Jump to content

Nintendo DS


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, ο γιός μου έχει ένα dsi και εχθές μας έκαναν δώρο μία κάρτα edge με micro sd 1gb. Προσπαθησα να την ενεργοποιήσω και να περάσω παιχνίδια στο dsi κανοντας όλες τίς απαραίτητες ενέργειες που γράφει το site της Κάρτας αλλα δεν την αναγνωρίζει το dsi. Κατόπιν προσπάθησα να περάσω και το λογισμικό της νεότερηs κάρτας iedge που είδα οτι έχει κυκλοφορήσει αλλα μάταια πάλι. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι η κάρτα που εχω δηλαδη η EDGE ειναι για παλαιότερες συσκευές DS και οχι για το DSI, και θα πρέπει να αγοράσω την νεότερη κάρτα IEDGE η άλλης εταιρείας για να μπορώ να παίξω nds παιχνίδια απο το internet στο dsi. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν γνωρίζει, αν μπορω να χρησιμοποιήσω τελικά την κάρτα EDGE που εχουμε με το dsi. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

ποια καρτα ακριβως εχεις?? δωσε ενα λινκ>> :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγορασα την r4 gold για ενα ds lite..Ωστοσο,αν και ακολουθησα τα βηματα σωστα, οπως θελω να πιστευω,τα παιχνιδια κολλουν σε ενα σημειο..Η μερικα παιχνιδια περνουν χωρις καποιες λειτουργιες..Η λειτουργια save δεν υπαρχει..Τι γινεται?Ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εντελώς ξαφνικά μου βγάζει στην sd r4i αυτό : system data error. please chek nds data.

Ενώ αναγνωρίζει την κάρτα δεν την ανοίγει.

Πώς λύνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εντελώς ξαφνικά μου βγάζει στην sd r4i αυτό : system data error. please chek nds data.

Ενώ αναγνωρίζει την κάρτα δεν την ανοίγει.

Πώς λύνεται αυτό;

μηπως εχεις σβησει τιποτα απο την καρτα μνημης???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πείραξα τίποτα

τοτε τσεκαρε την ημερομηνια της συσκευης! βαλε την σωστη και εχεις πολλες πιθανοτητες να δουλεψει παλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνωμη. Η εντολή που βγάζει δεν είναι "data" αλλά "date". Έλεγκξα την ημερομηνία αλλά πάλι η ίδια εντολή.

System date error .....

Tι άλλο να κάνω;

 

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε.

;)

 

Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα :

Αφαιρέστε τις κάρτες NDS και εκκίνηση DS χωρίς αυτούς

* Αλλαγή της ημερομηνίας ένα ή δύο μήνες πίσω.

* Επανεκκινήστε DS NDS με κάρτες in.

* Έγινε!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ο γιός μου έχει ένα dsi και εχθές μας έκαναν δώρο μία κάρτα edge με micro sd 1gb. Προσπαθησα να την ενεργοποιήσω και να περάσω παιχνίδια στο dsi κανοντας όλες τίς απαραίτητες ενέργειες που γράφει το site της Κάρτας αλλα δεν την αναγνωρίζει το dsi. Κατόπιν προσπάθησα να περάσω και το λογισμικό της νεότερηs κάρτας iedge που είδα οτι έχει κυκλοφορήσει αλλα μάταια πάλι. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι η κάρτα που εχω δηλαδη η EDGE ειναι για παλαιότερες συσκευές DS και οχι για το DSI, και θα πρέπει να αγοράσω την νεότερη κάρτα IEDGE η άλλης εταιρείας για να μπορώ να παίξω nds παιχνίδια απο το internet στο dsi. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν γνωρίζει, αν μπορω να χρησιμοποιήσω τελικά την κάρτα EDGE που εχουμε με το dsi. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

 

Τελικά ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος ότι το dsi αναγνωρίζει μόνο την κάρτα IEDGE και όχι την EDGE;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα date του dsi.

Mήπως γνωρίζει κάποιος πώς αλλάζει η ημερομηνία δίχως να απενεργοποιείται η r4i;:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η λειτουργια save δεν υπαρχει..Τι γινεται?Ευχαριστω εκ των προτερων..

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ :blink: Κανονικά δεν θα έπρεπε η ίδια η κάρτα (R4) να σώζει και τις πίστες;

Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως πέπει να βάλεις κι άλλη κάρτα sd στην άλλη υποδοχή; Μήπως η R4 είναι μόνο για τα παιχνίδια και το θέμα save είναι άλλης κάρτας; :worry: Εγώ στην άλλη κάρτα (πλάγια δεξιά) έχω βάλει τραγούδια! Όποιος ξέρει ας απαντήσει plz

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν ενα σωρο κλωνοι και ετσι δεν ανανεωνουν το firmware συχνα εγω τελικα παρατησα την r4 και πηρα μια acekard και μεχρι τωρα δεν συναντησα κανενα προβλημα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας παιδιά!! Ξέρω ότι αν ασχολειθεί κανείς μαζί μου θα το λύσω το πρόβλημα! Όχι τίποτα άλλο αλλά με πιέζουν και τα πιτσιρίκια μου. Λοιπόν αγόρασα το DS i XL με firmware 1,4E. Παράγγειλα και την Gold R4 i sdhc από το http://www.r4i-r4.com/products/Gold-R4i-Revolution-Card-for-DSi-XL-with-DSi-1.4-firmware.html με microsdhc 8GB. Έβαλα λογισμικό από το r4ids.com, όπως λένε οι οδηγίες, και συγκεκριμένα Update R4i v1.32 kernel 2010-5-30.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι: Το New Super Mario (EU) κολλάει και άλλα δεν τα ανοίγει καθόλου. Μερικά τα παίζει κανονικά!!! Τι έχει πάει στραβά; Μήπως είναι μούφα η αγορά; (Όταν ανοίγω το ds i xl με την κάρτα μου την διαβάζει ως Danny Phantom UrbanJungle THQ).

Όποιος μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει! Κουράστηκα να προσπαθώ. Τα αποσυμπιεσμέν αρχεία τα βάζουμε όλα χύμα στην κάρτα;

Περιμένω με αγωνία απάντηση. Αλλιώς να παραδεκτώ ότι η αγορά είναι μούφα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά συγγνωμη. Η εντολή που βγάζει δεν είναι "data" αλλά "date". Έλεγκξα την ημερομηνία αλλά πάλι η ίδια εντολή.

System date error .....

Tι άλλο να κάνω;

 

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε.

;)

 

Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα :

Αφαιρέστε τις κάρτες NDS και εκκίνηση DS χωρίς αυτούς

* Αλλαγή της ημερομηνίας ένα ή δύο μήνες πίσω.

* Επανεκκινήστε DS NDS με κάρτες in.

* Έγινε!

Τί κουφό κι αυτό; :confused: Κι εμένα μου το 'κανε :blink: Ακριβώς το ίδοο μήνυμα μου έβγαλε :mad: Ακολούθησα τις οδηγίες σου αλλά τίποτα!! Σκέφτηκα λοιπόν ότι εσένα σου συνέβη τον Απρίλιο και πηγαίνοντας 2 μήνες πίσω (δηλ στον Φεβρουάριο) λύθηκε το πρόβλημά σου. Τώρα έχουμε Ιούνιο και πηγαίνοντας 2 μήνες πίσω (δηλ στον Απρίλιο) εμένα δεν λύθηκε. Έτσι πήγα την ημερομηνία στον Ιανουάριο κι όλα ok ;)

Σε όποιον άλλον συμβεί, πάτε την ημερομηνία πολλούς μήνες πίσω και για την ακρίβεια κατά Γενάρη '10 μεριά :p Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με λογισμικό που αντικαταστάθηκε (κάποια καινούργια έκδοση) οπότε το πιθανότερο είναι να μας το ξαναβγάλει το πρόβλημα αργότερα (αλλά τώρα ξέρουμε τη λύση).

 

@ kostaskarab

Φίλε μη βαριέσαι. Αν διαβάσεις τα προηγούμενα, ακολουθώντας τις οδηγίες που προτείνονται, θα βρεις τις λύσεις στα προβλήματά σου ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά θέλω την βοήθεια σας.

η αδερφή μου κέρδισε μέσω του whats up ένα nintendo DSi XL

ψάζνωντας από εδώ και εκεί κατάλαβα ότι για να παίζω παιχνίδια τσαμπέ πρέπει να πάρω μια καρτούλα. και πήρα αυτήν πήρα και μία microsd 4gb και περίμενα μέχρι να έρθει δηλαδή σήμερα. πήγα στην σελίδα του κατασκευαστή και κατέβασα τα αρχεία που πρέπει να βάλω μέσα. έκανα και format fat32 την microsd και τα πέρασα μέσα έβαλα και ένα παιχνιδάκι nds που είχα κατεβάσει. βάζω την microsd στην R4itt και μετά την R4itt στο nintendo πατάω το start και μπαίνω στο κλασσικό μενού του nintendo και μου λέει δίπλα στο εικόνιδιο με τις ρυθμίσεις there is no card inserted in the DS Game Card Slot. για να μπω μέσα στην κάρτα και να παίξω παιχνίδια δεν πρέπει να την δείχνει μέσα το nintendo;

τι κάνω λάθος αν μπορέι να μου πει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω την βοήθεια σας.

η αδερφή μου κέρδισε μέσω του whats up ένα nintendo DSi XL

ψάζνωντας από εδώ και εκεί κατάλαβα ότι για να παίζω παιχνίδια τσαμπέ πρέπει να πάρω μια καρτούλα. και πήρα αυτήν πήρα και μία microsd 4gb και περίμενα μέχρι να έρθει δηλαδή σήμερα. πήγα στην σελίδα του κατασκευαστή και κατέβασα τα αρχεία που πρέπει να βάλω μέσα. έκανα και format fat32 την microsd και τα πέρασα μέσα έβαλα και ένα παιχνιδάκι nds που είχα κατεβάσει. βάζω την microsd στην R4itt και μετά την R4itt στο nintendo πατάω το start και μπαίνω στο κλασσικό μενού του nintendo και μου λέει δίπλα στο εικόνιδιο με τις ρυθμίσεις there is no card inserted in the DS Game Card Slot. για να μπω μέσα στην κάρτα και να παίξω παιχνίδια δεν πρέπει να την δείχνει μέσα το nintendo;

τι κάνω λάθος αν μπορέι να μου πει κάποιος.

την ημερομηνια την ρυθμισες?? πρεπει να ειναι η σωστη! τωρα αυτο το τσιπακι δεν το ξερω..και επισης δεν εχω παιξει αυτη την παιχνιδομηχανη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την ημερομηνια την ρυθμισες?? πρεπει να ειναι η σωστη! τωρα αυτο το τσιπακι δεν το ξερω..και επισης δεν εχω παιξει αυτη την παιχνιδομηχανη.

 

εννοήται πως είναι σωστή η ημερομηνία. την άλλαξα την πήγα και μπρος και πίσω αλλά τίποτα δεν την βλέπει. καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας,

εχω αγοράσει για την ανηψιά μου το ndsi και έχω δόσει μια μικρή περιουσία στα παιχνίδια μέχρι τώρα(καλά είναι τα γνήσια γιατί έχεις και το κουτάκι με τις οδηγίες αλλά το καθένα έχει πάνω κάτω 40ευρώ). επειδή είμαι τελείως άσχετος, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ή να με παραπέμψει σε κάποιο σημείο για να λύσω αυτό το θέμα και να μπορώ να βλέπω video,mp3 και παιχνίδια έτσι ώστε να σώσω και την τζέπη μου; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω αγοράσει για την ανηψιά μου το ndsi και έχω δόσει μια μικρή περιουσία στα παιχνίδια μέχρι τώρα(καλά είναι τα γνήσια γιατί έχεις και το κουτάκι με τις οδηγίες αλλά το καθένα έχει πάνω κάτω 40ευρώ). επειδή είμαι τελείως άσχετος, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ή να με παραπέμψει σε κάποιο σημείο για να λύσω αυτό το θέμα και να μπορώ να βλέπω video,mp3 και παιχνίδια έτσι ώστε να σώσω και την τζέπη μου; ευχαριστώ.

παιρνεις ενα τσιπακι..και μια καρτα μνημης.(κανα 40 ευρο) και μετα με την γνωστη διαδικασια θα βαλεις παιχνιδια,mp3 ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω αγοράσει για την ανηψιά μου το ndsi και έχω δόσει μια μικρή περιουσία στα παιχνίδια μέχρι τώρα(καλά είναι τα γνήσια γιατί έχεις και το κουτάκι με τις οδηγίες αλλά το καθένα έχει πάνω κάτω 40ευρώ). επειδή είμαι τελείως άσχετος, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ή να με παραπέμψει σε κάποιο σημείο για να λύσω αυτό το θέμα και να μπορώ να βλέπω video,mp3 και παιχνίδια έτσι ώστε να σώσω και την τζέπη μου; ευχαριστώ.

 

να τα αγοραζεις μεταχειρισμενα τοτε. 10-15 ευρω:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για dsi xl ποια είναι η καλύτερη κάρτα r4? Διαβάζω για κάποιες κάρτες που έχουν κολλήματα κλπ σε κάποια παιχνίδια. Τί πρέπει να προσέξω?

Η r4i gold με έκδοση 1,4 είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Nick1150

Αν αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα με την κάρτα κάνε τα εξής:

Κατέβασε το τελευταίο firmware από εδώ:

http://de.r4i-sdhc.com/R4-i%20English%20V1.09b.rar

και πέρασέ το στην κάρτα μνήμης.

Πάρε τους φακέλους:

moonmemo -- moonshl2 -- R4iMenu και το αρχείο: R4.dat και πέταξέ τα χύμα στην microsd σου.Έπειτα φτιάξε ένα φάκελο,ονόμασέ τον roms ή games και πέτα μέσα σε αυτόν όλα τα .nds αρχεία σου.

Προσωπικά κατεβάζω τα αρχεία από το site που σου έδωσα τα αποσυμπιέζω σε ένα ξεχωριστό φάκελο τα παίζω στον υπολογιστή με το Nocash GBA Emulator που μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ

http://www.torrentreactor.net/torrents/3000730/Nocash-GBA-Emulator-(No$GBA)-%3D-gt%3B

και αν μου αρέσουν τα "σέρνω" στην κάρτα micro SD και αυτό είναι.

Καλή επιτυχία

:)

 

Παιδιά καλησπέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την r4i ,έκανα την παραπάνω διαδικασία και όταν βάζω την κάρτα στο ndsi μου βγάζει μήνυμα there is no accessible software data, τι μπορεί να σημαίνει αυτό ????:(

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας

Έχω το nintendo DS Lite, μήπως θα μπορούσε να με πει κάποιος ποια κάρτα R4 είναι καλύτερη για να χρησιμοποιήσω και που μπορώ να την βρω στην Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Καινούργιος στο DSi, προσπαθώ να το φτιάξω για την κόρη μου, έχω πάρει R4i και έχω κατεβάσει το σχετικό αρχείο απο την ιστοσελίδα τους, έριξα τα 4 αρχεία moonmemo, moonshl2, R4iMenu, R4.dat χύμα στην κάρτα Micro Sdhc 4gb, και σε φάκελο games τα παιχνίδια που κατέβασα, αλλά στο μενού της συσκευής δεν βλέπω πουθενά παιχνίδια...

Τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,τα παιχνιδια τι καταληξη εχουν?

Ειναι .nds ?

ναι nds ειναι και οταν τα παιξεις θα δεις στην καρτα μνημης και αλλη μια καταληξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...