Jump to content

επιλογη κινητου για χρηση εφαρμογων


drouidis2006
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. Εδω και λιγο καιρο ψαχνω για δευτερο κινητο. Εχω μια δευτερη καρτα που δεν την χρησιμοποιω και τοσο αλλα αντιληφθηκα πως εχω ποοοοοοοολυ ιντερνετ που εχει μεινει. Οποτε σκεφτηκα να παρω ενα δευτερο κινητο φτηνο εως 150-160 ευρο το πολυ για να το εχω για εφαρμογες μου πανω απ ολα, fb, messeng, skype, viper κλπ.

Ενας φιλος εχει παρει εδω και καιρο το samsung galaxy J5 και ειναι ευχαριστημενος πολυ μου εχει πει. Το ειδα σε σκρουτζομαγαζα περιπου στα 140 ευρο και πιστευω πως αξιζει για τα λεφτα αυτα και για την δουλεια που το θελω εγω. Εσεις τι λετε???????? Επισης ειδα σημερα το πλαισιο εχει βγαλει προσφορα το LENOVO A7000 ME 166ευρο!!! εσεις απο την εμπειρια σας τι θα λεγατε?? υπαρχει καποιο αλλο που θα μου προτεινατε εσεις (για αγορα απο Ελλαδα). Κοιταω καθε μετα τις προσφορες ιδιως απο τα μεγαλα καταστηματα αλλα και εδω μεσα, μπας και πετυχω κατι καλο! τι θα με συμβουλευατε?

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις με 8gb χωρο. απο ελλαδα δες το p1m

ok γιατι ομως να μην παρω με 8gb? εχει καποιο θεμα? ετσι απο απορια ρωταω :)

Link to comment
Share on other sites

p8 lite,16gb +2gb ram με 170 ευρώ.

Φοβερή επιλογή :)

p8 lite και αυτο στα 160 ευρο το εχουν απο τα σκτουτζομαγαζα.χμμμμμ... τι λετε για αυτο?????? εκτος το p1m που ηδη μου προτεινατε! συγνωμη που το σκεφτομαι καπως απλα δεν θελω εστω και με τα τοσα λεφτα να παρω μια συσκευη που θα κολαει η θα ειναι δυσλειτουργικη και θα χρειαστει σε μισο - ενα χρονο να την αλλαξω! για αυτο σας ρωταω! (γιαυτο και σκεφτομουν για samsung στην αρχη μια και θεωρω πως ειναι πιο αξιοπιστο ως μηχανημα, εκτος και αν κανω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

καποιο μερος του χωρου (περιπου 2gb) ειναι ηδη κατειλημμενο

απο το λειτουργικο συστημα android. επισης αρκετες εφαρμογες

χρειαζονται να ειναι εγκατεστημενες στη μνημη-χωρο rom

της συσκευης αντι σε εξωτερικη καρτα sd. για αυτο λεω οχι 8gb.

 

το p8 lite που αναφερθηκε εχει καλυτερη καμερα απο το p1m

αλλα το p1m εχει πολυ καλυτερη μπαταρια-αυτονομια.

στην περιπτωση σου νομιζω η μπαταρια ειναι πιο σημαντικη.

 

αν μπορεις να αγορασεις απο κινα, δες oukitel k4000 pro €110

απο geekbuying.com και xiaomi redmi 3 €130 απο vickmall.com

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

καποιο μερος του χωρου (περιπου 2gb) ειναι ηδη κατειλημμενο

απο το λειτουργικο συστημα android. επισης αρκετες εφαρμογες

χρειαζονται να ειναι εγκατεστημενες στη μνημη-χωρο rom

της συσκευης αντι σε εξωτερικη καρτα sd. για αυτο λεω οχι 8gb.

 

το p8 lite που αναφερθηκε εχει καλυτερη καμερα απο το p1m

αλλα το p1m εχει πολυ καλυτερη μπαταρια-αυτονομια.

στην περιπτωση σου νομιζω η μπαταρια ειναι πιο σημαντικη.

 

αν μπορεις να αγορασεις απο κινα, δες oukitel k4000 pro €110

απο geekbuying.com και xiaomi redmi 3 €130 απο vickmall.com

οχι απο εξωτερικο δεν μπορω να παρω. και εχεις δικιο η καμερα δεν με ενδιαφερει και τοσο, εχω το κανονικο κινητο. η μπαταρια θα ελεγα ναι.....

Link to comment
Share on other sites

Moto G 3, Samsung Galaxy J5 και P8 lite παίζουν σε αυτά τα λεφτά, εκτός αν κοιταξεις και προς windows όπου (με μερικούς συμβιβασμούς) το lumia 640 είναι πολύ καλό. Το P1m εκτός από την τεράστια μπαταρία δεν έχει κάποια άλλο πλεονέκτημα, μάλλον υστερεί σε σχέση .ε τα υπόλοιπα σε όλους τους τομείς
Link to comment
Share on other sites

Moto G 3, Samsung Galaxy J5 και P8 lite παίζουν σε αυτά τα λεφτά, εκτός αν κοιταξεις και προς windows όπου (με μερικούς συμβιβασμούς) το lumia 640 είναι πολύ καλό. Το P1m εκτός από την τεράστια μπαταρία δεν έχει κάποια άλλο πλεονέκτημα, μάλλον υστερεί σε σχέση .ε τα υπόλοιπα σε όλους τους τομείς

 

το moto g (3rd gen) εχει 1gb ram και 8gb χωρο.

η εκδοση με τα 2gb ram και 16gb χωρο ειναι εκτος

μπατζετ (+80€).

 

το lumia εχει καλυτερη καμερα απο p1m αλλα

ο συγκεκριμενος χρηστης, οπως εχει αναφερθει

πιο πανω, δεν ειναι η καμερα το σημειο που εστιαζει.

για τα τα j5 και p8 lite επισης εχει γινει αναφορα.

 

@drouidis αν δε σε ενδιαφερει ουτε η μπαταρια

πολυ, τοτε πας σε doogee galicia x5 pro (2gb ram,

16gb rom, 2400mah) και κρατας τα ρεστα.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ ολα ευχαριστω πολυ ολους σας για τον χρονο σας και τις αποψεις σας. ξερω οτι σε αυτα τα λεφτα απο ελλαδα δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες. θα σας δωσω καποια στοιχεια για την χρηση που κανω παρα πανω προς δικια σας βοηθεια. πρωτα απ ολα τα κινητα μου τα χρησιμοποιω πολυ αλλα ποτε δεν τους βγαζω το λαδι. το προηγουμενο κινητο που ειχα ηταν το iphone4 και το ειχα 4χρ και κατι μηνες (ειχε φτασει στο σημειο να θελει φορτιση 1-2 φορες την μερα). τωρα ως κυριο κινητο εχω το iphone 6 plus. δεν εχω εμπειρια με smart phone αλλων εταιριων και αλλου λογισμικου αλλα θα προτιμουσα μαλλον android. επειδη λοιπον τωρα αναγκαστηκα θα εχω και δευτερο νουμερο τηλεφωνικο σκεφτηκα να παρω smart phone ετσι ωστε να διαγραψω διαφορες εφαρμογες απο το πρωτο μου κινητο (ωστε να μην το χρησιμοποιω πολυ παρα μονο για τα βασικα- φωτογραφιες-κλησεις-μηνυματα - viper) και στο αλλο θα εχω ολα τα αλλα (ολες τις αλλες εφαρμογες- χαρτες, viper, fb, messenger, wats, skype κλπ). θα επερνα δευτερο iphone μεταχειρισμενο αλλα γενικα δεν ειμαι του μεταχειρισμενου ουτε εχω την διαθεση να δωσω 200+ ευρο για δευτερο κινητο(ιδιως μεταχειρισμενο)! οποτε λοιπον για να καταληξω, θελω κινητο που να μην εχει και πολλα προβληματα, να ειναι σχετικα αξιοπιστο (παντα βεβαια σε σχεση με τα λεφτα που θα δωσω, δεν ζηταω θαυματα με 150 ευρο :) )
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να περάσεις αρκετές εφαρμογες μέσα και ο αποθηκευτικός χωρίς είναι σημαντικός για εσένα, ίσως να είναι καλύτερο το p8 lite σε σχέση με τα άλλα. Μια ερώτηση να κάνω μιας και το έφερε ή κουβέντα. Βλέπω το P1m να παιζει σαν πρόταση πολύ στο φόρουμ. Αφού στα ίδια λεφτά παιρνεις p8 lite, τι το ιδιαίτερο έχει, γιατί το βλέπω χειρότερο και από moto g3 και από p8 lite
Link to comment
Share on other sites

αν δεις στην προηγουμενη σελιδα τα παιδια μου εξηγησαν οτι το p8 εχει ενα θεμα με την μπαταρια. εχει μικρη μπαταρια.... εχει 2200 μποαταρια. μεχρι και το J5 ΕΧΕΙ 2600 μπαταρια. αν βαλεις τωρα οτι ειναι 8 πυρηνο κλπ κλπ ειναι λογικο να ρουφαει την μπαταρια αμεσως (που ειναι ηδη μικρη). οντως και ενα φιλο που ρωτησα που το εχει 6 μηνες, μου ειπε οτι τους πρωτους 1-2 μηνες ηταν ολα οκ, μετα αρχισε να θελει φορτιση σε 9 ωρες (με σκληρη χρηση που του κανει αυτος). εμενα δεν ξερω ποσο θα με κραταγε η μπαταρια του p8 αλλα στην ουσια ψαχνω κινητο (που για τα λεφτα αυτα) να μην μου βγει σκαρτο και με βασανιζει. Edited by drouidis2006
Link to comment
Share on other sites

Α μιλάμε για τέτοιο χαλί μπαταρία. Μάλιστα. Πάλι καλά δλδ που δεν μπήκα στο δίλημμα να το αγοράσω και πήγα καρφωτός στο moto g. Και πάλι όμως ωραίο το vibe αλλά cpu-gpu δεν με πείθουν. Το έχει κάποιος να μας πει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο χάλια όσο τα περιγράφετε. Την μέρα την βγάζει μια χαρά με νορμάλ χρήση. Όποιο κινητό και να πάρετε με φυσιολογική μπαταρία (εννοώ όχι κανένα από εκείνα τα κινέζικα τα τέρατα με θηρία μπαταρίες) αν το ξεσκίζετε φυσικό είναι να μην κρατάει η μπαταρία. 4-6 ώρες διάρκεια ενεργής οθόνης με πλήρη φόρτιση σε ένα κινητό αντιστοιχεί σε μια φυσιολογική διάρκεια για τα παρόντα κινητά. Αν θέλετε κινητά που με σκληρή χρήση να κρατάνε και 2 μέρες τότε πάτε σε κάποιο από τα τέρατα που ανέφερα πριν. Δεν θα σας σώσει ούτε το J5 ούτε κάποιο αντίστοιχο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο χάλια όσο τα περιγράφετε. Την μέρα την βγάζει μια χαρά με νορμάλ χρήση. Όποιο κινητό και να πάρετε με φυσιολογική μπαταρία (εννοώ όχι κανένα από εκείνα τα κινέζικα τα τέρατα με θηρία μπαταρίες) αν το ξεσκίζετε φυσικό είναι να μην κρατάει η μπαταρία. 4-6 ώρες διάρκεια ενεργής οθόνης με πλήρη φόρτιση σε ένα κινητό αντιστοιχεί σε μια φυσιολογική διάρκεια για τα παρόντα κινητά. Αν θέλετε κινητά που με σκληρή χρήση να κρατάνε και 2 μέρες τότε πάτε σε κάποιο από τα τέρατα που ανέφερα πριν. Δεν θα σας σώσει ούτε το J5 ούτε κάποιο αντίστοιχο.

 

πρωτον το τι θελω εγω συγκεκριμενα το εχω αναφερει πιο πανω. δευτερον μιλαμε απλα για το κινητο και δεν το κατηγορουμε μια και αν δεις ξανα εγω μιλαω για πολυ σκληρη χρηση και δεν κραταει η μπαταρια πανω απο 12 ωρες και εσυ μιλας για νορμαλ χρηση οτι βγαζει την μερα. οποτε λεμε το ιδιο πραγμα απο διαφορετικη οπτικη γωνια. επισης το κινητο δεν το εχω οποτε στηριζομαι σε τι λενε οι αλλοι, οπως επισης νορμαλ η σκληρη χρηση η ξεπατωμα του κινητου ειναι οροι εντελως υποκειμενικοι. δεν μπορεις να πεις ποτε τι σημαινει νορμαλ χρηση. ο καθε χρηστης συμπεριφερεται διαφορετικα με το κινητο του.

το p8 ειναι για εμενα και για τα λεφτα που εχει ενα αρκετα καλο κινητο με τα στοιχεια που εχει, και οντως σκεφτομαι να παρω αυτο τελικα (μια και το θεμα ξεκινησε απο ερωτηση δικια μου) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει θεμα με την μπαταρια πολυ ή λιγο. ο καθε χρηστης το αντιλαμβανετε διαφορετικα και λεει την αποψη του και οτι καταλαβαινει ο καθενας. εγω ετσι οπως το σκεφτομαι και το αντιλαμβανομαι για το p8 ειναι πως ειναι διαφορετικο μια μπαταρια να υποστηριξει ενα τετραπυρινο στα 1.0hz στην αρκετη χρηση και διαφορετικα η ιδια μπαταρια εναν οκταπυρινο στα 1,3hz. για αυτο και ισως η μπαταρια του πεφτει πιο γρηγορα. αν κανω καπου λαθος διορθωσε με

Edited by drouidis2006
Link to comment
Share on other sites

πρωτον το τι θελω εγω συγκεκριμενα το εχω αναφερει πιο πανω. δευτερον μιλαμε απλα για το κινητο και δεν το κατηγορουμε μια και αν δεις ξανα εγω μιλαω για πολυ σκληρη χρηση και δεν κραταει η μπαταρια πανω απο 12 ωρες και εσυ μιλας για νορμαλ χρηση οτι βγαζει την μερα. οποτε λεμε το ιδιο πραγμα απο διαφορετικη οπτικη γωνια. επισης το κινητο δεν το εχω οποτε στηριζομαι σε τι λενε οι αλλοι, οπως επισης νορμαλ η σκληρη χρηση η ξεπατωμα του κινητου ειναι οροι εντελως υποκειμενικοι. δεν μπορεις να πεις ποτε τι σημαινει νορμαλ χρηση. ο καθε χρηστης συμπεριφερεται διαφορετικα με το κινητο του.

 

Ναι δεν είπα ότι κατηγόρησες το κινητό. Όπως το είπες, λέμε το ίδιο πράγμα. Απλά επειδή είδα τον φίλο πιο πάνω ότι τρόμαξε με όλα αυτά γι' αυτό ήθελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα.

Και επειδή μιλάμε για συσκευές σαφώς και μπορείς να κρίνεις μία χρήση σε ελαφριά, νορμάλ και σκληρή, άσχετα με το πως χρησιμοποιεί κάποιος την συσκευή του. Αυτός θα μπει σε κάποια κατηγορία, ανάλογα με τα θέλω του και όχι η συσκευή. Δεν θα πεις ότι μία συσκευή είναι χάλια γιατί δεν κρατάει μία ολόκληρη μέρα με την οθόνη ανοιχτή. Θα πεις όμως ότι αυτή η συσκευή δεν κάνει για κάποιον συγκεκριμένο γιατί αυτός κάνει σκληρή χρήση του κινητού, άρα χρειάζεται άλλο κινητό με καλύτερη μπαταρία.

Μία νορμάλ χρήση μπορεί να θεωρηθεί απλή χρήση για ίντερνετ κυρίως μέσω wifi και λίγο 3G-4G, μερικές κλήσεις και μηνύματα (μέσω sim και όχι viber, whatsapp κ.α.) και κανένα απλό παιχνιδάκι. Σκληρή χρήση μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που παίζει online παιχνίδια, στριμάρει συνέχεια βίντεο από youtube, είναι συνέχεια σε 4G και φυσικά αυτός που δουλεύει συνέχεια το κινητό χωρίς να σβήνει η οθόνη.

Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το P8 lite μπορεί να σου βγάλει την μέρα με μία νορμάλ χρήση. Με σκληρή ναι φυσικά μπορεί να βγάλει λίγες ώρες και θα μπορούσα να πω ότι και οι 12 είναι πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είπα ότι κατηγόρησες το κινητό. Όπως το είπες, λέμε το ίδιο πράγμα. Απλά επειδή είδα τον φίλο πιο πάνω ότι τρόμαξε με όλα αυτά γι' αυτό ήθελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα.

Και επειδή μιλάμε για συσκευές σαφώς και μπορείς να κρίνεις μία χρήση σε ελαφριά, νορμάλ και σκληρή, άσχετα με το πως χρησιμοποιεί κάποιος την συσκευή του. Αυτός θα μπει σε κάποια κατηγορία, ανάλογα με τα θέλω του και όχι η συσκευή. Δεν θα πεις ότι μία συσκευή είναι χάλια γιατί δεν κρατάει μία ολόκληρη μέρα με την οθόνη ανοιχτή. Θα πεις όμως ότι αυτή η συσκευή δεν κάνει για κάποιον συγκεκριμένο γιατί αυτός κάνει σκληρή χρήση του κινητού, άρα χρειάζεται άλλο κινητό με καλύτερη μπαταρία.

Μία νορμάλ χρήση μπορεί να θεωρηθεί απλή χρήση για ίντερνετ κυρίως μέσω wifi και λίγο 3G-4G, μερικές κλήσεις και μηνύματα (μέσω sim και όχι viber, whatsapp κ.α.) και κανένα απλό παιχνιδάκι. Σκληρή χρήση μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που παίζει online παιχνίδια, στριμάρει συνέχεια βίντεο από youtube, είναι συνέχεια σε 4G και φυσικά αυτός που δουλεύει συνέχεια το κινητό χωρίς να σβήνει η οθόνη.

Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το P8 lite μπορεί να σου βγάλει την μέρα με μία νορμάλ χρήση. Με σκληρή ναι φυσικά μπορεί να βγάλει λίγες ώρες και θα μπορούσα να πω ότι και οι 12 είναι πολλές.

ok kozio. παντως εγω ακομα αναποφασιστος ειμαι...... ακομα και για αυτα τα λεφτα. p8? J5? p1m? μαλλον θα κανω το κλασικο. θα παω σε ενα μαγαζι να τα δω και απο κοντα.... πολλες φορες αυτο σου δινει την λυση. ενας αλλος φιλος που εχει J5 μου ειπε πως με νορμαλ χρηση η μπαταρια κραταει 1,5 μερα το πολυ πολυ 2 ημερες.(το δευτερο βραδυ θελει φορτιση στανταρ). Αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

ok kozio. παντως εγω ακομα αναποφασιστος ειμαι...... ακομα και για αυτα τα λεφτα. p8? J5? p1m? μαλλον θα κανω το κλασικο. θα παω σε ενα μαγαζι να τα δω και απο κοντα.... πολλες φορες αυτο σου δινει την λυση. ενας αλλος φιλος που εχει J5 μου ειπε πως με νορμαλ χρηση η μπαταρια κραταει 1,5 μερα το πολυ πολυ 2 ημερες.(το δευτερο βραδυ θελει φορτιση στανταρ). Αυτα.....

Το καλύτερο είναι αυτό που είπες. Να τα δεις από κοντά. Τίποτα δεν είναι καλύτερο από αυτό. Κοιτάς τα συν και τα πλην του κάθε κινητού, βάζεις προτεραιότητες στο τι θέλεις από το κινητό σου και διαλέγεις..

Link to comment
Share on other sites

το ψαχνω πολυ μου φαινεται, για δευτερο κινητο. και τα τρια καλα ειναι απο οτι καταλαβα, οποτε παω τα βλεπω και επιλεγω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...