Jump to content

Ρε παιδια βοήθεια με το router μου!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το dc++ version 0.668 και ενω εχω dsl και οταν κατεβάζω στο mozilla (για οσους δεν το ξερουν ειναι κατι σαν τον internet explorer) κατεβαζει με 12kb/s στο DC αντιθετα κατεβαζει με 2kb/s σε ο,τι αρχειο κι αν παω να κατεβασω οποιαδηποτε στιγμη της ημερας. Μηπως αν εκανα καποια ρυθμιση στο router μου θα βοηθουσε την κατασταση; Ή γενικα αν εκανα καποια ρυθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το dc++ version 0.668 και ενω εχω dsl και οταν κατεβάζω στο mozilla (για οσους δεν το ξερουν ειναι κατι σαν τον internet explorer) κατεβαζει με 12kb/s στο DC αντιθετα κατεβαζει με 2kb/s σε ο,τι αρχειο κι αν παω να κατεβασω οποιαδηποτε στιγμη της ημερας. Μηπως αν εκανα καποια ρυθμιση στο router μου θα βοηθουσε την κατασταση; Ή γενικα αν εκανα καποια ρυθμιση;

 

Υποθέτω ότι έχεις συνδέσει το router με το PC σου μέσω Ethernet. Σε αυτήν την περίπτωση, για να κατεβάζεις σωστά μέσω p2p προγραμμάτων, πρέπει να κάνεις forward όλα τα incoming connections στο IP σου. Ανάλογα με τον Router που έχεις υπάρχουν και διάφοροι τρόποι να το πετύχεις αυτό.

 

Άμα ο router σου επιτρέπει να ορίσεις DMZ ή Server μηχάνημα, δήλωσε το ip του μηχανήματός σου. Αν όχι, ψάξε να βρεις που ορίζονται τα NAT Rules και φτιάξε ένα το οποιο θα έχει ως local ip το ip του μηχανήματός σου και στο port range βάλτες όλες (1-65535).

 

Μην ξεχάσεις να σηκώσεις firewall μετά από αυτό άμα δεν έχεις...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και αρχάριος, πώς θα δω τι rooter εχω για να κανω forward; Το rooter μου επάνω γράφει ενα ξερο ERICSSON και τιποτα παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και αρχάριος, πώς θα δω τι rooter εχω για να κανω forward; Το rooter μου επάνω γράφει ενα ξερο ERICSSON και τιποτα παραπανω...

 

Ericsson? Από τον ΟΤΕ το πήρες? Στο κάτω μέρος δεν λέει τι μοντέλο είναι? Ρίξε μια ματιά και πες μου ώστε να δω στο net πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εισαι σε Vivodi; Γιατι με αυτη, οι ταχυτητες ειναι χαμηλοτατες. Επισης, αν κατεβαζεις απο DC++, σημαινει και οτι τα απαραιτητα forwardings εχουν ηδη σεταριστει αλλιως οταν θα εκανες search, δε θα εβλεπες καποιο result.
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Στο κατω μερος δε λεει τιποτα. Και δεν ειμαι ουτε στη vivodi ουτε στον πΟΤΕ. Ειμαι σε μια εταιρια που λεγεται ''Μακεδονία'' αν την ξερετε. Μηπως μπορω να δω τι ειναι μεσα απο τον πινακα ελεγχου ή κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Πίσω λεει Type:HM410dp... Αυτό ειναι μηπως το μοντελο?

 

Μάλιστα. Θα του ρίξω μια ματιά και θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εισαι σε Vivodi; Γιατι με αυτη, οι ταχυτητες ειναι χαμηλοτατες. Επισης, αν κατεβαζεις απο DC++, σημαινει και οτι τα απαραιτητα forwardings εχουν ηδη σεταριστει αλλιως οταν θα εκανες search, δε θα εβλεπες καποιο result.

 

Όχι, αυτό δεν είναι πάντοτε αλήθεια. Τα περισσότερα p2p παίζουν και χωρίς τα rules, απλά υπολειτουργούν. Για παράδειγμα το bittorrent παίζει χωρίς να φτιάξεις τα ports αλλά πηγαίνει χάλια. Ανοίγεις τα ports και πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το guide του lewton, στο κάτω μέρος που λέει για αυτά (port forwarding)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=54752

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο λεει για το πως να κανεις port forwarding σε LAN και οχι σε εναν υπολογιστη απ οτι νομιζω

Και με έναν υπολογιστή lan έχεις αν έχεις router. Εξάλλου το γράφω αυτό πρώτο πρώτο και στον οδηγό, εκεί που μιλάω για το port forwarding.

Σκέψου το λογικά. Και με ένα PC που είσαι, αν δε γίνουν forward κάποια ports πώς να δουλέψουν τα προγράμματα που τα χρειάζονται;:)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ERICSSON HM410dp. Σ εκεινη τη σελίδα με τα πολλα τα routers μόνο αυτο δεν εχει πώς να το κανεις port forward. Ξερει κανεις απο που μπορω να το βρω βημα βημα πώς να γινει forward και το δικό μου το rooter? Μεχρι κ στην εταιρια πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι δηθεν ειναι ήδη ανοιχτα ολα τα ports του router και οτι φταινε οι servers των p2p προγραμματων (παραμυθια με λιγα λογια).
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ERICSSON HM410dp. Σ εκεινη τη σελίδα με τα πολλα τα routers μόνο αυτο δεν εχει πώς να το κανεις port forward. Ξερει κανεις απο που μπορω να το βρω βημα βημα πώς να γινει forward και το δικό μου το rooter? Μεχρι κ στην εταιρια πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι δηθεν ειναι ήδη ανοιχτα ολα τα ports του router και οτι φταινε οι servers των p2p προγραμματων (παραμυθια με λιγα λογια).

Όντως παραμύθια.

Ρώτα αν ξέρει κανείς στο forum του http://www.adslgr.com.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν είναι πάντοτε αλήθεια. Τα περισσότερα p2p παίζουν και χωρίς τα rules, απλά υπολειτουργούν. Για παράδειγμα το bittorrent παίζει χωρίς να φτιάξεις τα ports αλλά πηγαίνει χάλια. Ανοίγεις τα ports και πετάει.

 

Σωστο αυτο που λες, ξεχασα οτι μπορεις να εχεις το DC++ 'μη active' οποτε εκει μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απο οτι ειδα, το router εχει WEB Interface οποτε λογικα αμα πας στο firefox και δωσεις την IP του ρουτερ τοτε θα μπεις σε αυτο. Η ΙΡ του router μπορεις να τη δεις αμα πας στα windows στο START/RUN και δωσεις CMD. Aυτο, θα σου ανοιξει ενα παραθυρο του DOS και δινεις την εντολη ipconfig /all. Ετσι βγαινει μια λιστα απο πληροφοριες και καπου 8α λεει default gateway: xxx.xxx.x.x (π.χ. 192.168.1.1). Αυτη τη διευθυνση τη γραφεις στο firefox σαν http://192.169.1.1 (ή οποια ειναι) και μπαινεις στο interface του router. Εκει, 8α υπαρχει η επιλογη NAT ή SECURITY ή PORT FORWARDING ή VIRTUAL SERVERS ή ολα μαζι. Εκει ανοιγεις τις πορτες 1412, 411, 412 για TCP & UDP στο port forwarding. Βασικα, το 1412 μπορει και να μην ισχυει. Πρεπει να δεις απο τα settings του DC++, ποια πορτα χρησιμοποιει (1412 ειναι συνηθως). Αμα το κανεις απο virtual server, οριζεις παλι τις ιδιες πορτες και για IP address βαζεις τη διευθυνση του PC σου. Δες με τι δουλευει καλυτερα, port forwarding ή virtual server.

 

Υ.Γ. Αμα δεν εχεις windows ΧP τοτε δεν πας στο START/RUN αλλα θα εχει επιλογη για MS-DOS prompt και εκει δινεις την εντολη ipconfig /all.

 

Υ.Γ2. Επισης στο dc++, στα settings, πρεπει να βαλεις τη διευθυνση που εχεις απο το δικτυο δηλαδη την εξωτερικη διευθυνση δηλαδη την dynamic IP που σου δινει ο ISP (Mακεδονια στην περιπτωση σου).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...