Jump to content

Ξένες γλώσσες


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;  

684 members have voted

  1. 1. Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

    • Αγγλικά
      337
    • Γερμανικά
      108
    • Γαλλικά
      106
    • Ιταλικά
      46
    • Ισπανικά
      34
    • Αλβανικά
      10
    • Άλλη / Άλλες
      43


Recommended Posts

Proficiency Cambridge/Michigan προς το παρόν.

Μεχρι το τέλος του χρόνου ελπίζω να έχω το κρατικό στα σέρβοκροάτικα και στα τσέχικα και ψάχνω να βρω φροντιστήριο για ρώσσικα.

Επίσης μέσω msn κάνω μαθήματα σλαβομακεδονικών:P

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τις γλώσσες των γειτόνων μας (με την ευρύτερη έννοια), δηλαδή Τουρκικα, Βουλγαρικα, Ρουμανικα κτλ ποια νομίζετε ότι είναι καλύτερο να μάθει κάποιος για επαγγελματικούς λόγους?

 

Επίσης κάποιος που να γνωρίζει από αυτές τις γλώσσες, μπορεί να μου πει ποια είναι η πιο εύκολη ποια δύσκολη κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Από τις γλώσσες των γειτόνων μας (με την ευρύτερη έννοια), δηλαδή Τουρκικα, Βουλγαρικα, Ρουμανικα κτλ ποια νομίζετε ότι είναι καλύτερο να μάθει κάποιος για επαγγελματικούς λόγους?

 

Επίσης κάποιος που να γνωρίζει από αυτές τις γλώσσες, μπορεί να μου πει ποια είναι η πιο εύκολη ποια δύσκολη κτλ?

 

Θα έλεγα τα Βουλγάρικα και αμέσως μετά τα Τούρκικα.

Οι Ελληνικές επενδύσεις σε Βουλγαρικό αλλά και Σλαβομακεδονικό έδαφος δε τέλειωσαν και θ αργήσουν να σταματήσουν.

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δίνω κι εγώ βάση στα Γιουγκοσλάβικα και στα Βουλγαρικά.Πιστευω στο άμμεσο μέλλον θα είναι μεγάλο ατού να τις γνωρίζεις όπως επίσης και τα ρώσικα.

 

Εγώ έμαθα σέρβικα χωρίς ιδιαίτερο κόπο.Μαζι με τα βουλγαρικά αποτελούν αντιγραφή της ελληνικής γλώσσας (όσον αφορά την δομή και την γραμματική).Αν το κυριλλικό αλφάβητο σου φαίνεται ζόρι (δεν είναι καθόλου) ξεκίνα με τα Σερβοκροάτικα.

 

Τα ρουμάνικα δε με συγκίνισαν ακόμα.Κοίτα πάντως και τα ρώσικα

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Από τις γλώσσες των γειτόνων μας (με την ευρύτερη έννοια), δηλαδή Τουρκικα, Βουλγαρικα, Ρουμανικα κτλ ποια νομίζετε ότι είναι καλύτερο να μάθει κάποιος για επαγγελματικούς λόγους?

 

Επίσης κάποιος που να γνωρίζει από αυτές τις γλώσσες, μπορεί να μου πει ποια είναι η πιο εύκολη ποια δύσκολη κτλ?

 

Να συμπληρώσω απλώς ότι αν έχεις κάποια επαφή με λατινογενείς γλώσσες (γαλλικά ή ιταλικά), τα ρουμάνικα σίγουρα θα σου φανούν πιο εύκολα διότι έχουν λατινικές ρίζες, δηλ. καμία σχέση με σλάβικα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εγώ έμαθα σχετικά εύκολα Βουλγαρικά, άν και τα ξεκίνησα λίγο μεγάλος (30 ετών)......όπως είπαν και οι 2 προλαλήσαντες, έχουν την ίδια γραμματική δομή με τα Ελληνικά λαρα δεν είναι και πολύ δύσκολα;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εγώ έμαθα σχετικά εύκολα Βουλγαρικά, άν και τα ξεκίνησα λίγο μεγάλος (30 ετών)......όπως είπαν και οι 2 προλαλήσαντες, έχουν την ίδια γραμματική δομή με τα Ελληνικά λαρα δεν είναι και πολύ δύσκολα;)

οταν λες γραμματικη δομη τι ενοεις??

γιατι ουδεμια σχεση η μια γραμματικη με την αλλη

 

τα ελληνικα και πτωσεις εχουν,και το αρθρο μπαινει κανονικα μπροστα απο την λεξη,και επιπλεον προ8εμα εχουν για τις ερωτησεις και 1002 ακομα διαφορες

εξαρταται βεβαια σε τι επιπεδο εμαθες την γλωσσα;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ξερω καλα αγγλικα (proficiency) μετρια γερμανικα (zertifikat) και κατι ψιλα στα ιταλικα απο κατι ιταλιδες που γνωρισα το καλοκαιρι!!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' αυτό, πώς να μη θέλω κι εγώ να γνωρίσω Ισπανούς τουρίστες για να μάθω Ισπανικά;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Proficiency Cambridge/Michigan προς το παρόν.

Μεχρι το τέλος του χρόνου ελπίζω να έχω το κρατικό στα σέρβοκροάτικα και στα τσέχικα και ψάχνω να βρω φροντιστήριο για ρώσσικα.

Επίσης μέσω msn κάνω μαθήματα σλαβομακεδονικών:P

δεν ήξερα οτι υπάρχει γλώσσα σλαβομακεδονικά.

βρε τι μαθαίνει κανείς................................

ντροπή απλά

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

LOL.

Πως περίμενες να αποκαλέσω την γλώσσα τους?

Σκοπιανικά? Αυτό κι αν είναι ντροπή...

 

Μπορούσα να πω Βουλγάρικα αλλά δε θα προσδιόριζα την διάλεκτο.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω την βοηθεια σας σχετικα με το proficiency.Φετος εντελως στο ακυρο πηρα αποφαση να ξεκινησω για το proficiency.Εχουν περασει 6 χρονια που πηρα lower και η μονη επαφη που ειχα με ταγγλικα ηταν μεσω pc,games κτλ.Εχω ξενκινησει 2 βδομαδες τωρα αλλα νοιωθω χαμενος.Εχει πααααααρα πολυ λεξιλογιο που δεν μπορω να το συγκρατησω ολο και γενικα μου εχει δημιουργηθει μια ανασφαλεια.

Ειναι φυσιολογικο ή ειναι συμπτωματα βεβαιης αποτυχιας?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετά απο χρόνια πήγα για το proficiency και στην αρχή το λεξιλόγιο μου φάνηκε βουνό.

Με το καιρό όμως μπήκα στο κλίμα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πεί τη διαφορά του Dalf C2 από τα Sorbonne?Εννοώ και απο άποψη περιεχομένου,τι διαφέρουν καθώς και την αναγνωρισιμότητά τους.
Link to comment
Share on other sites

michigan proficiency γερμανικα mittelstuffe αυτο το καλοκαιρι ελπιζω για το μικρο διπλωμα στα γερμανικα.Με το αμεσως επομενο μπορεις να διδαξεις:D :D .Θελω να παρω κι τα δυο πρωτα πτυχια γαλλικα κι το πρωτο ιταλικα .Μοα αρεσουν οι ξενες γλωσσες.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο Proficiency Cambridge!!!! Και παω και για το michgan τωρα.... Δευτερη δεν ξερω.... Κατι ελαχιστα γαλλικα απο το σχολειο οτι θυμαμαι που δε νομιζω να πιανεται...

Μετα το σχολειο λεω να πιασω τα ιταλικα!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Στα Αγγλικα Proficiency Cambribge και στα Γερμανικα Grundstuffe.:)

Σκεφτομουν να συνεχισω τα Γερμανικα για να παω για Mittelstuffe αλλα πανε 5-6 χρονια τωρα, και δεν θα θυμαμαι τιποτα...:( :( :(

Οποτε θελω να αρχισω Ισπανικα καποια στιγμη...Ξερει κανεις να μου πει αν ειναι ευκολα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άμα ήξερες Γαλλικά ή Ιταλικά ή Πορτογαλλικά ή Ρουμάνικα τα Ισπανικά θα σου ήταν εύκολα.Ειδικά με τα γαλλικά έχουν μεγάλη ομοιότητα όχι τόσο στη προφορά όσο στη γραφή.Διαφέρουν όμως στις καταλήξεις και στη προφορά όπως είπα αφού τα Γαλλικά έχουν επιδράσεις απο Κέλτες,Φράγκους και γερμανικά φύλα και γι'αυτό η προφορά τους δεν μοιάζει ούτε των Ισπανικών ούτε των Ιταλικών(που έχουν πολλά ίδια).

Ξέρω όμως ότι για να σου δωθεί επάρκεια(;) για να διδάξεις πρέπει να πας να δώσεις κάτι τέλος πάντων στην Ισπανία.Μόνο το Basico και ένα άλλο νομίζω διδονται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελω να αρχισω Ισπανικα καποια στιγμη...Ξερει κανεις να μου πει αν ειναι ευκολα;

 

ειναι ευκολα αμα ξερεις γαλλικα ή ιταλικα γιατι ειναι λατινογενης γλωσσα κι ειναι ελεεινα παρομοιες.

Τωρα γενικα σ’εμενα πχ. που ηξερα αγγλικα μου φανηκαν πολυ ευκολα στην κατανοηση αλλα η γραμματικη τους απο ενα σημειο και μετα ειναι πακετο...υποτακτικες,προστακτικες, εξαιρεσεις και δε συμμαζευεται. Απο τον 3ο χρονο δε και μετα αρχιζουν κατι phrasal verbs και idioms αλλο πραμα.

Αλλα ειναι τοσο ωραια γλωσσα που αξιζει τον κοπο. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολα αμα ξερεις γαλλικα ή ιταλικα γιατι ειναι λατινογενης γλωσσα κι ειναι ελεεινα παρομοιες.

Τωρα γενικα σ’εμενα πχ. που ηξερα αγγλικα μου φανηκαν πολυ ευκολα στην κατανοηση αλλα η γραμματικη τους απο ενα σημειο και μετα ειναι πακετο...υποτακτικες,προστακτικες, εξαιρεσεις και δε συμμαζευεται. Απο τον 3ο χρονο δε και μετα αρχιζουν κατι phasal verbs και idioms αλλο πραμα. Αλλα ειναι τοσο ωραια γλωσσα που αξιζει τον κοπο. ;)

Αυτο σκεφτομαι κι εγω και θελω να την μαθω!:)

Εντατικα σηλαδη ποσο θελει για το πρωτο πτυχιο...;Ουτε πως λεγονται δεν ξερω...:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τις γλώσσες των γειτόνων μας (με την ευρύτερη έννοια), δηλαδή Τουρκικα, Βουλγαρικα, Ρουμανικα κτλ ποια νομίζετε ότι είναι καλύτερο να μάθει κάποιος για επαγγελματικούς λόγους?

 

Επίσης κάποιος που να γνωρίζει από αυτές τις γλώσσες, μπορεί να μου πει ποια είναι η πιο εύκολη ποια δύσκολη κτλ?

 

Σε γενικές γραμμές τα Βουλγάρικα δεν έχουν ιδιαίτερη γραμματική οπότε είναι και τα ευκολότερα αλλά είναι άσχημη γλώσσα, βαριά με πολλά σύμφωνα που ακούγονται στις καταλήξεις. Τα σερβοκροάτικα έχουν το πλεονέκτημα του διπλού αλφάβητου, λατινικό / μπασταρδεμένο κυριλλικό οπότε μπορείς να τα πάρεις σαν εισαγωγή αλλά έχουν δύσκολη γραμματική με δοτική πτώση κτλ, για να τα μιλήσεις σωστά θέλει δουλειά. Τα ρουμάνικα έχουν λατινογενή γραμματική και ακούγονται σαν ένα ανεμογκάστρι ιταλικών με γαλλικά σε γυφτομαχαλά. Για τα σκοπιανά θα επαναλάβω το γνωστό σερβικο απόφθεγμα - τα μακεδονικά είναι βουλγάρικα για αγράμματους.

 

Επαγγελματικά μάθε Τούρκικα, το ρωτάς, αφού είναι όσοι όλοι οι υπόλοιποι μαζί. Μόνο για τα λεφτά που θα γλυτώσεις από τα παζάρια στην Πόλη φτάνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την λογικη που επικρατεί μιλαω Ελληνικα ,Αγγλικα ,Γερμανικα λιγα Γαλλικα λιγα Tουρκικα λιγα Iαπωνικα και λιγα Iσπανικα.

 

Αυτο που καταλαβα δυστηχως φέτος ειναι οτι ο καθενας λέει οτι του κατεβει,πλεον μου φαινεται αστειο οταν καποιος μου λεει οτι ξερει καποια γλωσσα ακομα και τα ελληνικα που λενε αρκετοι.

 

Ενας πολυ καλος τροπος να καταλαβετε αν οντως ξερετε την οποια ξενη γλωσσα ειναι να βαλετε μια ταινια, και με υποτιτλους κιολας στην ιδια γλωσσα .Αν θεωρητε οτι το 90% της ταινιας και πανω το καταλαβατε σαν να βλεπατε ελληνικη τοτε ναι ξερετε(για πιο hardcore παρτε ενα βιβλιο)! Αλλιως ξεκινηστε απο το να κανετε edit τα ποστ σας ,και συνεχιστε με το να αγοραζετε ταινιες - βιβλια - εφημεριδες + μιλατε-φωναζετε-βριζετε στην συγκεκριμενη γλώσσα.

Tο φροντηστηριο( με την ελληνικη ενοια) πουλάει μονο ψευδευσθήσεις.

 

Με την δικια μου λογικη λοιπόν ξέρω Αγγλικα 98% και Γερμανικα 40%.Στις υπολοιπες γλωσσες που ανεφερα μπορω απλα να κανω καμακι και να φαω χυλοπιτα.

 

Π.ς : Ακομα καλυτεροι ειναι αυτοι που αναφερουν γλωσσες που εχουν διαφορες μεταξύ τους οπως τα ελληνικα με τα κυπριακα ή και λιγοτερες, αλλα οντως ακουγεται εντυπωσιακο να λες ξερω 45 γλωσσες,οι τουλαχιστον μεχρι να γνωρισεις απο κοντα τον κοσμο(αυτο που ειναι εξω απο την Ελλαδα). πχ εχω ενα φιλο απο τα Σκοπια ο οποιος με την μητρικη του γλωσσα μπορει χαλαρα να συνενοηθεί(και τον εχω δει να το κανει) με την μιση Ευρωπαϊκή ηπειρο αλλα δεν το κανει και θέμα.

 

 

Τελος να πω οτι οσοι εχετε μαθει μια γλωσσα οταν ήσασταν στα 10 πχ ,δοκιμαστε να μαθετε σαν ενηλικοι μια ξενη γλωσσα. Η εμπειρια ειναι συγκλονιστικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση εδω, μιας κ δεν βρηκα ειδικο θεμα για το Lower.

 

Εχω λοιπον εδω κ 3 χρονια περιπου που εχω παρει πτυχιο Lower και του Cambridge και του Michigan. Ομως λογω συγκυριων, δεν πηγα απο το Φροντιστηριο μου να τα παρω. Μπορω, τωρα που τελειωνω κ το σχολειο κ θα χω χρονο, με καποιον τροπο να τα παρω τα καλοχαρτα; Γιατι καποιοι μου ειπαν οτι περασε μεγαλο διαστημα, κ "δεν τα δικαιουμαι" πλεον. :X

 

Παρακαλω τα "φωτα" σας. Ευχαριστω

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση εδω, μιας κ δεν βρηκα ειδικο θεμα για το Lower.

 

Εχω λοιπον εδω κ 3 χρονια περιπου που εχω παρει πτυχιο Lower και του Cambridge και του Michigan. Ομως λογω συγκυριων, δεν πηγα απο το Φροντιστηριο μου να τα παρω. Μπορω, τωρα που τελειωνω κ το σχολειο κ θα χω χρονο, με καποιον τροπο να τα παρω τα καλοχαρτα; Γιατι καποιοι μου ειπαν οτι περασε μεγαλο διαστημα, κ "δεν τα δικαιουμαι" πλεον. :X

 

Παρακαλω τα "φωτα" σας. Ευχαριστω

 

Σοβαρολογεις????:blink: :blink: :wacko: :X

 

Αν δεν τα εχει χασει το φροντιστηριο σου θα τα παρεις οπως ηταν αρχικα....

Οτι θα τα παρεις με καποιο τροπο ειναι σιγουρο... Δεν τα χανεις!!!

Θα τα πληρωσεις για να ερθουν ξανα απο αμερικη και αποσο ξερω δε θα ειναι τα ιδια με τα αρχικα... θα εχουν διαφορες!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...