Jump to content

Νέο τηλέφωνο για φρέσκο πατέρα


Ketzie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες!

 

Όπως λέω και στον τίτλο πρόσφατα έγινα πατέρας και χρειάζομαι ένα τηλέφωνο για να τραβάω φωτογραφίες τον μικρούλι μου, φωτογραφίες που θέλω να βλέπω μαζί με την γυναίκα μου για το υπόλοιπο της ζωής μας.

 

Φαντάζομαι πολλοί από εσάς έχετε κουραστεί να απαντάτε σε αυτή την ερώτηση αλλά ελπίζω σε κάποια βοήθεια γιατί ειλικρινά δεν κατέχω καθόλου τα της κινητής τηλεφωνίας.

Για να μη σας κουράσω θα σας γράψω τι είναι αυτά που ψάχνω.

 

  • Χρειάζομαι το τηλέφωνο να έχει καταπληκτική κάμερα!
  • Πέρα από την απλή χρήση σαν τηλέφωνο θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το Viber, WhatsUp, Facebook και λίγη πλοήγηση χωρίς να σέρνεται το τηλέφωνο.
  • Τα Video Games ΔΕΝ με ενδιαφέρουν πολύ.
  • Ίσως να είναι και δίκαρτο για να έχω πάντα Internet όπου είμαι;
  • Θα προτιμούσα αν η μπαταρία είναι τέρας και κρατάει όσο το δυνατόν περισσότερο.
  • Μου αρέσουν πάρα πολύ οι Amoled οθόνες των Samsung αν αυτο βοηθάει καθόλου.

 

Είχα εστιάσει την προσοχή μου στο J5{2016} της Samsung αλλά αφού παρακολούθησα κάποια review στο youtube δεν είμαι σίγουρος αν αυτό θα έπρεπε να είναι το νέο μου τηλέφωνο.

Νομίζω οτί η τιμή του J5 είναι το budget γύρω από το οποίο θα ήθελα να κινηθώ, δηλαδή μέχρι 180 ευρώ και μάξιμουμ 200 για κάτι εξαιρετικό.

 

Παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε γιατί κάθε μέρα που περνάει χωρίς να έχω τηλέφωνο νιώθω ότι χάνω την ευκαιρία να έχω φωτογραφίες απο τον μπέμπη μου.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Edited by Ketzie
Link to comment
Share on other sites

μια καλή επιλογή ισως ειναι το Nexus 5x.

στη μπαταρία όμως ισως σε χαλασει. η λυση ενος power bank θα σωσει καπως την κατάσταση.

επίσης δεν ειναι δικαρτο.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μπέμπης! :)

 

Καταπληκτική κάμερα σε συσκευή έως 200 ευρώ, τουλάχιστον από όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου, είχε μόνο το Microsoft Lumia 640XL.

 

Είναι δίκαρτο, προσωπικά μου έβγαζε μιαμιση μέρα με πολλή χρήση, τρέχει τις εφαρμογές που αναφέρεις, είναι απροβλημάτιστο, ταχύτατο και χωρίς κολλήματα, φοβερή κάμερα για τα λεφτά του (παρακολουθώ σε αυτό το θέμα εδώ στο myPhone, πως ο xostel77 έχει τραβήξει αρκετά δείγματα. περισσότερα στη σελίδα του στο flickr.)

 

Στα αρνητικά: είναι μεγάλη συσκευή στις 5,7" οθόνης, τρέχει Windows Phone (με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ελλείψεις στα παιχνίδια και για τις καθυστερήσεις στα updates).

 

Εικάζοντας πως δεν είχες κάποιο ακριβό smartphone, θα τολμήσω να στο προτείνω παρά τον κίνδυνο να ξενερώσεις με το λειτουργικό.

 

 

edit: χαζεύοντας στο skroutz, παρατήρησα πως το LG G3 (κινητό 3ετίας με ΑΡΙΣΤΗ κάμερα, ειδικά στα 215 ευρώ) ίσως να μπορούσε να "χωθεί" στις επιλογές σου. Είχα και τα δυο μοντέλα (ένα με 2gb RAΜ και ένα με 3gb RAM), και η κάμερά τους κατ' εμέ είναι ακόμη και σήμερα από τις καλύτερες που κυκλοφόρησαν.

 

edit2: την καλύτερη ισορροπία μπαταρία/κάμερα την έχει όντως το J5 2016 που απέρριψες. Αλήθεια, γιατί το απέρριψες;

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Δεν το απέρριψε, δεν είναι σίγουρος είπε, αλλά νομίζω και εγώ πως προς τα κει πρέπει να κινηθεί....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές αλλά και για τις απαντήσεις σας :)

 

Αφού είδα κάποια review του J5 {2016} παρατήρησα ότι σχεδόν όλοι οι reviewers συμφωνούσαν στο ότι για αυτά τα χρήματα είναι καλό τηλέφωνο αλλά υπάρχουν και καλύτερα, χωρίς όμως να λένε ποιά είναι αυτά τα καλύτερα.

 

Βλέποντας κάποια post του φίλου demakhs πιθανολογώ πως το Xiaomi note 3 ίσως να είναι ένα από αυτα τα καλύτερα αλλά μετά από μια περιπέτεια που είχε η γυναίκα μου πρόσφατα με ένα Qubot X6 την οποία περιπέτεια δεν ξέρω αν πρέπει να αναλύσω σε αυτό το thread γιατί μπορεί να το βγάλω εκτός τροχιάς, έχω δισταγμό για να κοιτάξω κινέζικο τηλέφωνο.

 

Ώστε εσείς πιστεύετε ότι το J5 είναι ενδεδειγμένη λύση για αυτά που ψάχνω;

Αν ναι τόττε ποιά version; Το 2015 ή το 2016?

 

*όσον αφορά windows phone θα προτιμούσα να το αποφύγω μιας και θα ήθελα να μείνω στη παρέα των android ακόμα και αν δεν είμαι hardcore χρήστης γιατί νιώθω πιο άνετα με το συγκεκριμένο λογισμικό.

Edited by Ketzie
Link to comment
Share on other sites

Όσο το ξανασκέφτομαι, πάντως, το G3 (έστω το 2/16, έστω με αυτή την μπαταρία, έστω με κυκλοφορία το 2013) έχει την καλύτερη κάμερα για τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις από που να πάρω το Xiaomi σε περίπτωση που καταλήξω σε αυτό;

Επίσης θα πρέπει να το rootaρω η φλασάρω ή δεν ξέρω και γω τι ή θα δουλεύει μόλις το βγάλω από το κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Στο geekbuying έχει 22$ φθηνότερα το rn3 pro: http://m.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-Qualcomm-Snapdragon-650-Hexa-Core-MIUI-V7-16-0MP-TOUCH-ID---Silvery-White-362395.html διαφορά με την οποία παίρνεις tempered glass κ θηκη της Nillkin!

Αν το παραγγείλεις με την global stable έκδοση κ δεν έχεις πρόβλημα με το Αγγλικό μενού (settings-- αντι για ρυθμίσεις, sound αντί για ήχος κ.λ.π.), θα χεις google play store κ βάζεις κ ένα Ελληνικό πληκτρολογιο, π.χ. swiftkey κ δεν ξανασχολεισαι.

Θα μπορούσες βέβαια, με μια μικρή βοήθεια, να περάσεις κ την Ελληνική έκδοση κ να χεις μία συσκευή με πλήρη Ελληνικά..;)

Link to comment
Share on other sites

Στο geekbuying έχει 22$ φθηνότερα το rn3 pro: http://m.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-Qualcomm-Snapdragon-650-Hexa-Core-MIUI-V7-16-0MP-TOUCH-ID---Silvery-White-362395.html διαφορά με την οποία παίρνεις tempered glass κ θηκη της Nillkin!

Αν το παραγγείλεις με την global stable έκδοση κ δεν έχεις πρόβλημα με το Αγγλικό μενού (settings-- αντι για ρυθμίσεις, sound αντί για ήχος κ.λ.π.), θα χεις google play store κ βάζεις κ ένα Ελληνικό πληκτρολογιο, π.χ. swiftkey κ δεν ξανασχολεισαι.

Θα μπορούσες βέβαια, με μια μικρή βοήθεια, να περάσεις κ την Ελληνική έκδοση κ να χεις μία συσκευή με πλήρη Ελληνικά..;)

 

Το έχεις και εσύ φίλε μου αυτό το τηλέφωνο;

Θα είναι αξιοπρεπείς οι φωτό του;

Link to comment
Share on other sites

βγαζει πολυ καλες φωτος.

 

δε ξερω αν "ρισκαρα" για 22 δολλαρια. σιγουρα η διαφορα δεν ειναι αμελητεα, αλλα το geek δεν ειναι απ τα αξιοπιστα καταστηματα. :)

Link to comment
Share on other sites

βγαζει πολυ καλες φωτος.

 

δε ξερω αν "ρισκαρα" για 22 δολλαρια. σιγουρα η διαφορα δεν ειναι αμελητεα, αλλα το geek δεν ειναι απ τα αξιοπιστα καταστηματα. :)

 

Στο Vickmall ποια version πρέπει να διαλέξω;

Δεν έχω πρόβλημα αν τα μενου είναι στα Αγγλικά, απλά ένα Ελληνικό πληκτρολόγιο θέλω για μηνύματα το οποίο απ ότι κατάλαβα το κατεβάζω.

Link to comment
Share on other sites

 

edit: χαζεύοντας στο skroutz, παρατήρησα πως το LG G3 (κινητό 3ετίας με ΑΡΙΣΤΗ κάμερα, ειδικά στα 215 ευρώ) ίσως να μπορούσε να "χωθεί" στις επιλογές σου. Είχα και τα δυο μοντέλα (ένα με 2gb RAΜ και ένα με 3gb RAM), και η κάμερά τους κατ' εμέ είναι ακόμη και σήμερα από τις καλύτερες που κυκλοφόρησαν.

 

Iουνιο του '14 κυκλοφόρησε το G3. Δυο ετών ειναι η συσκευή συνεπώς

http://www.gsmarena.com/lg_g3-6294.php

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Λάθος μου.

 

Να προσθέσω στην παραπάνω συζήτηση, οι αγορές από τα καταστήματα που αναφέρονται, έχουν και αντίστοιχη αναμονή μέχρι να έρθει το δέμα. Επίσης, έχουν μεγάλη αναμονή και τα πέρα-δώθε αν χρειαστεί να αξιοποιηθεί η εγγύηση. Δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπία στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενημερωστε τον φίλο ότι με Xiaomi εγγύηση γιοκ επίσης band 20 αν έχει wind γιοκ κατά τα άλλα αξιοπρεπέστατο τηλέφωνο αν ασχολείται και με φλασαρισματα

 

sent from my Dinosaur

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

εχω note 2 prime 7-8 μηνες. εγγυηση δε χρειάστηκα ακομα. αν τύχει και χρειαστω, ισως βρω καλυτερη αντιμετωπιση απ το κινεζομαγαζο.

επισης εχω wind και 4g πιανω. αν οχι, το παλευω με 3g

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε έχω αλλάξει εκατοντάδες κινητά δεν έχω χρειαστεί εγγύηση παρά μόνο μία φορά που πήγε κινα και ήρθε σε 3 μήνες μακάρι να μην χρειαστεί το παιδί ποτέ όσο γιά τήν wind επαρχία στα περισσότερα μέρη μόνο 800 και σου το λέω με προσωπική εμπειρία που το Xiaomi του πατέρα μου στο χωριό παλεύει με 3g και gprs και εγώ έχω 4g

 

sent from my Dinosaur

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Το j 5 νομιζω θα σε ικανοποιησει. Από εκει και περα, Το lg g3 16gb, αν και παλιό, έχει την καλύτερη καμερα που μπορείς να βρεις σε αυτά τα χρήματα. Τωρα το παλιό είναι υποκειμενικο όταν έχει παρει marshmallow ενω πιο καινούργια δεν θα τη δουν ποτε. Αν ανεβεις κανα 50αρικο πας για το nexus 5x, η απόλυτη καμερα στα χρηματα του. Με lg και nexus εχεις εγγυηση, παίζουν ολες οι μπάντες, παραλαμβανεις αμεσα. Αν θες από κινα πας για xiaomi, κερδίζεις σε specs, αλλα όχι σε καμερα, γλιτωνεις κάποια ευρω + ότι άλλο έχει γραφεί πιο πάνω.

 

 

 

30-40 αγορες απο Κίνα, μία φορά μόνο χρειάστηκε να κάνω χρήση της εγγύησης για προβληματική μπαταρία

 

demakhs ξεχνάς εύκολα...μία φορά μόνο? Εισαι σίγουρος? Μαλλον το εκανες delete... σε καταλαβαίνω ομως...:cool: :cool: :cool:

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@mol , σωστά τα λες...στην προκειμένη καλύτερα να πάρει από το super VICKMALL για να μη χρειαστεί να ψάχνεται ο άνθρωπος και φτάσει....4 μηνών το μωρό όταν θα ξεκινήσει να τραβάει φωτογραφίες.....:lol: :rotfl: :lol:

 

30-40 αγορες απο Κίνα, μία φορά μόνο χρειάστηκε να κάνω χρήση της εγγύησης για προβληματική μπαταρία, ήταν και umi zero πανάθεμά το και έκανα την αγορά για λογαριασμό γνωστού μου γκαντέμη γμτκρτ μου :cry:, ευτυχώς το χα παραγγείλει από το vickmall και ήταν άψογοι...:up:

 

Το κινητό είναι τέλειο σε όλα του, άμα θες να το πειράζεις κάθε εβδομάδα, η δυνατότητα υπάρχει, αν δε θες να το πειράξεις, του φυτεύεις την global stable έκδοση που χει play store, βάζεις Ελληνικό πληκτρολόγιο και δεν ξανα-ασχολείσαι! Δεν μπλέκεις ούτε με root, ούτε με ξεκλειδώματα bootloader, ούτε με φλασάρισμα της Ελληνικής, τα οποία βέβαια δεν είναι και κάτι τραγικό να κάνεις με λίγη βοήθεια είτε από το θέμα της συσκευής εδώ μέσα είτε από το miui.gr....;)

 

Οι ημερήσιες του είναι τέλειες και μπορεί οι νυχτερινές του να μην είναι τέλειες, αλλά είδα κ φωτο του "ανώτερου" λόγω specs leeco le 2 pro, οι οποίες δεν ήταν κ κάτι το σούπερ εκπληκτικό σε σχέση με του rn3 pro...:blink:

 

Για την εμπειρία χρήσης, την μπαταρία, τον επεξεργαστή, το gps, το otg, τις υπέρυθρες, το ράδιο και την υποστήριξη που έχει δε, δεν χρειάζεται να "πω" πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα και να σας ζήσει!!!

Εγώ θα πρωτοτυπήσω και θσ σου πω να παρατήσεις τα κινητά για φωτογραφίες και να κάνεις την σοφή κίνηση και να επενδύσεις στην αγορά μιας dslr φωτογραφικής μηχανής.

Ειδικά σκεπτόμενος πως οι φωτογραφίες σου πρέπει να μείνουν και να μπορέσεις να βγάζεις καλές φωτό του μικρού σε όλες τις συνθήκες, είτε είναι βράδυ, είτε μεσημέρι, είτε με χιόνι, είτε στην παραλία κ.λ.π.

Εγώ στο λέω από την μεριά του ερασιτέχνη φωτογράφου που έχω ασχοληθεί λίγο παραπάνω στο θέμα φωτογραφία.

Όσο και αν θέλουν να μας πείσουν οι κατασκευαστές για τις δυνατότητες των κινητών, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν θα φτάσουν ποτέ αυτές των μηχανών.

Αν λοιπόν θες φωτογραφίες πάρε μια μηχανή σαν αυτή και θα με θυμάσαι κάθε φορά που θα βλέπεις φωτογραφίες (τις οποίες δεν θα είχες καν ονειρευτεί ότι μπορείς να βγάλεις με το κινητό).

Άσε που μια τέτοια μηχανή θα σου μείνει για χρόνια και θα συνεχίζει να βγάζει τις ίδιες καταπληκτικές φωτογραφίες, ενώ το σούπερ-ντούπερ φωτοκινητό για πόσο καιρό θα αντέξει στον χρόνο πριν σε βάλει σε σκέψη για την αγορά του επόμενου κ.ο.κ. ???

Άποψή μου πάντα...

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

demakhs ξεχνάς εύκολα...μία φορά μόνο? Εισαι σίγουρος? Μαλλον το εκανες delete... σε καταλαβαίνω ομως...:cool: :cool:

Οχι, σωστά τα γράφω ρε...χαμενε...:p :lol:

Στην 2η που υποννοεις, δεν έγινε ποτέ χρηση της εγγύησης διότι το μαγαζί ήταν το fastcardtech!!

Εσύ ξέχασες....:chair: :chair:

 

@aboulafia σωστά όλα αυτά που γράφεις, αλλά υπάρχει ένα σημαντικό θέμα, αυτό της φορητότητας...:cry:

Κακά τα ψέμματα το κινητό το σηκώνεις κ "πυροβολείς" ανά πάσα στιγμή.

Καλό θα ήταν να μπορούσαμε να έχουμε κανένα LG G4 (από αυτά των εξαιρέσεων που δεν έχουν θέματα bootloop :devil: ) ή κανένα samsung galaxy s7 edge, αλλά εγώ την δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω με τον "φτηνό" Κινέζο..;)

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Οχι, σωστά τα γράφω ρε...χαμενε...:p :lol:

Στην 2η που υποννοεις, δεν έγινε ποτέ χρηση της εγγύησης διότι το μαγαζί ήταν το fastcardtech!!

Εσύ ξέχασες....:chair: :chair:

 

@aboulafia σωστά όλα αυτά που γράφεις, αλλά υπάρχει ένα σημαντικό θέμα, αυτό της φορητότητας...:cry:

Κακά τα ψέμματα το κινητό το σηκώνεις κ "πυροβολείς" ανά πάσα στιγμή.

Καλό θα ήταν να μπορούσαμε να έχουμε κανένα LG G4 (από αυτά των εξαιρέσεων που δεν έχουν θέματα bootloop :devil: ) ή κανένα samsung galaxy s7 edge, αλλά εγώ την δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω με τον "φτηνό" Κινέζο..;)

 

@demakhs : ναι δεν θα διαφωνήσω σε αυτό. Ίσως το μόνο πλεονέκτημα που έχει το κινητό, είναι ότι είναι μια συσκευή που την έχεις πάντα μαζί σου, αλλά για μένα προσωπικά, όταν θέλω να τραβήξω φωτογραφίες που σκέφτομαι πως θέλω να τις κρατήσω, φροντίζω να έχω πάντα μαζί μου την μηχανή μου, ακόμα και αν χρειάζεται να την κουβαλάω. Απλά θεωρώ πως η αποτύπωση της στιγμής που θα χαθεί μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και θα γίνει παρελθόν, αξίζει να γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Πολλές στιγμές χάνονται όμως, γιατί είναι αδύνατον να έχεις πάντα μαζί σου την dslr...ούτε καν την κόμπακτ φωτογραφική...:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...