Jump to content

LG G FLEX 2, Samsung NOTE 3 ή κάποιο άλλο?


alfa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα δίλημμα, έχω ένα LG FLEX 2 εδώ και 2-3 μήνες (και είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές), την άλλη εβδομάδα όμως θα έχω και ένα NOTE 3 που φτάνει στα χερια μου από σπόντα.

το θέμα μου τώρα είναι πιο να κρατήσω?

υπάρχει βεβαια και η περίπτωση να τα δώσω και τα δυο για κάτι καλύτερο (για παράδειγμα NOTE 4 ή LG V10...ή κάποιο άλλο)

θέλω λοιπόν μια βοήθεια από όσους πέρασαν από αυτό το δίλημμα ή από όσους έχουν/είχαν κάποιο από τα παραπάνω κινητά

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις βαρύτητα σε κάποιο χαρακτηριστικό; Π.χ. μπαταρία, μέγεθος οθόνης, κάμερα, custom roms...;

 

Επίσης πηγαίνοντας σε κάτι νέο, ποιο είναι το budget σου;

 

Το G Flex 2 έχει πολύ καλή κάμερα.

Το Note 3 έχει το πενάκι του και πολλές custom roms.

Το Νote 4 έχει πολύ καλή μπαταρία συν τα καλά του Note 3.

Το V10 έχει άπαιχτη κάμερα και μεγάλη οθόνη.

 

Αλλά αν μπορείς να πας σε S7 (edge), θα είναι η καλύτερη επιλογή όπως και να 'χει.

 

Οπότε, βάλε προταιρεότητες σε κάποια χαρακτηριστικά και εκεί θα κριθεί.

 

Από μένα S7 (edge), αλλιώς V10 για την κάμερα ή Note 4 για την μπαταρία και την εμπειρία με το πενάκι (χωρίς να υστερεί η κάμερα, εν συγκρίσει με το G Flex 2 σου).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι η οθόνη, η μπαταρία και το ρουτ.

Απο το flex2 δεν έχω παράπονο , η οθόνη (όταν δεν είναι πολυ χαμηλός φωτισμός) είναι καλη, η μπαταρία μου βγάζει οριακά μια μέρα, (αργά το βράδυ εχω ενα 20% ακόμα) και οι φωτογραφιες είναι καλές, με χαλάει όμως που δεν θα μπορέσω να αναβαθμίσω σε ΜΜ γιατί εκεί ξεχνάω το ρουτ. Το V10 θα ήταν τέλειο αν είχε amoled οθόνη. Τα ΝΟΤΕ δεν τα έχω δουλέψει ποτέ... Και αυτό είναι πειρασμός ;) Αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα σκεφτόμουν πιο πολυ το 4αρι. Όσο για το μπάτζετ μου.... Δεν θέλω να βάλω λεφτά πάνω οπότε θα πρέπει το όποιο κόστος να περιορίζεται στην τιμη πώλησης των 2, δλδ περίπου 400 ευρω +/-

 

sent from my nice curved LG G Flex2

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάναμε.

 

Αν σου έκανε από μπαταρία η μια μέρα, τότε θα είσαι πάνω από ικανοποιημένος με το 90% των κινητών που κυκλοφορούν :P

 

Αφού δεν σε ενδιαφέρει η κάμερα, αλλά η οθόνη, πηγαίνεις σε Samsung Note 4.

 

Ειδικά δε, αν είσαι τύπος που αλλάζει κινητό στο 6μηνο, τότε πήγαινε σε κάποιο μεταχειρισμένο και θα είσαι καλυμμένος για αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι να σε "ενοχλήσει" η ρουτίνα :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ, απλά θα πρέπει να δώσω τα 2 και να πάρω το 4αρι, οπότε θέλει χρόνο και ψάξιμο ;)

 

sent from my nice curved LG G Flex2

Link to comment
Share on other sites

Huawei mate 8!!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χμ, ναι, καλο ειναι αλλα....

δεν εχει amoled, οκ το ξεπερναω γιατι εχει πολυ καλη μπαταρια....

εχει αυτο το EMUI που δεν μου αρεσει, αλλα και εδω, βαζεις τον Nova και εισαι οκ...

η τιμη ομως ξεφευγει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

αφού σε ενδιαφέρει το ρουτ γιατί κοιτάς τηλέφωνα που αν τα κάνεις ρουτ χάνεις την εγγύηση?απο μένα one plus 3 ή nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

αφού σε ενδιαφέρει το ρουτ γιατί κοιτάς τηλέφωνα που αν τα κάνεις ρουτ χάνεις την εγγύηση?απο μένα one plus 3 ή nexus 6p

Το ΝΟΤΕ 3 που περιμενω πρεπει να εχει οριακα ακομα λιγη εγγυηση, οποτε δεν με νοιαζει, για το 4αρι τωρα, εχεις δικιο, αν το παρω θα χασω την εγγυηση.

για αυτα που λες τωρα, το 6p δεν μου αρεσει, και αν δεν κανω λαθος δεν εχει ουτε amoled και δεν παιρνει sd....

για το O+3 ... δεν ξερω, μου αρεσει αλλα θα πρεπει να το ψαξω λιγο κατα ποσο πληρη αυτα που θελω...

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟΤΕ 3 που περιμενω πρεπει να εχει οριακα ακομα λιγη εγγυηση, οποτε δεν με νοιαζει, για το 4αρι τωρα, εχεις δικιο, αν το παρω θα χασω την εγγυηση.

για αυτα που λες τωρα, το 6p δεν μου αρεσει, και αν δεν κανω λαθος δεν εχει ουτε amoled και δεν παιρνει sd....

για το O+3 ... δεν ξερω, μου αρεσει αλλα θα πρεπει να το ψαξω λιγο κατα ποσο πληρη αυτα που θελω...

 

Amoled έχει

Link to comment
Share on other sites

Amoled έχει

Ετσι οπως τα βλεπω εδω , μαλλον το Ο+3 ειναι καλυτερο... με την μπαταρια δεν ξερω πως τα παει λλα φανταζομαι, αφου το flex 2 με καλυπτει (εστω οριακα) δεν θα εχω προβλημα με το Ο+3...

Link to comment
Share on other sites

Σε note πάνε σίγουρα.; σας τις amoled δεν έχει. Το flex 2 έχει αρκετά θέματα με τον sd 820. Ο sd 800 του NOTE 3 βγήκε από τα καλύτερα sockets που έχει βγάλει η qualcomm.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το δίλημμα είναι μεταχειρισμένο Samsung Note 4 στα 300-350 που βλέπω στις αγγελίες vs OnePlus 3 στα 400 καινούργιο, τότε εγώ θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο Note 4.

 

Ανώτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία, παρόμοια κάμερα, καλύτερη ποιότητα κατασκευής, καλύτερη μπαταρία, λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

To note 4 θα έλεγα να μην το σκεφτείς καν. Είναι πολλά τα χρήματα για συσκευή που είναι σχεδόν 2 χρόνια στην αγορά και θα προτιμούσα να μείνω με το note 3. Το ΟΡ3 θα το άφηνα εκτός προς το παρόν γιατί έβγαλε κάποια θεματάκια τα οποία διορθώνουν αλλά ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο καιρό μέχρι να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Προσωπικά θεωρώ το V10 καλύτερη επιλογή και μπορείς να έχεις root σε 5.1 χωρίς να χάσεις εγγύηση χωρίς ξεκλείδωμα bootloader. Αν βέβαια θέλεις να αλλάζεις rom δεν σου κάνει. Αν ήταν πάντως βασικό μου κριτήριο το root και το πείραγμα της συσκευής θα προτιμούσα κάποιο nexus
Link to comment
Share on other sites

Το flex 2 έχει τον 810, με ότι αυτό συνεπάγεται. Γενικά με θερμοκρασίες (μετά τα πειράγματα που έκανα) δεν έχω πρόβλημα, από την άλλη καλό το Ο+3 αλλά δεν είναι ΝΟΤΕ. Σκέφτομαι να παίξω λίγο με το 3αρι και ανάλογα μετά να πάω στο 4αρι ή ακόμα και στο 5αρι αλλά θα έχω πάντα το πρόβλημα με το knox. Το v10 μου αρέσει πολύ αλλά με χαλάει που δεν είναι amoled...

 

sent from my nice curved LG G Flex2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...