Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου ήρθε και εμένα πρωί η αναβάθμιση 1,2gb

ίσως να καταναλώνει πιο εύκολα πόρους της μπαταρίας, θα δω και αύριο, βέβαια, μετά την πρώτη φόρτιση

στην μπάρα ειδοποιήσεων, όντως υπάρχει αυτό το νέο εικονίδιο με τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο. θα ήθελα να το βγάλω αν γίνεται

κατά τ άλλα, θέλω να δω αν λειτουργεί ομαλά, γιατί με την nougat μου έτρωγε κάποια κολλήματα, ειδικά όταν άνοιγα συγκεκριμένες εφαρμογές και καναδυό φορές έκανε επανεκκίνηση από μόνο του

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Η εκκαθάριση της cache πως γίνεται πλέον παιδιά; Με oreo ψάχνω στο μενού της αποθήκευσης κτλ και δεν βρίσκω κάπου επιλογή για clean up, στην προηγούμενη έκδοση πατούσες πάνω στην 'προσωρινή μνήμη' και καθάριζε. Στο oreo όμως δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Χωρίς τρίτη εφαρμογή.

 

 

Όχι στην αποθηκευση.

Θα πας: εφαρμογες και ειδοποιησεις-->πληροφοριες εφαρμογης-->(επιλογη εφαρμογης)-->αποθηκευτικος χωρος->>εμφανιζονται δυο κουμπια για απελευθερωση μνημης.

 

Βασικά στο μενου των εφαρμογων δεν βλεπω δυνατοτητα αλλαγής ταξινομησης τους απο αλφαβητικη, σε ανα χωρο που πιανουν. Πιθανον να το κατηργησε η google στο oreo. Βόλευε όταν ηθελες να κανει cleanup.

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα ταχύτητας έχει γίνει πάντως πιο γρήγορο από την nougat! Ειδικά στα παιχνίδια έχει αλλάξει αρκετά θα λεγα με το xperia actions μου βγάζει 59 fps σταθερά ασπουμε που πριν με την nougat μια πιγενε 59 μια 40 και μια 35!! Δεν ξέρω άμα μειώνει αυτόματα τα γραφικά αλλά από το είδα δεν είδα καμιά διαφορά στα γραφικά από πριν να σημειώσω ότι δεν τα πείραξα καθόλου! Ακόμα και στο κλείσιμο της συσκευής είδα μια βελτίωση λιγάκι πιο γρήγορα κλείνει!! Γενικά από θέμα ταχύτητας έχει βελτιωθεί σε πολλά σημεία τώρα δεν ξέρω άμα αυτό θα είναι εις βάρος της μπαταρίας.....
Link to comment
Share on other sites

στην μπάρα ειδοποιήσεων, όντως υπάρχει αυτό το νέο εικονίδιο με τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο. θα ήθελα να το βγάλω αν γίνεται

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με την εφαρμογή hide "running in the background" notification

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή hide "running in the background" notification
ευχαριστώ για την πληροφορία

κρίμα, πάντως που δεν μπορεί να γίνει εσωτερικά με κάποιον τρόπο και χρειάζεται να κατεβάσω ολόκληρη εφαρμογή

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

Με τη σημερινη αναβαθμιση εσβησε το κινητο και δεν ξανα ανοιξε. Νεκρο ουτε φορτιζει ουτε λαμπακια τιποτα. Καμια

ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με τη σημερινη αναβαθμιση εσβησε το κινητο και δεν ξανα ανοιξε. Νεκρο ουτε φορτιζει ουτε λαμπακια τιποτα. Καμια

ιδεα?

 

αν σου έσβησε κατά την διάρκεια της αναβάθμισης η κάτι τέτοιο μάλλον μπέτωσε.. έφυγες αντιπροσωπία μπας και το σώσεις με την εγγύηση..

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το sony companion αν το δει ..η με τα πλήκτρα power+volume up η down συγχρόνως ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

ως τώρα,τα αρνητικά είναι η χειρότερη διαχείριση της μπαταρίας, κοντά στο 15% κάτω και ένα ακόμη θέμα είναι το σήμα. κάτι έχει πάθει σίγουρα, δεν έχει καλή λήψη όπως πριν

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι όσον αφορά το θέμα μπαταρίας και μάλλον το 15% γίνεται 25% κάτω πολύ χαλαρά

τραγική διαχείριση και ελπίζω να διορθωθεί στην συνέχεια

KT23
Link to comment
Share on other sites

ως τώρα,τα αρνητικά είναι η χειρότερη διαχείριση της μπαταρίας, κοντά στο 15% κάτω και ένα ακόμη θέμα είναι το σήμα. κάτι έχει πάθει σίγουρα, δεν έχει καλή λήψη όπως πριν

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν νομίζω πως η λήψη έχει σχέση με το λειτουργικό. Η κεραία και το hardware γενικότερα παραμένουν ίδια. Ωστόσο είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τη λήψη. Μήπως συμβαίνει κάτι διαφορετικό;

 

Αρχικά, μετά την αναβάθμιση σε oreo, είχα την εντύπωση πως έχει βελτιωθεί η λήψη αλλά πρόσεξα πως έχει μεταβληθεί η αντιστοιχία ανάμεσα στη στάθμη σήματος, όπως στο δίνει σαν τιμή το τηλέφωνο, και τις μπάρες που βλέπεις στην οθόνη. Παράδειγμα, ενώ πριν με στάθμη -107 σου έδινε μια μπάρα, τώρα εμφανίζει 2 μπάρες. Δίνει την εντύπωση καλύτερου σήματος αλλά πρακτικά είναι το ίδιο.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ακόμα για την μπαταρία αλλά για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι τώρα αργεί υπερβολικά να μου ανοίξει εφαρμογές όπως Facebook, viber, messenger. (Ειδικά όταν τις ανοίγω από την μπάρα ειδοποίησης) . Συμβαίνει και σε άλλους? Edited by Machete_
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ακόμα για την μπαταρία αλλά για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι τώρα αργεί υπερβολικά να μου ανοίξει εφαρμογές όπως Facebook, viber, messenger. (Ειδικά όταν τις ανοίγω από την μπάρα ειδοποίησης) . Συμβαίνει και σε άλλους?

 

Έχω την εντύπωση ότι το ίδιο ανοίγει σε θέμα ταχύτητας από πριν! Οσον αφορά το Facebook που λες σε μένα έχει κολλήσει ένα 14 δίπλα από το Facebook και δεν φεύγει με τπ αλλά ούτε μεγάλονει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έδωσε ο Θεός και αναβάθμισα και εγώ σήμερα!Μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά δεν το έχω πολυψάξει ακόμα.Μία ερώτηση μόνο ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να θυμηθώ...Σε μία σελίδα μου εξαφάνισε μία εφαρμογή.Και επειδή δεν θυμάμαι,υπήρχε εφαρμογή πριν "φωνητική αναζήτηση" της Google?Μου φαίνεται ότι υπήρχε και αυτή εξαφάνισε.Θυμάται κανείς?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα clean install την 8.0.0 και σε ενα παιχνιδι 3D που εχω μου κανει θεματα στα γραφικα καποιες φορες οπως φαινεται στην εικονα:

TYWgb2x.jpg

 

εχει κανεις αλλος το ιδιο θεμα?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία άρχισε να διορθώνει, νομίζω επανέρχεται στα παλιά επίπεδα.στα υπόλοιπα, μάλλον λειτουργεί καλύτερα από πριν

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

εκ νέου αναβάθμιση, (ασφαλείας;), μεγέθους 292mb

 

άσχετο, αλλά η κοινότητα εδώ ασχολείται πουθενά με πωλήσεις μεταχειρισμένων xz1 compact;

 

Στάλθηκε από το F5121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους πιο ψαγμένους στη φωτογραφία... Μιλάω πάντα για φωτογραφίες στο αυτόματο (όχι manual). Έχει διαφορά στη ποιότητα της φωτογραφίας από 23 mp σε 8 mp ή από 16/9 σε 4/3 ?? Ρωτάω μόνο για ποιότητα (όχι μέγεθος φώτο). Εσείς, ποια ρύθμιση έχετε?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους πιο ψαγμένους στη φωτογραφία... Μιλάω πάντα για φωτογραφίες στο αυτόματο (όχι manual). Έχει διαφορά στη ποιότητα της φωτογραφίας από 23 mp σε 8 mp ή από 16/9 σε 4/3 ?? Ρωτάω μόνο για ποιότητα (όχι μέγεθος φώτο). Εσείς, ποια ρύθμιση έχετε?

 

Στα 23mp υπάρχει διαφορά όπως και σε αναλογία 16/9. Βέβαια αυτά είναι θεωρητικά διότι σε 5in οθόνη τι λεπτομέρειες και τι διαφορές να εντοπίσεις ή αντιληφθείς; Εάν ωστόσο βλέπεις τις φωτογραφίες σε μεγαλύτερη οθόνη τότε θα δεις διαφορές.

 

Εγώ το έχω αυτόματο με αυτόματο φλας στα 10mp την μπροστινή και 20mp την πίσω κάμερα.

 

edit 22/3/2018: Παιδιά εδώ και μέρες πρόσεξα πως επάνω στο εικονίδιο του facebook μου εμφανίζει την ένδειξη για 2 ειδοποιήσεις, η οποία δεν φεύγει είτε ανοίξω την εφαρμογή είτε κάνω επανεκκίνηση της συσκευής. Σας το παρουσιάζει και εσάς;

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...