Jump to content

Sony PSP


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καποια πραγματα να ρωτησω οντας ασχετος τελειος!

 

----- το psp vita πως σας φαινεται σε συγκριση με τα προηγουμενα μοντελα; (γραφικα κλπ) (απο οτι ειδα οθονη κλπ ειναι ιδια)

 

------διαβασα καποια ξενα φορουμ για το vita και απο οτι καταλαβα σε δεσμευει να το χακαρεις και δεν μπορει να συνδεθει με τηλεοραση!

 

διαβασα παλιοτερες σελιδες και εχω την εξης απορια.ειναι καλυτερο ενα παλιο firmware που εχουν ηδη βρει τροπο να το χακαρουν η ενα καινουριο;για ποιο λογο χρειαζεται να γινεται αναβαθμιση firmware;(καποια παιχνιδια ενδεχεται να μην παιζουν;)

 

Υ.Γ. στην οθονη της τηλεορασης το 3000 ειναι ευκολο να παιξεις;

ευχαριστω

 

το vita είναι ανώτερο από όλα τα προηγούμενα psp δες εδώ τα χαρακτηριστικά του.

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καποια πραγματα να ρωτησω οντας ασχετος τελειος!

 

----- το psp vita πως σας φαινεται σε συγκριση με τα προηγουμενα μοντελα; (γραφικα κλπ) (απο οτι ειδα οθονη κλπ ειναι ιδια)

 

------διαβασα καποια ξενα φορουμ για το vita και απο οτι καταλαβα σε δεσμευει να το χακαρεις και δεν μπορει να συνδεθει με τηλεοραση!

 

διαβασα παλιοτερες σελιδες και εχω την εξης απορια.ειναι καλυτερο ενα παλιο firmware που εχουν ηδη βρει τροπο να το χακαρουν η ενα καινουριο;για ποιο λογο χρειαζεται να γινεται αναβαθμιση firmware;(καποια παιχνιδια ενδεχεται να μην παιζουν;)

 

Υ.Γ. στην οθονη της τηλεορασης το 3000 ειναι ευκολο να παιξεις;

ευχαριστω

 

Το να συγκρίνεις το PSP με το PSVita είναι σαν να συγκρίνεις το PS2 με το PS3 .. Είναι το PSP2 με τεράστια διαφορά χαρακτηριστικών, όπως τετραπύρηνος επεξεργαστής και τετραπύρηνο τσιπ γραφικών .. Συγκεκριμένα που ανέφερες, η οθόνη του θα είναι η καλύτερη που έχει ενσωματωθεί ποτέ σε φορητή παιχνιδομηχανή, μία 5άρα τεχνολογίας OLED που θα κάνει την 4άρα του PSP να κλαίει ..

 

Προφανώς όμως να μην ξαναδιαβάσεις από εκεί που τα ενημερώθηκες ... Εννοείται πως θα συνδέεται στην τηλεόραση και προσωπικά δεν κατάλαβα γιατί θα σε αναγκάζει να το hackάρεις ..

 

Τέλος, την τελευταία έκδοση λογισμικού, εστί firmware, την 6.39 για να είμαι ακριβής, την έχουν σπάσει από τον Μάιο .. Τόσο με ΗΕΝ όσο και με προσωρινό cfw .. Αλλά ναι, τα πιο πρόσφατα παιχνίδια έχουν απαιτήσεις σε firmware για να μπορείς να τα παίξεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αφού το firmware ως αρχείο είναι 31Mb και εμπεριέχεται στα παιχνίδια που το απαιτούν .. Αν έχεις μεγαλύτερο εννοείται δεν χρειάζεται την ενημέρωση ..

 

Υ.Γ. Παίζεται μία χαρά, αλλά μπορεί να μην σε ενθουσιάσουν τα γραφικά, ειδικά όταν "τεντώνεται" σε μία μεγάλη οθόνη το παιχνίδι ..

 

Υ.Γ. 2 Σε ποια σελίδα "ενημερώθηκες" για το PSVita ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

επειδη τωρα μαθαινω και ασχολουμαι με psp ενημερωστε με σχετικα με το εξης:

εγω θελω να εχω μια συσκευη χακαρισμενη ετσι ωστε να μην κουβαλαω δισκακια κλπ μαζι μου.αυτο ικανοποιειται με το 3000 που πλεον εχει χιλιοχακαριστει.

στην περιπτωση του vita που θα ειναι η διαδικασια αυτη;τα παιχνιδια μεσω λογαριασμου ιντερνετ θα τα αγοραζω;

 

σχετικα με το χακαρισμα HEN η διαδικασια θα γινει μια φορα σε αντιθεση με το προσωρινο cfw σωστα;

 

Υ.Γ. απο το google και wiki διαβασα καποια πραγματα χυμα!

Link to comment
Share on other sites

Για να βάζουμε κάποια πράγματα στην θέση τους, καλό θα ήταν να ρωτάμε για το PSV στο κατάλληλο θέμα γιατί είναι απορία που θα σου είχε λυθεί αν το διάβαζες .. Τα παιχνίδια του θα πωλούνται τόσο στα καταστήματα, σε μορφή καρτών, όπως τα φορητά της Nintendo, όσο και σε ψηφιακή μορφή σε online κατάστημα, κατά πάσα πιθανότητα το PSN, όπως και στα PSP δηλαδή που μπορείς να τα βρεις και κανονικά αλλά και να τα αγοράσεις ψηφιακά, με εξαίρεση το τελευταίο μοντέλο, το Go, το οποίο δέχεται μόνο ψηφιακά μέσω του online καταστήματος ...

 

Τα hacks τα πήρες ανάποδα .. Τα ΗΕΝ είναι προσωρινα και σβήνουν όταν θα απενεργοποιήσεις όταν βγάλεις την μπαταρία .. Τα CFW μένουν ότι και να γίνει .. Υπάρχουν και τα LightCFW, που είναι καλύτερα από τα ΗΕΝ, τα οποία ΗΕΝ crashάρουν κάποιες φορές σε αντίθεση με τα LCFW & CFW που είναι πιο σταθερά ..

 

Εγώ προτείνω να βάλεις είτε 6.20 PRO B9 που είναι μόνιμο, είτε 6.39 PRO B9 που δεν είναι μόνιμο, αλλά δεν crashάρει ποτέ σε αντίθεση με το 6.39 ΤΝ-Α ΗΕΝ, είναι συμβατό με τα περισσότερα παιχνίδια σε αντίθεση με το TN-A και περισσότερο γρήγορο ..

 

Το να περάσεις ΗΕΝ ή CFW όπως και να χει είναι 20 δεπτερόλεπτα δουλειά πάντως, 5 δεπτερόλεπτα αν σου έκλεισε και πρέπει να το ξανατρέξεις ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δωσε μου ενα λινκ να ενημερωθω λιγο.... αν υπαρχει κατι διαθεσιμο γιατι καποια πραγματα τα μπερδεψα!
Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω link εγώ, αλλά για πιο πράγμα, για το PSV ή για τα hacks ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω link εγώ, αλλά για πιο πράγμα, για το PSV ή για τα hacks ????

 

τι ειναι το psv που λες;

για psp να μαθω 5-10 πραγματα για να καταλαβαινω τι γινεται και αργοτερα μολις μπω λιγο καλυτερα στον χωρο και για hacks!:)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το psv που λες;

για psp να μαθω 5-10 πραγματα για να καταλαβαινω τι γινεται και αργοτερα μολις μπω λιγο καλυτερα στον χωρο και για hacks!:)

 

PSV=Play Station vita:)

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα με ότι θες .. Το καλύτερο ελληνικό φόρουμ είναι το http://www.pspgr.net ... Εκεί θα μάθεις ότι θες για PSP αλλά και για όλες τις άλλες παινχιδομηχανές ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να δωσω κοντα στα 250-300 για μια παιχνιδομηχανη. το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει.αξιζει τοσο το vita η να επαιρνα το γνωστο και μη εξαιρεταιο ps3;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Έχω ενα PSP με official firmware 6.35. Πώς μπορώ να το hackάρω μόνιμα?

Παρακαλώ δώστε μου οδηγίες γιατί δεν ξέρω αν ειναι hackable η έκδοση λογισμικού 6.35

 

EDIT: ΈΧΩ ΈΚΔΟΣΗ 6.35 ΚΑΙ ΟΧΙ 3.35 ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Edited by Asdfgt
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εν κίνησή και δεν μπορώ να είμαι πολύ αναλυτικός, άλλα αν πατήσεις στο Googlε 6.35 PRO B10, θα τα καταφέρεις γιατί θα βρεις σίγουρα και οδηγίες ... Μην αγχώνεσαι, είναι πολύ απλή διαδικασία, απλά περνάς μέσω USB έναν φάκελο και τον τρέχεις από το μενού του PsP ..

 

Αν θες αναλυτικό οδηγό ή λοιπά προγράμματα, ίσως θα θελες να ρίξεις μια ματιά στο http://www.pspgr.net, θα βρεις πραγματικά τα πάντα ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έστω και για τις απλές πληροφορίες. Θέλω να ρωτήσω κάτι, με αυτηό το πρόγραμμα που μου είπες θα γίνει μόνιμο CFW ή θα πρέπει κάθε φορά που το ανοίγω να ενεργοποιώ το HEN?
Link to comment
Share on other sites

΄Οχι, δεν είναι ΗΕΝ, αλλά ούτε είναι μόνιμο, εξαρτάται από το μοντέλο σου ...

 

Λοιπόν τα μοντέλα του PsP είναι πέντε, μπορείς να δεις την συσκευασία σου ή μία λεπτή λευκή γραμμή στην κάτω όψη στην οποία αναγράφεται το μοντέλο σου ... Πες μου τι μοντέλο έχεις να σου πω αν μπορείς να το κάνεις μόνιμο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το 3004. Ρώτησα επειδή σε ένα άλλο forum είχα δει ότι υπάρχει ένα HEN το οποίο είναι περίπου σαν μόνιμο και δεν χρειάζεται να το ξανα ενεργοποιείς κάθε φορά που το ανάβεις. Ξαναλέω ότι το μοντέλο είναι το PSP και η έκδοση λογισμικού μου είναι η 6.35 OFW.
Link to comment
Share on other sites

Άσε το ΗΕΝ κατά μέρος, το PRO B10 είναι μακράν καλύτερο ...

Μεγαλύτερη συμβατότητα με προγράμματα, περισσότερα και γρηγορότερα θα παίζεις τα παιχνίδια και "μόνιμο" ...

 

Για να το κάνεις μόνιμο στο δικό σου PSP, θα πρέπει να κάνεις downgrade στην 6.20, γιατί μόνο τότε μπαίνει η 6.20 PRO B10 που κάνει μόνιμο το 3004 ... Αλλά δεν θα σε συμβούλευα να κάνεις γιατί παίζει να το καταστρέψεις ...

 

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να συνδεθείς με το PSN και να περάσεις την 6.60, και μετά το 6.60 PRO B10 (το βρίσκεις εδώ και οδηγίες μέσα στο .rar) ... Δεν θα είναι μόνιμο, κάθε φορά που θα αφαιρείς την μπαταρία του PsP ή που θα το κλείνεις τελείως, θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία, η οποία διαρκεί 5 δεπτερόλεπτα .. Εννοείται πως το hack μένει κάθε φορά που το κλείνεις σε standby ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως για να κάνω αυτή τη διαδικασία δεν πρέπει να το συνδέω συνεχώς με τον υπολογιστή? Το πιθανότερο είναι να το κάνω ένα downgrade σε 6.20 για να γίνει "μόνιμο" και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (σε περίπτωση που βγεί η μπαταρία για παραδειγμα). Όταν ρωτάω πώς να το hackάρω εννοώ τι πρέπει να κάνω για να το κάνω downgrade σε 6.20 και μετά να το κάνω 6.20 PRO B10 Edited by Asdfgt
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το πέρασες το αρχείο μια φορά, δεν χρειάζεσαι ξανα υπολογιστή ..

 

Η διαδικασία που ζητάς ξαναλέω είναι πολύ επικίνδυνη και δεν αξίζει τον κόπο ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μπορείς να μου εξηγήσεις σύντομα τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω σε περίπτωση που περάσω το 6.35 PRO B 10?

 

Εννοώ κάθε φορά που κλείνει το PSP τι θα πρέπει να κάνω για να ξανά ενεργοποιώ το 6.35 pro b 10?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι να μάθω για το πως μπορώ να hackάρω το psp.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μπορείς να μου εξηγήσεις σύντομα τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω σε περίπτωση που περάσω το 6.35 PRO B 10?

 

Εννοώ κάθε φορά που κλείνει το PSP τι θα πρέπει να κάνω για να ξανά ενεργοποιώ το 6.35 pro b 10?

 

Δύο μέρη :

 

α) περνάς με USB το προγραμματάκι που έδωσα στο προηγούμενο link, μέσα στον φάκελο GAME .. Οδηγίες θα βρείτε μόλις κατεβάσετε το .rar ..

 

β) το επιλέγεις από την κατηγορία Games μέσα από το XMB (το μενού του PsP) .. Πατάς Χ για να ανοίξει, Χ στην επόμενη επιλογή και Χ για να κλείσει, διαδικασία 5 δεπτερολέπτων ...

 

Αν σου κλείσει το PsP με οποιονδήποτε τρόπο εκτός από Standby, επαναλαμβάνεις το δεύτερο μέρος ... Χ, Χ, Χ, σε 7 δεπτερόλεπτα είσαι πάλι πίσω στο μενού και μπορείς να τρέξεις τα νόμιμα αντίγραφα ασφαλείας που έχεις στην κάρτα μνήμης ...

 

Προτείνω, επαναλαμβάνω, ΠΡΟΤΕΙΝΩ την 6.60 PRO B10, γιατί είναι η τελευταία έκδοση ... Αυτό σημαίνει πως παίζεις όλα τα παιχνίδια και μπαίνεις και PSN, το οποίο σου δίνει πρόσβαση σε αγορές παιχνιδιών, έξτρα υλικό για τα παιχνίδια σου καθώς και demos για να δοκιμάσεις άλλα παιχνίδια ...

 

@ Mados : Τι PsP έχεις και τι Firmware Version ????

Το πρώτο το βλέπεις στην λευκή γραμμή κάτω από το PsP σου και το δεύτερο στο Settings -> System Settings -> System Information ....

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

@ Mados : Τι PsP έχεις και τι Firmware Version ????

Το πρώτο το βλέπεις στην λευκή γραμμή κάτω από το PsP σου και το δεύτερο στο Settings -> System Settings -> System Information ....

 

PSP 3000 Firmware Version 6.20

Link to comment
Share on other sites

PSP 3000 Firmware Version 6.20

 

΄Οπως είπα πριν, μπαίνεις στο link που σου έδωσα, (εδώ) και κατεβάζεις το αντίστοιχο 6.20 PRO B10 .. Μόνο που δεν θα μείνεις με το PRO Bx, αλλά θα τρέξεις και το Permanent Patch, πρώτα πατάς Χ και μετά Ο όταν σου ζητηθεί ...

 

Επίσης να τονίσω πως αφού το hackάρετε, συνίσταται ένα format της κάρτας μνήμης από το μενού του PSP, (Settings), έτσι θα δημιουργηθούν όλοι οι απαραίτητοι φάκελοι ... Στον φάκελο ISO που θα δημιουργηθεί, στην αρχή (root) της κάρτας μνήμης, θα βάζετε τα παιχνίδια τύπου .iso & .cso για να τα τρέξετε από την κάρτα μνήμης ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιχνίδια, γρηγορότερα από UMD και καίγοντας λιγότερη μπαταρία ...

 

Απλά βάζετε τα νόμιμα αντίγραφά σας στον φάκελο ISO που θα τον βρείτε στην αρχή και θα σας εμφανίσει τα παιχνίδια στην κατηγορία Games στο XMB ...

 

Κάνατε ένα μικρό βήμα στο PsP Hacking, όλα τα λεφτά είναι τα διάφορα homebrews (=δωρεάν, μη αναγνωρισμένα από την Sony προγράμματα τα οποία προσδίδουν διάφορες λειτουργίες) από τον Claw Explorer (=File Manager) μέχρι και τα πολυπόθητα emulators που θα σας δώσουν την ευκαιρία να παίξετε αγαπημένα σας παιχνίδια από NES, SNES, GameBoy & Color & Advance ή ακόμα και Nintendo 64 ...

 

Ψαχτείτε παιδιά, οι δυνατότητες πλέον είναι άπειρες ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιχνίδια, γρηγορότερα από UMD και καίγοντας λιγότερη μπαταρία ...

 

Απλά βάζετε τα νόμιμα αντίγραφά σας στον φάκελο ISO που θα τον βρείτε στην αρχή και θα σας εμφανίσει τα παιχνίδια στην κατηγορία Games στο XMB ...

 

Κάνατε ένα μικρό βήμα στο PsP Hacking, όλα τα λεφτά είναι τα διάφορα homebrews (=δωρεάν, μη αναγνωρισμένα από την Sony προγράμματα τα οποία προσδίδουν διάφορες λειτουργίες) από τον Claw Explorer (=File Manager) μέχρι και τα πολυπόθητα emulators που θα σας δώσουν την ευκαιρία να παίξετε αγαπημένα σας παιχνίδια από NES, SNES, GameBoy & Color & Advance ή ακόμα και Nintendo 64 ...

 

Ψαχτείτε παιδιά, οι δυνατότητες πλέον είναι άπειρες ....

 

Να σαι καλά ρε φίλε!

Τα έκανα όλα αυτά που μου είπες και τα κατάφερα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...