Jump to content

Αγορά συσκευής 250€ - 300€


TeaMeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.

Ερχόμενος από Nexus 4/ Moto G 1st Gen ήρθε η ώρα να πάρω καινούργιο κινητό.

To budget μου είναι 250-300€ και κάνω μια εξαίρεση στα +30€ για την έξτρα sim του LG G4 Dual.

Είμαι μεταξύ των τριών:

 

LG Nexus 5X (32GB) - 275€

LG G4 (H815) - 307€

LG G4 Dual (H818) - 327€

 

Από το ψάξιμο που έχω κάνει τα δύο (τρία) κινητά έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά (ίδιο CPU/GPU), και πολύ καλή κάμερα.

Το Nexus 5X έχει το stock android πλεονέκτημα και τις άμεσες αναβαθμίσεις, καθώς και το Nexus imprint που οκ δεν είναι deal breaker αλλά είναι όπως να το κάνουμε ένα συν.

Το G4 έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά με 3GB RAM και επεκτάσιμη μνήμη (το οποίο με ενδιαφέρει γιατί σκέφτομαι να κόψω το spotify λόγω €), καθώς και αποσπώμενη μπαταρία.

Επίσης επειδή μένω εξωτερικό δεν με χαλάει να δώσω 20€ παραπάνω για να πάρω το Dual μοντέλο (αν και χάνω έτσι το wireless charging), και να απαλλαγώ από το να κουβαλάω δύο κινητά (που πρέπει να κάνω τώρα λόγω ελληνικής/ολλανδικής sim).

 

Οι προβληματισμοί μου:

- Τα 2GB RAM του Nexus 5x ιδιαίτερα σε βάθος χρόνου, η μη επέκταση μνήμης και η μη αποσπώμενη μπαταρία.

- Το bloatware της LG, και τα bootloops (ειδικά στο H815), κατά πόσον θα μπορώ να το rootάρω εύκολα αν βαρεθώ το UI και θέλω πιο γρήγορα upgrades (πχ CM). Ειδικά με τον φόβο του bootloop στην γωνία.

- Η μικρότερη υποστήριξη στο LG G4 Dual (H818) σε θέμα εγγύησης (μιας και δεν εισάγεται επίσημα από την LG Hellas), καθώς και η καθυστέρηση στις επίσημες αναβαθμίσεις σε σχέσεις με το LG G4 (H815), και τέλος η δυσκολία να κάνω unlock τον bootloader και να το rootάρω.

www.warcraft.gr

For Greek Warcrafters :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν λίγα χρόνια επέλεξα με φόβο το LG G2 D802 16GB. Ακολούθησε η γυναίκα μου με την ίδια συσκευή η οποίες δουλεύουν άψογα μέχρι σήμερα. Λόγω του διχασμού για την αναβάθμιση σε Android 6.0 θέλω κάποια στιγμή να πάρω κάτι πιο καινούργιο. Η πρωτη σκέψη είναι το LG G4 . Οι μόνοι λόγοι για να πάω σε Nexus και φυσικα σε Nexus 6P (ή πέρνεις το τελευταίο ή τίποτα) είναι ότι είναι καθαρά android η rom χωρίς τις χαζομάρες των κατασκευαστών και ο δεύτερος λόγος είναι ότι λόγω Google έχεις πρώτος οποιαδήποτε νέα αναβάθμιση για αρκετά χρόνια. Οπότε με βάση αυτά, και μεβάση τα τιλέφωνα που προτείνεις θα πήγαινα σε LG G4. Αν δεν χρησιμοποιής δύο κινητά δεν ξέρω αν αξίζει να πας στο LG G4 Dual. Νομίζω ότι είναι και λίγο μεγαλύτερο από το Lg G4. Ελπίζω να σε βοήθησα. Επίσης νομίζω τα Nexus δεν έχουν ράδιο. Για κάποιους αυτό είναι ένα επιπλέον κριτιριο όσο ασήμαντο και να ακούγετε. Όσο αφορά τις Custom Rom λένε ότι δεν είναι πολύ δύσκολο αν ξέρεις. Τέλος για εγγύηση να σιγουρευτείς ότι θα το πάρεις από αξιόπιστο μαγαζι αν πας στο Dual ώστε να σε καλύψει. Επίσης βάλτους να πάρουν την επίσημη LG ώστε να σου πουν στην περίπτωση του Dual τι καλύπτουν. Ακόμα και να μην είναι από Ελλάδα, αλλά από Ευρώπη θα πρέπει τουλάχιστον το hardware να το καλύπτουν. Ενοείτε πώς περιπτώσει που αφορούν λογισμικό αλλαγμένο ..νομίζω κανείς δε σε καλύπτει. Το LG G2 που έχω είναι από Αγγλία και στο τηλεφωνο του Support μου είχαν πει ότι καλύπτουν την επισκευή αν χαλάσει η συσκευή. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Στα 300 ευρω, απο τα καλυτερα dualsim ειναι το Honor 7.

 

3gb ram, καλος επεξεργαστης, μεταλλικη κατασκευη, ικανοποιητικη καμερα, πολυ καλη αυτονομια, δεχεται microSD και ειναι dualsim.

 

Αν, παλι, εισαι αναμεσα στα τρια πρωτα κινητα που ανεφερες, θα προτιμουσα το 5X για την smooth εμπειρια και μονο. Τα 2gb ram δεν του φαινονται, και η υποστηριξη απο την κοινοτητα θα σε βγαλει ασπροπροσωπο αν τυχον αρχισει να laggαρει με καποια stock rom.

 

Κατ' εμε δεν αξιζει να διακινδυνευσεις το θεμα της εγγυησης με το Dualsim G4 ενοσω ξερουμε τα θεματα με το bootloop.

 

Αν, παλι, εισαι camera freak, απο ολες τις προτασεις το G4 ειναι το μονο vfm αυτην την περιοδο.

 

Θα πρεπει να θεσεις προτεραιοτητες.

 

Καμερα

Μπαταρια

DualSIM

microSD

Υποστηριξη

 

Οποιο ειναι σημαντικοτερο θα κρινει την επιλογη σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψιν μία γνώμη και απο εμένα. Στο Nexus 5X που ναι μεν έχει 2GΒ αλλά είσαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τρέχει άψογα και με τις επόμενες εκδόσεις Android, διότι Nexus. Με το G4 που έχει παραπάνω μνήμη δε, θα είσαι;
Link to comment
Share on other sites

Στα υπόψιν μία γνώμη και απο εμένα. Στο Nexus 5X που ναι μεν έχει 2GΒ αλλά είσαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τρέχει άψογα και με τις επόμενες εκδόσεις Android, διότι Nexus. Με το G4 που έχει παραπάνω μνήμη δε, θα είσαι;

 

fixed :p

 

ο μονος λογος να πιστεψεις πως θα εξακολουθει να ισχυει η smooth εμπειρια με 2gb ειναι η ανοδος των midrange γενικοτερα, που δεσμευει την Google να κανει midrange-friendly το λειτουργικο της.

Link to comment
Share on other sites

fixed :p

 

ο μονος λογος να πιστεψεις πως θα εξακολουθει να ισχυει η smooth εμπειρια με 2gb ειναι η ανοδος των midrange γενικοτερα, που δεσμευει την Google να κανει midrange-friendly το λειτουργικο της.

 

Όσοι έχουν πάρει την 6 έχουν να λένε ότι είναι καλύτερη από την 5 και ότι οι συσκευές έχουν όλες ανεξαιρέτως γίνει πιο γρήγορες.

 

Και για να συνεχίζει να βγάζει συσκευές με 2 gb ram σημαίνει ότι θα διατηρήσει ελαφριές τις νέες εκδόσεις. Συν ότι ο 808 αν και όχι κορυφαίος επεξεργαστής της Qualcomm για το 2015, όταν τα βγάζει άνετα με την ανάλυση του G4 μια χαρά θα τα βγάλει με την fhd.

 

Άρα σε σχέση με μια άλλη εταιρία τουλάχιστον με nexus ξέρεις ότι δεν θα μείνεις σε καξή έκδοση, αν και η LG τις ναυαρχιδες τις προσέχει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, δεν αντιλέγω.

 

Απλά θεωρώ πως σε αυτά τα λεφτά αξίζει οριακά, ειδικά όταν συγκρίνεται με κινητά που με μερικά χρήματα παραπάνω (και εντός τους budget) μπορεί να είναι πιο future-proof.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, δεν αντιλέγω.

 

Απλά θεωρώ πως σε αυτά τα λεφτά αξίζει οριακά, ειδικά όταν συγκρίνεται με κινητά που με μερικά χρήματα παραπάνω (και εντός τους budget) μπορεί να είναι πιο future-proof.

 

Future proof θεωρούνταν και το G3 που ήταν τούμπανο απο χαρακτηριστικά αλλά δε διαβάζω και ιδιαίτερα θετικές εμπειρίες με το android 6 σε αντιδιαστολή με χρήστες του Nexus 5 :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το 3μηνο που έμεινα με Marshmallow στο G3 (3gb ram) δεν είχα πρόβλημα. Και αυτό έχοντας περάσει πριν 1μιση χρόνο από το G3 (2gb) με εξίσου καλή εμπειρία.

 

Αλλά νομίζω συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια τώρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πολύ ωραία κουβεντούλα έγινε.

 

Να πω την αλήθεια εξ'αρχής τείνω προς το LG G4 Dual με μόνο αγκάθι την εγγύηση. Απ' ότι διάβασα σε παρόμοιο τεχνολογικό φόρουμ εφόσον είναι παρά εισαγωγής σε καλύπτει η ευρωπαϊκή εγγύηση και όχι αυτή της LG Hellas. Και ότι σε νεώτερες παρτίδες δεν συναντάται τόσο συχνά το θέμα του bootloop.

Απλά μου έβαλαν φωτιά και μου υπέδειξαν πόσο έχει πέσει το Nexus 5X (παλιός κάτοχος LG Nexus 4 γαρ) και μπήκα σε διλήμματα, φυσικά λεφτά για το 6P δεν υπάρχουν αλλιώς δε θα το συζητάγαμε.

 

Από θέμα κάμερας, ξέρω ότι είναι και τα δύο κορυφαία με το G4 να υπερτερεί στα σημείο (αλλά όχι σε βαθμό που να είναι deal breaker).

Στο θέμα της μπαταρίας και της sd card θεωρώ ότι το G4 σε βάθος χρόνου συμφέρει καλύτερα.

Τώρα σε θέμα software, σε βάθος χρόνου (μιας και θέλω να το κρατήσω 2,5-3 χρόνια) θεωρείται ότι το Nexus 5X έχει περισσότερες πιθανότητες να αντεπεξέλθει άνετα στις προκλήσεις σε σχέση με το G4?

www.warcraft.gr

For Greek Warcrafters :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το 3μηνο που έμεινα με Marshmallow στο G3 (3gb ram) δεν είχα πρόβλημα. Και αυτό έχοντας περάσει πριν 1μιση χρόνο από το G3 (2gb) με εξίσου καλή εμπειρία.

 

Αλλά νομίζω συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια τώρα. ;)

 

Προσωπική άποψη σαφώς, μπορεί και να ισχύει, αλλά είναι μία. Αν έμπαινες ατον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο νετ να δεις γενικές απόψεις, διαφέρουν ως επί το πλείστον απο τη δική σου παρασάγγας ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...