Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γτ δεν μιλας μαζι του ομως να βρεθει μια λυση,

Οταν καποιος σου πουλαει παπα μπορεις να βρεις λυση? Γινεται πιο Κινεζος και απο τον Κινεζο! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σίγουρα o Helio X20 έχει υποστήριξη για πολύ καλύτερους αισθητήρες, αλλά σ αυτές τις σειρές η Xiaomi κάνει εκπτώσεις στις κάμερες γενικά..

 

 

Ειναι όντως χειρότερη στη σταθερότητα το Note 4; δεν τα χω συγκρίνει δίπλα δίπλα

Βάση τι διαβάζω στα χαρτιά το λέω..........

Προσπαθώ να αποφασίσω, ποιο κινητό είναι καλύτερο να πάρω, γιατί αν κ το 4 είναι νεότερο, μου φαίνεται πως είναι χειρότερο απο το 3pro

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

περνιεται μια χαρα ειτε μεσω του updater ειτε μεσω του miflash, οσο προκειται για official firmware δεν εχεις να φοβασαι τπτ, τα προβληματα ξεκινουν με τα custom firmware.

 

Οκ, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Βάση τι διαβάζω στα χαρτιά το λέω..........

Προσπαθώ να αποφασίσω, ποιο κινητό είναι καλύτερο να πάρω, γιατί αν κ το 4 είναι νεότερο, μου φαίνεται πως είναι χειρότερο απο το 3pro

 

επειδη ειχα το 3pro κ εχω τωρα το 4... στο θεμα καμερα βγαζει τις ιδιες φωτο (ισως πολυ ελαφρως χειροτερες φωτο , ισως λεω)

και στην αυτονομια που βγαζει καποιες ωρες λιγοτερο λογω marshmallow...... σε ολα τα υπολοιπα υπερτερει το 4 (δικη μου ταπεινη γνωμη)..

το μονο σιγουρο ειναι πως το να δωσεις 200€ και να παρεις το 4.. δινεις καλυτερα 50 λιγοτερα κ παιρνεις το 3pro...

καποιος που ειχε αλλη συσκευη, τοτε μονοδρομος το 3pro.. καποιος ομως που ειχε το 3pro, τοτε παει σε αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα το 3pro κ εχω τωρα το 4... στο θεμα καμερα βγαζει τις ιδιες φωτο (ισως πολυ ελαφρως χειροτερες φωτο , ισως λεω)

και στην αυτονομια που βγαζει καποιες ωρες λιγοτερο λογω marshmallow...... σε ολα τα υπολοιπα υπερτερει το 4 (δικη μου ταπεινη γνωμη)..

το μονο σιγουρο ειναι πως το να δωσεις 200€ και να παρεις το 4.. δινεις καλυτερα 50 λιγοτερα κ παιρνεις το 3pro...

καποιος που ειχε αλλη συσκευη, τοτε μονοδρομος το 3pro.. καποιος ομως που ειχε το 3pro, τοτε παει σε αναβαθμιση...

Αυτή είναι μια όμορφη κ καθαρή απάντηση. Ευχαριστώ.

Κ επειδή μου κάνατε λίγο το κεφάλι καζάνι με τις 200 ρομ'ς κ 35 φλασαρίσματα έκαστος, πράγματα που δε δύναμαι λόγο χρόνου να ασχοληθώ, λες κ αλλάζω t-shirts κάθε μέρα, ποια είναι της μαμάς, ποιά έχει Ελληνικά κ τι κουσούρια έχουν, αν έχουν αυτές, θα μπορούσα κάποιος καλός άνθρωπος να βρει λίγο χρόνο να μου εξηγήσει?

 

Ευχαριστώ σας πολύ

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα την κινηταρα εφυγε 7-10 !! Απο to2c πολυ γρηγορα με το κουτι αξιοπιστο και απο τα πιο οικονομικα site!! Το στηνω και θα ανεχθειτε λιγο τις αποριες μου παιδες! Ευχαριστω Edited by satizen
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια όμορφη κ καθαρή απάντηση. Ευχαριστώ.

Κ επειδή μου κάνατε λίγο το κεφάλι καζάνι με τις 200 ρομ'ς κ 35 φλασαρίσματα έκαστος, πράγματα που δε δύναμαι λόγο χρόνου να ασχοληθώ, λες κ αλλάζω t-shirts κάθε μέρα, ποια είναι της μαμάς, ποιά έχει Ελληνικά κ τι κουσούρια έχουν, αν έχουν αυτές, θα μπορούσα κάποιος καλός άνθρωπος να βρει λίγο χρόνο να μου εξηγήσει?

 

Ευχαριστώ σας πολύ

 

global stable rom:

1. προεγκατεστημενο google play store

2. αγγλικο-κινεζικο μενου, αναμενουμε σε καποιους μηνες κ ελληνικο μενου (εχει μεταφραστει το miui 8 κατα 99%)

3. εχει ελληνικο πληκτρολογιο

4. δεν εχει κινεζικες εφαρμογες

5. παιρνει αναβαθμισεις καθε μηνα σχεδον μεσω wifi (και maual απο το site της xiaomi, ειτε τοποθετωντας το εκαστοτε αρχειο μεσα στην συσκευη, ειτε μεσω προγραμματος εγκατεστημενο στο pc (sp flash tool ή miflash))

 

global developer rom:

ουσιαστικα ειναι η beta εκδοση της global stable rom και παιρνει αναβαθμισεις καθε 5-6 μερες.. αλλα μιας κ ειναι beta, μπορει σε καθε αναβαθμιση να εχεις καποια Bugs τα οποια θα λυθουν στην επομενη αναβαθμιση (λογικα)

 

china stable rom:

1. δεν εχει google play store (το βαζεις χειροκινητα, εκτος κ αν το βαλουν απο το site που θα το αγορασεις)

2. αγγλοκινεζικο-μενου

3. εχει ελληνικο πληκτρολογιο

4. εχει κινεζικες εφαρμογες τις οποιες τις περισσοτερες (αν οχι ολες) μπορεις να απεγκαταστησεις

5. παιρνει αναβαθμισεις καθε μηνα σχεδον μεσω wifi (και maual απο το site της xiaomi, ειτε τοποθετωντας το εκαστοτε αρχειο μεσα στην συσκευη, ειτε μεσω προγραμματος εγκατεστημενο στο pc (sp flash tool ή miflash))

 

china developer rom:

ουσιαστικα ειναι η beta εκδοση της china stable rom και παιρνει αναβαθμισεις καθε 5-6 μερες.. αλλα μιας κ ειναι beta, μπορει σε καθε αναβαθμιση να εχεις καποια Bugs τα οποια θα λυθουν στην επομενη αναβαθμιση (λογικα)

 

Ελληνικη GTV Rom:

ουσιαστικα ειναι η ελληνικη προσπαθεια των παιδιων του xiaomi-miui οι οποιοι εχουν μεταφρασει και εχουν κανει καποιες μετατροπες στις global developer rom ωστε να λειτουργουν σωστα στις συσκευες xiaomi.. οποτε υπολογισε πως καθε 5-6 μερες βγαινει μια νεα developer rom, οποτε μετα απο μερικες μερες βγαζουν και τα παιδια νεα εκδοση μεταφρασμενη κ ραμμενη στις xiaomi συσκευες..οποτε πρεπει να flashαρεις ξανα . ειτε πανω στην παλια (σαν να κανεις update) ειτε σαν νεα εγκατασταση..

 

 

ακομα κ να σου ερθει μια συσκευη με china stable rom, μπορεις ευκολα να περασεις την global stable rom.. υπαρχουν αναλυτικοι οδηγοι που μπορουν να σε βοηθησουν... το δικο μου ηρθε με china stable και περασα κατευθειαν την global stable.. κ τωρα ησυχασα.. παιρνω αναβαθμισεις μεσω wifi οταν βγαινουν κ ολα καλα.. ουτε κινεζιες ουτε κτ αλλο να με απασχολει.. δε με πειραζει που δεν εχω ελληνικο μενου κ το εχω στα αγγλικα.. σε λιγους μηνες θα εχουν κ τα xiaomi ελληνικα..

 

ελπιζω να βοηθησα......

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

global stable rom:

1. προεγκατεστημενο google play

2. αγγλικο-κινεζικο μενου, αναμενουμε σε καποιους μηνες κ ελληνικο μενου (εχει μεταφραστει το miui 8 κατα 99%)

3. εχει ελληνικο πληκτρολογιο

4. δεν εχει κινεζικες εφαρμογες

5. παιρνει αναβαθμισεις καθε μηνα σχεδον μεσω wifi (και maual απο το site της xiaomi, ειτε τοποθετωντας το εκαστοτε αρχειο μεσα στην συσκευη, ειτε μεσω προγραμματος εγκατεστημενο στο pc (sp flash tool ή miflash))

 

global developer rom: ουσιαστικα ειναι η beta εκδοση της global stable rom και παιρνει αναβαθμισεις καθε 5-6 μερες.. αλλα μιας κ ειναι beta, μπορει σε καθε αναβαθμιση να εχεις καποια Bugs τα οποια θα λυθουν στην επομενη αναβαθμιση (λογικα)

 

china stable rom:

1. δεν εχει google play store (το βαζεις χειροκινητα, εκτος κ αν το βαλουν απο το site που θα το αγορασεις)

2. αγγλοκινεζικο-μενου

3. εχει ελληνικο πληκτρολογιο

4. εχει κινεζικες εφαρμογες τις οποιες τις περισσοτερες (αν οχι ολες) μπορεις να απεγκαταστησεις

5. παιρνει αναβαθμισεις καθε μηνα σχεδον μεσω wifi (και maual απο το site της xiaomi, ειτε τοποθετωντας το εκαστοτε αρχειο μεσα στην συσκευη, ειτε μεσω προγραμματος εγκατεστημενο στο pc (sp flash tool ή miflash))

 

china developer rom:

ουσιαστικα ειναι η beta εκδοση της china stable rom και παιρνει αναβαθμισεις καθε 5-6 μερες.. αλλα μιας κ ειναι beta, μπορει σε καθε αναβαθμιση να εχεις καποια Bugs τα οποια θα λυθουν στην επομενη αναβαθμιση (λογικα)

 

Ελληνικη GTV Rom:

ουσιαστικα ειναι η ελληνικη προσπαθεια των παιδιων του xiaomi-miui οι οποιοι εχουν μεταφρασει και εχουν κανει καποιες μετατροπες στις global developer rom ωστε να λειτουργουν σωστα στις συσκευες xiaomi.. οποτε υπολογισε πως καθε 5-6 μερες βγαινει μια νεα developer rom, οποτε μετα απο μερικες μερες βγαζουν και τα παιδια νεα εκδοση μεταφρασμενη κ ραμμενη στις xiaomi συσκευες..οποτε πρεπει να flashαρεις ξανα . ειτε πανω στην παλια (σαν να κανεις update) ειτε σαν νεα εγκατασταση..

 

 

ακομα κ να σου ερθει μια συσκευη με china stable rom, μπορεις ευκολα να περασεις την global stable rom.. υπαρχουν αναλυτικοι οδηγοι που μπορουν να σε βοηθησουν... το δικο μου ηρθε με china stable και περασα κατευθειαν την global stable.. κ τωρα ησυχασα.. παιρνω αναβαθμισεις μεσω wifi οταν βγαινουν κ ολα καλα.. ουτε κινεζιες ουτε κτ αλλο να με απασχολει.. δε με πειραζει που δεν εχω ελληνικο μενου κ το εχω στα αγγλικα.. σε λιγους μηνες θα εχουν κ τα xiaomi ελληνικα..

 

ελπιζω να βοηθησα......

 

Aγόρι μου, ΟΧΙ απλά βοήθησες, έκανες τη ζωή μου απλή. Ο οδηγός του νορμάλ χρήστη κ όχι του geek :O:O:O (sorry, guys), που θέλει να τρώει το χρόνο του φλασάροντας ρομς. Αυτό το πόστ πρέπει να γίνει sticky στη πρώτη σελίδα κ ΟΧΙ το πως θα φλασάρουμε 15 διαφορετικές ρομς. Απο τα βασικά θέλει να ξεκινήσει ο κόσμος. (Εσύ κράτα το λινκ, κάποιος άλλος άμειρος θα το χρειαστεί κ που να ψάχνει σε 1200 σελίδες)

 

Εγώ θέλω, τότε να το βρω με global stable, αρκετό χρόνο θα φάω είδη μέχρι να περάσω ότι θέλω, να τα σετάρω κ να το κάνω όπως θέλω κ να περιμένω αν βγει εργοστασιακή Ελληνική. Αν δε βγει κ σπάσο το πόδι μου κ είμαι όλη μέρα σπίτι με αναρωτική κ δεν έχω τι να κάνω, τότε μπορεί, μπορεί λεω κ να κάτσω να φλασάρω τίποτα. Αλλιώς ως τότε μόνο φλας στο αμάξι όταν στρίβουμε :p :p :D :D

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά,

 

ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο launcher για το Redmi Note 4?

 

Του είχα περάσει το CM Launcher αλλά είδα ότι είχε κάποια "θέματα".

 

Το έβγαλα και πέρασα αυτό που είχε πάνω του το MI Launcher.

 

Δεν μου αρέσει πολύ, αλλά βλέπω ότι είναι πιο σταθερό από το προηγούμενο που είχα.

 

Εσείς έχετε να μου προτείνετε κάποιο που να ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου (Android 6, MUIU 8)?

Link to comment
Share on other sites

ο νοβα ειναι ετη φωτος μπροστα απο ολους!

 

Ναι ε?

 

Να υποθέσω ότι προτείνεις αυτόν και όχι τον Google Now ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε?

 

Να υποθέσω ότι προτείνεις αυτόν και όχι τον Google Now ας πούμε.

 

Nova εννοείτα. Απλα πλεον θα πρεπει να βάλεις τηv πληρωμενη έκδοση για να χεις ολες τις λειτουργίες. Αλλιως βάλε apex launcher

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει μια συγκριση εγω και ενα μελος ακομη στην αρχη του νηματος, εγω εβγαλα ιδιες φωτο κοντρα με ενα infocus m810t, πιστευω περασε απο τα χερια σου. Το infocus σε νυχτα τα καταφερνε καλυτερα κατα την γνωμη μου. #55 #149
Ναι, το Infocus για τα χρήματά του έχει πολύ καλή κάμερα. Αλλά είδα και του Note 4 η κάμερα είναι αρκετά αξιοπρεπής σε σκοτάδι
Link to comment
Share on other sites

Με εχετε ψιλομπερδεψει λιγο τελικα αξιζει ή να παρω το 3 προ που ειναι και θφηνοτερο? Ερχομαι απο meizu m2 note

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Infocus για τα χρήματά του έχει πολύ καλή κάμερα. Αλλά είδα και του Note 4 η κάμερα είναι αρκετά αξιοπρεπής σε σκοτάδι

 

Φιλε Σταύρο θεωρείς σε γενικές γραμμές οτι ειναι καλύτερη απο του 3 pro?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταύρο θεωρείς σε γενικές γραμμές οτι ειναι καλύτερη απο του 3 pro?

Ίδια επίπεδα με του Note 3, το 3 pro δεν το χω αυτή τη στιγμή για σύγκριση, ούτε στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

καμια θηκη που να εχει το ιδιο τελειωμα σαν του κινητου(αλουμινιο γυρω γυρω) ;

 

http://www.ebay.com/itm/Luxury-Aluminum-Metal-Frame-Bumper-Mirror-Hard-Back-Case-Cover-Skin-For-Xiaomi-/381664492933?var=&hash=item58dcf9fd85:m:mxzeVapMMXvRO_jRRnQjCzQ

 

σε ενα huawei p8 lite ειχα παρει μια τετοια(που ειχε τελεια αισθηση στο πιασιμο) αλλα μου εκοβε σημα απο το WIFI λογο μεταλλου. Την εχει δοκιμασει κανεις ; Παιρνουμε τοσο ομορφες συσκευες και τις καλυπτουμε με πλαστικουρες και σιλικονες. :(

Edited by sonatas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταύρο θεωρείς σε γενικές γραμμές οτι ειναι καλύτερη απο του 3 pro?

 

εχω και το redmi note 4 και το note 3 pro, θελεις δειγματα? μερα? βραδυ? χρωμα? κοντα? μακρια? οχι ολα ομως, μην φαω μια ωρα να περναω φωτο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εχω και το redmi note 4 και το note 3 pro, θελεις δειγματα? μερα? βραδυ? χρωμα? κοντα? μακρια? οχι ολα ομως, μην φαω μια ωρα να περναω φωτο.

 

Θελω μια αποψη γενικα. Ποια κάμερα υπερεχει. Στα υπόλοιπα είναι πολυ κοντα οι συσκευές. Μονο η κατασκευή αλλάζει ουσιαστικα

Link to comment
Share on other sites

έχω εδώ και 2 μέρες το 4ρι, είχα πάρει στη γυναίκα μου το 3 pro εδώ και κανα 4μηνο.

Από την οθόνη του κινητού δε μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω διαφορά στις φωτό που βγάζουνε.

Να σου πω την αλήθεια επειδή έχω και ένα nexus 6 περίμενα να απογοητευτώ από την ποιότητα των φωτογραφιών με όλα όσα διάβαζα εδώ και αλλού, αλλά μάλλον μου συνέβη το αντίθετο.

Το 4ρι σε σχέση με το 3 pro έχει πολύ πιο premium κατασκευή με το unibody...body και προσωπικά το θεωρώ πανέμορφο.

Παλιά για να πάρουμε τέτοια ποιότητα στο χέρι δίναμε τα 3πλά και είμασταν και ευχαριστημένοι!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση μετά το πρώτο σοκ της συνάρτησης κόστους-ποιότητας κατασκευής είναι η ποιότητα ήχου στην κλήση (ακούω και με ακούνε εξαιρετικά), η ποιότητα λήψης (δεν ήξερα ότι η vodafone έχει τόσο...4g δίκτυο στα μέρη που κινούμαι) και η ποιότητα λήψης του wifi! (δε ξέρω, σας είπα πιο κινητό αντικατέστησε?

Ο λόγος που το ψώνισα είναι η φτηνή του τιμή, το ότι είδα πως είναι το 3 pro που έχει η κυρά και με ευγνωμονεί ολημερίς κι ολυνικτίς και το ότι έχοντας ψωνίσει και άλλα xiaomi-πραματάκια είδα ότι πρόκειται για σοβαρή εταιρία (εκείνο το bt ηχειάκι δε παίζεται!)

Του έχω μια πλάτη της nilkin και μια απλή μεμβράνη, αλλά σκέφτομαι να τα βγάλω, ούτως ή άλλως είναι τόσο τσάμπα που αν χαλάσει παίρνεις άλλο.

Όσο κάνει όλο το κινητό κοστίζει μόνο η αλλαγή οθόνης σε premium κινητό των 500+ ευρώ σήμερα.

Το πήρα από vickmall και μάλλον θα συνεχίσω να ψωνίζω απο εκεί σχετικά είδη, οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες.

 

Μαη του σεντς, πης εντ λοβ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-4-Pro-Helio-X20-3GB-64GB-Smartphone---Silver-371576.html

 

εδω και παρα πολλες μερες παντως παιζει στα 189$ απο geek απο οπου αγορασα και γω, εμενα βρισκεται Αθηνα και Δευτερα θα το εχω στα χερακια μου! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...