Jump to content

Οθόνη Amoled vs οθόνη Lcd vs οθόνη Retina


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοιγω αυτό το θέμα για να παραθέσουμε τις αποψεις μας για τις οθόνες Amoled, Lcd & Retina.. Προσωπικά για χρόνια χρησιμοποιώ κινητά με οθόνες Amoled. Τώρα εχω το galaxy s6 με την Amoled οθόνη που καρα τη γνώμη μου είναι μια απο τις καλύτερες οθόνες που κυκλοφορούν. Πολύ καλή φωτεινότητα με άριστα χρώματα και ικανοποιητικη απεικόνιση κατω απο τον ήλιο..

 

Εσάς ποια οθόνη σας αρέσει και γιατί;

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω αυτό το θέμα για να παραθέσουμε τις αποψεις μας για τις οθόνες Amoled, Lcd & Retina.. Προσωπικά για χρόνια χρησιμοποιώ κινητά με οθόνες Amoled. Τώρα εχω το galaxy s6 με την Amoled οθόνη που καρα τη γνώμη μου είναι μια απο τις καλύτερες οθόνες που κυκλοφορούν. Πολύ καλή φωτεινότητα με άριστα χρώματα και ικανοποιητικη απεικόνιση κατω απο τον ήλιο..

 

Εσάς ποια οθόνη σας αρέσει και γιατί;

 

Εγώ είχα nexus 4 με LCD και πρόσφατα άλλαξα σε 6P με Amoled. Για κάποιο λόγο η 2η δεν κολλάει καλά στα μάτια μου και θεωρώ πιο ξεκούραστη του 4. Νιώθω μια μουνταμάρα στην amoled σε αντίθεση με την LCD.

Link to comment
Share on other sites

Kαλες οι amoled αλλα οχι για smartphone,ειχα αρκετα χρονια samsung μεχρι το s6 αλλα καταλαβα οτι με κουραζουν στην αναγνωση κειμενου και γενικοτερα τις βρισκω πολυ μονοτονες.

Επισης δεν τις προτιμω γιατι οταν βγαζω/βλεπω φωτογραφιες ειναι αφυσικες και καμια σχεση οταν τις βλεπω στον υπολογιστη ή στην tv.

Και τελος εχουν μικρο χρονο ζωης,πχ παρατηρουσα οτι ακομα και στο s6 μετα απο καποιους μηνες ειχα πτωση στην αποδοση και φαινοταν ξεκαθαρα στο λευκο χρωμα(επισης burn in μονο στο s4 ειχα δει λιγο)

 

amoled γενικα κανουν περισσοτερο πιστευω σε τηλεορασεις για να βλεπεις ταινιες για ολες τις αλλες λειτουργιες lcd ftw και ειδικα σε smartphones :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοσα χρόνια amoled εχω.. δε λεω πολυ καλες..στο s6 η οθονη ειναι εξαιρετική..απλα τελευταία ζαχαρωνω τις lcd.. ειδα πριν λιγες ημερες το mate 6 με 6ρα οθόνη και το Lenovo Vibe Z K910 με 5,5 οθονη και η εικόνα ειναι πολυ ωραια..πιο ζωντανα χρωματα και καλύτερη απεικόνιση..ισως τα θελω μου κλείνουν περισσότερο στην lcd ..μαλλον θα ειναι το επομενο κινητό μου αν με ικανοποιει σε καμερα και σε 1-2 πραγματακια ακομα..
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αλλάζω τις amoled. Μου αρέσουν πολύ περισσότερο. Πριν 3 χρόνια είχα συσκευή με lcd κι όταν επέστρεψα σε amoled "ανάσανα".....:lol: Βέβαια σίγουρα είναι και θέμα συνήθειας οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αλλάζω τις amoled. Μου αρέσουν πολύ περισσότερο. Πριν 3 χρόνια είχα συσκευή με lcd κι όταν επέστρεψα σε amoled "ανάσανα".....:lol: Βέβαια σίγουρα είναι και θέμα συνήθειας οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.

 

Συμφωνώ απόλυτα είδικά αν έχεις windows mobile.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και εμενα μου αρεσουν οι amoled πολυ περισσοτερο απο τις lcd.retina δεν εχω δουλεψει και δεν εχω γνωμη.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...