Αν πατησεις "φιλοι" σου βγαζει την λιστα με τα ονοματα που επελεξες για φιλους , ενω υπαρχουν και στον γενικο καταλογο αλφαβητικα!

6. Μου αρεσε που στην καμερα μπορεισ και βγαζεις συνεχόμενες φωτο (δεν ξερω μεχρι ποσες)

7. Η μικρη οθονη εξω ειναι πολυ μικρη γαμωτη. Οταν σε παιρνει κανεισ και του χεις φωτο την βγαζει μικροτερη, και το ονομα στην αναγνωριση το σπαει αν ειναι λιγο πιο μεγαλο (αφου λεμε ειναι μικρη η οθονη ρε φιλε! - ναι, σωστα...) Η μεγαλη ειναι ομως ωραια!

8. Ο φορτιστης ειναι με μικροτερο τσουτσουνακι και η τρυπα στο τηλ. το ιδιο και δεν ταιριαζει σε παλιοτερα νοκια. Που σημαινει οτι δεν μπορειτε να το φορτισετε με οποιονδηποτε φορτιστη αλλα μονο με τον δικο του. Εχει βεβαια και εναν μικρο ανταπτορα- καλωδιο στο κουτι αλλα αν τον ξεχασεις σε ταξιδι κλαφτα! Τρακα φορτιστης δεν θα παιξει!!!

9. Τα ακουστικα για το ραδιο ειναι πιο ομορφα και πρακτικα

Αυτα για την ωρα- θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

8. Ο φορτιστης ειναι με μικροτερο τσουτσουνακι και η τρυπα στο τηλ. κορυφαίο σχόλιο!!! :up: :up: :up:

 

Πάντως μέχρι και η μάνα μου παρατήρησε (!!!) ότι έχει πολύ αργό μενού δλδ

πατάς το κουμπί και μετα από 1-2 δευτερόλεπτα ανταποκρίνεται!!!

Ελπίζω να διιρθωθεί στην επόμενη αναβάθμιση!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωριζει καποιος κατοχος του 6101 αν εχει προβλημα στην αποστολη SMS με ελληνικους χαρακτηρες? Δηλαδη, αν ενα μηνυμα με 160 ελληνικους χαρακτηρες το στελνει (και κατα συνεπεια το χρεωνει) σαν 2 ή 3 ξεχωριστα SMS?

 

 

Κανείς????

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να εμφανίζονται ΤΟΣΑ ευχαριστημένα άτομα και ούτε ΕΝΑΣ που να λέει αν γράφει μηνύματα με 160 χαρακτήρες με Ελληνικά που να φεύγει ως 1.....

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να εμφανίζονται ΤΟΣΑ ευχαριστημένα άτομα και ούτε ΕΝΑΣ που να λέει αν γράφει μηνύματα με 160 χαρακτήρες με Ελληνικά που να φεύγει ως 1.....
Αν υπήρχε το πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες πιστεύω θα είχε αναφερθεί τόσο καιρό :O
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε το πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες πιστεύω θα είχε αναφερθεί τόσο καιρό :O

 

Από ποιον να είχε αναφερθεί? αφου δεν απαντάει κανείς αν όντως υπάρχει ή όχι....

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες φεύγει κανονικά σαν 1 sms το πρόβλημα που εντόπισα είναι όταν στέλνεις 2 sms συνεχόμενα ενώ στο στο πρώτο μετράει αντίστροφα 160/1, 159/1 κλπ όταν συνεχίζεις στο 2ο ξεκινάει από το 145/2, 144/2 κλπ :mad: το έχει προσέξει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες φεύγει κανονικά σαν 1 sms το πρόβλημα που εντόπισα είναι όταν στέλνεις 2 sms συνεχόμενα ενώ στο στο πρώτο μετράει αντίστροφα 160/1, 159/1 κλπ όταν συνεχίζεις στο 2ο ξεκινάει από το 145/2, 144/2 κλπ :mad: το έχει προσέξει κανείς;

 

ναι αυτό νομίζω οφέιλεται στο γεγονός ότι μαζί με το μήνυμα αποστέλλονται και κάποιοι χαρακτήρες ελέγχου που χρησιμεύουν στο να παρουσιάζεται σαν ένα εννιαίο μήνυμα στον παραλήπτη και όχι ως δύο χωριστά. Συμβαίνει και σε άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το πηρε χτες η μανα μου με επιδοτηση απο την tim,παιδια πολυ ομορφο εχει ξετρελαθει μιλαμε,παιζει κι Mp3 και δεν το περιμενα,αλλα πολυ μικρη η μνημη του.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γειά σας,

 

Τελικά το 6101 δεν παίζει με Μαϊμού καλώδιο DKU-5 ?

 

 

Απο pcάκια ξέρω, αλλα με τα κινητα ειμαι ασχετος. εβαλα πρωτα τους επισημους drivers του καλωδιου, μετα το nokia suite.

 

μετα βρηκα οτι χρειάζεται πρωτα αλλους drivers Serial to USB.

τα εβγαλα ολα,

εβαλα το port driver, ebala tους Cable driver της μαιμούς,

και το Suite.

 

καποια στιγμη, κατι περασε μεσα στο καλωδιο, με τα απανωτά get connected..

γραφει σε μια φαση...

are you sure to use this connection.. you have already connected this port with nokia 6101.

πάω στο Phone Selector, και βλεπω το 6101 γκρί - disabled. den mporv na to επιλέξω.

 

Στο τηλέφωνο τωρα, με τα βαλε, βγάλε...

τη μια μου λεει "καλωδιο συνδεθηκε" και τιποτα αλλο.

την αλλη βγαζει το ιδιο μηνυμα, και μετα "δεν υποστηρίζεται"..

εναλλαξ αυτα..

 

Να την παρατησω την προσπάθεια και να τα σκασω για το CA-42..

ή έχω ελπίδες?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα (σοβαρό) bug έχει παρατηρηθεί μέχρι τώρα;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

k den exo akusei kanenan re paides na leei tpt gia thn bataria tu!!!...to skeftomai ke go san 2o kinitaki gia thn douleia mu ktl!

 

na ypo8eso oti kana 2-3mero logika 8a prepei na to bgazei aneta

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

k den exo akusei kanenan re paides na leei tpt gia thn bataria tu!!!...to skeftomai ke go san 2o kinitaki gia thn douleia mu ktl!

 

na ypo8eso oti kana 2-3mero logika 8a prepei na to bgazei aneta

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=976046#post976046 ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε αγορια, για βοηθειστε λιγο και μενα! Μολις γυρισα απο Γερμανο και η τυπισσα εκει περα μου ειπε πως ΔΕΝ υπαρχει καλωδιο μεταφορας δεδομενων για το συγκεκριμενο κινητο και πως μαλλον δεν ξερω τι λεω οταν τη ρωτησα ποσο κανει και αν ειναι διαθεσιμο. Επισης δεν ειχε καν ιδεα πως κυκλοφορει και σε λευκο. Σκεφτομαι να το παρω αλλα αν ειναι να μην μπορω να μεταφερω τηλεφωνα, photos και λοιπα δεδομενα, δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι σαν επιλογη.

 

Βρηκα σε ενα site πως το καλωδιο USB λεγεται CA-42 Nokia USB. Ξερει να βοηθησει κανεις;;;;

Ή μηπως επεσα θυμα ασχετης πωλητριας (οπως και αλλες τοσες φορες...);... :O :cry:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρε η αδερφη μου το 6101 και εψαχνα για τις ρυθμισεις wap kai mms στο site της cosmote ( αφου οσα τηλεφονα και αν εκανε στην εξυπηρετιση πελατων δεν βρηκε ακρη) και εχει μονο για το 6100. ειναι ιδιες; που θα τις βρω;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρε η αδερφη μου το 6101 και εψαχνα για τις ρυθμισεις wap kai mms στο site της cosmote ( αφου οσα τηλεφονα και αν εκανε στην εξυπηρετιση πελατων δεν βρηκε ακρη) και εχει μονο για το 6100. ειναι ιδιες; που θα τις βρω;

 

εδω

https://nokiags.wdsglobal.com/standard?step=explanation.vm&bearerId=5&contractId=191&siteLanguageId=118&captchaEnabled=true

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

sta stelnoun free?

 

Δωρεαν ειναι φιλε μου :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το αγορασα σιμερα για το ετερον ημισυ, με το προγραμμα φολα (αποσυρση Γερμανος).

Ακομη δεν το εψαξα,αλλα δειχνει πολυ κομψο,και για χρηση ακριβως σε ο,τι χρειαζεται κανεις.

Περι καλωδιου μεταφορας δεδομενων ,κατι πηρε το ματι μου στο βιβλιο οδηγιων.Μια και εχω Irda φυσικα δεν θα μου χρειαστει.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει πέσει στα χέρια μου ένα 6101 και ψάχνω

να βρω αν έχει τη δυνατότητα να βάζω τις φώτο

στις επαφές και να εμφανίζονται όταν καλούνται.

Υπάρχει τρόπος;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...