Jump to content

1+2 vs G4 vs RN3 Pro vs Mz Pro 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα! :)

 

Είμαι σε αναζήτηση νέας συσκευής που θα μείνει δίπλα μου για τουλάχιστον 2 χρόνια, μιας και το Lumia 925 που έχω με έχει κουράσει και έχει αρχίσει και τα παίζει..

 

Υποψήφιες: Oneplus 2, LG G4, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Meizu Pro 5

 

Λοιπόν τώρα τι ψάχνω από ένα κινητό..

 

 

  • 3gb RAM και καλό επεξεργαστή που θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο σε θέμα multitasking και gaming σε βάθος χρόνου.
     
  • Οθόνη με τουλάχιστον FHD ανάλυση, ωραία χρώματα, φωτεινότητα, το μαύρο μαύρο και το άσπρο άσπρο και γύρω στις 5,5 ίντσες.
     
  • Καλή αυτονομία. Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με το θέμα φόρτιση κάθε τόσο και λίγο!
     
  • Ωραία κατασκευή και στιβαρή. Δεν θέλω πλαστικούρες και μία από τα ίδια. Κάτι διαφορετικό! π.χ το γυαλί μπρος-πίσω το θεωρώ πανέμορφο σε ένα κινητό.
     
  • Όσο το δυνατόν καλή κάμερα. ΟΙS, laser autofocus κτλ θα εκτιμηθούν.
     
  • Ακρόαση μουσικής μέσω ακουστικών. Όσο το δυνατόν καλύτερη γιατί αγαπάω την μουσική! Ηi-fi audio, DTS κτλ θα εκτιμηθούν
     
  • Τέλος λογισμικό και υποστήριξη με συνεχόμενα updates σε βάθος χρόνου. Μου αρέσει γενικά να πειραματίζομαι με το κινητό και το software του.

 

Θέλω να δώσω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γι΄αυτό και βρίσκομαι πιο κοντά στο Redmi Note 3 Pro. Αλλά άμα με πείσετε ότι αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα και να πάω σε κάποιο από τα υπόλοιπα τρία θα το κάνω!

 

Γνωρίζω ότι σε θέμα:

GPU CPU Meizu Pro 5 > 1+2 = RN3 Pro > G4

Kάμερα G4 > 1+2 >Meizu Pro 5 > RN3 Pro

 

Στα υπόλοιπα θέματα δεν είμαι σίγουρος πιο είναι το καλύτερο κινητό και κατά πόσο..

 

Παρακαλώ τεκμηριωμένες απαντήσεις μιας και τα έχω ψάξει όλα( reviews, kimovil, τιμές, video comparison, benchmarks κτλ κτλ) :)

Απλώς δυσκολεύομαι να επιλέξω την καλύτερη VFM συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν ακους μουσικη πολυ με ακουστικα τοτε το Μειζου ειναι μονοδρομος μαλλον.

επισης η αυτονομια του ειναι ανωτερη των αλλων.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αν ακους μουσικη πολυ με ακουστικα τοτε το Μειζου ειναι μονοδρομος μαλλον.

επισης η αυτονομια του ειναι ανωτερη των αλλων.

 

Αχά λόγω Hi-fi.. Αν δεν μπορέσω τελικά να δώσω τόσα χρήματα, ποιο από τα υπόλοιπα τρία θα μου πρότεινες και γενικά άμα θα μπορούσες να έβαζες μια σειρά προτεραιότητας-επιλογής..? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να βγάλω ένα μέσο όρο στα πράγματα που ζητάς θα επέλεγα το OnePlus 2 (για την ακρίβεια αυτό έχω αλλά θα είμαι αντικειμενικός). Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος..

 

-Επεξεργαστής, Ram: Meizu Pro 5 (64GB) > OnePlus 2 > Xiaomi RN3 > LG G4

-Σε οθόνη θα βρεις το μαύρο πραγματικά μαύρο μόνο στο Pro 5 λόγω amoled αλλά κατά τα άλλα όλα έχουν αξιόλογη οθόνη.

-Από μπαταρία δεν ξέρω πως τα πάνε τα Pro 5 και Xiaomi αλλά σίγουρα το OnePlus 2 έχει καλύτερη αυτονομία από το G4. Προσωπικά στο OP2 βγάζω μέχρι και 6 ώρες οθόνη. Για την ακρίβεια παίζει από 3 μέχρι και 6 αναλόγως την μέρα. Στα χαρτιά βλέπω ότι από μέγεθος μπαταρίας έχουμε αυτή τη σειρά: Xiaomi Redmi Note 3 Pro > OnePlus 2 > Meizu Pro 5 > LG G4. Στην πράξη ίσως και να διαφέρει λιγάκι. Και όλα εξαρτώνται και από την χρήση που κάνει ο καθένας.

-Από ποιότητα κατασκευής με όλα εκτός ίσως του G4 (καθότι πλαστικό) θα είσαι ευχαριστημένος.

-Από κάμερα θεωρώ κορυφαία όλων αυτή του G4. Το Pro 5 έχει την κλασική 21mp της sony που έχει πολυφορεθεί με καλές επιδόσεις. Στο OP2 από όσο μπορώ να σου πω μέχρι στιγμής έχω βγάλει πολύ καλές φωτό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Και επίσης αν μπορούσες να διευκρινίσεις ποια έκδοση του Redmi σε ενδιαφέρει γιατί έχει 2 μία με qualcomm επεξεργαστή και 16άρα κάμερα και μία με mediatek επεξεργαστή και 13άρα κάμερα.

-Από θέμα μουσικής το Meizu φαίνεται το καλύτερο. Το OP2 να ξέρεις δεν έχει ακουστικά στο κουτί του. Εγώ χρησιμοποιώ ακουστικά από Galaxy S4 και μπορώ να πω πως δίνει πολύ καλό και καθαρό ήχο με καλό μπάσο και δυνατή ένταση. Βέβαια μπορείς με 49€ έξτρα να αγοράσεις τα "καλά" ακουστικά της OnePlus για τα οποία έχουν γράψει πολύ καλά λόγια. Για τα άλλα 2 δεν γνωρίζω από θέμα ήχου.

-Από λογισμικό και μόνο που αναφέρεις την μαγική λέξη "πειραματίζομαι" το OP2 είναι μονόδρομος. Όλα ξεκλείδωτα περνάς ότι rom θέλεις χωρίς να χάνεις εγγύηση. Από κει και πέρα έχει ενημέρωση λογισμικού κάθε 1-2 μήνες το οποίο αν και είναι σε αρχικά στάδια ακόμα καθώς έχει λιγότερο από χρόνο που το εξελίσσουν αλλά βλέπω ότι είναι σε καλό δρόμο με αρκετές διορθώσεις που έχουν κάνει και περιμένουμε αρκετή βελτίωση με την marshmallow τέλος του μήνα. Στο G4 για ένα χρόνο ακόμα πιστεύω θα παίρνει αναβαθμίσεις. Το Xiaomi και μόνο που ακούς MiUI καταλαβαίνεις ότι θα έχεις συνεχείς αναβαθμίσεις (τώρα για πόσο καιρό δεν γνωρίζω αλλά από όσο ξέρω τα υποστηρίζει τα κινητά της). Για το Meizu δεν γνωρίζω και πολλά αλλά από όσο ξέρω τις καθυστερεί λίγο τις ενημερώσεις.

-Ένα έξτρα για μένα που έχουν όλα εκτός του G4 είναι ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος που πραγματικά είναι πολύ βολικός.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα να διαλέξεις το καλύτερο, για σένα, κινητό και κυρίως να μην σε μπέρδεψα.. :)

Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση για το OP2 ευχαρίστως να σου απαντήσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να βγάλω ένα μέσο όρο στα πράγματα που ζητάς θα επέλεγα το OnePlus 2 (για την ακρίβεια αυτό έχω αλλά θα είμαι αντικειμενικός). Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος..

 

-Επεξεργαστής, Ram: Meizu Pro 5 (64GB) > OnePlus 2 > Xiaomi RN3 > LG G4

-Σε οθόνη θα βρεις το μαύρο πραγματικά μαύρο μόνο στο Pro 5 λόγω amoled αλλά κατά τα άλλα όλα έχουν αξιόλογη οθόνη.

-Από μπαταρία δεν ξέρω πως τα πάνε τα Pro 5 και Xiaomi αλλά σίγουρα το OnePlus 2 έχει καλύτερη αυτονομία από το G4. Προσωπικά στο OP2 βγάζω μέχρι και 6 ώρες οθόνη. Για την ακρίβεια παίζει από 3 μέχρι και 6 αναλόγως την μέρα. Στα χαρτιά βλέπω ότι από μέγεθος μπαταρίας έχουμε αυτή τη σειρά: Xiaomi Redmi Note 3 Pro > OnePlus 2 > Meizu Pro 5 > LG G4. Στην πράξη ίσως και να διαφέρει λιγάκι. Και όλα εξαρτώνται και από την χρήση που κάνει ο καθένας.

-Από ποιότητα κατασκευής με όλα εκτός ίσως του G4 (καθότι πλαστικό) θα είσαι ευχαριστημένος.

-Από κάμερα θεωρώ κορυφαία όλων αυτή του G4. Το Pro 5 έχει την κλασική 21mp της sony που έχει πολυφορεθεί με καλές επιδόσεις. Στο OP2 από όσο μπορώ να σου πω μέχρι στιγμής έχω βγάλει πολύ καλές φωτό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Και επίσης αν μπορούσες να διευκρινίσεις ποια έκδοση του Redmi σε ενδιαφέρει γιατί έχει 2 μία με qualcomm επεξεργαστή και 16άρα κάμερα και μία με mediatek επεξεργαστή και 13άρα κάμερα.

-Από θέμα μουσικής το Meizu φαίνεται το καλύτερο. Το OP2 να ξέρεις δεν έχει ακουστικά στο κουτί του. Εγώ χρησιμοποιώ ακουστικά από Galaxy S4 και μπορώ να πω πως δίνει πολύ καλό και καθαρό ήχο με καλό μπάσο και δυνατή ένταση. Βέβαια μπορείς με 49€ έξτρα να αγοράσεις τα "καλά" ακουστικά της OnePlus για τα οποία έχουν γράψει πολύ καλά λόγια. Για τα άλλα 2 δεν γνωρίζω από θέμα ήχου.

-Από λογισμικό και μόνο που αναφέρεις την μαγική λέξη "πειραματίζομαι" το OP2 είναι μονόδρομος. Όλα ξεκλείδωτα περνάς ότι rom θέλεις χωρίς να χάνεις εγγύηση. Από κει και πέρα έχει ενημέρωση λογισμικού κάθε 1-2 μήνες το οποίο αν και είναι σε αρχικά στάδια ακόμα καθώς έχει λιγότερο από χρόνο που το εξελίσσουν αλλά βλέπω ότι είναι σε καλό δρόμο με αρκετές διορθώσεις που έχουν κάνει και περιμένουμε αρκετή βελτίωση με την marshmallow τέλος του μήνα. Στο G4 για ένα χρόνο ακόμα πιστεύω θα παίρνει αναβαθμίσεις. Το Xiaomi και μόνο που ακούς MiUI καταλαβαίνεις ότι θα έχεις συνεχείς αναβαθμίσεις (τώρα για πόσο καιρό δεν γνωρίζω αλλά από όσο ξέρω τα υποστηρίζει τα κινητά της). Για το Meizu δεν γνωρίζω και πολλά αλλά από όσο ξέρω τις καθυστερεί λίγο τις ενημερώσεις.

-Ένα έξτρα για μένα που έχουν όλα εκτός του G4 είναι ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος που πραγματικά είναι πολύ βολικός.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα να διαλέξεις το καλύτερο, για σένα, κινητό και κυρίως να μην σε μπέρδεψα.. :)

Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση για το OP2 ευχαρίστως να σου απαντήσω. ;)

 

Πρώτον θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια σου! :)

 

Στο G4 υπάρχει και η έκδοση με την δερμάτινη πλάτη, οπότε δεν είναι τόσο πλαστικό όπως λες..

 

Με ενδιαφέρει η Pro έκδοση του redmi note 3 δλδ αυτήν με τον qualcomm επεξεργαστή και την 16άρα κάμερα..

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω άμα το 1+2 σου δίνει εντύπωση premium κατασκευής, ποιο back cover έχεις, πως τα πάει με την κάμερα σε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού, από θέμα gaming,surfing και γενικά λογισμικού άμα παρατηρείς τίποτα lag και πόσο smooth είναι και τέλος άμα σου αρέσει η οθόνη του(φωτεινότητα,χρωματα)..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά για το G4 ναι έχει την δερμάτινη πλάτη αλλά μέχρι εκεί. Όλο το υπόλοιπο είναι πλαστικό.

Για το xiaomi ναι το έγραφες ξεκάθαρα εγώ το μπέρδεψα. Άρα σωστά το έχω και στην κατάταξη με τους επεξεργαστές.

Τώρα για το OP2 εγώ χρησιμοποιώ το sandstone και παρόλο που στην αρχή είχα ψηθεί τρελά να πάρω και ένα ξύλινο τελικά μου άρεσε τόσο πολύ το sandstone που δεν το αλλάζω. Είναι τόσο ωραίο στην αίσθηση που αφήνει στο χέρι, γιατί δεν είναι σαν τα υπόλοιπα πλαστικά (δεν μπορώ να στο εξηγήσω ακριβώς γιατί αν δεν το πιάσεις δεν θα καταλάβεις), όσο και στην πρακτικότητά του που δεν γλιστράει εύκολα από το χέρι ή αν το ακουμπάς πάνω σε ρούχο ή άλλες τραχείς επιφάνειες. Αλλά φυσικά γούστα είναι αυτά και όντως σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, όμως έχεις και την επιλογή των ξύλινων.

Η κάμερα για νύχτα παίρνει ακόμα βελτίωση αλλά σε γενικές γραμμές με λίγο σταθερό χέρι βγάζει καλές φωτό. Πριν 3 μέρες βγήκε νέα ενημέρωση και έχει μέσα και βελτίωση στη λειτουργία της κάμερας αλλά δεν μου ήρθε ακόμα για να την περάσω και να δω αν όντως διορθώνει κάτι. Την μέρα πάντως βγάζει πολύ καλές φωτό, καθαρές με πολύ λεπτομέρεια.

Απο θέμα gaming πλέον δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Ότι έχω βάλει το τρέχει απροβλημάτιστα. Αν σε βοηθάει έχω τρέξει βαριά παιχνίδια όπως mortal kombat x, real racing 3, modern combat 5 και όλα τα τρέχει απροβλημάτιστα. Ζεσταίνεται λίγο αλλά σε νορμάλ επίπεδα.

Από σερφάρισμα δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με οποίο από τα παραπάνω κινητά και να διαλέξεις. Όλα είναι τόσο δυνατά που νομίζω ποτέ δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι. Συγκεκριμένα για το OP2 είναι πολύ γρήγορο.

Lag στο UI δεν είχα ποτέ. Παρόλο που διαβάζω διάφορα για κολλήματα και παγώματα στο φόρουμ της OP εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

Από οθόνη δεν ξέρω τι έχεις χρησιμοποιήσει προηγουμένως αλλά σίγουρα σαν τις amoled δεν είναι. Βέβαια αυτό είναι και εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά πλέον απολαμβάνω περισσότερο την lcd του OP2 από την amoled που είχα πριν γιατί μου κάθεται πιο ευχάριστα στο μάτι και έχει και πιο πραγματικά χρώματα. Για την κύρια χρήση που του κάνω τώρα, με πλοήγηση σε site και να διαβάζω συνέχεια άρθρα, η lcd μου φαίνεται πιο βολική με καλύτερα και πιο ξεκούραστα χρώματα. Αν βέβαια το κύριο μέλημά σου είναι το gaming εκεί φυσικά θα ευχαριστηθείς περισσότερο μια amoled με τα εντυπωσιακά χρώματά της. Επίσης από όσο έχω δει και την οθόνη του G4 έχω την εντύπωση πως στο κομμάτι των χρωμάτων έχουν κάνει καλύτερη δουλειά στην LG. Αλλά οι οθόνες είναι ένα κομμάτι πολύ υποκειμενικό. Δεν βλέπουμε όλοι με τα ίδια μάτια. ;)

Edited by Kozi0
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες διευκρινήσεις ακόμα. Για το G4 ελπίζω να καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω για την πλαστική κατασκευή. Για παράδειγμα το lumia 925 σου παρόλο που έχει πλαστική πλάτη το υπόλοιπο είναι μέταλλο και φαντάζομαι δεν είχες ποτέ πρόβλημα με ρωγμές ή περίεργα τριξίματα από το σώμα του. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι και αυτό ένα αξιόλογο κινητό και απ' ότι διαβάζω με το τελευταίο revision (αν και άργησαν) διορθώθηκε και κάποιο πρόβλημα που υπήρχε στην πλακέτα του.

Ένα ακόμα όσον αφορά τις οθόνες και αυτό που σου είπα για το τι έχεις χρησιμοποιήσει προηγουμένως. Αναφέρομαι φυσικά πριν την amoled του lumia 925 και κατά τη διάρκεια που το είχες αν έτυχε να δεις και άλλα κινητά δίπλα δίπλα. Φυσικά πιστεύω πως οι lcd των G4 και OP2 είναι κλάσεις ανώτερες από την amoled του lumia 925.

Και ένα τελευταίο. Η Ελληνική εγγύηση σε ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά για το G4 ναι έχει την δερμάτινη πλάτη αλλά μέχρι εκεί. Όλο το υπόλοιπο είναι πλαστικό.

Για το xiaomi ναι το έγραφες ξεκάθαρα εγώ το μπέρδεψα. Άρα σωστά το έχω και στην κατάταξη με τους επεξεργαστές.

Τώρα για το OP2 εγώ χρησιμοποιώ το sandstone και παρόλο που στην αρχή είχα ψηθεί τρελά να πάρω και ένα ξύλινο τελικά μου άρεσε τόσο πολύ το sandstone που δεν το αλλάζω. Είναι τόσο ωραίο στην αίσθηση που αφήνει στο χέρι, γιατί δεν είναι σαν τα υπόλοιπα πλαστικά (δεν μπορώ να στο εξηγήσω ακριβώς γιατί αν δεν το πιάσεις δεν θα καταλάβεις), όσο και στην πρακτικότητά του που δεν γλιστράει εύκολα από το χέρι ή αν το ακουμπάς πάνω σε ρούχο ή άλλες τραχείς επιφάνειες. Αλλά φυσικά γούστα είναι αυτά και όντως σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, όμως έχεις και την επιλογή των ξύλινων.

Η κάμερα για νύχτα παίρνει ακόμα βελτίωση αλλά σε γενικές γραμμές με λίγο σταθερό χέρι βγάζει καλές φωτό. Πριν 3 μέρες βγήκε νέα ενημέρωση και έχει μέσα και βελτίωση στη λειτουργία της κάμερας αλλά δεν μου ήρθε ακόμα για να την περάσω και να δω αν όντως διορθώνει κάτι. Την μέρα πάντως βγάζει πολύ καλές φωτό, καθαρές με πολύ λεπτομέρεια.

Απο θέμα gaming πλέον δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Ότι έχω βάλει το τρέχει απροβλημάτιστα. Αν σε βοηθάει έχω τρέξει βαριά παιχνίδια όπως mortal kombat x, real racing 3, modern combat 5 και όλα τα τρέχει απροβλημάτιστα. Ζεσταίνεται λίγο αλλά σε νορμάλ επίπεδα.

Από σερφάρισμα δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με οποίο από τα παραπάνω κινητά και να διαλέξεις. Όλα είναι τόσο δυνατά που νομίζω ποτέ δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι. Συγκεκριμένα για το OP2 είναι πολύ γρήγορο.

Lag στο UI δεν είχα ποτέ. Παρόλο που διαβάζω διάφορα για κολλήματα και παγώματα στο φόρουμ της OP εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

Από οθόνη δεν ξέρω τι έχεις χρησιμοποιήσει προηγουμένως αλλά σίγουρα σαν τις amoled δεν είναι. Βέβαια αυτό είναι και εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά πλέον απολαμβάνω περισσότερο την lcd του OP2 από την amoled που είχα πριν γιατί μου κάθεται πιο ευχάριστα στο μάτι και έχει και πιο πραγματικά χρώματα. Για την κύρια χρήση που του κάνω τώρα, με πλοήγηση σε site και να διαβάζω συνέχεια άρθρα, η lcd μου φαίνεται πιο βολική με καλύτερα και πιο ξεκούραστα χρώματα. Αν βέβαια το κύριο μέλημά σου είναι το gaming εκεί φυσικά θα ευχαριστηθείς περισσότερο μια amoled με τα εντυπωσιακά χρώματά της. Επίσης από όσο έχω δει και την οθόνη του G4 έχω την εντύπωση πως στο κομμάτι των χρωμάτων έχουν κάνει καλύτερη δουλειά στην LG. Αλλά οι οθόνες είναι ένα κομμάτι πολύ υποκειμενικό. Δεν βλέπουμε όλοι με τα ίδια μάτια. ;)

 

Κάποιες διευκρινήσεις ακόμα. Για το G4 ελπίζω να καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω για την πλαστική κατασκευή. Για παράδειγμα το lumia 925 σου παρόλο που έχει πλαστική πλάτη το υπόλοιπο είναι μέταλλο και φαντάζομαι δεν είχες ποτέ πρόβλημα με ρωγμές ή περίεργα τριξίματα από το σώμα του. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι και αυτό ένα αξιόλογο κινητό και απ' ότι διαβάζω με το τελευταίο revision (αν και άργησαν) διορθώθηκε και κάποιο πρόβλημα που υπήρχε στην πλακέτα του.

Ένα ακόμα όσον αφορά τις οθόνες και αυτό που σου είπα για το τι έχεις χρησιμοποιήσει προηγουμένως. Αναφέρομαι φυσικά πριν την amoled του lumia 925 και κατά τη διάρκεια που το είχες αν έτυχε να δεις και άλλα κινητά δίπλα δίπλα. Φυσικά πιστεύω πως οι lcd των G4 και OP2 είναι κλάσεις ανώτερες από την amoled του lumia 925.

Και ένα τελευταίο. Η Ελληνική εγγύηση σε ενδιαφέρει;

 

Οκ τώρα κατάλαβα τι εννοείς για το G4, είδα και κάποια βίντεο στο youtube.. αν και θα ήθελα να πάω να το δω από κοντά.

 

Για το ΟP2 έχω πιάσει στα χέρια μου το sandstone του OP1 και μου είχε αρέσει μπορώ να πω. Είχε ωραία αίσθηση στο χέρι οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου.

 

Ωραία χαίρομαι με αυτά που ακούω περί κάμερας και gaming,surfing,lagging.. :) Την selfie κάμερά του πως θα την χαρακτήριζες?

 

Όσο για τις οθόνες, surfάρω πιο πολύ παρά παίζω κάνα game, οπότε θα με βόλευε μάλλον κάποια LCD ...

 

Όχι δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, καταλαβαίνω τι εννοείς.. Έχει ο κολλητός μου το Redmi Note 3 όχι το το PRO, θα το συγκρίνω με την οθόνη του..

 

Χμμ όσο για την εγγύηση δεν καίγομαι και τόσο από την μία από την άλλη δεν θα με χάλαγε.. Αλλά θέλω να σκέφτομαι έτσι γιατί τότε λιγοστεύουν οι επιλογές μου. Πιστεύω θα προσέχω το κινητό, θα του πάρω cases, tempered glass etc...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 redmi έχουν ίδιες οθόνες οπότε μπορείς να δεις την ποιότητα και από πρώτο χέρι.

Για την amoled του meizu αν δεν το έχεις κάποιος γνωστός σου δεν θα μπορέσεις να δεις την οθόνη με τα μάτια σου για να κρίνεις.

Η μπροστινή κάμερα του OP2 σε ιδανικές συνθήκες με καλό φωτισμό βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες σε σημείο που σου δίνει την αίσθηση ότι είναι από κύρια κάμερα. Έχει και αρκετά ανοιχτό φακό ώστε να πιάνεις περισσότερη εικόνα.

Για το sandstone μια φορά έτυχε να κρατήσω το one στο χέρι μου αλλά δεν θυμάμαι πως ήταν. Απ' ότι διαβάζω στο φόρουμ όσοι είχαν και το one και το 2 είπαν ότι στο 2 είναι ακόμα καλύτερο σε αίσθηση.

Πέρα από τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά αν μπορούσες να έπιανες στα χέρια σου όλα αυτά τα κινητά θα ήταν καλύτερο για να έκρινες και μόνος σου. Το G4 είναι το πιο εύκολο να βρεις και φυσικά το xiaomi που το έχει ο φίλος σου παρόλο που είναι άλλη έκδοση τουλάχιστον θα έχεις μια καλύτερη εικόνα από το τίποτα.

Αν καταλήξεις στο OP2 να πάρεις οπωσδήποτε tempered glass από την oneplus. Είναι το καλύτερο από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.

Βάλε κάτω τα συν και πλην και θα το βρεις το κινητό που σου ταιριάζει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 redmi έχουν ίδιες οθόνες οπότε μπορείς να δεις την ποιότητα και από πρώτο χέρι.

Για την amoled του meizu αν δεν το έχεις κάποιος γνωστός σου δεν θα μπορέσεις να δεις την οθόνη με τα μάτια σου για να κρίνεις.

Η μπροστινή κάμερα του OP2 σε ιδανικές συνθήκες με καλό φωτισμό βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες σε σημείο που σου δίνει την αίσθηση ότι είναι από κύρια κάμερα. Έχει και αρκετά ανοιχτό φακό ώστε να πιάνεις περισσότερη εικόνα.

Για το sandstone μια φορά έτυχε να κρατήσω το one στο χέρι μου αλλά δεν θυμάμαι πως ήταν. Απ' ότι διαβάζω στο φόρουμ όσοι είχαν και το one και το 2 είπαν ότι στο 2 είναι ακόμα καλύτερο σε αίσθηση.

Πέρα από τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά αν μπορούσες να έπιανες στα χέρια σου όλα αυτά τα κινητά θα ήταν καλύτερο για να έκρινες και μόνος σου. Το G4 είναι το πιο εύκολο να βρεις και φυσικά το xiaomi που το έχει ο φίλος σου παρόλο που είναι άλλη έκδοση τουλάχιστον θα έχεις μια καλύτερη εικόνα από το τίποτα.

Αν καταλήξεις στο OP2 να πάρεις οπωσδήποτε tempered glass από την oneplus. Είναι το καλύτερο από όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.

Βάλε κάτω τα συν και πλην και θα το βρεις το κινητό που σου ταιριάζει.. ;)

 

Της oneplus τα tempered glass έχουν τελειώσει, τουλάχιστον μέσω του επίσημου site της. Γνωρίζεις κάποιον τρόπο που θα μπορούσα να πάρω στα χέρια μου εκπτωτικό κουπόνι ώστε να το αγοράσω φθηνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν το είχα προσέξει. Κρίμα και είναι ωραία τζαμάκια.

Δεν ξέρω αν μοιράζουν ακόμα τέτοια κουπόνια. Είχα δώσει και γω ένα σε έναν συμφορουμίτη και αγόρασε. Αν κάνεις κανένα ερώτημα στο νήμα του OP2 μπορεί να σου πει κανείς. Ή μπορείς να μπεις και στην κοινότητα της OnePlus και να βρεις εκεί κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

αν ακους μουσικη πολυ με ακουστικα τοτε το Μειζου ειναι μονοδρομος μαλλον.

επισης η αυτονομια του ειναι ανωτερη των αλλων.

 

+1 για το μειζου:D

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

αν ακους μουσικη πολυ με ακουστικα τοτε το Μειζου ειναι μονοδρομος μαλλον.

επισης η αυτονομια του ειναι ανωτερη των αλλων.

 

+1 για το μειζου:D

Στο κομμάτι του ήχου μόνο και μόνο από το ειδικό hardware ναι δεν πρέπει να έχει αντίπαλο με τα υπόλοιπα.

Αλλά στο θέμα της αυτονομίας με το redmi δίπλα του δεν νομίζω να καταφέρνει και πολλά.

Πάντως από επεξεργαστή είναι σίγουρα το δυνατότερο.

 

Μια διόρθωση όσον αφορά τον επεξεργαστή. Αν έχουμε και σαν συσκευή αυτήν με τα 4GB ram τότε έχουμε το δυνατότερο κινητό της σύγκρισης όσον αφορά το hardware με εξαίρεση στο κομμάτι της κάμερας που πιστεύω πως το G4 είναι καλύτερο παρόλο που έχει λιγότερα mp.

Edited by Kozi0
Link to comment
Share on other sites

Έχω το G4. Πριν είχα το G3.

Σαν τιμή το G4 είναι πιο φτηνό από το OP2 110€. Θα πω για αυτό το κινητό τι με άρεσε μιας και το έχω. Η κάμερα του είναι καλή και αρκετά καλύτερη από το G3 στα χρώματα και πιο καθαρά στην λεπτομέρεια. Η μπροστά η κάμερα πάλι το ίδιο. Βγάζει ζωντανές φωτογραφίες. Θα μπορούσαν να είναι καλύτερες πάντα υπάρχει το περιθώριο βελτίωση. Η οθόνη είναι πιο φωτεινή από το G3 και όσο να ναι έχει μια διαφορά + σε σχέση με μία FHD. Αρνητικό λόγο οθόνης θα φάει πιο γρήγορα την μπαταρία αλλά το G4 έχει καλύτερη αυτονομία από το G3. Σαν launcher σε αυτό το κινητό έχω τον μαμά. Μια χαρά δουλεύει για εμένα και δεν κολλάει. Χαίρομαι για αυτό. Σαν ποιότητα εντάξει το δέρμα ήταν κάτι πρωτότυπο και το πήρα σε καφέ να είναι λειο.. Το προσέχω εννοείτε το έχω μέσα σε θήκη σιλικόνης πάντα για να με κρατήσει στο χρόνο. Το ίδιο και η οθόνη με μία ζελατίνα για να είναι πάντα σαν καινούργια. Δεν πήγα να δω για το op2 λόγο το ότι είναι πιο ακριβό και το G4 με κέρδισε η οθόνη του ή κάμερες του και το σχέδιο του. Αυτή η καμπιλοτητα που έχει βοηθάει και όταν το βάζεις μέσα στο τζιν να κάθεται καλύτερα πάνω στο δέρμα.. Το G4 είναι ένα εξελιγμένο G3 χωρίς τα ελαττώματα που είχε. Για 2 χρόνια για εμένα με βλέπω να είμαι με αυτό το κινητό σίγουρα.. Ότι και να πάρεις πάντως να κοιτάξεις να έχει εγγύηση. Φίλος πήρε one plus one όταν βγήκε χάλασε το έστειλε Κίνα πλήρωσε πολλά μεταφορικά δεν το κάλυπτε η εγγύηση τον είπαν για την πλακέτα και τον ζήτησαν 140€ να το κάνουν. Τώρα κοίτα να έχει εγγύηση..... Όταν ραγισε το G3 με έστειλαν άλλο κινητό για να έχω μέχρι να κάνουν το δικό μου. Άψογο σέρβις η LG.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

CjGeorgio θα συμφωνήσω μαζί σου για κάμερα και οθόνη.

Στην τιμή κάπου το έχασες. 345€ έχει το OnePlus 2 και κάτι περισσότερο από 310€ το φθηνότερο στο skroutz για το LG G4.

Τώρα στο θέμα των υλικών αν είναι να πάρεις κάτι που έχει δέρμα ή μέταλλο ή οτιδήποτε άλλο και να το έχεις σε θήκη σιλικόνης απλά δεν αξίζει για μένα οπότε δεν υπολογίζεις καν τα υλικά κατασκευής και κοιτάς καθαρά και μόνο τα specs.

Όσο για την εγγύηση συμφωνώ πως με την LG θα είναι καλύτερα καθώς έχει εγγύηση εντός Ελλάδας. Αλλά με τον φίλο σου και την OnePlus κάτι άλλο θα είχε γίνει δεν μπορεί να αρνηθεί την επισκευή εντός εγγύησης αν δεν είναι φταίξιμο του χρήστη του κινητού. Προσωπικά δεν χρειάστηκε ποτέ να έρθω σε επαφή με το service της OP αλλά αν ήξερα ότι δεν είχε γίνει κάτι από μένα δεν θα το άφηνα έτσι.

Παλιότερα είχα Galaxy S4 και μου έπεσε ζεστός νεσκαφε πάνω, το ξέπλυνα, το στέγνωσα και δούλευε μια χαρά. Μετά από καιρό έτυχε να χαλάσει ένας αισθητήρας και να το πάω στο σέρβις αλλά δεν θα είχα την απαίτηση να μου το φτιάξουν εντός εγγύησης. Παρόλα αυτά μου το έφτιαξαν χωρίς να πουν τίποτα. Εμπειρίες από σέρβις υπάρχουν διάφορες..

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz αυτή την στιγμή το oneplus X έχει 349€ και το oneplus 2 439€.

Όποιο κινητό δεν το έχεις σε θήκη με τον καιρό φθηρεται είτε πλαστικό είτε δέρμα είτε αλουμινίο.

Όπως θέλει ο καθένας. Άλλον δεν τον νοιάζει δεν έχει τίποτα για προστασία άλλον το νοιάζει το βάζει σε θήκη.

Αν δεν ήταν 120€ πιο ακριβό θα το κοιτούσα.

Μιλάμε για τιμές skroutz Ελλάδα και όχι από έξω. Ρίξε μια ματιά να δεις.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις oneplus από το skroutz. Ούτε εγγύηση θα έχεις ούτε τίποτα. Oneplus κινητά μόνο από το επίσημο Ελληνικό site της oneplus αγοράζεις. Έτσι θα έχεις και την επίσημη υποστήριξη. https://oneplus.net/gr

Δεν διαφωνώ για το θέμα προστασίας, φυσικά όπως τον βολεύει τον καθένα. Απλά αυτό που λέω είναι ότι αν είναι να το έχεις σε πλαστικές ή σιλικονάτες θήκες δεν βάζεις προτεραιότητα τα υλικά κατασκευής της συσκευής αλλά τα τεχνικά της χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω τελικά το Oneplus 2 από το επίσημο site της. Το G4 το απέρριψα και το Meizu δυσκολεύομαι να το βρω κάτω από 350 ευρώ, αντιθέτως το βρίσκω γύρω στα 380 και εμπιστεύομαι πιο πολύ σαν λογισμικό τo oxygen os και την oneplus.. Τι λέτε? Να κινηθώ για την αγορά του?
Link to comment
Share on other sites

Το meizu pro 5 βρήκες αυτό με τα 4gb ram ή τα 3; Γιατί γενικά απ' ότι είδα και γω είναι ακριβούτσικο ακόμα και για αγορά από Κίνα.

Από λογισμικό δεν μπορώ να σου πω. Δεν είχα εμπειρία από flyme os παρά μόνο στα public που είχα δει το m2 note. Είναι λιγάκι διαφορετικό από τα υπόλοιπα android στο θέμα της εμφάνισης αλλά είδα ότι ρολάρει καλά. Σχεδόν απροβλημάτιστα θα έλεγα. Αλλά γούστα του καθενός είναι αυτά.

Πάντως, όπως σου είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, τα βάζεις κάτω, τα υπολογίζεις και αυτό που βλέπεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο, το παίρνεις.

Το G4 πηγές το είδες; Γιατί το απέρριψες; Το Xiaomi; Έχεις δει και τίποτα έξτρα εναλλακτικές; Κουπόνι βρήκες τελικά για το OP2;

Link to comment
Share on other sites

Το meizu pro 5 βρήκες αυτό με τα 4gb ram ή τα 3; Γιατί γενικά απ' ότι είδα και γω είναι ακριβούτσικο ακόμα και για αγορά από Κίνα.

Από λογισμικό δεν μπορώ να σου πω. Δεν είχα εμπειρία από flyme os παρά μόνο στα public που είχα δει το m2 note. Είναι λιγάκι διαφορετικό από τα υπόλοιπα android στο θέμα της εμφάνισης αλλά είδα ότι ρολάρει καλά. Σχεδόν απροβλημάτιστα θα έλεγα. Αλλά γούστα του καθενός είναι αυτά.

Πάντως, όπως σου είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, τα βάζεις κάτω, τα υπολογίζεις και αυτό που βλέπεις ότι σου ταιριάζει περισσότερο, το παίρνεις.

Το G4 πηγές το είδες; Γιατί το απέρριψες; Το Xiaomi; Έχεις δει και τίποτα έξτρα εναλλακτικές; Κουπόνι βρήκες τελικά για το OP2;

 

Αυτό με τα 3gb ram. Το άλλο ξεφεύγει ακόμα περισσότερο.. Δεν το ήξερα οτι έχει το public meizu. Άμα είναι θα πάω να τεστάρω το λογισμικό από κοντά.

Τα έχω βάλει κάτω και κλίνω προς το oneplus 2 ή το meizu. Μόνο που το meizu είναι το πιο ακριβό από όλα και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 350 ευρώ.

Εδώ στην αρχή έλεγα δεν θέλω να ξεπεράσω τα 250 ευρώ γι' αυτό και είχα καταλήξει στο xiaomi. Γενικά δεν ξέρω πόσα θέλω να ξοδέψω για κινητό και όταν βρω ποιο, άμα αξίζει να δώσω τόσα λεφτά. Τα πιο πολλά που έχω δώσει για κινητό μέχρι στιγμής είναι 250 ευρώ.

Το G4 όχι δεν πήγα να το δω. To Xiaomi θα το πάρω άμα τελικά πω οτι δεν δίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό. Τίποτα εναλλακτικές δεν έχω βρει, βασικά έχω βρει αλλά ξεφεύγουν σε τιμή ακόμη παραπάνω όπως π.χ. το Mi5..

Και δυστυχώς κουπόνι δεν μπόρεσα να βρω τελικά για το OP2.. :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 3gb ram. Το άλλο ξεφεύγει ακόμα περισσότερο.. Δεν το ήξερα οτι έχει το public meizu. Άμα είναι θα πάω να τεστάρω το λογισμικό από κοντά.

Τα έχω βάλει κάτω και κλίνω προς το oneplus 2 ή το meizu. Μόνο που το meizu είναι το πιο ακριβό από όλα και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 350 ευρώ.

Εδώ στην αρχή έλεγα δεν θέλω να ξεπεράσω τα 250 ευρώ γι' αυτό και είχα καταλήξει στο xiaomi. Γενικά δεν ξέρω πόσα θέλω να ξοδέψω για κινητό και όταν βρω ποιο, άμα αξίζει να δώσω τόσα λεφτά. Τα πιο πολλά που έχω δώσει για κινητό μέχρι στιγμής είναι 250 ευρώ.

Το G4 όχι δεν πήγα να το δω. To Xiaomi θα το πάρω άμα τελικά πω οτι δεν δίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό. Τίποτα εναλλακτικές δεν έχω βρει, βασικά έχω βρει αλλά ξεφεύγουν σε τιμή ακόμη παραπάνω όπως π.χ. το Mi5..

Και δυστυχώς κουπόνι δεν μπόρεσα να βρω τελικά για το OP2.. :(

 

Eγω εχω το g4 και μου προτειναν ανταλλαγη με κουτατο ΟP2...να κανω την ανταλλαγη....??? ευρωπαικο

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Από διάφορα βίντεο που βλέπω στο YouTube το μόνο που βλέπω να υπερτερεί το OP2 σε σχέση με το G4 είναι η διάρκεια μπαταρίας.

Σε τεστ ταχύτητας άνοιγμα συσκευής και άνοιγμα εφαρμογών το G4 είναι πιο γρήγορο και 1 δευτερόλεπτο πιο αργό από το note 5 σε ένα τεστ και των 3 συσκευών ενώ το OP2 είναι πιο πίσω.. Τα 4Gram που έχει το OP2 δεν το βλέπω να υπερτερουν κάπου σε σχέση με το G4. Στην πράξει είναι πιο αργό.

Οπότε αν θέλεις οθόνη κάμερα και ταχύτητα πας σε G4.

Δείτε και τα διάφορα βίντεο (vs) για να δείτε και μόνοι σας τι σας αρέσει..

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 3gb ram. Το άλλο ξεφεύγει ακόμα περισσότερο.. Δεν το ήξερα οτι έχει το public meizu. Άμα είναι θα πάω να τεστάρω το λογισμικό από κοντά.

Τα έχω βάλει κάτω και κλίνω προς το oneplus 2 ή το meizu. Μόνο που το meizu είναι το πιο ακριβό από όλα και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 350 ευρώ.

Εδώ στην αρχή έλεγα δεν θέλω να ξεπεράσω τα 250 ευρώ γι' αυτό και είχα καταλήξει στο xiaomi. Γενικά δεν ξέρω πόσα θέλω να ξοδέψω για κινητό και όταν βρω ποιο, άμα αξίζει να δώσω τόσα λεφτά. Τα πιο πολλά που έχω δώσει για κινητό μέχρι στιγμής είναι 250 ευρώ.

Το G4 όχι δεν πήγα να το δω. To Xiaomi θα το πάρω άμα τελικά πω οτι δεν δίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό. Τίποτα εναλλακτικές δεν έχω βρει, βασικά έχω βρει αλλά ξεφεύγουν σε τιμή ακόμη παραπάνω όπως π.χ. το Mi5..

Και δυστυχώς κουπόνι δεν μπόρεσα να βρω τελικά για το OP2.. :(

Ναι όντως το Mi5 τα σπάει αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή. Επίσης και γω δεν το είχα σκεφτεί. Μπορείς να δεις και το Meizu MX5 σε κατάστημα public ή media markt νομίζω το έχουν και τα 2. Είναι πιο κοντά σε χαρακτηριστικά με το Pro 5.

Πάντως αν δεν έχεις σκοπό να ξοδέψεις πολλά λεφτά νομίζω και με το xiaomi θα κάνεις την δουλειά σου. Απλά τα υπόλοιπα είναι κομματάκι ανώτερα.. ;)

Eγω εχω το g4 και μου προτειναν ανταλλαγη με κουτατο ΟP2...να κανω την ανταλλαγη....??? ευρωπαικο

Αναλόγως για τι χρήση το θέλεις. Αυτός που θα σου δώσει το OP2 το έχει αγοράσει ο ίδιος από το site;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 3gb ram. Το άλλο ξεφεύγει ακόμα περισσότερο.. Δεν το ήξερα οτι έχει το public meizu. Άμα είναι θα πάω να τεστάρω το λογισμικό από κοντά.

Τα έχω βάλει κάτω και κλίνω προς το oneplus 2 ή το meizu. Μόνο που το meizu είναι το πιο ακριβό από όλα και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 350 ευρώ.

Εδώ στην αρχή έλεγα δεν θέλω να ξεπεράσω τα 250 ευρώ γι' αυτό και είχα καταλήξει στο xiaomi. Γενικά δεν ξέρω πόσα θέλω να ξοδέψω για κινητό και όταν βρω ποιο, άμα αξίζει να δώσω τόσα λεφτά. Τα πιο πολλά που έχω δώσει για κινητό μέχρι στιγμής είναι 250 ευρώ.

Το G4 όχι δεν πήγα να το δω. To Xiaomi θα το πάρω άμα τελικά πω οτι δεν δίνω πάνω από 250 ευρώ για κινητό. Τίποτα εναλλακτικές δεν έχω βρει, βασικά έχω βρει αλλά ξεφεύγουν σε τιμή ακόμη παραπάνω όπως π.χ. το Mi5..

Και δυστυχώς κουπόνι δεν μπόρεσα να βρω τελικά για το OP2.. :(

 

αν θες να δεις απο κοντα το mx5 πηγαινε στα Public στο mall γιατι στο συνταγμα δεν το εχουν στην εκθεση ! μονο εκει το εχω βρει εγω τουλαχιστον και ηταν αφορτιστο ... αν το βρεις και εσυ σβηστο και τους πεις θα στο ανοιξουν απλα θελει λιγη ωρα με τους φορτιστες που εχουν εκει για να ανοιξει . εγω δεν ειχα χρονο αλλα εχω δει και δουλεψει το M1 note που ειναι παρόμοιο νομιζω

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Από διάφορα βίντεο που βλέπω στο YouTube το μόνο που βλέπω να υπερτερεί το OP2 σε σχέση με το G4 είναι η διάρκεια μπαταρίας.

Σε τεστ ταχύτητας άνοιγμα συσκευής και άνοιγμα εφαρμογών το G4 είναι πιο γρήγορο και 1 δευτερόλεπτο πιο αργό από το note 5 σε ένα τεστ και των 3 συσκευών ενώ το OP2 είναι πιο πίσω.. Τα 4Gram που έχει το OP2 δεν το βλέπω να υπερτερουν κάπου σε σχέση με το G4. Στην πράξει είναι πιο αργό.

Οπότε αν θέλεις οθόνη κάμερα και ταχύτητα πας σε G4.

Δείτε και τα διάφορα βίντεο (vs) για να δείτε και μόνοι σας τι σας αρέσει..

 

Όχι μόνο εκεί. Υπερτερεί και σε θέμα hardware και σε θέμα software-UI-updates(αποψή μου) και ας είναι πιο αργό(το oxygen os βρίσκεται στα πρώτα βήματά του), αλλά και σε θέμα ποιότητας κατασκευής και design. Για την οθόνη και την κάμερα θα συμφωνήσω.

 

 

Ναι όντως το Mi5 τα σπάει αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή. Επίσης και γω δεν το είχα σκεφτεί. Μπορείς να δεις και το Meizu MX5 σε κατάστημα public ή media markt νομίζω το έχουν και τα 2. Είναι πιο κοντά σε χαρακτηριστικά με το Pro 5.

Πάντως αν δεν έχεις σκοπό να ξοδέψεις πολλά λεφτά νομίζω και με το xiaomi θα κάνεις την δουλειά σου. Απλά τα υπόλοιπα είναι κομματάκι ανώτερα.. ;)

 

Αναλόγως για τι χρήση το θέλεις. Αυτός που θα σου δώσει το OP2 το έχει αγοράσει ο ίδιος από το site;

 

Το έχω δει(όχι από κοντά). Δεν θέλω mediatek cpu και άμα είναι να δώσω γύρω στα 250 ευρώ θα πάρω το xiaomi Redmi Note 3 Pro. Δεν έχει αντίπαλο σε αυτήν την τιμή! Αλλά θα πάω να το δω από κοντά το Meizu ώστε να δω άμα μου αρέσει το Flyme OS..

 

 

αν θες να δεις απο κοντα το mx5 πηγαινε στα Public στο mall γιατι στο συνταγμα δεν το εχουν στην εκθεση ! μονο εκει το εχω βρει εγω τουλαχιστον και ηταν αφορτιστο ... αν το βρεις και εσυ σβηστο και τους πεις θα στο ανοιξουν απλα θελει λιγη ωρα με τους φορτιστες που εχουν εκει για να ανοιξει . εγω δεν ειχα χρονο αλλα εχω δει και δουλεψει το M1 note που ειναι παρόμοιο νομιζω

 

Δεν είμαι από Αθήνα! :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...