Jump to content

Κοινόχρηστη σύνδεση DSL;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου φίλε Raziel Warior ...

 

Εγώ και ένας φίλος μου πήραμε το Modem/Router 9105 ...

Παίζει κανονικά σε ISDN γραμμή(όπου και έχουμε) με το σωστό firmware για ISDN...δες εδώ αναλυτικά

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14170

 

Η Μετατροπή κρατάει ένα λεπτό..

Απο ταχύτητα εμένα κατεβάζει 38-41kbps...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη ο αδερφός μου έχει laptop σκεφτόμασταν και το 9106 που υποστηρίζει και wireless lan. Πρέπει να ε'ιναι αρκετά καλό απ'οτι είδα και θα ήθελα να να ρωτήσω κανέναν που το έχει για εντυπώσεις???

 

Επίσης το στήσιμο του wireless είναι εύκολο???

Και πως προστατεύεται το δίκτυο από άλλους H/Y που θα ήγθελαν να μπουν ασύρματα σε αύτό???

Ο καλύτερος τρόπος να βρείς διέξοδο είναι να περάσεις από μέσα.

 

Robert Frost

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μοιραζομαι την aDSL και με το λαπτοπ ασυρματα (με Access Point) ως εξης.Μεσα σε ενα κουτι εχω το router της aDSL(530i) και ενα 5port Switch (3COM)Απ' την θυρα ethernet του router φευγει καλωδιο στην 1η θυρα του switch.Μετα απ' τη θυρα ethernet του access point (πως αλλιως :p ) φευγει επεισης καλωδιο στην 2η θυρα του switch με αποτελεσμα το router να δινει adsl μεσω του switch στο access point και να γινεται μετα το μοιρασμα της ασυρματα σε λαπτοπ και desktop και γενικα σε οποιο Η/Υ συνδεθει στο a.p (εαν και εφοσον ξερει τον κωδικο.. :p )Αυτο εχω κανει εγω.. :) Μπορει να βοηθησει καποιον που εχει αποριες....

 

@Raziel Warior: 1)Οταν ηθελα να βαλω εγω WLAN ολοι μου ελεγαν οτι ηταν παλουκι...Μεσα σε 20 λεπτα ολα ηταν ετοιμα και δουλευαν ρολοι.. :confused: Δεν συναντισα καμια δυσκολια.Βεβαια καθησα και διαβασα ολα τα θρεντ στο forum Ασυρματα Δικτυα για να ειμαι σιγουρος οτι ξερω τι κανω.

2)Προσωπικα προστατευω το ασυρματο δικτυο μεσω 128bit WEP Encryption.Αν και εδω δεν υπαρχουν πολλοι που να μπορουν να "μπουν" στο δικτυο μου δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα :) Υπαρχουν βεβαια και αλλοι "τυποι" οπως WPA κλπ..(εαν δεν κανω λαθος :) )

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι το ρουτερ.Με ενα ρουτερ γυρω στα 60 Ευρω θα εισαι οκ.Υπαρχει και ενα επιπλεον κοστος με τα καλωδια αλλα αφου ειστε στο ιδιο σπιτι δεν θα σας βγει πανω απο 5-10 Ευρω.Απο εκει και περα ειναι κυριολεκτικα plug&play. Μονο προσεξε τα καλωδια να ειναι cross-over!

akou tin diki mou istoria.

exo ena desktop kai ena laptop.

 

sindesi forthnet 384kbps.

pos tha to stiso to k l diktio ? paideuomai apo tin paraskeui.

exo faei touaxiston 10 ores.

polles patentes.

pira ena hub apo to oteshop 5 theseon.

 

mporeis se parakalo para poli ti akribos prepei na kano?

ontos prepei na xrisimopoisiso cross kalodia kai pou?

apo pc1 se hub , cross calodio?

apo pc2 se hub , cross calodio?

apo dsl modem se hub to kanoniko i to cross?

 

boitha me pls giati tha to spaso sto telos.

 

an mporeis dose odigies ligaki analitika!!!

 

eyxaristo para poli!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδη ο αδερφός μου έχει laptop σκεφτόμασταν και το 9106 που υποστηρίζει και wireless lan. Πρέπει να ε'ιναι αρκετά καλό απ'οτι είδα και θα ήθελα να να ρωτήσω κανέναν που το έχει για εντυπώσεις???

 

Επίσης το στήσιμο του wireless είναι εύκολο???

Και πως προστατεύεται το δίκτυο από άλλους H/Y που θα ήγθελαν να μπουν ασύρματα σε αύτό???

 

router U.S.R 9106 - στημένο δίκτυο με 1 desktop και 1 laptop - Aσφαλέστατο δίκτυο με encryption wpa-psk / tkip μπορείς ακόμα να ορίσεις ΕΣΥ ποιοί clients θα συνεργάζονται με το router σου. Σίγουρα best buy (90 euro) . λειτουργεί συνέχεια απο 4/4/05 χωρίς κανένα πρόβλημα . Πανεύκολος στίς ρυθμίσεις του. ΡΜ αν θέλεις περισσότερα...

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
paidia pws mporw na sundesw 2 pc aneksartita to ena me to allo me adsl modem usb thuras??episis thelw na to mpainoun asyrmata kai ta duo....kamia idea???brika autes edw tis kartes http://www.plaisio.gr/IWCatProductPa...Id=1&sts_cid=3 gia na ta kanw asurmata alla to modem me duskoleuei pws tha to kanw....
Link to comment
Share on other sites

me usb modem den mporeis. prepei panta na menei anoihtos o pc me ton opoio einai syndedemenos kai epishs na ehei koinohrhsth syndesh..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας παιδιά...

Εχω την 512 jetspeed altec κ το fritz box....

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να συνδέσω 2 υπολογιστές ??

Θέλει καμία επιπλέον ρύθμιση????

κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
pezoune ri8miseis gia to modema SPEEDTOUCH 585 an nai postaretetes i stiltes mou se memo (i postarete tin selida )(einai gia ote)(kai sindesi ethernet)eyxaristo poli

tosa lefta gia kagkela

tosa kagkela gia ta lefta

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσουμε στο Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση . Ουσιαστικά τόσο καιρό το δεύτερο εμπεριέχει το παρόν thread. :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...