Jump to content

Ρ900: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο Νο2


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 461
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia pos mporeis na oriseis imerominia genethlion se mia epafi?

 

Για να κάνεις import τα γενέθλια από επαφές: Smartbirthday-->Misc-->Import from contacts.

 

Για να ορίσεις νέα γενέθλια Smartbirthday-->New from contacts.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις import τα γενέθλια από επαφές: Smartbirthday-->Misc-->Import from contacts.

 

Για να ορίσεις νέα γενέθλια Smartbirthday-->New from contacts.

nai oraia afto pou les alla to thema einai oti den vlepei to smart birthday ta genethlia apo ta contacts kai prepei na ta xanaperaso sto smart birthday giati den iparxei kapoio simeio sta contacts na to valo. exeis na proteineis kati?

Link to comment
Share on other sites

nai oraia afto pou les alla to thema einai oti den vlepei to smart birthday ta genethlia apo ta contacts kai prepei na ta xanaperaso sto smart birthday giati den iparxei kapoio simeio sta contacts na to valo. exeis na proteineis kati?

Αν δεν κάνει import τα γενέθλια, απλά στις επαφές σου δεν υπάρχουν γενέθλια.

Δεν ξέρω πως γίνεται να προσθέσεις στις επαφές σου γενέθλια, εγώ τις είχα έτοιμες από S60 συσκευή.

Δοκίμασε να πάς από το Smartbithday: smartbirthday-->misc-->export to contacts.

Εγώ προσπαθώ να το κάνω αλλά πετάει kernel.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ίδιο

opera 6.31 και δεν ανοιγει σελιδες

με τον explorer του κινητου όμως μια χαρά:(

(vodafone)

 

Και 'γώ είχα το ίδιο πρόβλημμα... Με την έκδοση 6.30 όλα διορθόθηκαν!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πεί πως παίζω games με τον emulator της Lukasarts? Το εχω εγκαταστήσει, και μετα τι κάνω? Εχω κατεβάσει games, και δεν ξέρω τί να τα κάνω......

 

Any idea please?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικότατα. Εγκαθιστάς τους οδηγούς της bluetooth συσκευής σου και επιλέγεις bluetooth serial port μεταξύ υπολογιστή και κινητού. Έχει μία ψιλοδιαδικασία μέχρι να επικοινωνήσουν οι δύο συσκευές (δεν γίνεται πάντα αμέσως και υπάρχουν διαφορές μεταξύ των διάφορων bluetooth συσκευών) αλλά αφού επικοινωνήσουν και μετά είναι σαν να έχεις το κινητό στη βάση του, οπότε έχεις internet από τον υπολογιστή. Επίσης εάν πάρεις κανένα bluetooth donlge με μεγάλη εμβέλεια (π.χ. 100 μέτρα) θα μπορείς να έχεις το κινητό συνδεδεμένο με τον υπολογιστή σε όλο το σπίτι σου (εκτός εάν ζεις σε μεγάλο ή πολυόροφο σπίτι...) και να σερφάρεις από τη σύνδεση του υπολογιστή.

Για περισσότερες λεπτομέρειες κάνε μία αναζήτηση και θα βρεις πολλές πληροφορίες στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικότατα. Εγκαθιστάς τους οδηγούς της bluetooth συσκευής σου και επιλέγεις bluetooth serial port μεταξύ υπολογιστή και κινητού. Έχει μία ψιλοδιαδικασία μέχρι να επικοινωνήσουν οι δύο συσκευές (δεν γίνεται πάντα αμέσως και υπάρχουν διαφορές μεταξύ των διάφορων bluetooth συσκευών) αλλά αφού επικοινωνήσουν και μετά είναι σαν να έχεις το κινητό στη βάση του, οπότε έχεις internet από τον υπολογιστή. Επίσης εάν πάρεις κανένα bluetooth donlge με μεγάλη εμβέλεια (π.χ. 100 μέτρα) θα μπορείς να έχεις το κινητό συνδεδεμένο με τον υπολογιστή σε όλο το σπίτι σου (εκτός εάν ζεις σε μεγάλο ή πολυόροφο σπίτι...) και να σερφάρεις από τη σύνδεση του υπολογιστή.

Για περισσότερες λεπτομέρειες κάνε μία αναζήτηση και θα βρεις πολλές πληροφορίες στο φόρουμ.

Μπα δε μένω σε μεγάλο σπίτι οπότε και απλό bluetooth μου κάνει :) Απλά τώρα που έβαλα dsl είπα να δώ μήπως μπορώ εύκολα να μπαίνω και από το κινητό μου.

Το θέμα είναι ότι ενώ επέλεξα serial port πάλι δε μπαίνει. Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω?

 

Υ.Γ: Όταν προσπαθώ να μπώ σε κάποιο site κάτω αριστερα βγαίνει το σηματάκι του gprs χωρίς εγώ να έχω gprs..

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε μένω σε μεγάλο σπίτι οπότε και απλό bluetooth μου κάνει :) Απλά τώρα που έβαλα dsl είπα να δώ μήπως μπορώ εύκολα να μπαίνω και από το κινητό μου.

Το θέμα είναι ότι ενώ επέλεξα serial port πάλι δε μπαίνει. Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω?

 

Υ.Γ: Όταν προσπαθώ να μπώ σε κάποιο site κάτω αριστερα βγαίνει το σηματάκι του gprs χωρίς εγώ να έχω gprs..

 

Κατ' αρχάς πήγαινε στον πίνακα ελέγχου του κινητού σου, στις ρυθμίσεις λογαριασμών internet και επέλεξε το "εμφάνιση διαλόγου σύνδεσης" έτσι θα σε ρωτάει πριν προσπαθήσει να κάνει οποιαδήποτε κλήση δεδομένων ή σύνδεση gprs.

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το bluetooth στο κινητό σου έτσι ώστε να είναι ορατό από άλλες συσκευές και το ίδιο πρέπει να κάνεις στις ρυθμίσεις bluetooth του υπολογιστή σου. Πρέπει να ψάξεις το κινητό από τον υπολογιστή ΚΑΙ τον υπολογιστή από το κινητό και προσπάθησε να συνδεθείς μία φορά από το ένα στο άλλο και μία φορά ανάποδα. Και στις δύο συσκευές δώσε τον ίδιο κωδικό όταν σου ζητηθεί (διαδικασία pairing) π.χ. 1234 και όρισε κάθε συσκευή να δέχεται σύνδεση από την άλλη χωρίς ερώτηση. Επίσης στα βελάκια σύνδεσης κινητού που εμφανίζονται στην taskbar του υπολογιστή σου κάνε δεξί κλικ, επέλεξε ιδιότητες και τσέκαρε όλες τις θύρες bluetooth που εμφανίζονται.

Μετά από αυτά (ουφ) θα πρέπει να μπορείς να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή επιλέγοντας bluetooth serial port από τον υπολογιστή σου προς το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς πήγαινε στον πίνακα ελέγχου του κινητού σου, στις ρυθμίσεις λογαριασμών internet και επέλεξε το "εμφάνιση διαλόγου σύνδεσης" έτσι θα σε ρωτάει πριν προσπαθήσει να κάνει οποιαδήποτε κλήση δεδομένων ή σύνδεση gprs.

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το bluetooth στο κινητό σου έτσι ώστε να είναι ορατό από άλλες συσκευές και το ίδιο πρέπει να κάνεις στις ρυθμίσεις bluetooth του υπολογιστή σου. Πρέπει να ψάξεις το κινητό από τον υπολογιστή ΚΑΙ τον υπολογιστή από το κινητό και προσπάθησε να συνδεθείς μία φορά από το ένα στο άλλο και μία φορά ανάποδα. Και στις δύο συσκευές δώσε τον ίδιο κωδικό όταν σου ζητηθεί (διαδικασία pairing) π.χ. 1234 και όρισε κάθε συσκευή να δέχεται σύνδεση από την άλλη χωρίς ερώτηση. Επίσης στα βελάκια σύνδεσης κινητού που εμφανίζονται στην taskbar του υπολογιστή σου κάνε δεξί κλικ, επέλεξε ιδιότητες και τσέκαρε όλες τις θύρες bluetooth που εμφανίζονται.

Μετά από αυτά (ουφ) θα πρέπει να μπορείς να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή επιλέγοντας bluetooth serial port από τον υπολογιστή σου προς το κινητό σου.

 

Οκ. Τα κατάφερα :up: Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω

εχω της εξης απορία!

το κινητακι παιρνει memory stick duo ετσι δεν ειναι?

 

οποτε ερχομαι να ρωτησω μιας και ειμαι νεος ακομα στο αθλημα!

1)δεν ειναι το ιδιο τα memory stick duo με ta memory stick duo pro ετσι?

2)εψαξα να βρω τιμες αλλα σε πολλα βλεπω μονο memory stick ,αυτα ειναι το ιδιο δηλ ειναι memory stick duo?

3)αν δεν παρεις memory stick duo της sony αλλα αλλης μαρκας,δεν υπαρχει προβλημμα να μην σου δουλεψει ετσι? γιατι η sony ειναι λιγο ακριβες απ οτι ειδα!

 

αυτα ειναι παιδια οποιος μπορει να διαφωτισει θα με βοηθησει αρκετα

ευχαριστω ολους

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω

εχω της εξης απορία!

το κινητακι παιρνει memory stick duo ετσι δεν ειναι?

 

οποτε ερχομαι να ρωτησω μιας και ειμαι νεος ακομα στο αθλημα!

1)δεν ειναι το ιδιο τα memory stick duo με ta memory stick duo pro ετσι?

2)εψαξα να βρω τιμες αλλα σε πολλα βλεπω μονο memory stick ,αυτα ειναι το ιδιο δηλ ειναι memory stick duo?

3)αν δεν παρεις memory stick duo της sony αλλα αλλης μαρκας,δεν υπαρχει προβλημμα να μην σου δουλεψει ετσι? γιατι η sony ειναι λιγο ακριβες απ οτι ειδα!

 

αυτα ειναι παιδια οποιος μπορει να διαφωτισει θα με βοηθησει αρκετα

ευχαριστω ολους

Κατ'αρχήν φίλε μου να σε καλοσορίσουμε στην παρέα μας.

 

Πάμε τώρα στις απορίες σου:

1)Άλλο memory stick duo και άλλο memory stick duo pro. Το P900 δέχεται μόνο τις πρώτες.

2)Δεν γνωρίζω.

3)Λογικά θα δουλέψει αλλά καλύτερα να πάρεισ μία αυθεντική της sony για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω

εχω της εξης απορία!

το κινητακι παιρνει memory stick duo ετσι δεν ειναι?

 

οποτε ερχομαι να ρωτησω μιας και ειμαι νεος ακομα στο αθλημα!

1)δεν ειναι το ιδιο τα memory stick duo με ta memory stick duo pro ετσι?

2)εψαξα να βρω τιμες αλλα σε πολλα βλεπω μονο memory stick ,αυτα ειναι το ιδιο δηλ ειναι memory stick duo?

3)αν δεν παρεις memory stick duo της sony αλλα αλλης μαρκας,δεν υπαρχει προβλημμα να μην σου δουλεψει ετσι? γιατι η sony ειναι λιγο ακριβες απ οτι ειδα!

 

αυτα ειναι παιδια οποιος μπορει να διαφωτισει θα με βοηθησει αρκετα

ευχαριστω ολους

 

loipon ego pira memory stick pro san disk kai oxi sony paizei kanonika kai exei 89 euro 512mb

Link to comment
Share on other sites

loipon ego pira memory stick pro ? san disk kai oxi sony paizei kanonika kai exei 89 euro 512mb

Μάλλον εννοείς memory stick DUO pro γιατί δεν ξέρω να "παίζει" η ms pro στο P910i.
Link to comment
Share on other sites

re paidia xerei kanenas poy mporo na vro to p900?psaxno edo kai kairo giati to p800 poy eixa ta tinaxe,kai den to vrisko kainoyrio,ola ta katastimata lene oti toys exoyn teleiosei ta kommatia eno i ericsson leei oti to kykloforei akomi??
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Μετά από ψαξιμο στο φόρουμ και χωρίς να έχω βρεί κάποια απάντηση σχετική, θα ήθελα όποιος ξερει να μου πει αν είναι λογικό μετά από 8 μήνες που έχω το p900, ενώ η ένδειξη στάθμης μπαταρίας είναι ακόμα στο 45-50%, όταν με παίρνουν τηλέφωνο αντί να δείχνει την εικόνα του καλούντος μου βγάζει πρώτα την ένδειξη χαμηλής στάθμης της μπαταρίας ενώ ανάβει και το κόκκινο φωτάκι. Το έχει συναντήσει κανένας άλλος γιατί είναι αρκετά ενοχλητικό! Μήπως να το πάω στη SE και την ελέγξουν να την αντικαταστήσουν με νέα όσο είναι ακόμα στην εγγύηση? Εχω περασμένη την τελευταία έκδοση firmware αν αυτό βοηθάει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

@RadiactiveToy

Το έχω διαβάσει σε μερικά φόρουμς αλλά μου έχει συμβεί κι εμένα να ανάβει η ειδοποίηση για χαμηλή μπαταρία, κόκκινο φωτάκι στο κινητό και κοκκινίζει ή φαίνεται κενή η ένδειξη μπαταρίας στην οθόνη, ενώ υπάρχει ακόμη ρεύμα αφού από το μενού "κατάσταση" λέει μπαταρία: 35% (για παράδειγμα).

 

Εμένα μου συνέβει μία φορά μόνο μέχρι τώρα αλλά διάβασα για έναν τύπο (νομίζω στο esato) που του συμβαίνει τακτικά, σχεδόν σε κάθε φόρτιση λέει, και έμαθε να το αγνοεί αφού τελικά ισχύει το υπόλοιπο της μπαταρίας και όχι η ειδοποίηση για χαμηλή μπαταρία. Μάλιστα ο ίδιος έγραφε ότι όταν τον ενοχλεί να ανάβει κόκκινο λαμπάκι και να φωνάζει το κινητό για χαμηλή μπαταρία το σβήνει, το ανάβει ξανά και όλα είναι φυσιολογικά...

 

Νομίζω ότι είναι τυχαία αστοχία στην επικοινωνία μεταξύ μπαταρίας και κινητού και όχι θέμα κακής μπαταρίας ή προβλήματος του λογισμικού (δεν είμαι ειδικός βέβαια οπότε μπορεί να νομίζω λάθος...). Πάντως, επειδή χρησιμοποιώ δύο ίδιες μπαταρίες (φορτίζω τη μία όσο χρησιμοποιώ την άλλη), έχω παρατηρήσει ότι το κινητό αργεί να καταλάβει πόσο ρεύμα υπάρχει στην μπαταρία. Μπορεί δηλαδή να βάλω μία πλήρως φορτισμένη μπαταρία και να μου βγάλει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας (με κόκκινα φωτάκια κλπ) και μετά από λίγο να πρασινίσει το φωτάκι και να λέει (πχ) 40% μπαταρία, μετά 60% και μετά από κάποια λεπτά βλέπει πόσο ρεύμα έχει πραγματικά.... (Έχω κι εγώ την τελευταία έκδοση λογισμικού)

 

Αν θες (δεν βαριέσαι και έχεις και εγγύηση) κάνε μία ερώτηση στην SE και γράψε την απάντηση να ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό και ποια είναι η λύση (αν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, επειδή χρησιμοποιώ δύο ίδιες μπαταρίες (φορτίζω τη μία όσο χρησιμοποιώ την άλλη), έχω παρατηρήσει ότι το κινητό αργεί να καταλάβει πόσο ρεύμα υπάρχει στην μπαταρία.

Και δεν μας λές που πήρες την δεύτερη μπαταρία που έχω φάει τον κόσμο και δεν βρίσκω (και εννοώ την BST-15).

Επίσης πώς φορτίζεις τη μία όσο χρησιμοποιείς την άλλη, αυτό δεν το πολυκατάλαβα :blink: :!:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μας λές που πήρες την δεύτερη μπαταρία που έχω φάει τον κόσμο και δεν βρίσκω (και εννοώ την BST-15).

Επίσης πώς φορτίζεις τη μία όσο χρησιμοποιείς την άλλη, αυτό δεν το πολυκατάλαβα :blink: :!:

 

Πολύ ευχαρίστως να σας πω. Δεύτερη μπαταρία πήρα από το www.ebay.co.uk από τον χρήστη keio369. Μου βγήκε περίπου 20 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και ήρθε σε μία εβδομάδα. Απλά στο ebay θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή γιατί οι περισσότερες μπαταρίες είναι των 1000mAh και όχι των 1260mAh που θέλουμε για το Ρ900.

 

Μπορείς όμως να βρεις την BST-15 των 1260mAh άμεσα εδώ και να φορτίζεις τη μία όσο χρησιμοποιείς την άλλη με αυτή τη βάση φόρτισης που φορτίζει και σκέτη μπαταρία χωρίς το κινητό και παίρνει ρεύμα από τον αυθεντικό φορτιστή του κινητού που ήδη έχεις. :)

 

Εμένα αυτός ο συνδυασμός μπαταρίας και βάσης φόρτισης με έχει βολεύψει πάρα πολύ γιατί έχω πάντα τη δεύτερη μπαταρία φορτισμένη μαζί μου και δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς ρεύμα άσχετα με το πόσο έντονη χρήση θα κάνω στο Ρ900 μου. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το κάνει αυτό με ανοιχτό πορτάκι και χρήση της οθόνης αφής, τότε πρέπει να πας στον πίνακα ελέγχου, να επιλέξεις "εμφάνιση", την καρτέλα "οθόνη" και να πατήσεις το κουμπί "Βαθμον. οθόνης" και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για να ξαναρυθμίσεις την οθόνη αφής.

 

Εάν σου το κάνει με κλειστό πορτάκι, τότε κοίταξε μήπως έχεις ενεργοποιημένο Τ9 και "μπερδεύει" τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερωτησούλα: Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιούμε την αριθμομηχανή με κλειστό το πορτάκι. Δεν υπάρχει στις εφαρμογές όταν εινα κλειστό. Αν δε γίνεται με την υπάρχουσα αριθμομηχανή μήπως υπάρχει κάποια άλλη που να το επιτρέπει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...