Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ βάζω τώρα παραγγελία την Allfine, την είχα ματιάσει και απλά περίμενα να φύγει πρώτα το GT99, μην έρθουν και τα δύο στο ίδιο κουτί και μας τσακώσει κάνα τελωνείο.

 

Το GT99 όταν έρθει, θα το κάνω πλήρη παρουσίαση, χωρίς να έχω κάποιο κόλλημα, δεν έκανα και την αγορά του αιώνα. Αν δεν είναι σόι, θα το σπρώξω σε καμιά γυναίκα, κάνα φίλο και βλέπουμε για καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ βάζω τώρα παραγγελία την Allfine, την είχα ματιάσει και απλά περίμενα να φύγει πρώτα το GT99, μην έρθουν και τα δύο στο ίδιο κουτί και μας τσακώσει κάνα τελωνείο.

 

Το GT99 όταν έρθει, θα το κάνω πλήρη παρουσίαση, χωρίς να έχω κάποιο κόλλημα, δεν έκανα και την αγορά του αιώνα. Αν δεν είναι σόι, θα το σπρώξω σε καμιά γυναίκα, κάνα φίλο και βλέπουμε για καλύτερο.

 

Μπορεί να μην είναι η αγορά του αιώνα αλλά (όπως με το allfine έτσι και μ΄αυτό) πιστεύω ότι πια ζούμε σε μια εποχή που μπορούμε να αγοράζουμε καλύτερα πράγματα σε χαμηλότερες τιμές χωρίς να πληρώνουμε (νταβατζιλίδικα) λεφτά σε εμπόρους (να΄ναι καλά το διαδίκτυο).

Σαφώς ένα προϊον τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του πρέπει να κάνει απόσβεση του κόστους κατασκευής του, αλλά από ένα σημείο και μετά πρέπει να μάθουν να ζούνε κάποιοι με λογικά ποσοστά κέρδους και όχι ακραίες περιπτώσεις (300~400% κέρδος...)

Για άλλη μια φορά : Αναμένουμε (και την δική σου) παρουσίαση ... Ευχαριστώ...

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Χαζεύοντας σε διάφορες ιστοσελίδες για το cubot GT99 (αλλά και για άλλα)

παρατήρησα κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση και θέλω να το ρωτήσω :

Όλα τα τηλέφωνα που εμφανίζονται στις ιστοσελίδες πώλησης, και είναι διπλής sim, έχουν 2 αριθμούς ΙΜΕΙ.

(Ακόμη και το Nokia 101 που έχω, μέσα γράφει δύο αριθμούς ΙΜΕΙ)

Στο GT99 στην φωτογραφία γιατί έχει μόνο έναν αριθμό ΙΜΕΙ ; Παίζει κάποιο ρόλο στο αν είναι ή δεν είναι "dual standby" ;

Δεν ξέρω, με μπέρδεψε αυτό...

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Μα όλα σχεδόν τα κινέζικα dual sim έχουν 2 imei. Όταν πληκτρολογείς όμως *#06# συνήθως φαίνεται μονο το πρώτο, ανάλογα τη rom.

Κάποια όμως έχουν το ίδιο imei και στις 2 sim. Γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα, παρά μόνο σε λίγους παρόχους, αν έχεις 2 κάρτες του ίδιου παρόχου στο τηλέφωνο. Αυτό είναι πρόβλημα των παρόχων όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ευρωπαϊκο-αμερικάνικη δικλείδα για τα dual-sim, που γράφουν στα τέτοια τους οι κινέζοι?

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα (εγώ τουλάχιστον) την απορία...

 

Άλλο θέμα για τους μελλοντικούς κατόχους :

Θα ήταν καλό να δούμε αν το τηλέφωνο πληρεί κάποιους στοιχειώδης κανόνες ποιότητας και συμμόρφωσης.

Συγκεκριμένα για μένα σημαντικό ρόλο παίζει (όχι μόνο στα τηλέφωνα) αν το προϊόν έχει CE.

Οπότε παράκληση όποιος το έχει ας μας πει αν υπάρχει μέσα στο τηλέφωνο, στην μπαταρία, όπου τέλος πάντων το βρει.

(αν έχει η μπαταρία φυσικά δεν σημαίνει ότι έχει αυτόματα και το τηλέφωνο)

Χαζεύοντας σε διάφορες ιστοσελίδες παρατήρησα ότι κάποια τηλέφωνα έχουν(π.χ. GT89), σε κάποια όμως ίσως να μην φαίνεται στην φωτογραφία.

Μπορεί να μην είναι το τέλος του κόσμου αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να έχουν περάσει από κάποια εταιρεία ποιοτικού ελέγχου.

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Μα όλα σχεδόν τα κινέζικα dual sim έχουν 2 imei. Όταν πληκτρολογείς όμως *#06# συνήθως φαίνεται μονο το πρώτο, ανάλογα τη rom.

Κάποια όμως έχουν το ίδιο imei και στις 2 sim. Γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα, παρά μόνο σε λίγους παρόχους, αν έχεις 2 κάρτες του ίδιου παρόχου στο τηλέφωνο. Αυτό είναι πρόβλημα των παρόχων όμως.

 

Γενικά δηλαδή θεωρείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την λειτουργία του τηλεφώνου ; ( καλά κατάλαβα; )

Εγώ πάντως έχω σκοπό να βάλω δύο κάρτες ίδου παρόχου (καρτοσυμβόλαιο - καρτοκινητό).

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

@KostasChristakis

Σχετικά με την παρατήρηση σου ότι δεν έχει "notification light" ( ή να έγραφα καλύτερα "λυχνία ειδοποίησης συμβάντων μη αντιληφθέντων από τον κάτοχο της συσκευής" ; )... :p

διάβασα στο pandawill σε αναφορά από κάτοχο ότι τελικά έχει...

και πιο κάτω άλλος (υπάλληλος ιστοσελίδας) λέει ότι δεν έχει...

ΑΑΑΑΙΙΙΙΙ βγάλε άκρη τώρα...

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξερω οτι πολλοθ απ σας ενδιαφερεστε για το πως τα παει με τα παιχνιδια,οριστε το βιντεο που ανεβασα

¨

 

 

Οριστε και οι παρατηρησεις μου στο Unboxing video:

 

@KostasChristakis

Σχετικά με την παρατήρηση σου ότι δεν έχει "notification light" ( ή να έγραφα καλύτερα "λυχνία ειδοποίησης συμβάντων μη αντιληφθέντων από τον κάτοχο της συσκευής" ; )... :p

διάβασα στο pandawill σε αναφορά από κάτοχο ότι τελικά έχει...

και πιο κάτω άλλος (υπάλληλος ιστοσελίδας) λέει ότι δεν έχει...

ΑΑΑΑΙΙΙΙΙ βγάλε άκρη τώρα...

 

Μη μασας φιλε , μου ηρθε το κινητο προχτες και εχει απλα ειναι μονο μπλε χρωμα....δηλαδη δεν αλλαζει χρωματα αναλογα με την ειδοποιηση......δοκιμασα και με εφαρμογες οπως led control αλλα δε...

 

Επισης μην αυσηχειτε για θηκη εχει μεσα στη συσκεβασια....στο pandawill οπου και το αγορασα μου λεγανε οτι δεν εχει..... και οτι δεν θα εχει ουτε προστασια οθονης....τα ειχε μεσα στο πακετο και τα 2 :p

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

@KostasChristakis

Σε πρώτη φάση ευχαριστώ(ούμε) για την παρουσίαση...

Ακουσα και τα καλά και τα κακά. Φορτιστής πάπαλα σε δύο ώρες??? και ακουστικά χάλια???

Βέβαια δεν νομίζω να επισκιάζουν την συνολική εικόνα του τηλεφώνου (που κάνει ~120€) αλλά δεν περνάνε και απαρατήρητα.

Παράκληση, αν δεις και δοκιμάσεις διάφορα (και δεν βαριέσαι) στέλνε πληροφορίες για ότι θεωρείς χρήσιμο ( σήμα gps, πλοήγηση, ένδειξη CE, google earth, βίντεο HD από youtube, ποιότητα φωτογραφιών, αν έχει cubot suite κ.α. ).

Πάντως με λίγα λόγια και έτσι όπως το είδα τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω, εεε?

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρώτον:το σήμα GPS εμνα προσωπικα μου κλείδωσε σε κάτω από δέκα δευτερόλεπτα.Τα βίντεο HD στο YouTube παιζουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Αριθμο CE δεν έχει στο πίσω μέρος της συσκευής ουτε πουθενά αλλου.....άλλα δεν πιστεύω οτι αυτο θα δημιουργήσει πρόβλημα...θα ρωτησω και στην εταιρία με το saar τι παίζεται αλλά δεν πιστεύω να ακούσω κανένα τρελό νούμερο.....αυτά προς το πάρων.... Δεν μπορω ακόμα να σας περιγράψω ποσο καταπληκτική είναι η οθόνη του....είναι λες και κάποιος έχει κολλήσει αυτοκόλλητο πανω στο κινητό......είναι απλα υπέροχη...με το προηγούμενο κινητό μου έβλεπα ολά τα βίντεο στον υπολογιστη στο YouTube....με αυτό το κινητό έχω να αγγιξω τον υπολογιστη απο τοτε που ήρθε.....όσοι διστάζουν να το αγοράσουν να βγάλουν καθέ ίχνος αμφιβολίας απο πανω τους......είναι ενα καταπληκτικό τηλέφωνο.

 

Cubot suite βέβαια δεν έχει.... Αλλά δεν νομίζω να το χρειαστούμε..... Εκτός κι αν σχολική με custom roms και mods που δεν το βλέπω.... Το κινητό είναι αρκετά γρήγορο από μόνο του.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

[...]

Cubot suite βέβαια δεν έχει.... Αλλά δεν νομίζω να το χρειαστούμε..... Εκτός κι αν σχολική με custom roms και mods που δεν το βλέπω.... Το κινητό είναι αρκετά γρήγορο από μόνο του.

Τι εννοείτε cubot suite? για συγχρονισμό με υπολογιστή; αφού υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές γι αυτη τη δουλειά με android
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε cubot suite? για συγχρονισμό με υπολογιστή; αφού υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές γι αυτη τη δουλειά με android

Εννοω κατι σαν το sony pc companion....για αναβαθμιση και επιδιορθωση...

Link to comment
Share on other sites

Εννοω κατι σαν το sony pc companion....για αναβαθμιση και επιδιορθωση...
an υπάρξει αναβάθμση, φλασάρετε με το sp flash tool για τα medietek
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε cubot suite? για συγχρονισμό με υπολογιστή; αφού υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές γι αυτη τη δουλειά με android

 

Καλησπέρα...

Ένα σωρό εφαρμογές μπορεί να υπάρχουν αλλά (εγώ τουλάχιστον) έχω καλομάθει χρόνια τώρα με τα ΝΟΚΙΑ που είχα και με φοβίζουν αναβαθμίσεις από διάφορους στο διαδίκτυο. Παραδέχομαι ότι δεν το κατέχω το θέμα (δεν ξέρω καν πως κάνεις root) και έχω ακούσει ότι μπορεί να προκληθούν διάφορα προβλήματα στο τηλέφωνο. Τα android που είχαμε στην οικογένεια (HUAWEI, SONY ERICSSON) όπως τα πήραμε έτσι παραμείνανε... Ενώ με την ΝΟΚΙΑ δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε επιδιορθώσεις και αναβαθμίσεις.

Βέβαια για να ξαναγυρίσουμε στο GT99 απ΄ότι διαπιστώθηκε είναι ένα καλό τηλέφωνο όπως έρχεται εργοστασιακά οπότε μάλλον δεν χρειάζεται πείραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τις δύο θύρες sim. Παρατήρησα στις φωτογραφίες του GT 99 ότι έχουν διαφορετικό συμβολισμό.

Οι δύο θύρες είναι "ισοδύναμες"? Δηλαδή άν έχεις μία σύνδεση όπου έχεις 3G, δωρεάν MB κτλ. και έχεις και μία απλή σύνδεση μόνο για κλήσεις (άντε και μηνύματα) παίζει ρόλο σε ποιά θύρα θα βάλεις την κάθε sim?

 

Απλή ενημέρωση... Γνωστή κινεζική ιστοσελίδα έβαλε το μαύρο 118,42€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τις δύο θύρες sim. Παρατήρησα στις φωτογραφίες του GT 99 ότι έχουν διαφορετικό συμβολισμό.

Οι δύο θύρες είναι "ισοδύναμες"? Δηλαδή άν έχεις μία σύνδεση όπου έχεις 3G, δωρεάν MB κτλ. και έχεις και μία απλή σύνδεση μόνο για κλήσεις (άντε και μηνύματα) παίζει ρόλο σε ποιά θύρα θα βάλεις την κάθε sim?

 

Απλή ενημέρωση... Γνωστή κινεζική ιστοσελίδα έβαλε το μαύρο 118,42€

η πρώτη υποδοχή δουλεύει σε 3G. Θεωρητικά στη δεύτερη δε λειτουργεί το 3G

Link to comment
Share on other sites

Σωστα......η πρωτη λειτουργει με 3g και η δεύτερη μονο g ....δηλαδή για κλήσεις και μυνήματα.....σύνδεση στο ιντερνέτ μπορείς να εχεις μονο απο την πρωτη υποδοχή...
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις-->Διαχείριση κάρτας sim αν έχεις πάνω 2 κάρτες sim σου δίνει επιλογή για το ποια απο τις 2 θα κάνει βιντεοκλήση; Αν ναι,τότε το 3g λειτουργεί και για τις 2 sim.Τουλάχιστον έτσι ειναι στο w7s μου και στις ρυθμίσεις δεδομένων έχει επιλογή για το ποια κάρτα θα έχει 3g και αλλάζει άμεσα σε 10"
Link to comment
Share on other sites

Σωστα......η πρωτη λειτουργει με 3g και η δεύτερη μονο g ....δηλαδή για κλήσεις και μυνήματα.....σύνδεση στο ιντερνέτ μπορείς να εχεις μονο απο την πρωτη υποδοχή...

Και στις 2 έχεις ίντερνετ φυσικά. Απλά στη δεύτερη, με ταχύτητα GPRS

Στις ρυθμίσεις-->Διαχείριση κάρτας sim αν έχεις πάνω 2 κάρτες sim σου δίνει επιλογή για το ποια απο τις 2 θα κάνει βιντεοκλήση; Αν ναι,τότε το 3g λειτουργεί και για τις 2 sim.Τουλάχιστον έτσι ειναι στο w7s μου και στις ρυθμίσεις δεδομένων έχει επιλογή για το ποια κάρτα θα έχει 3g και αλλάζει άμεσα σε 10"
Η επιλογή υπάρχει, αλλά στην πράξη στη δεύτερη υποδοχή 3G δε θα δεις :p
Link to comment
Share on other sites

Αρα στο w7s που έχω κανονικά 3g και στην 2η σιμ ειναι η εξαίρεση στον κανόνα;

Δοκίμασε τη ταχύτητα στο δήθεν 3G που έχεις στη δεύτερη υποδοχή, καθώς και βίντεοκλήση. Δείχνει ότι γυρίζει σε 3G αλλά παραμένεις σε GPRS

Link to comment
Share on other sites

Βιντεοκλήση δεν έχω δοκιμάσει.Αλλά με την wind στη δεύτερη υποδοχή δε βλέπω κάποια πτώση στην ταχύτητα.π.χ. Μπορώ να κάνω κανονικά youtube stream και το browsing δε μου φαίνεται να καθυστερεί συγκριτικά με την πρώτη υποδοχή.

Edit

Μόλις δοκίμασα βιντεοκλήση προς ένα nokia 6680 με cosmote και λειτούργησε κανονικά.Kαι 2 εικόνες απο speedtest με 3g και 2g.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...