Jump to content

G3 : Καντε το G3 σας ελαφρυτερο !


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο παρακινηση απο αυτο το θεμα το οποιο σε μεγαλο βαθμο ειδικα σε οτι αφορα τα Google Play services αφορα και μπορει να βοηθησει ολους ανεξαρτητως συσκευης , σκεφτηκα να αναφερω διαφορες εφαρμογες και υπηρεσιες που μαλλον δεν προσφερουν τιποτα και μπορουμε με ασφαλεια να απενεργοποιησουμε.

 

Προσωπικα τρεχω Fulmics 4.2 αλλα μονο "light" δεν την λεω με το κατεβατο εφαρμογων που εχει ακομα μεσα.Η ρομ ειναι βασισμενη σε 6.0 οποτε ενδεχεται καποιες απο τις εφαρμογες αυτες να μην τις βρειτε αν εχετε την 5.0.2 η καποια aosp based ρομ.

 

Mεχρι στιγμης εχω παγωσει τα εξης :

 

ΑΝΤ ΗΑL - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Cloud Print - Αχρηστο για εμενα

com.lge.ims.rcsprovider - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

com.lge.leccp - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

com.lge.lgdrm.permission... - Ανεκαθεν οτι ειχε να κανει με DRM το παγωνα.

com.lge.sui.widget - Αφου ειναι widget δεν με νοιαζει

Easy Home - Χρησιμοποιω Νοva

ΕL test -Την διεγραφα χωρις παρενεργειες

FormManager - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

GnssAirTest - Την διεγραφα χωρις παρενεργειες

GnssPosTest - Την διεγραφα χωρις παρενεργειες

GnnsTest - Την διεγραφα χωρις παρενεργειες

GBAservice - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Home Theme - Χρησιμοποιω Nova

LDB - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Lgapdu - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LGsmartcard - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LG IMS - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LGmapsUI - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LG health - Την διεγραφα χωρις παρενεργειες

LG health agent - Την διεγραφα χωρις παρενεργειες

LGDivXDRM - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LG intelligent Agent - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LG pc suite - Ποτε δεν το χρησιμοποιω

LG pc suite service - Πακετο με το απο πανω

LG Wfds services - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LG setup wizard - Συνηθως ειναι παγωμενο απο μονο του

LG Smartcardservice - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LG Smart cover - Επειδη ειδα οτι και off που την εχω , τρεχει στο παρασκηνιο την παγωνω γιατι δεν εχω θηκη τετοια

LG wemickermanager -Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LIA informant - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

LIA S4URecommender - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Licence Provider - Παντα στον παγο

Quick remote - Oταν το χρειαστω θα το "ζεστανω"

Quickset SDK - κατι για τις υπερυθρες του remote

SecureUiservice - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Shutdown monitor - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Sim - Συντομευσεις υπηρεσιων του παροχου

Smart cleaning - Θα κανω τα 90ΜΒ ram που τρωει κατι αλλο

Smart Notice - Χρησιμοποιω Νova

Smart Tips - Χρησιμοποιω Νova

Smartworld - Χρησιμοποιω Νova

Τalkback - Δεν ειμαι ατομο με προβληματα ορασης κλπ

Video Trim - To κανω στον υπολογιστη

Wfd service - Δεν ξερω τι ειναι , παντα το απενεργοποιουσα σε ολα τα LG μου

Widevine keybox test - Eιδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Εξυπνη οθονη - Εδω λεμε να γλιτωσουμε μπαταρια...σιγα μην εχω την καμερα μονιμα ανοιχτη

Αξιοπιστο προσωπο - Παλι καλα που εχω συρσιμο για ξεκλειδω τι να το κανω το προσωπο

Aποθηκευτικος χωρος εργασιων (Tasks) - Ποτε δεν το εχω χρησιμοποιησει διαχρονικα

Αρχικη - Και αλλο launcher να εχετε ενεργο , τρεχει απο πισω...Στον παγο γρηγορα!

Ενημερωση εφαρμογης - Πολυ σπανια να υπαρξει ενημερωση για τις εφαρμογες της LG , τρεξτε το μια φορα το 3μηνο , αρκει.

Ενοποιημενη ΕULA - υποθετω πως ειναι αυτη η π@π@ρι@ που σου βγαζει καθε φορα μετα απο επανεκκινηση τα συμφωνητικα.

Επιλογη Live ταπετσαριας - Αν δεν εκαιγε μπαταρια θα εβαζα Live

Θεμα καιρος - Μαλλον ειναι η κινουμενη εικονα στο κλειδωμα οθονης , δεν ειμαι σιγουρος ισως και το widget.Σε Nova δεν παιζει

Kαιρος - Χρησιμοποιω weather underground

Λογισμικο ουρας εκτυπωσης - Δεν το δουλευω

Oδηγος ρυθμισης - Δεν ξερω τινος οδηγος

Πλατφορμα για τον καιρο - Πακετο με τον καιρο

Πολλαπλες φωτογραφιες - Δεν μου λεει κατι να αλλαζει το φοντο καθε τοσο

Προσβασιμοτητα - Δεν ξερω , δε με νοιαζει

Συσκευες εισοδου - Ειδα οτι την εχω , την αναζητησα , ειδα οτι αλλοι την παγωσαν χωρις παρενεργειες , την παγωσα.

Υπηρεσια DRM - Aνεκαθεν το παγωνα

Υπηρεσια WAP - Υπεθετα πως ηταν σχετικο με τα δεδομενα κινητα αλλα δεν ειναι , δοκιμασμενα

 

Αν τρεχετε στοκ ΜΜ προφανως θα βρειτε μεσα πολλες google εφαρμογες που δεν εχω αναφερει.Οποιος τις εχει ακομα, ας τις ποσταρει , να τις προσθεσω με τη σειρα μου.

Με τη βοηθεια σας και τις αναφορες σας μπορουμε αυτη τη λιστα να την μεγαλωσουμε και να ειναι βοηθητικη για ολους ανεξαρτητως εκδοσης (LP/MM)

 

Google Play services για απενεργοποιηση

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/my%20phone/Screenshot_2016-04-06-14-07-17_zpstl7wnmwm.jpg\

 

Θεωρω πως φαινεται καλα η εικονα.Τα εχω μαζεψει με κοψε ραψε οποτε δε θα τα βρειτε αλφαβητικα οπως τα βγαζει η καθε εφαρμογη και να με συγχωρειτε για τον κοπο που θα σας βαλω...:O

 

Eπιγραμματικα αναφερω πως αν εχετε google photos η google plus δεν κλεινετε οτι εχει να κανει με photos και plus σαν προθεμα.

Ομοιως και με αλλες κατηγοριες

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια Λεωνίδα

Κάποια από αυτά που έχεις αναφέρει υπάρχουν και ίσως βοηθήσουν και εμάς (G2)!

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι universal πέρα από τα LG.

Που να δεις στα Samsung τι γίνεται από πίσω.

Απο μπαταρία Μήπως έχεις σύγκριση πριν και μετα (η έστω Μόνο το "μετα").

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία αρχίζω και γω το παγωμα. Να'σαι καλα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσεθεσα και αλλες εφαρμογες που ειχα παγωμενες απο πριν , με τη σειρα που μου τις βγαζει το titanium.
Link to comment
Share on other sites

Αφού πάγωσα όλα αυτά που είπες και το φορτισα πλήρως η πρώτη εντύπωση είναι ότι η μπαταρία αδειάζει πιο γρήγορα.Θα φανεί και στην επόμενη πλήρη φόρτιση.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δωσε του λιγο χρονο.Επισης αν εχεις twrp κανε ενα wipe cache.Αυτο που παρατηρησα σημερα στη δουλεια ηταν οτι επρεπε να ανοιγοκλεισω αρκετες φορες την οθονη και να το ξεκλειδωσω για να πεσει εστω και 1% .Το τηλεφωνο το εχω με ανοιχτο wifi συνεχεια και κινουμαι σε χωρο που ειτε πιανει ειτε οχι και αναζητουσε καθε τοσο, αυτοματη φωτεινοτητα κοντα στο 50%-60% (εντονο led φωτισμο Καταστηματος)

Το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι τις τελευταιες 12 ωρες η ραμ σε χρηση επεσε απο το 1,9gb στο 1,6gb

 

Εχει συμβει σε κανενα , να αφησει για καμποση ωρα το κινητο με καποιο ποσοστο μπαταριας και αργοτερα να το βρει με μεγαλυτερο ;

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Δωσε του λιγο χρονο.Επισης αν εχεις twrp κανε ενα wipe cache.Αυτο που παρατηρησα σημερα στη δουλεια ηταν οτι επρεπε να ανοιγοκλεισω αρκετες φορες την οθονη και να το ξεκλειδωσω για να πεσει εστω και 1% .Το τηλεφωνο το εχω με ανοιχτο wifi συνεχεια και κινουμαι σε χωρο που ειτε πιανει ειτε οχι και αναζητουσε καθε τοσο, αυτοματη φωτεινοτητα κοντα στο 50%-60% (εντονο led φωτισμο Καταστηματος)

Το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι τις τελευταιες 12 ωρες η ραμ σε χρηση επεσε απο το 1,9gb στο 1,6gb

 

Εχει συμβει σε κανενα , να αφησει για καμποση ωρα το κινητο με καποιο ποσοστο μπαταριας και αργοτερα να το βρει με μεγαλυτερο ;

Ναι μου έχει τύχει να ανέβει 1-2%.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οριστε τα πρωτα στατιστικα μετα απο 3η φορτιση απο το φλασαρισμα της ρομ και πρωτη μετα απο τα παγωματα κλπ...

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/th_Screenshot_2016-04-03-17-27-32_zpsfaretmej.png http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/th_Screenshot_2016-04-03-17-27-56_zpsayhurjju.png http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/th_Screenshot_2016-04-03-17-27-37_zpsjyosyppw.png

 

Χρηση : Εκτος απο το βραδυ που απλα αφηνω το τηλ ανοιχτο , ανοιχτο μονιμα το wifi (στη δουλεια βρισκεται και χανεται γιατι μετακινουμε σε 3 διαφορετικους οροφους και αυτη την περιοδο κανω ληψη emails , internet browsing.Λιγο 3g , 5-10 λεπτα.Tinfoil (μακρια απο facebook + messenger), λιγο boom beach και για κανα 10 λεπτο πλοηγηση με GPS.

 

Αυτα για την ωρα...

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνω πως αφαιρεσα απο τη λιστα το Action manager .Ενδεχεται να ειναι οι συντομευσεις στην μπαρα ειδοποιησεων και το παρατηρησα μετα απο factory reset γιατι για καποιο λογο μου σκαλωσε το κινητο και δεν εμπαινε στο συστημα. Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Οριστε τα πρωτα στατιστικα μετα απο 3η φορτιση απο το φλασαρισμα της ρομ και πρωτη μετα απο τα παγωματα κλπ...

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/th_Screenshot_2016-04-03-17-27-32_zpsfaretmej.png http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/th_Screenshot_2016-04-03-17-27-56_zpsayhurjju.png http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/th_Screenshot_2016-04-03-17-27-37_zpsjyosyppw.png

 

Χρηση : Εκτος απο το βραδυ που απλα αφηνω το τηλ ανοιχτο , ανοιχτο μονιμα το wifi (στη δουλεια βρισκεται και χανεται γιατι μετακινουμε σε 3 διαφορετικους οροφους και αυτη την περιοδο κανω ληψη emails , internet browsing.Λιγο 3g , 5-10 λεπτα.Tinfoil (μακρια απο facebook + messenger), λιγο boom beach και για κανα 10 λεπτο πλοηγηση με GPS.

 

Αυτα για την ωρα...

Οι φωτο μου φαίνονται πολύ θολές.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο μου φαίνονται πολύ θολές.

 

Και εμενα μου το εκανε απ το tapatalk. Στο Pc φαινονται κομπλε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για τα:

FormManager

Licence Provider

Ενοποιημενη ΕULA

com.lge.ims.rcsprovider

 

παγωμένα εδώ και 5 μέρες, κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει κάποιος να έχει τσεκάρει τα DRM??

Link to comment
Share on other sites

Oτι εχει να κανει με drm χρονια τωρα τα διαγραφω κιολας ουτε καν παγωμα. Ανεξαρτητως συσκευης.

 

Εχω την εντυπωση πως οτι εχει στον τιτλο RC κατι με remote call πρεπει να παιζει , αν θυμηθω απο τα windows.

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Oτι εχει να κανει με drm χρονια τωρα τα διαγραφω κιολας ουτε καν παγωμα. Ανεξαρτητως συσκευης.

 

Εχω την εντυπωση πως οτι εχει στον τιτλο RC κατι με remote call πρεπει να παιζει , αν θυμηθω απο τα windows.

Το μόνο που με απασχολεί είναι το drm permissions μην επηρεάζει κάποιον app manager που έχω στήσει για δικαιώματα εφαρμογών..

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις εδω http://computer.howstuffworks.com/drm1.htm νομιζω θα διαπιστωσεις πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Επισης το εκνευριστικο στην ΜΜ ειναι οτι στο ανοιγμα καθε εφαρμογης ζηταει συγκεκριμενα δικαιωματα και καθε φορα θελει επιβεβαιωση που το συνδεω με το PC και ολα αυτα με αυτα που λες διεγραμμενα ουτε καν παγωμενα.
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις εδω http://computer.howstuffworks.com/drm1.htm νομιζω θα διαπιστωσεις πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Επισης το εκνευριστικο στην ΜΜ ειναι οτι στο ανοιγμα καθε εφαρμογης ζηταει συγκεκριμενα δικαιωματα και καθε φορα θελει επιβεβαιωση που το συνδεω με το PC και ολα αυτα με αυτα που λες διεγραμμενα ουτε καν παγωμενα.

 

Με έπεισες:D

Τα παγώνω!

Link to comment
Share on other sites

Προστεθηκε εικονα στο πρωτο μηνυμα.Επισης προστεθηκαν υπηρεσιες που υπαρχουν στις Lollipop εκδοσεις. Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει κάποιο νεότερο σχετικά με επίδοση κινητού σε μπαταρία και μνήμη;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να σβήνω εφαρμογές και εγώ σήμερα αλλά τώρα διαπίστωσα ότι το Led του κινητού αναβοσβήνει συνέχεια. Γνωρίζει κάποιος γιατί η ποια εφαρμογή που αφαίρεσα το προκάλεσε;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει να κανει με κατι απο αυτα.Για σιγουρια δες αν εχεις καποιο μηνυμα μη ανεγνωσεμνο η email και μετα fb κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει να κανει με κατι απο αυτα.Για σιγουρια δες αν εχεις καποιο μηνυμα μη ανεγνωσεμνο η email και μετα fb κλπ.

 

δεν χρησιμοποιω την εφαρμογή του facebook και δεν μου ηρθε κάτι..δεν ξέρω.

το έχει κάνει 3 φορές μέχρι τώρα και αναγκάστηκα να κάνω εργοαστασιακή επαναφορά για να επανέλθει.

αυτή την φορά θα παγώσω τις εφαρμογές μια μια και δεν θα τις σβύσω για να δω ενα φταίει κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Παγωμα με σβησιμο εχουν το ιδιο αποτελεσμα στη χρηση.Δυστυχως ομως με το σβησιμο , αν κανεις εργοστασιακη επαναφορα , δεν επανερχονται και για αυτο καλυτερα να τις παγωνεις ωστε να τις ξεπαγωνεις αν υπαρξει ασταθεια .Επιμενω πως κατι ενδεχεται να μην εχεις δει/διαβασει και σου αναβοσβηνει το Led , το ειχα παθει παλιοτερα στο G2 και τελικα ηταν νομιζω ενα sms που ναι μεν δεν το εβγαζε στις ειδοποιησεις αλλα ηταν με εντονα γραμματα στα μηνυματα, το ανοιξα και σταματησε το led.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...