Jump to content

Nintendo DS


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχω της κόρης μου ένα DSi με κάρτα R4i v.1.4.1 με micro sd με παιχνίδια, κλπ.

Απο εχτές, όταν πάει να μπει απο το μενού στην κάρτα για να παίξει, κολλάει στο loading και γράφει με μικρά κόκκινα γράμματα στην οθόνη το εξής μήνυμα:

 

System date error! Please check NDS system date.

 

Έκανα έλεγχο της ημερομηνίας στο DSi αλλά είναι οκ...

Το ίδιο συμβαίνει και με δεύτερη συσκευή της ανηψιάς μου με ίδια κάρτα. Τις κάρτες R4i και των δύο συσκευών τις είχα πάρει μαζί και τις είχα "στήσει" την ίδια ημέρα.

Τι μπορεί να φταίει και τι πρέπει να κάνω;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω της κόρης μου ένα DSi με κάρτα R4i v.1.4.1 με micro sd με παιχνίδια, κλπ.

Απο εχτές, όταν πάει να μπει απο το μενού στην κάρτα για να παίξει, κολλάει στο loading και γράφει με μικρά κόκκινα γράμματα στην οθόνη το εξής μήνυμα:

 

System date error! Please check NDS system date.

 

Έκανα έλεγχο της ημερομηνίας στο DSi αλλά είναι οκ...

Το ίδιο συμβαίνει και με δεύτερη συσκευή της ανηψιάς μου με ίδια κάρτα. Τις κάρτες R4i και των δύο συσκευών τις είχα πάρει μαζί και τις είχα "στήσει" την ίδια ημέρα.

Τι μπορεί να φταίει και τι πρέπει να κάνω;

δοκιμασε να βαλεις παλια ημερομηνια.ισως και 2 χρονια πισω.(επισης θα βγαλεις το τσιπακι για να κανεις αυτην την διαδικασια)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βαλεις παλια ημερομηνια.ισως και 2 χρονια πισω.(επισης θα βγαλεις το τσιπακι για να κανεις αυτην την διαδικασια)

 

Πράγματι, δούλεψε.

Ευχαριστώ πολύ!

Αλλά, τι θα κάνω; Θα το αφήσω με λάθος ημερομηνία;;; (το πήγα 1 χρόνο πίσω)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δούλεψε.

Ευχαριστώ πολύ!

Αλλά, τι θα κάνω; Θα το αφήσω με λάθος ημερομηνία;;; (το πήγα 1 χρόνο πίσω)

Ναι θα το αφησεις με λαθος ημερομηνια.δεν υπαρχει κανενα προβλημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος το dsi XL να μας πει τις εντυπωσεις του?

 

το πηρα προχθες και σκεφτομαι μηπως εκανα χαζομαρα που δεν πηρα το "απλο" dsi.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος το dsi XL να μας πει τις εντυπωσεις του?

 

το πηρα προχθες και σκεφτομαι μηπως εκανα χαζομαρα που δεν πηρα το "απλο" dsi.

 

Γιατί; Τι δεν σου άρεσε; Άβολο λόγω μεγέθους; Εγώ χρησιμοποιώ το DS μου και για κείμενα και εικόνες και θα φάνταζε πολύ πιο βολικό το XL γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μηπως το xl δειχνει πιο πιξελιασμενα γραφικα.

 

δεν εχω το "απλο" να τα βαλω διπλα διπλα.

κατα τα αλλα, ναι ειναι τελειο! το πηρα σε μπλε χρωμα και εχει να πεσει πολυ mario kart....

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Φίλος που έχει το ίδιο με σένα δεν έχει παραπονεθεί ποτέ για τα γραφικά. Δεν το'χω δει από κοντά κι εγώ όμως να πω περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ο αδερφός μου το xl και την οθόνη του την βρίσκω τραγική! Πιξελιάζει πάρα πολύ.

Ειδικά σε σύγκριση με το psp που είχα συνηθίσει πριν, η διαφορά είναι τεράστια.

 

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει και πολύ η αγορά μίας τέτοιας συσκευής. Η ποιότητα εικόνας, ήχου, γραφικών κλπ είναι κάτω του μετρίου.

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι, σε συγκριση με το psp σαφως και θα πιξελιαζει πολυ περισσοτερο.

 

το θεμα ειναι αν εχει τραγικη διαφορα και με το dsi το μικρο.

τωρα που τσεκαρα το Mario Kart ηταν "τελειο".

 

στο resident evil ομως που εχει pre-rendered γραφικα το πιξελιασμα ειναι εμφανες.

 

παντως σε γενικες γραμμες, για καποιον με μεγαλα χερια και για χρηση του dsi κυριως στο σπιτι. (ειμαι κομματακι μεγαλουλης σε ηλικια να το κουβαλαω εξω) νομιζω πως ισως ειναι καλη αγορα.

 

καλα σε σχεση με το original ds που ειχα, δεν το συζηταω, μερα με τη νυχτα.

 

 

προβλεπω παντως να αραχνιαζει το psp 3000 που εχω.... αν εξαιρεσω τα "ΜGS protable ops" και "MGS Peace walker" που με εχουν εκπληξει ευχαριστα.

 

 

edit: οσο για το 3ds.... ---> επιληψια σκετη

θα περιμενω κανενα μελλοντικο update (3ds-i) με πιο ξεκουραστη/μεγαλυτερη οθονη το 2012

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες! Μετά από κανα χρόνο επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις :D Λοιπόν, τη διαδικασία τη ξέρω από τη προηγούμενη φορά που αγόρασα για τον μεγάλο μου γιό (8χρονο πλέον) το dsi. Το θέμα είναι ότι κι ο μικρός μου μεγάλωσε (τώρα 5 χρονών) κι επειδή άρχισαν να τσακώνονται, χθες πήρα και σ' αυτόν το nintendo.

Εξωτερικά είναι ίδιο (πέρα από ένα εικονογράφημα pokemon που έχει στο καπάκι) αλλά μέσα έχει κανα δυό νέα προγραμματάκια (internet, web και flipnote studio) οπότε αναρωτήθηκα αν άλλαξε κάτι. Κοίταξα έτσι στο πίσω μέρος και είδα παραγωγή 2011 :blink: Ολοκαίνουργιο δηλαδή!

Το ερώτημα είναι το εξής: παραγγέλνω την ίδια ακριβώς R4i που είχα παραγγείλει και τη προηγούμενη φορά ή καμία καινούργια; Πρέπει να κατεβάσω καμία νέα έκδοση λογισμικού (πχ V1.5) firmware ή το παλιό (V1.4);

Επίσης, κάτι που ρωτήθηκε και νωρίτερα από άλλους αλλά δεν απαντήθηκε: η R4 Gold τί διαφορά έχει από την απλή; (τη μαύρη στη κόκκινη συσκευασία).

Ελπίζω να ασχοληθεί κάποιος (Δάσκαλε Raver μ' ακούς; :( ) κι ευχαριστώ εκ των προτέρων. Για τα παιδάκια μου βρε :cry:

 

Μπήκα τώρα στο site της R4 http://www.r4i-sdhc.com/indexe.asp και βλέπω κάποιες νεότερες εκδόσεις V1.4.1b V1.4.1c ενώ κάτω κάτω αριστερά λέει ότι οι R4 V1.4 δεν υποστηρίζουν προσωρινά την έκδοση V1.4.1 :confused:

 

Στο site του e.b.w. http://www.e-smartbuy.gr/eshop?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=899&category_id=287&keyword=R4i βλέπω ότι έχουν την ίδια κάρτα R4i που είχα παραγγείλει πριν 2 χρόνια περίπου, δηλαδή έκδοση V1.4 απλά. Τα νεότερα 1.41b και 1.41c τα υποστηρίζει; :worry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη μεγάλη προθυμία βρε! (ούτε ένας δεν απάντησε :whistle:) Εγώ πάντως βρήκα τη λύση και την παραθέσω σε περίπτωση που κάποιος άλλος θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα:

 

Καταρχήν μιλάμε για DS του 2011 με έκδοση λογισμικού V1.41E. Πρόκειται για την πιο πρόσφατη (σήμερα) έκδοση και το Ε δηλώνει Ευρωπαϊκή (Europe). Η ιδανικότερη κάρτα σ' αυτή τη περίπτωση είναι η R4 dual core. Εγώ την προμηθεύτηκα απ' το ebw κι έφτασε σε 12 ώρες στην άλλη άκρη της Ελλάδας! Όπως γράφει μάλιστα και στις οδηγίες, πάμε στη σελίδα http://www.r4isdhc.com/download_white/ και κατεβάζουμε το firmware V1.43 το οποίο στη συνέχεια το ξεζιπάρουμε και όλα τα αρχεία όπως είναι τα βάζουμε στη micro SDHC.

 

Μετά βάζουμε και τα παιχνιδάκια που έχουμε κατεβάσει με κατάληξη .nds στη micro SD. Ένα καλό site για κατέβασμα είναι το ******. Συνιστάται να μπουν σε ένα φάκελο Games αλλά εμένα μου 'βγαλε πρόβλημα. Καλύτερα να είναι χύμα και να τα βγάζει αναλυτικά στη πάνω οθόνη.

 

Ανοίγουμε το Nintendo μας και κάνουμε αναβάθμιση στο αρχείο fwupegrade πατώντας το κουμπί Α και περιμένουμε υπομονετικά (σε καμία περίπτωση δεν βγάζουμε τη κάρτα R4 σ' αυτή τη φάση). Επισημαίνεται δε να μην κάνουμε update μέσω WiFi γιατί κλειδώνονται όλες οι κάρτες!!

 

Καλή διασκέδαση :wink:

 

Αιτία τροποποίησης: Αφαίρεση link προς παράνομες rom.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη μεγάλη προθυμία βρε! (ούτε ένας δεν απάντησε :whistle:)

 

μερικοι αρεσκομαστε στο να αγοραζουμε τα παιχνιδια μας

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

μερικοι αρεσκομαστε στο να αγοραζουμε τα παιχνιδια μας
Καλά κάνετε. Εγώ προφανώς απευθυνόμουν στους υπόλοιπους που τα κατεβάζουν :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον παιδια εκανα και εγω το λαθος και εκανα update το dsi..........

Τωρα βεβαια δεν βλεπει την καρτα M3i......--->

http://www.m3iupgrade.com/product.asp

Περασα το τελευταιο update τις καρτας αλλ τπτ παλι.....

Τι κανουμε τωρα???

Καποια λυση καποιος φιλος???

 

Edit.......

 

Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο,η μονη λυση ειναι μια αλλη καρτουλα(R4i....)

Kαι ολα μια χαρα πλεον.

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά από πού αγοράζω R4 κάρτα για το DS Lite?

απο εδώ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει ενα nintendo dsi και μια κάρτα r4i και μια κάρτα μνήμης για βαζω παιχνίδια άλλα οταν βαζω την καρτα μου βγάζει λευκή οθόνη που γραφή menu με ενα ?
Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει ενα nintendo dsi και μια κάρτα r4i και μια κάρτα μνήμης για βαζω παιχνίδια άλλα οταν βαζω την καρτα μου βγάζει λευκή οθόνη που γραφή menu με ενα ?

το προγραμμα το εχεις περασει στην καρτα μνημης?? επισης μοσα gb ειναι η καρτα σου?? εχει σημασια αυτο που σου λεω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η κάρτα ειναι 4gb πιο πρόγραμμα να περάσω απο ολα ?

 

 

ΥΓ. nintendo dsi και r4i3ds

την καρτα θα την διαμορφωσεις σε FAT32 και το προγραμμα που θα βαλεις θα το κατεβασεις απο εδω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το είχα δοκιμάσει άλλα τα ίδια

επισης χαλασε την ημερομηνια του κινητου.π.χ. βαλ'την 2 χρονια πισω ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...