Jump to content

κινητό από 250 μέχρι 310 ευρώ


 Κοινοποίηση

Ποιο κινητό θεωρείτε καλύτερη επιλογή?  

32 members have voted

  1. 1. Ποιο κινητό θεωρείτε καλύτερη επιλογή?

    • samsung galaxy S5 Neo
      0
    • samsung galaxy a5 (2016)
      3
    • huawei ascend P8
      12
    • LG G4
      9
    • Sony Xperia Z3+
      8


Recommended Posts

Πρόσφατα μου έκλεψαν το παλιό μου κινητό (samsung galaxy s6), και έτσι θέλω ένα καινούριο, αφενός όχι όσο ακριβό ήταν το παλιό (άρα μέχρι 310 ευρω) και αφετέρου κάποιο που να με ικανοποιεί και να αντέξει όσο μπορεί, γιατί δε θα αντέξω να χρειαστεί να αγοράσω και άλλο μέσα στο χρόνο. Μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς (χωρίς να είμαι τρομερά σχετικός στο θέμα) αυτό είναι το Top 5 των κινητών που μου κίνησαν το ενδιαφέρον.

1) samsung galaxy s5 neo (σχετικά οικονομικό πλέον, όχι κάτι τρομερό, αλλά μ φαίνεται καλό, και samsung που μου είναι γνώριμο πλέον)

2)samsung galaxy A5 (2016) (πιο όμορφο και καινούριο, μου φάνηκε κάπως πιο βελτιωμένο)

3)huawei p8 (επίσης πολύ όμορφο, με καλή μπροστά κάμερα, και διάβασα ότι κολλάει πολύ λιγότερο από samsung. Βέβαια δεν είχα ποτέ κινητό από τη συγκεκριμένη εταιρία, ούτε κάποιος γνωστός μου, και έχω τις αμφιβολίες μου προς το άγνωστο)

4)Lg g4 (τα χαρακτηριστικά που διαβάζω μ φαίνονται πολύ καλά, αλλά έχω πέσει σε πολλά πολλά ποστ σχετικά με το bootloop που παθαίνει, και πραγματικά δε θα αντέξω άλλη ταλαιπωρία με κινητό μέσα σε αυτούς τους μήνες!)

5)sony Xperia Z3+ (επίσης όμορφο και τα χαρακτηριστικά μου φαίνονται εξαιρετικά, αλλά είναι το πιο ακριβό από όλα και δε ξέρω αν όντως αξίζει περισσότερο από τα άλλα).

 

Να προσθέσω ότι η χρήση που του κάνω είναι κυρίως φωτογραφίες, ίντερνετ (αρκετές όμως εφαρμογές, σίγουρα καμια δεκαριά) και λοιπά. Όχι ιδιαίτερα παιχνίδια ή κάτι αντίστοιχο. Οπότε με ενδιαφέρει η κάμερα, και το πιο βασικό, να μη κολλάει και να αντέχει. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς?

Η γνώμη σας μου είναι από βοηθητική εώς απαραίτητη. Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το εγω θα πρότεινα ως πιο τούμπανο το g4,αλλά με χειρότερη αυτονομία απο το προηγούμενο σου κινητό.Με την αβεβαιότητα και το Ρίσκο της Lg.Βέβαια δεν χρειάζεται να τρομαζεις γιατι έχεις και εγγύηση.Σαν δεύτερη επιλογή το Α5 με τη σιγουριά που σου παρέχει η εταιρεία με καλύτερη αυτονομία,λιγο χειρότερες κάμερες.Και το s5 neo πιο παλιό και το μονο + του ειναι το οτι είναι αδιάβροχο.Το P8 λόγω οτι προτιμώ συσκευές με χαμηλή ακτινοβολία δεν θα το κοιτούσα.Το z3 φαίνεται καλό αλλα κατι παίζει με την εγγύηση του νομίζω,το λεω με επιφύλαξη αν θέλεις ψαξτο η ας με διορθώσει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες το G4 είναι η καλύτερη επιλογή. Με την αυτονομία θα τα βρείτε με ένα powerbank ή με δύο μπαταρίες και αν σου κάτσει bootloop θα τα βρείτε με το service. Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να προταθεί κάτι άλλο εφόσον σε ενδιαφέρει η φωτογραφία. Σίγουρα παίρνεις ρίσκο με το bootloop αλλά όλες οι υπόλοιπες είναι υποδέεστερες συσκευές όπως και να το κάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως κατευθυνόμουν προς το s5 neo (κυρίως λόγω τιμής), αλλά από ότι βλέπω κανείς δεν έχει να πει κάτι ιδιαίτερα καλό, άρα απομακρύνομαι σιγά σιγά...

Η αλήθεια είναι πως το g4 φαίνεται να έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Μόλις το είδα σκέφτηκα ότι εκεί θα καταλήξω. Αλλά πραγματικά μετά την κλοπή του κινητού μου, για διάφορους λόγους που προέκυψαν ταλαιπωρήθηκα κανα μήνα, οπότε μόλις διάβασα για το Bootloop τρόμαξα πολύ. Αυτό το ρίσκο μ φαίνεται μεγάλο μείον αυτή τη στιγμή, ίσως μεγαλύτερο από ότι θα έπρεπε. Το sony πιστεύετε δεν αξίζει? γτ βλέπω να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά.

Αν πρέπει να βάλω σε σειρά αυτά που ζητάω είναι πρώτο το να μη κολλάει στις εφαρμογές και να μη βγάζει προβλήματα, δεύτερο οι καλές κάμερες (μπροστά κ πίσω), τρίτο να είναι γρήγορο, και τα υπόλοιπα (μπαταρία και λοιπά) μετά...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική συσκευή το P8 με επεξεργαστή υποδεέστερο των υπόλοιπων επιλογών. Στα 210 ευρώ το συζητάμε, στην τιμή που παίζει όχι.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου φαίνονται λίγα τα 16GB μνήμης, ρίξε μια ματιά στο nexus 5X. Από τα πλέον απροβλημάτιστα κινητά σε εμπειρία χρήσης, μηδέν κολλήματα, πολύ καλή κάμερα (πλέον), άμεσες αναβαθμίσεις (τρέχει την ΜΜ και θα πάρει σίγουρα και την Ν) και καλή μπαταρία, αν δεν παίζεις όπως λες παιχνίδια. Κρίμα που ανέβηκε τόσο η τιμή της έκδοσης με 32 GB, θα ήσουν νομίζω απόλυτα καλυμμένος.
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική συσκευή το P8 με επεξεργαστή υποδεέστερο των υπόλοιπων επιλογών. Στα 210 ευρώ το συζητάμε, στην τιμή που παίζει όχι.

Έχεις δίκιο εν μέρει, γιατί είναι ακόμα σχετικά ψηλά η τιμή της, αλλά είνα πολύ ποιοτική συσκευή και διαφορά, στην επεξεργαστική ισχύ, για καθημερινή χρήση δύσκολα να εντοπίσει κάποιος...;)

Αν δε σου φαίνονται λίγα τα 16GB μνήμης, ρίξε μια ματιά στο nexus 5X. Από τα πλέον απροβλημάτιστα κινητά σε εμπειρία χρήσης, μηδέν κολλήματα, πολύ καλή κάμερα (πλέον), άμεσες αναβαθμίσεις (τρέχει την ΜΜ και θα πάρει σίγουρα και την Ν) και καλή μπαταρία, αν δεν παίζεις όπως λες παιχνίδια. Κρίμα που ανέβηκε τόσο η τιμή της έκδοσης με 32 GB, θα ήσουν νομίζω απόλυτα καλυμμένος.

+1000

Φαίνεται τρομερή περίπτωση αυτό το κινητό..συναγωνίζεται, φωτογραφικά, τα LG G4 & Nokia Lumia 950 με το hdr+ που του προσθέσανε...

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι μεγάλη βοήθεια για μένα.

Κοίταξα αυτό που μου είπατε (nexus 5x) και δε πολυκατάλαβα γιατί ο ενθουσιασμός. :P (ξαναλέω ότι είμαι λίγο άσχετος) αλλά και κάμερα μπρος και πίσω, και ram, και μπαταρία και χωρητικότητα, είναι όλα είτε ίδια είτε χειρότερα από τις συσκευές που αναφέρω. Στους τύπους τουλάχιστον.

Η αλήθεια είναι πως έχω εκνευριστεί λίγο, γιατί θέλω το lg g4 αρκετά, αλλά το ρίσκο του να μου βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και μάλιστα άμεσα, είναι αποτρεπτικό. Οπότε προσπαθώ να βρω από τις άλλες, την κοντινότερη σε αυτή, με καλές φώτο και χωρίς κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι μεγάλη βοήθεια για μένα.

Κοίταξα αυτό που μου είπατε (nexus 5x) και δε πολυκατάλαβα γιατί ο ενθουσιασμός. :P (ξαναλέω ότι είμαι λίγο άσχετος) αλλά και κάμερα μπρος και πίσω, και ram, και μπαταρία και χωρητικότητα, είναι όλα είτε ίδια είτε χειρότερα από τις συσκευές που αναφέρω. Στους τύπους τουλάχιστον.

Η αλήθεια είναι πως έχω εκνευριστεί λίγο, γιατί θέλω το lg g4 αρκετά, αλλά το ρίσκο του να μου βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και μάλιστα άμεσα, είναι αποτρεπτικό. Οπότε προσπαθώ να βρω από τις άλλες, την κοντινότερη σε αυτή, με καλές φώτο και χωρίς κολλήματα.

 

Οι nexus συσκευές τρέχουν το πιο καθαρό android λειτουργικό, με μηδέν προσθήκες άλλων εφαρμογών της εκάστοτε εταιρείας, οπότε μη σε ξενίζουν τα 2GB ram, είναι υπεραρκετά.Το τηλέφωνο πάει σφαίρα και διαχειρίζεται πολύ καλά πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα. Για τις κάμερες δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά διάβασα καλά λόγια στο νήμα της συσκευής στο φόρουμ. Όσο για τη διάρκεια στο χρόνο, χρησιμοποιώ ακόμη το nexus 4 από το Φεβρουάριο του "13 χωρίς να έχω προβληματιστεί ποτέ και πουθενά.Πόσο μάλλον όταν το 5Χ έχει σαφώς καλύτερη κάμερα και μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα αυτό που μου είπατε (nexus 5x) και δε πολυκατάλαβα γιατί ο ενθουσιασμός. :P (ξαναλέω ότι είμαι λίγο άσχετος) αλλά και κάμερα μπρος και πίσω, και ram, και μπαταρία και χωρητικότητα, είναι όλα είτε ίδια είτε χειρότερα από τις συσκευές που αναφέρω. Στους τύπους τουλάχιστον.

Τα είπες όλα μόνος σου.... :lol: :rotfl: :lol:

Οι nexus συσκευές τρέχουν το πιο καθαρό android λειτουργικό, με μηδέν προσθήκες άλλων εφαρμογών της εκάστοτε εταιρείας, οπότε μη σε ξενίζουν τα 2GB ram, είναι υπεραρκετά.Το τηλέφωνο πάει σφαίρα και διαχειρίζεται πολύ καλά πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα. Για τις κάμερες δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά διάβασα καλά λόγια στο νήμα της συσκευής στο φόρουμ. Όσο για τη διάρκεια στο χρόνο, χρησιμοποιώ ακόμη το nexus 4 από το Φεβρουάριο του "13 χωρίς να έχω προβληματιστεί ποτέ και πουθενά.Πόσο μάλλον όταν το 5Χ έχει σαφώς καλύτερη κάμερα και μπαταρία.

Σωστός και πάλι...:up:

 

Αυτό εδώ: http://www.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-2-Pro-X620-5-5inch-Helio-X20-FHD-MTK6797-Deca-Core-Android-6-0-4G-LTE-Smartphone-4G-32GB-21-0MP-Touch-ID-Type-C-Fast-Charge---Gold-366003.html , θα τα σπάσει, ναι ή όχι? :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ακριβώς την ίδια κατηγορία (μπράβο φίλε γλυτώσαμε το καινούριο thread!) αλλά είμαι λίγο πιο απαιτητικός χρήστης. Δεν παίζω παιχνίδια αλλά είμαι πάντα online λόγω δουλειάς (email, browsing και αρκετές εφαρμογές) και με ενδιαφέρει και η πιο Pure android εμπειρία. Για αυτό το λόγο έχω απορρίψει τα samsung.

 

Είμαι μεταξύ Nexus 5X και Moto X Play (δες και αυτό!) που είναι σε πολύ καλές τιμές πλέον και είμαι ευχαριστημένος με την αξιοπιστία τους σε παλιά μοντέλα που είχα. Το G4 το απέρριψα λόγω του bootloop (δε θέλω να έχω το μόνιμο άγχος) και το P8 λόγω ακτινοβολίας, UI (αν και βάζω συνήθως και launcher) και γιατί μου θυμίζει αντιγραφή iphone σε πολλά. Μακάρι να έπεφτε και η τιμή στα καινούρια Moto (Style, Force). Η αλήθεια είναι ότι με χαλάνε τα 2GB RAM που έχουν τα προαναφερόμενα για το μέλλον μιας και δεν τα αλλάζω συχνά (3 χρόνια) αλλά κυρίως δε θα με χαλούσε μία καλύτερη οθόνη επιπέδου G4 και στο μέγεθος σε σχέση με το 5Χ. Οπότε μπορεί και να περιμένω.

 

Αν κάποιος έχει άλλη πρόταση με αυτά τα requirements thanks εκ των προτέρων!

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα να δω τις συσκευές από κοντά, και αφού γέλασα λίγο με τις τιμές (το g4 από 295 στο ιντερνετ, το εχουν 790?? πάμε καλά??), τεσπα, για κάποιο λόγο οι υπάλληλοι επέμεναν τρομερά στο Α5 (2016). Μου έκανε λίγο εντύπωση διότι όλα τα άλλα ήταν αρκετά πιο ακριβά από αυτό, άρα δε κατάλαβα γιατί μου το πρότειναν τόσο έντονα. Με επηρέασε κάπως αυτό ομολογώ... :/ :/
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα να δω τις συσκευές από κοντά, και αφού γέλασα λίγο με τις τιμές (το g4 από 295 στο ιντερνετ, το εχουν 790?? πάμε καλά??), τεσπα, για κάποιο λόγο οι υπάλληλοι επέμεναν τρομερά στο Α5 (2016). Μου έκανε λίγο εντύπωση διότι όλα τα άλλα ήταν αρκετά πιο ακριβά από αυτό, άρα δε κατάλαβα γιατί μου το πρότειναν τόσο έντονα. Με επηρέασε κάπως αυτό ομολογώ... :/ :/

 

Αν σε επηρέασαν λίγο, σημαίνει ότι κάνουν καλά τη δουλειά τους !:)

Ο τελευταίος, πιστεύω, λόγος για να διαλέξει κάποιος κινητό είναι οι απόψεις των υπαλλήλων κάποιας αλυσίδας.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε επηρέασαν λίγο, σημαίνει ότι κάνουν καλά τη δουλειά τους !:)

Ο τελευταίος, πιστεύω, λόγος για να διαλέξει κάποιος κινητό είναι οι απόψεις των υπαλλήλων κάποιας αλυσίδας.

 

είναι πολύ σωστό αυτό που λες. Το καταλαβαίνω ότι σα καταναλωτής τα έχω τα θεματάκια μου :P Απλά το αναφέρω και εδώ, γιατί μου έκανε εντύπωση ότι δε με έσπρωχναν προς ένα ακριβό κινητό όπου ήμουν και ήδη σχετικά ψημένος να πάρω (θα είχαν πολύ μεγαλύτερο κέρδος), αλλά προς το πιο φθηνό που είχαν, δείχνοντάς μου μάλιστα ότι και αυτοί οι 2 χρησιμοποιούν το ίδιο. Καταλαβαίνω ότι είναι κάπως αφελές αυτό που λέω, για αυτό το αναφέρω και εδώ, να ακούσω λίγο πιο αντικειμενικές απόψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα να δω τις συσκευές από κοντά, και αφού γέλασα λίγο με τις τιμές (το g4 από 295 στο ιντερνετ, το εχουν 790?? πάμε καλά??), τεσπα, για κάποιο λόγο οι υπάλληλοι επέμεναν τρομερά στο Α5 (2016). Μου έκανε λίγο εντύπωση διότι όλα τα άλλα ήταν αρκετά πιο ακριβά από αυτό, άρα δε κατάλαβα γιατί μου το πρότειναν τόσο έντονα. Με επηρέασε κάπως αυτό ομολογώ... :/ :/

 

Απλά γιατί θα "είδαν" ότι τσίνισες με τα 790€ που λες ή να το πω πιο απλά ξέρουν πόσο έχουν στο skroutz συσκευές σαν το g4 και σε κατεύθυναν στην πιο κοντινή προς αυτή τιμολογιακά που ήταν το a6 2016 για να μην σε χάσουν.

 

Από την άλλη το Α5 είναι αρκετά καλή συσκευή και η τιμή του τώρα αρχίζει και έρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα. Τώρα όσον αφορά το z3+ εγώ θα πήγαινα στο Ζ3 αλλιώς θα έκανα την υπέρβαση για Ζ5.

 

Πάντως αν εξαιρέσεις το θέμα του φινιρίσματος, το 5Χ είναι αυτό και που βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες σε αυτόματο και σίγουρα θα κρατήσει περισσότερο στο πέρας των χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα να δω τις συσκευές από κοντά, και αφού γέλασα λίγο με τις τιμές (το g4 από 295 στο ιντερνετ, το εχουν 790?? πάμε καλά??), τεσπα, για κάποιο λόγο οι υπάλληλοι επέμεναν τρομερά στο Α5 (2016). Μου έκανε λίγο εντύπωση διότι όλα τα άλλα ήταν αρκετά πιο ακριβά από αυτό, άρα δε κατάλαβα γιατί μου το πρότειναν τόσο έντονα. Με επηρέασε κάπως αυτό ομολογώ... :/ :/

 

Χε χε! Και εγώ πήγα σήμερα στο μεγάλο "πορτοκαλί" κατάστημα να τα δω όλα και προσπαθούσαν ευγενικά να με πείσουν για το Α5 (2016). Βέβαια τα παιδιά φορούσαν μπλουζάκια Samsung :lol: . Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η τιμή του πλέον είναι αρκερά καλή και η οθόνη εντυπωσιακή (και gorilla glass 4) και πρέπει να παίζει σοβαρά στην κατηγορία <300Ε. Επίσης είναι πολύ θετικό ότι έχει κάρτα microSD. Για την κάμερα σε σύγκριση με το Nexus και το Huawei δεν ξέρω, ίσως κάποιο από τα παιδιά εδώ μπορούν να μας πουν.

 

Είδα και το Huawei P8. Φοβερή κατασκευή! Μπράβο στη Huawei. Και 3GB RAM και microSD. Κουκλί! Το Nexus δεν το είχαν ανοιχτό αφου δεν είχαν usb 3 να το φορτίσουν οπότε δεν το είδα. Δε ξέρω επίσης πόσο γρήγορα παίρνει τα android updates και πόσο καλή υποστήριξη έχουν. Αυτό που είδα είχε το 5.1 και λίγο με χάλασε.... Όλα τα άλλα το 6.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα τί requirements έχεις και πιο σου έκανε κλικ. 'Ολα τα παραπάνω είναι πολύ καλά, όπως και το Moto X Play αν θες μεγαλύτερη οθόνη αλλα με την ίδια ανάλυση. Εγώ είμαι ακόμα αναποφάσιστος. Μάλλον προς Nexus ή Huawei. Θέλω να ψάξω λίγο το θέμα της κάμερας που με ενδιαφέρει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε! Και εγώ πήγα σήμερα στο μεγάλο "πορτοκαλί" κατάστημα να τα δω όλα και προσπαθούσαν ευγενικά να με πείσουν για το Α5 (2016). Βέβαια τα παιδιά φορούσαν μπλουζάκια Samsung :lol: . Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η τιμή του πλέον είναι αρκερά καλή και η οθόνη εντυπωσιακή (και gorilla glass 4) και πρέπει να παίζει σοβαρά στην κατηγορία <300Ε. Επίσης είναι πολύ θετικό ότι έχει κάρτα microSD. Για την κάμερα σε σύγκριση με το Nexus και το Huawei δεν ξέρω, ίσως κάποιο από τα παιδιά εδώ μπορούν να μας πουν.

 

Είδα και το Huawei P8. Φοβερή κατασκευή! Μπράβο στη Huawei. Και 3GB RAM και microSD. Κουκλί! Το Nexus δεν το είχαν ανοιχτό αφου δεν είχαν usb 3 να το φορτίσουν οπότε δεν το είδα. Δε ξέρω επίσης πόσο γρήγορα παίρνει τα android updates και πόσο καλή υποστήριξη έχουν. Αυτό που είδα είχε το 5.1 και λίγο με χάλασε.... Όλα τα άλλα το 6.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα τί requirements έχεις και πιο σου έκανε κλικ. 'Ολα τα παραπάνω είναι πολύ καλά, όπως και το Moto X Play αν θες μεγαλύτερη οθόνη αλλα με την ίδια ανάλυση. Εγώ είμαι ακόμα αναποφάσιστος. Μάλλον προς Nexus ή Huawei. Θέλω να ψάξω λίγο το θέμα της κάμερας που με ενδιαφέρει παραπάνω.

 

Μόλις αποφασίσεις ενημέρωσέ μας!! Θα με βοηθούσε! Γενικά στις αποφάσεις μου είμαι εντελώς σκράπας και καθυστερώ πολύ. Οπότε δε θέλω να προσθέσω επιπλέον επιλογές, γιατί δε θα πάρω κινητό ποτέ. Άρα το nexus δε το κοιτάω πάλι. :P Εξακολουθώ να είμαι ανάμεσα στο a5 και στο Huawei, το οποίο όμως διάβασα κάτι για το sar και με άγχωσε λιγάκι. Το g4 είμαι ελάχιστα πριν το αποκλείσω. Όσο καλό και να είναι, δε νομίζω πως αξίζει τη ψυχική φθορά του να περιμένω να χαλάσει ανα πάσα στιγμή. :P

Το πρόβλημά μου είναι πως ψάχνω να βρω το καλύτερο, αντί να βάλω προτεραιότητες και να πάρω το κινητό που ανταποκρίνεται συγκεκριμένα σε αυτές. Χαζομάρα μου. Πάντως ανάμεσα σε Α5 2016 (επειδή με λες και λίγο πρόβατο κ μου αρέσει η samsung) και huawei (επειδή ακούω πολύ καλά λόγια γενικά) βρίσκομαι τώρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ανάμεσα σε Α5 2016 (επειδή με λες και λίγο πρόβατο κ μου αρέσει η samsung) και huawei (επειδή ακούω πολύ καλά λόγια γενικά) βρίσκομαι τώρα. :p

 

Πολυ δύσκολη επιλογή..πέρασαν απο τα χεριά μου και τα δυο το τελευταίο διάστημα.. αν έπρεπε να επιλέξω κάποιο, θα έλεγα το Α5. Η διαχείριση ενέργειας που κάνει ειναι υποδειγματικη, εχει ανώτερη αυτονομία απο το P8.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λεφτα για εμενα καλες επιλογες ειναι το nexus 5x/Z3+/Z3/htc m8 κ επιλεγεις ενα απο αυτα αναλογα τις αναγκες σου

Oταν υπαρχουν κινητα με snp 801/808/810 νομιζω δεν υπαρχει λογος να κοιταμε μετριοτητες με snp 615 κ κατι s5 neo με το απαραδεκτο touchwiz..To x play καπως σωζει την κατασταση μιας κ εχει στοκ ανδροιοδ αλλα κ παλι θεωρω πολλα τα 250 για snp 615!!

Το g4 δεν το βαζω καθολου στο παιχνιδι..

Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

5X:pure android-καλή κάμερα-no sd

A5: καλή αυτονομία-καλή κατασκευή-οχι δυνατά specs

 

Για εμένα αν το θέμα αυτονομία δεν σε καίει το P8 είναι η επιλογή σου καθώς συνδιάζει τα θετικά των παραπάνω. Η τιμή του θεωρώ είναι "φρουτάκι" ;)

Link to comment
Share on other sites

Χε χε! Και εγώ πήγα σήμερα στο μεγάλο "πορτοκαλί" κατάστημα να τα δω όλα και προσπαθούσαν ευγενικά να με πείσουν για το Α5 (2016). Βέβαια τα παιδιά φορούσαν μπλουζάκια Samsung :lol: . Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η τιμή του πλέον είναι αρκερά καλή και η οθόνη εντυπωσιακή (και gorilla glass 4) και πρέπει να παίζει σοβαρά στην κατηγορία <300Ε. Επίσης είναι πολύ θετικό ότι έχει κάρτα microSD. Για την κάμερα σε σύγκριση με το Nexus και το Huawei δεν ξέρω, ίσως κάποιο από τα παιδιά εδώ μπορούν να μας πουν.

 

Είδα και το Huawei P8. Φοβερή κατασκευή! Μπράβο στη Huawei. Και 3GB RAM και microSD. Κουκλί! Το Nexus δεν το είχαν ανοιχτό αφου δεν είχαν usb 3 να το φορτίσουν οπότε δεν το είδα. Δε ξέρω επίσης πόσο γρήγορα παίρνει τα android updates και πόσο καλή υποστήριξη έχουν. Αυτό που είδα είχε το 5.1 και λίγο με χάλασε.... Όλα τα άλλα το 6.

 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα τί requirements έχεις και πιο σου έκανε κλικ. 'Ολα τα παραπάνω είναι πολύ καλά, όπως και το Moto X Play αν θες μεγαλύτερη οθόνη αλλα με την ίδια ανάλυση. Εγώ είμαι ακόμα αναποφάσιστος. Μάλλον προς Nexus ή Huawei. Θέλω να ψάξω λίγο το θέμα της κάμερας που με ενδιαφέρει παραπάνω.

 

Χαχ πηγα και εγω στο Public της Αγιας Παρασκευης (αυτο δεν εννοεις? ειδα και εγω το Nexus εκει που δεν ηταν ανοιχτο γιατι ηταν micro-usb το καλωδιο και δεν επαιρνε ρευμα). Και εμενα με σπρωξανε στο Α5 2016 , ο καραφλουλης πωλητης (καλο παιδι BTW), πιστευω γιατι αυτο και το Α3 2016 τα εχουν σε εκπτωση (και παλι 70-100ε ακριβοτερα απο skroutz βεβαια) που αντικειμενικα τα φερνει σε οντως καλες τιμες εν συγκρισει με τις υπολοιπες τιμες αντιπροσωπιας που παιζουν στο μαγαζι.....οποτε πρεπει να τα πουλανε σσα ζεστα ψωμακια. Ενω ημουν εκει μαλλιστα μια μητερα πηρε για το γιο της το Α3 ενω ηταν αναμεσα στα 2.

 

Στο θεμα τωρα, επειδη και εγω στην ιδια φαση ειμαι, ειχα παρει περσι τετοια μερα το Nexus6 στις προσφορες των 300ε και μου εκατσε πολυ καλα, αλλα εσπασε η οθονη και ψαχνω αντικαταστατη σε πιο μικρο μεγεθος (5-5.2") σε παρομοια λεφτα εκει στο 300αρι.

Ζαχαρωνω το S6 αλλα τα 385ε ακομα μου καθονται καπως βαρια, αν ειχε πεσει προς τα 330 θα το ειχα παρει ηδη μαλλον.

Το Α5 παντως αν και ποιοτικη κατασκευη δε θα το επαιρνα γιατι πλησιαζει επικυνδινα σε τιμη στα προηγουμενα flagships και καλως η κακως ειναι midrange σε specs. Θεωρω οτι η σειρα Α φτιαχτηκε κυριως για γυναικες με εμφαση στην εξωτερικη εμφανιση και αυτο δε με καλυπτει αφου θελω πιο πολυ την ουσια.

Το Nexus 5X εχει πλεον εξαιρετικα δελεαστικη τιμη αν μπορεις να ζησεις με τα 10.2gb που εχει διαθεσιμα το 16αρι. Επειδη δεν παιζω games και γεμιζω το χωρο μονο με φωτογραφιες θεωρω οτι θα μπορουσα να συμβιβαστω με αυτα και καποιο εξωτερικο στικακι για αποθηκευση τον πιο παλιων. Με φοβιζουν λιγο τα 2gb ram (ενω προερχομαι απο 3 με το 6αρι) αλλα μπορει και να εχουν μηδενικη διαφορα αφου δεν παιζω games ουτε φορτωνω πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα και εχει stock optimized android. Απο την αλλη οι μαρτυριες χρηστων για lag και χειροτερη συμπεριφορα απο το παλιο 5αρι με φοβιζουν.

Αντικειμενικα το LG G4 εχει εξαιρετικη τιμη αυτη τη στιγμη. Εγω προσωπικα αρνουμαι να χρησιμοποιησω το bloatware-menu της LG αφου δε μου αρεσε καθολου το G3 που ειχα παλιοτερα οποτε δυστυχως το απορριπτω. Αποκει και περα για αλλους αγοραστες ειναι και το bootloop προβλημα το οποιο καλο θα ηταν οποιος ενδιαφερεται να το διερευνησει παραπανω σχετικα με το ποτε μπορει να εμφανιστει. Δηλαδη αν ειναι κατι που μπορει να τυχει σε 1/3 συσκευες πχ αλλα απλα παει service το φτιαχνουν και τελος για παντα, ενταξει δε βλεπω το λογο να μην επωφεληθει κανεις απο την εξαιρετικη τιμη του. Αλλα αν αφενος μπορει να επαναληφθει και μετα το service ή αν μπορει να σου κατσει 1η φορα πολυ αργοτερα εκτος εγγυησης και να καταστησει το τηλεφωνο αχρηστο τοτε ειναι σοβαρος λογος να μην...

Το τελευταιο που κοιταω ειναι και το Xiaomi Mi5 το οποιο θα ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα με βαση αυτο που παιρνεις (snapdragon 820) δε θα τσιναγα να δωσω κατι παραπανω, αλλα διαβαζω οτι εχει κακη καμερα σε lowlight που μου ειναι σημαντικο δυστυχως.

Τελος εριχνα μια ματια και στα Sony και κατεληξα οτι Ζ3+ απορριπτεται και λογω μη εγγυησης και λογω snap810 (προβληματα υπερθερμανσης) και το Ζ5 λογω των προβληματων του snap810 χωρις να προσφερει κατι τρομερο που να δικαιολογει την τιμη του και να σε κανει να τα ξεπερασεις. Οποτε μονο το Ζ3 εχει μια λογικη υπαρξης στην αγορα. Αλλα εχχει παλιωσει σαν συσκευη και δυστυχως η καμερα του ειναι στα λογια πιο πολυ αφου η sony εχει βαλει καλο αισθητηρα αλλα τα εχει BEEP με το software. Οποτε δε θα το επαιρνα, αλλα νομιζω οτι το Ζ3 αποτελει εξαιρετικη επιλογη για μεταχειρησμενο αφου η παλαιοτητα και η τιμη καινουριου τα εχει κανει να παιζουν στα 200ε μεταχειρο. Αν δε βρεις και αυτο το πανεμορφο πρασινακι νομιζω ειναι εξαιρετικη επιλογη για μεταχειρο.

 

Τελος επειδη δινω μεγαλη σημασια στην camera αναρωτιεμαι αν το Nexus5X εχει οντως τοσο καλη καμερα οσο λεγεται ή αν το εκθειαζουν εχοντας στο μυαλο τους τα παλαιοτερα Nexus. Δηλαδη αν ειναι με τοσο λιγα λεφτα να παιρνω καμερα αντιστοιχη-καλυτερη του S6 και καλυτερη απο το Nexus6 που ειχα, τοτε χαλαλι τα 2gb ram και η αθλια κατασκευη, μαλλον θα χτυπησω ενα...αλλα καλυτερα να κανω νεο θεμα για να μην κανω hi-jack το δικο σου μιας και εχουμε διαφορετικες αναγκες.

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...