Jump to content

Ulefone vienna


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευτυχως που στο εκανε τωρα και οχι αργοτερα να λες!

Δεν ειναι καθολου μα καθολου σωστη συμπεριφορα η συσκευη σου ανευ λογου να υπερθερμενεται ποσο μαλλον να φερνει αισθημα καυσου κατα την αφη και να ειναι τουλαχιστον αβολος ο χειρισμος της.

 

Βασικα το εχω σαν νορμα και καμπυλη.

Ο,τι (Κινέζικη) συσκευη πεφτει στα χερια μου, τρωει ενα καλο φορτισμα και μετα σκισιμο και σκισιμο μετα φορτισεως, τουλαχιστον σε εμενα στις 10 συσκευες οι 2~3 εφυγαν για αλλαγη.

Υπαρχουν βεβαια και οι επωνυμες, αλλα εκει ειναι σπανιο το θεμα η τελευταια που μου εβγαλε θεμα ηταν ενα LG G-pro προ διετιας...

 

Ελπίζω να μου κάνουν αντικατάσταση γιατί μου πρότειναν να το επιστρέψω με δικα μου έξοδα και να μου κάνουν refund τα χρήματα μου. Μέχρι να πάει να γίνει το refund κτλ ζήσε Μάη μου ... τέτοιου είδους αστοχίες δεν καλύπτονται απο εγγύηση το κινητό το δούλεψα 4 μέρες συνολικά. Μετα απο 1 λεπτό λειτουργίας κυριολεκτικά παίρνει φωτιά. Υποπτεύομαι ότι υπερθέρμανση παθαίνει ο επεξεργαστής αλλιώς είναι οι κεραίες WiFi ή του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξαφνικα μου εβγαλε προβλημα software...μετα απο εγκατασταση ενος προγραμαμτος και επανεκκινηση μου βγαζει το μυνημα Unfortunately System UI has Stopped. και το τηλεφωνο δεν λειτουργει. του εκανα αρκετες επανεκκινησεις αλλα τιποτα. δοκιμασα να μπω σε recovery με συνδυασμους πληκτρων αλλα δεν γινεται...καμια ιδεα για το πως μπορω να το επαναφερω;
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθε και το δικο μου vienna που αγορασα απο εξωτερικο.Κρατωντας πατημενο το power και το volume down μπηκα στη recovery η οποια ηταν στα κινεζικα.Με το πληκτρο volume down κατεβηκα στην επιλογη για φορματ της EMMC(δεν θυμαμαι ακριβως πες λεγεται),πατησα το power και εκανε φορματ σε ολο το κινητο.ΠΡΟΣΟΧΗ ,διαγραφει τα παντα.Αλλα το κινητο επανερχεται στην αρχικη του μορφη.Ελπιζω να βοηθησα....
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθε και το δικο μου vienna που αγορασα απο εξωτερικο.Κρατωντας πατημενο το power και το volume down μπηκα στη recovery η οποια ηταν στα κινεζικα.Με το πληκτρο volume down κατεβηκα στην επιλογη για φορματ της EMMC(δεν θυμαμαι ακριβως πες λεγεται),πατησα το power και εκανε φορματ σε ολο το κινητο.ΠΡΟΣΟΧΗ ,διαγραφει τα παντα.Αλλα το κινητο επανερχεται στην αρχικη του μορφη.Ελπιζω να βοηθησα....

 

ευχαριστώ το έκανα και επανήλθε...το θέμα είναι γιατί το έκανε!!! ελπίζω με το android 6 που θα έρθει να διορθωθεί....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι ειναι bug της συγκεκριμενης rom.Η αληθεια ειναι οτι καποια προβληματακια με ανεβασμα θερμοκρασιας κατα τη χρηση,καποιες ξεκαρφωτες "βελτιστοποιησεις εφαρμογων" κατα την εκκινηση ,μου εχουν ελαφρως χαλασει την εικονα του κινητου σαν value for money.Ειδομεν....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγω το ulefone vienna δώρο για τον ανιψιο μου μιας και εχω ακουσει πως έχει καλο ήχο του έριξα μια ματιά καλο μου φάνηκε.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ το έκανα και επανήλθε...το θέμα είναι γιατί το έκανε!!! ελπίζω με το android 6 που θα έρθει να διορθωθεί....

Επιλύεται οριστικά με την 6, ειναι πρόβλημα της ROM, αν κάνετε πολλές εγκαταστάσεις ή μαζικές καλό είναι να κάνετε ενα restart

υπάρχει σφάλμα με την cache :( :angry:

H 6άρα αργεί λίγο ακόμα γιατί φέρνει πολλά νέα features και fixes (μόνο εγώ έστειλα 10 issues φαντστείτε άλλοι),

πάντως και ετσι όπως είναι σαν beta απο ταχύτητα σβελτάδα και αξιοπιστία είναι η μέρα με τη νύχτα (δεν είχα κανένα reboot η κόλλημα παρ'όλο το σκίσιμο).

Όσο για τη θερμοκρασία, εμένα σηκώνει "πυρετό" μόνο σε παιχνίδια 3D αλλιώς είναι πάντα κρύο ή χλιαρό ανάλογα την εφαρμογή (είμαι σε MarshMallow πολύ καιρό τώρα.)

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει το μυνημα Unfortunately System UI has Stopped ,εκανα το wipe mmc το δούλεψε ο μικρός και ξανά έβγαλε το ίδιο σφάλμα.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά σήμερα παρέλαβα το δεύτερο vienna αφού είχα στείλει πίσω το πρώτο λόγω υπερθέρμανσης. Και αυτο τα ίδια. Στο 1ο λεπτό λειτουργίας το πάνω μέρος ακουστικό κάμερα και δακτυλικό καίνε σαν καλοριφέρ στο τέρμα. Το δακτυλικό ειδικά δεν μπορείς να το ακουμπήσεις σου καίει το δάχτυλο. Δε ξέρω σε εσάς τι γίνεται και αν είναι φυσιολογικό αλλά θα πάει πίσω από εκεί που ήρθε. Τελικά δεν είναι να μπλέξεις με εταιρείες σαν την ulefone. Πραγματικά πολυ απογοητευμένος νόμιζα πως έπεσα στην περίπτωση αλλά τελικά έπεσα σε εταιρεία για τα ανάθεμα. Αν διαβάσει κανείς που ψάχνεται για το συγκεκριμένο κινητό μακριά και μακριά απο τις συσκευές της συγκεκριμένης εταιρείας. Edited by ceed777
Link to comment
Share on other sites

Επιλύεται οριστικά με την 6, ειναι πρόβλημα της ROM, αν κάνετε πολλές εγκαταστάσεις ή μαζικές καλό είναι να κάνετε ενα restart

υπάρχει σφάλμα με την cache :( :angry:

H 6άρα αργεί λίγο ακόμα γιατί φέρνει πολλά νέα features και fixes (μόνο εγώ έστειλα 10 issues φαντστείτε άλλοι),

πάντως και ετσι όπως είναι σαν beta απο ταχύτητα σβελτάδα και αξιοπιστία είναι η μέρα με τη νύχτα (δεν είχα κανένα reboot η κόλλημα παρ'όλο το σκίσιμο).

Όσο για τη θερμοκρασία, εμένα σηκώνει "πυρετό" μόνο σε παιχνίδια 3D αλλιώς είναι πάντα κρύο ή χλιαρό ανάλογα την εφαρμογή (είμαι σε MarshMallow πολύ καιρό τώρα.)

 

παντως με lolipop σε καθε επανεκκινηση κανει βελτιστοποιηση εφαρμογων android!!! πολυ εκνευριστικο και χρονοβορο :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ το Vienna από Κίνα αλλά έχω 2 θεματάκια.

 

1. Το Gearbest έχει την global rom, το κινητό είναι ρουταρισμένο χωρίς κινέζικες εφαρμογές, παίρνει τις αναβαθμίσεις της Ulefone on the air, αλλά στο πακέτο βάζει την πραγματική τιμή χωρίς ένδειξη δώρου (το γνωστό gift mark) με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τελωνεία κτλ.

2. Το Geekbuing έχει δική του rom με κινέζικες εφαρμογές, τις οποίες θα αφαιρέσουν, δεν είναι ρουταρισμένο, δεν παίρνει τις αναβαθμίσεις της Ulefone on the air, αλλά στο πακέτο βάζουν την ένδειξη δώρου ή μειωμένη τιμή (~40$) και γλυτώνω τους μπελάδες με το τελωνείο.

 

Θα προτιμούσα το Gearbest αλλά με αποτρέπει η πολιτική αναγραφής τιμής στο πακέτο. Θα προχωρούσα με το Geekbuing αλλά με προβληματίζει η προοπτική της δικής τους rom και η μη δυνατότητα των επίσημων αναβαθμίσεων. Επειδή θα το δώσω δώρο σε κάποιον που δεν ασχολείται με flash κτλ, τι να κάνω; Είναι ασφαλής η rom Geekbuing ή θα έχει προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap
Καλησπερα...Απο σημερα το πρωι ειμαι κατοχος το συγκεκριμενου κινητου...Το παραγγειλα απο το dikarto.gr...Λοιπον το παιρνω παω σπιτι το παιζω κανα 3 ωρο να το μαθω και να κατεβασω εφαρμογες..Εκει που κατεβαζω ξαφνικα κολλαει κ δεν κανει τπτ..το κλεινω κ το ξανα ανοιγω..Ανοιγει και το μονο π κανει ειναι να αναβοσβηνει η οθονη..το εκανα 3 φορες αυτο...Μετα παταω να κανω hard reset και ειναι στα κινεζικα αλλα βρηκα ακρη...το κανω ανοιγει ξανα κατεβαζω εφαρμογες ομορφα ωραια μιλαω λιγο στο φβ και το αφηνω να παω να φαω...μετα απο 10 λεπτα παω να δω το κινητο και παλι τα ιδια...ξανα εκανα hard reset..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Απο σημερα το πρωι ειμαι κατοχος το συγκεκριμενου κινητου...Το παραγγειλα απο το dikarto.gr...Λοιπον το παιρνω παω σπιτι το παιζω κανα 3 ωρο να το μαθω και να κατεβασω εφαρμογες..Εκει που κατεβαζω ξαφνικα κολλαει κ δεν κανει τπτ..το κλεινω κ το ξανα ανοιγω..Ανοιγει και το μονο π κανει ειναι να αναβοσβηνει η οθονη..το εκανα 3 φορες αυτο...Μετα παταω να κανω hard reset και ειναι στα κινεζικα αλλα βρηκα ακρη...το κανω ανοιγει ξανα κατεβαζω εφαρμογες ομορφα ωραια μιλαω λιγο στο φβ και το αφηνω να παω να φαω...μετα απο 10 λεπτα παω να δω το κινητο και παλι τα ιδια...ξανα εκανα hard reset..

Στείλε το πίσω όσο έχεις DOA.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το DOA?πάντως εδώ και 2 ώρες τώρα δεν μου έκανε τπτ....

 

Όταν αγοράσεις κάποια ηλεκτρονική συσκευή έχει εγγύηση αλλαγής συνήθως 4 με 7 ημερών που τη λένε DOA. Σου αλλάζουν κατευθείαν τη συσκευή ΔΕΝ πάει για επισκευή και δεν πρέπει να πάει για επισκευή. Γι αυτο πας εκεί που το πήρες και προσεχείς μη σου πουν χαζομάρες. Έχεις DOA σίγουρα 2 vienna έχω αλλάξει και μάλιστα απο Κίνα στο δεύτερο μου επέστρεψαν λεφτά και μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση για το ulefone Vienna_Android 6.0_20160804.rar (839M) και απο ότι διάβασα στό xda λύθηκε το σφάλμα Unfortunately System UI has Stopped,504 και η επανεκκίνηση.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα θα γίνει η αναβάθμιση ή πρέπει να το κατεβάσω?

με ota απο τις ρυθμισεις,τωρα το κατεβαζει ο κινητο ειναι περιπου 802mb.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Το ota τι είναι?

ειναι το over the air δηλαδη μπαινεις ρυθμισεις/ενημερωση συστηματος/ελεγχος ενημερωσης,δεν ξερω εαν ειναι σωστη η διαδρομη γιατι το κινητο το εκανα δωρο στον ανηψιο και τον ενημερωσα για την αναβαθμιση τωρα το κατεβαζει για εγκατασταση.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap
Εμένα δεν μ.ήρθε τπτ ακόμα πάντως για αναβάθμιση....Εσεις που ξέρετε Καλά το κινητό έχετε να προτείνετε κάποια καλή εφαρμογή και τι ακουστικά να πάρω???
Link to comment
Share on other sites

Eχει βάλει κανένας marshmallow; αν ναι πως; τα 5,1 που έχω είναι μια έκδοση πίσω απο αυτο που λένε στο blog της ulefone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...