Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια τα κινητα μας,και γενικοτερα η πλατφόρμα που βασιζονται (Mediatek) εχουν υποστηριξει απο τον κατασκευαστη ή απο developers?Π.χ θα ηταν καλυτερα να επενδεισω σε ενα Qualcomm.Αναβαθμισεις στο Android θα υπαρξουν απο την εταιρια ή οτι βγαλουν οι Developers?

 

Ακόμα καμία εταιρία (κινέζος) δεν έχει δώσει τα resourses του. Μέχρι να γίνει αυτό... πολύ δύσκολα θα βρεθεί κάτι για να δουλέψουν οι διάφοροι devs, αν και γίνονται φιλότιμες προσπάθειες χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα ακόμα.

Σύμφωνα με straight απάντηση από εκπρόσωπο της Cubot... η τακτική τους είναι να μην δίνουν resources αλλά είναι κάτι που θα το σκεφτούν. Τώρα εάν βγάλουν rom με 4.3 ή τίποτα άλλο άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια τα κινητα μας,και γενικοτερα η πλατφόρμα που βασιζονται (Mediatek) εχουν υποστηριξει απο τον κατασκευαστη ή απο developers?Π.χ θα ηταν καλυτερα να επενδεισω σε ενα Qualcomm.Αναβαθμισεις στο Android θα υπαρξουν απο την εταιρια ή οτι βγαλουν οι Developers?

Αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση Android μπορεί να υπάρξει μόνο αν τη δημιουργήσει η Mediatek, ή καποιος κατασκευαστής που έχει πρόσβαση στον κωδικα του framework της Mediatek (οι περισσοτεροι κατασκευαστές δεν έχουν).

Αν σκεφτείς πάντως ότι ο περσινός MTK6577 ξεκίνησε από Android 2.3 και πλέον τρέχει και Android 4.2.1, θεωρώ πως μας φροντίζει η Mediatek καλά:p

Link to comment
Share on other sites

Χτες με βροχή και μέσα σε στενά με δέντρα από πάνω, το GPS δεν έχασε πιθαμή από την πλοήγηση στο Sygic. Ούτε άλλαζε δρόμους που διαβάζω κλπ, οπότε θεωρώ την λήψη του παραπάνω από καλή.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.τις προαλλες εμαθα οτι ακομα και η sony εχει βγαλει κινητο με τον μτ6589 και αναρωτιωμουν αν ειναι εφικτο να κανουμε port την rom του xperia c στο κινητο μας, και γενικα σε κινητα με τον μτ6589....Τι λετε??? Θελει πολυ δουλεια κατι τετοιο???
Link to comment
Share on other sites

Πεος τους παλιους και εμπειρους σαν μελοντικος κατοχος αλλα ασχετος με το android και τα συναφη.

Παιρνουμε το τηλεφωνο στα χερια μας ποιες ειναι οι ενδεδειγμενες κινησεις που πρωτα πρεπει να γινουν κ με ποια σειρα για εχουμε

μια υγιη συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Πεος τους παλιους και εμπειρους σαν μελοντικος κατοχος αλλα ασχετος με το android και τα συναφη.

Παιρνουμε το τηλεφωνο στα χερια μας ποιες ειναι οι ενδεδειγμενες κινησεις που πρωτα πρεπει να γινουν κ με ποια σειρα για εχουμε

μια υγιη συσκευη?

 

καλή σου μέρα,

μία κινηση και μόνο... πάνε στο πρώτο ποστ... θα βρεις τα πάντα εκει

Link to comment
Share on other sites

πρωτα root ετσι? ευχαριστω για την καλη δουλεια και τον κοπο σου που θα βοηθησει εμας στο τελος τους λιγο-πολυ ασχετους

 

σωστά... κάνε root και μετά βάλε recovery

Link to comment
Share on other sites

Χτες με βροχή και μέσα σε στενά με δέντρα από πάνω, το GPS δεν έχασε πιθαμή από την πλοήγηση στο Sygic. Ούτε άλλαζε δρόμους που διαβάζω κλπ, οπότε θεωρώ την λήψη του παραπάνω από καλή.

 

Περιεργο, εξακολουθω και εχω το προβλημα αν και εχω κανει και τις ρυθμισεις για το Gps

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.τις προαλλες εμαθα οτι ακομα και η sony εχει βγαλει κινητο με τον μτ6589 και αναρωτιωμουν αν ειναι εφικτο να κανουμε port την rom του xperia c στο κινητο μας, και γενικα σε κινητα με τον μτ6589....Τι λετε??? Θελει πολυ δουλεια κατι τετοιο???

Δεν νομιζω να εχει βγει στην αγορα το xperia c, διαβασα οτι αυτον τον μηνα οτι θα ειναι διαθεσιμο στην ινδια και στη ρωσια. Το merimobile το εχει για προπαραγγελια εν αναμονη

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=367857

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. κοιτούσα πρόσφατα k εγώ αυτό t κινητό αλλα από όσο σχόλια είδα δεν πείθομαι k pl για η t αγοράσω..

τελικά ποια είναι η άποψη περί αυτού t κινητού?

 

by http://speech.ilsp.gr/greeklish/

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. κοιτούσα πρόσφατα k εγώ αυτό t κινητό αλλα από όσο σχόλια είδα δεν πείθομαι k pl για η t αγοράσω..

τελικά ποια είναι η άποψη περί αυτού t κινητού?

 

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Στο θέμα μας τώρα... με τα 120ευρουλάκια που έδωσα πιστεύω ότι πήρα ένα πάρα πολύ καλό κινητό. Από αρχές Αυγούστου το έχω και πραγματικά του έχω βγάλει τα μάτια έξω... ποτέ μα ποτέ δεν με κρέμασε... δεν είδα το παραμικρό lag... η μπαταρία του αξιολογότατη (2200mAh) που με απλή χρήση σε πάει ποοοοοοολλές μέρες και με αυξημένη 2 μερούλες (εκτός αν το λιώσεις στο 3g και gaming). Ακόμα και με το gps (που πολλά ακούγονται για τους κινέζους και το gps) δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το μόνο μείον θα μπορούσα να πω για το flash εάν το θες για torch (σε κανένα low-cost κινέζο δεν θα βρεις καλύτερο flash εκτός αν πας σε κανένα αρκετά ακριβότερο). Η οθόνη... απλά τα σπάει.

Δεν έχω βάλει custom rom και ούτε πρόκειται (εκτός αν γίνει κανένα θαύμα και κάνουμε κανένα πορτ cyanogen)... γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο. Re-packed (μέσω kitchen roms) δεν με νοιάζουν... ότι θέλω να βγάλω το βγάζω... ότι θέλω να βάλω το βάζω και τα όμορφα χεράκια μου... δεν χρειάζεται να το πάρω "έτοιμο" μεσα σε μία άσχετη rom (που θα έχει διάφορα άλλα bugs).

 

Μεταξύ μας όμως, αν δεν σου αρέσει... δεν σου αρέσει και κανείς δεν πρόκειται να σε πείσει για το αντίθετο. Παραπάνω εκθέτω μόνο την προσωπική μου άποψη μετά από 2 μήνες χρήσης του κινητού. Επιλογές σε κινέζο έχεις πολλές... δες κάποιο που σου κάνει το "κλικ".

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

οκ!

 

Εχω δει αρκετα και απλα ειμαι αναποφασιστη! Θα ηθελα ομως να ρωτησω, τα 540x960 σε σχεση με 1280x720 σιγουρα εχουν

διαφορα. Αλλα ειναι αρκετα εμφανης ; Επισης, παρατηρησα οτι σε σχεση με αλλαλ κινητα των ιδιων σχετικα χαρακτηριστικων ειναι αρκετα

πιο βαρη, γιατι?

Link to comment
Share on other sites

οκ!

 

Εχω δει αρκετα και απλα ειμαι αναποφασιστη! Θα ηθελα ομως να ρωτησω, τα 540x960 σε σχεση με 1280x720 σιγουρα εχουν

διαφορα. Αλλα ειναι αρκετα εμφανης ; Επισης, παρατηρησα οτι σε σχεση με αλλαλ κινητα των ιδιων σχετικα χαρακτηριστικων ειναι αρκετα

πιο βαρη, γιατι?

 

Μέτρηση σε ανοιχτό λειτουργικό κινητό....Βάρος (μετρημένο αυτή τη στιγμή με ηλεκτρονική ζυγαριά... ακρίβεια σε γραμμάριο) 150-151γρ

 

Η ανάλυση θα φανεί στο "sharpness" είτε είναι εικόνα είτε γράμματα. Δες στην παρακάτω εικόνα για παράδειγμα... έχει qHD και HD θα δεις μεγάλη διαφορά στους χαρακτήρες.

http://gazedice.com/wp-content/uploads/2011/11/20111119-221912.jpg

 

(δεν διάλεξα το κινητό για την ανάλυση... αλλά ήταν ένα δώρο που εκτίμησα εχεχεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

οκ!

 

Εχω δει αρκετα και απλα ειμαι αναποφασιστη! Θα ηθελα ομως να ρωτησω, τα 540x960 σε σχεση με 1280x720 σιγουρα εχουν

διαφορα. Αλλα ειναι αρκετα εμφανης ; Επισης, παρατηρησα οτι σε σχεση με αλλαλ κινητα των ιδιων σχετικα χαρακτηριστικων ειναι αρκετα

πιο βαρη, γιατι?

Δεν έχουν εμφανή διαφορά οι 2 αναλύσεις στις 4.5". Εγώ θα σου λεγα να πάρεις το πολύ πιο ποιοτικό κι αξιόπιστο Amoi N828

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε?

ό,τι το χω δουλέψει εγώ κι άλλοι δεκάδες στο φόρουμ, κι επίσης είναι Amoi

Link to comment
Share on other sites

ό,τι το χω δουλέψει εγώ κι άλλοι δεκάδες στο φόρουμ, κι επίσης είναι Amoi

 

το πολύ πιο ποιοτικό κι αξιόπιστο

 

και ξαναρωτάω.... το ίδιο... ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε? το ότι το έχεις δουλέψει δεν μου λέει κάτι για να στηρίξει το ΠΟΛΥ ποιο ποιοτικο και αξιολογο...

χωρίς βεβαια να υποστηρίζω το αντιθετ, αλλά έχω απορία.

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωτάω.... το ίδιο... ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε? το ότι το έχεις δουλέψει δεν μου λέει κάτι για να στηρίξει το ΠΟΛΥ ποιο ποιοτικο και αξιολογο...

χωρίς βεβαια να υποστηρίζω το αντιθετ, αλλά έχω απορία.

Απλά είναι πολύ πιο ποιοτικό και αξιόπιστο απ το φθηνιάρικο gt99. Χωρίς να λέω οτι το 2ο είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι πολύ πιο ποιοτικό και αξιόπιστο απ το φθηνιάρικο gt99. Χωρίς να λέω οτι το 2ο είναι κακό.

 

τα 20€ διαφορά δεν ειναι τίποτα τρελό... το ιδιο θα μπορούσα να πω για το n828 που αν και λίγο ακριβοτερο έχει χαμηλότερη οθόνη. Ο καθένα κρίνει με τις εμπειρίες του σε διαφορετικά κινητά. Δεν θα χαρακτήριζα όμως ποτέ αναξιόπιστο και φτηνιαδούρα το GT99. Τέλος πάντων... το αφήνω δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει η κουβέντα δεν θα βγάλει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

τα 20€ διαφορά δεν ειναι τίποτα τρελό... το ιδιο θα μπορούσα να πω για το n828 που αν και λίγο ακριβοτερο έχει χαμηλότερη οθόνη. Ο καθένα κρίνει με τις εμπειρίες του σε διαφορετικά κινητά. Δεν θα χαρακτήριζα όμως ποτέ αναξιόπιστο και φτηνιαδούρα το GT99. Τέλος πάντων... το αφήνω δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει η κουβέντα δεν θα βγάλει πουθενα.

Καλα ρε συ μην το παίρνεις τόσο προσωπικά την κουβέντα που πα για το κινητό:lol:

Έχοντας δουλέψει δεκάδες κινέζικα μοντέλα, σίγουρα ξέρω καλύτερα για να λέω οτι το Cubot GT99 μπροστά στο Amoi N828 είναι φθηνιάρικο. Και σαφώς ένα Amoi είναι πιο αξιόπιστο από ένα Cubot, η Amoi είναι παλιά εταιρία και φτιάχνει ποιοτικές συσκευές.

Και τέλος πάντων απευθύνθηκα στην κοπέλα που ναι αναποφάσιστη, πως αν θέλει κάτι αξιόπιστο, καλύτερα να πάει στο Amoi N828 που όπως θα διαβάσει και στο αντίστοιχο θέμα εδώ, έχει και πολύ μεγάλη υποστήριξη, κ δεν έχει κανένα ουσιαστικό πρόβλημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=361710

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε συ μην το παίρνεις τόσο προσωπικά την κουβέντα που πα για το κινητό:lol:

Έχοντας δουλέψει δεκάδες κινέζικα μοντέλα, σίγουρα ξέρω καλύτερα για να λέω οτι το Cubot GT99 μπροστά στο Amoi N828 είναι φθηνιάρικο. Και σαφώς ένα Amoi είναι πιο αξιόπιστο από ένα Cubot, η Amoi είναι παλιά εταιρία και φτιάχνει ποιοτικές συσκευές.

Και τέλος πάντων απευθύνθηκα στην κοπέλα που ναι αναποφάσιστη, πως αν θέλει κάτι αξιόπιστο, καλύτερα να πάει στο Amoi N828 που όπως θα διαβάσει και στο αντίστοιχο θέμα εδώ, έχει και πολύ μεγάλη υποστήριξη, κ δεν έχει κανένα ουσιαστικό πρόβλημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=361710

 

Συγνώμη αν φάνηκαν "κάπως" αυτά που έγραψα... απλά πάντα ψάχνω για κάτι χειροπιαστό. Πχ καλύτερα πλαστικά και πιο στιβαρή κατασκευή. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Χωρίς πάντα να αμφισβητώ την εμπειρία σου πάνω στους κινέζους (κινητά εννοώ χεχεχε μετά διάβασα τι έγραψα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...