Jump to content

Ποιο απ' αυτα να διαλεξω;


greenalex1996
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.. λεω να καταληξω σε ενα απο αυτα μιας και μεχρι 120 ευρω κινητο παιρνω παντα .. το κραταω 2 χρονια και το αλλαζω ξανα με 100-120 ευρω κινητο... ηρθε η ωρα για αλλαγη λοιπον και δεν ξερω τι να διαλεξω... ποιο απο τα παρακατω ειναι καλυτερο; προτεινετε να παρω κατι αλλο εκτος αυτων τον 4?

 

 

Doogee Valenciana pro y100MTK6735 Quad Core 1.3GHz 5.0 Inch IPS Android 5.1 Smartphone

Lenovo k3 lemo 64bit 4G FDD LTE 5.0 Inch HD OGS Screen 1GB 16GB Android 4.4

Lenovo a806Octa core 1.7G 5.0"HD IPS 2G RAM 16GB ROM 13.0MP Camera

Meizu M2 MTK6735 Quad Core 1.3GHz 2GB16GB Smartphone 13.0MP Android 5.1

Link to comment
Share on other sites

θες 5" απο οτι αντιλαμβανομαι. προσθεσε στη λιστα σου και το oukitel k4000 pro $116/€106.

2gb ram, 16gb rom, android 5.1 (6.0) καθαρο χωρις bloatware , 4g (και 800mhz), ραδιοφωνο,

ανθεκτικη οθονη, μπαταρια αφαιρουμενη 4600mah (quick charge), δικαρτο με ξεχωριστη θεση sd,

εργοστασιακα ελληνικα και ota updates, tap-to-wake. τα κουμπια δε φωτιζονται και αν θυμαμαι

καλα δεν εχει notification led.

,
Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο το βλέπω με μικρή μπαταρία, έχει την 800ρα μπάντα του 4G γενικά παίρνει καλές κριτικές για την τιμή του.

 

Το 2ο με μόλις 1 GB RAM, αυτομάτως το ξεχνάς.

 

Το 3ο όταν είχε πρωτοβγεί, ήταν δυναμίτης, αλλά αυτό ήταν πριν πολυυυ πολυυυυ καιρό...:lol:

 

Το 4ο είναι αρκετά τίμια συσκευή.

 

Σαν εναλλακτική προτείνω το Xiaomi redmi note 2 (16GB δίκαρτο + sd card) στην τιμή που παίζεις, που μοιάζει πολύ σε χαρακτηριστικά και δυνατότητες με το meizu, δες και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431525

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. λεω να καταληξω σε ενα απο αυτα μιας και μεχρι 120 ευρω κινητο παιρνω παντα .. το κραταω 2 χρονια και το αλλαζω ξανα με 100-120 ευρω κινητο... ηρθε η ωρα για αλλαγη λοιπον και δεν ξερω τι να διαλεξω... ποιο απο τα παρακατω ειναι καλυτερο; προτεινετε να παρω κατι αλλο εκτος αυτων τον 4?

 

 

Doogee Valenciana pro y100MTK6735 Quad Core 1.3GHz 5.0 Inch IPS Android 5.1 Smartphone

Lenovo k3 lemo 64bit 4G FDD LTE 5.0 Inch HD OGS Screen 1GB 16GB Android 4.4

Lenovo a806Octa core 1.7G 5.0"HD IPS 2G RAM 16GB ROM 13.0MP Camera

Meizu M2 MTK6735 Quad Core 1.3GHz 2GB16GB Smartphone 13.0MP Android 5.1

 

Meizu M2 δοκιμασμένη λύση και το καλύτερο από όλα σαν «όνομα». Θα σου πρότεινα και το Redmi 2 Note στα ίδια λεφτά όπως λέει και ο φίλος από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

θες 5" απο οτι αντιλαμβανομαι. προσθεσε στη λιστα σου και το oukitel k4000 pro $116/€106.

2gb ram, 16gb rom, android 5.1 (6.0) καθαρο χωρις bloatware , 4g (και 800mhz), ραδιοφωνο,

ανθεκτικη οθονη, μπαταρια αφαιρουμενη 4600mah (quick charge), δικαρτο με ξεχωριστη θεση sd,

εργοστασιακα ελληνικα και ota updates, tap-to-wake. τα κουμπια δε φωτιζονται και αν θυμαμαι

καλα δεν εχει notification led.

,

 

Πολυ ωραιο το Oukitel 4000 pro αλλα πρωτη φορα το ακουω... μηπως ειναι απ αυτα που χαλανε σε 2-3 μηνες;

Επισης το site που εδωσες ειναι ασφαλες;

Απο κομπαρισον το oukitel 4000 pro βγαινει καλυτερο παντως: http://www.china-prices.com/phone-versus/1044-2344/doogee-valencia-2-y100-pro-vs-oukitel-k4000-pro

Edited by greenalex1996
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το Oukitel 4000 pro αλλα πρωτη φορα το ακουω... μηπως ειναι απ αυτα που χαλανε σε 2-3 μηνες;

Επισης το site που εδωσες ειναι ασφαλες;

Απο κομπαρισον το oukitel 4000 pro βγαινει καλυτερο παντως: http://www.china-prices.com/phone-versus/1044-2344/doogee-valencia-2-y100-pro-vs-oukitel-k4000-pro

 

οι πιο γνωστες-μεγαλες εταιριες απο αυτες ειναι η λενοβο και η μειζου

αλλα δε σημαινει οτι δεν μπορουν να εχουν αξιολογες συσκευες και αλλες εταιριες.

κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ποσο θα σου κρατησει το k4000 pro

ουτε ποσο θα σου κρατησουν τα υπολοιπα που αναφερονται εδω.

αν θες διαβασε reviews για το απλο k4000 που ειναι παλαιοτερο του pro

καθως το pro δεν περασε πολυς καιρος που το παρελαβαν οι πρωτοι χρηστες

(το pro εχει μεγαλυτερη μπαταρια, ακομα πιο ανθεκτικη οθονη,

fast charching, πιο ομορφο καπακι-καλυμμα πλατης και θα παρει android 6).

 

απο τα παρακατω κινητα προτιμω το k4000 pro

καθως δινω αρκετη σημασια στην αυτονομια κτλ

αν και θα ηθελα να ειχε και φωτακι ειδοποιησης (notification led)

 

doogee y100 pro: μικρη μπαταρια

lenovo k3 lemo: μονο 1gb ram, παλαιο android

lenovo a806: περασμενη φουρνια, ικανοποιητικη μπαταρια 2500mah, τα κουμπια δε φωτιζονται

χωρις notification led, παλαιο android, οχι εργοστασιακα ελληνικα, μονοκαρτο (αν θες δικαρτα)

meizu m2: δεν εχει ραδιοφωνο, δεν υποστηριζει 800mhz του 4g, δεν εχει εργοστασιακα ελληνικα,

η εργοστασιακη-official rom εχει μονο αγγλικα και κινεζικα. αν επιλεξεις απο το κασταστημα πολυγλωσση

(τροποποιημενη, μη εργοστασιακη-official rom) νομιζω δε θα κανει αυτοματα updates

(αλλα υπαρχουν αρκετες rom που αν θες περνας εσυ αν σου αρεσει το σκαλισμα-πειραγμα). επισης εχει

ιδιαιτερα παραμετροποιημενο android απο τη meizu (λεγεται flyme) με καπως διαφορετικα μενου-επιλογες αλλα

αυτο ειναι κατι που το συνηθιζεις και σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι. μπαταρια ειναι μη αφαιρουμενη

(θεωρειται-ειναι αρνητικο) και ειναι 2500mah (ικανοποιητικη). η καρτα sd καταλαμβανει τη θεση της μιας sim

(αρα αν θες χρηση δικαρτου και sd ταυτοχρονα τοτε μην το παρεις), το κεντρικο κουμπι μενου

ειναι φυσικο αντι αφης (για καποιους θετικο για καποιους αρνητικο) και δεν υπαρχουν αριστερα-δεξια αλλα κουμπια

(το κεντρικο εκτελει διαφορες λειτουργιες αναλογως του πως το πατας-συρεις κτλ)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε.... ειμαι αναμεσα στο meizu m2 και το oukitel 4000 pro αλλα μαλλον το βλεπω για το ουκιτελ.. στο λινκ που μου εδωσες γραφει: HK stock

τι σημαινει αυτο; δεν εχω παρει ποτε απ εξω.. και δεν ξερω πολλα... να υποθεσω οτι για τελωνειο ειναι λιγες οι πιθανοτητες; πρεπει να διαλεξω συγκεκριμενο post?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το κρατάς αρκετό καιρό θα σου πρότεινα να δώσεις αλλά 10-15€ και να πας στο Xiaomi Redmi 3

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-4g-lte-smartphone-snapdragon-616-octa-core-1-5ghz-4100mah-battery-grey.html

Και λίγο πιο οικονομικά: http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-3-2gb-16gb-snapdragon-616-android-5-1-4100mah-battery-gray.html

Edited by giorgos_gti
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε.... ειμαι αναμεσα στο meizu m2 και το oukitel 4000 pro αλλα μαλλον το βλεπω για το ουκιτελ.. στο λινκ που μου εδωσες γραφει: HK stock

τι σημαινει αυτο; δεν εχω παρει ποτε απ εξω.. και δεν ξερω πολλα... να υποθεσω οτι για τελωνειο ειναι λιγες οι πιθανοτητες; πρεπει να διαλεξω συγκεκριμενο post?

 

εγω εδω μπορει να λεω οτι μου κατεβει ή να εχω οικονομικα ή αλλα κινητρα.

μπορει να παρεις αυτο που προτεινα και να ψοφησει 1 μερα μετα τη ληξη της εγγυησης.

ή να σου κανει νερα και να σου σπασει τα νευρα.

δεν ειμαι κατασκευαστης, απλως τα ψαχνω-παρατηρω.

κρινε και αποφασισε. δικα σου ειναι τα χρηματα, δικη σου και η ευθυνη.

 

γνωμη μου αντι oukitel k4000 pro και meizu m2 note

καλυτερα σκεψου μεταξυ oukitel k4000 pro και xiaomi redmi 3

που εγραψε και ο φιλος πιο πανω (ειναι λιγο πιο πανω απο τα 120€).

 

το redmi 3 δεν υποστηριζει την μπαντα 800mhz, όπως και το meizu m2

δεν εχει εργοστασιακα ελληνικα, η εργοστασιακη-official rom εχει μονο αγγλικα και κινεζικα.

αν επιλεξεις απο το κασταστημα πολυγλωσση (τροποποιημενη, μη εργοστασιακη-official rom)

νομιζω δε θα κανει αυτοματα updates (αλλα υπαρχουν αρκετες rom που αν θες περνας εσυ

αν σου αρεσει το σκαλισμα-πειραγμα. δεν εχει ξεχωριστη θεση για την καρτα sd,

εχει μπαταρια 4100mah που δυστυχως δεν ειναι αφαιρουμενη.

ο φορτιστης που εχει δεν ειναι για ελλαδα, θα χρησιμοποιεις μετατροπεα ή αλλο φορτιστη.

διαθετει notification led (χαμηλα κοντα στο κεντρικο κουμπι).

 

ΗΚ σημαινει οτι εχει στοκ στην αποθηκη του χονγκ κονγκ.

δε σε ενδιαφερει αυτο. αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει

ειναι να πληρωσεις με paypal και να διαλεξεις απλο ταχυδρομειο

(πχ singpost) χωρις χρεωση (χρεωση $0). μη διαλεξεις κουριερ.

συνηθως ερχεται σε 15-25 μερες (χαρτακι στο σπιτι και πας ταχυδρομειο).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

ωραια φιλε ευχαριστω.... κατεληξα στο κ4000 προ ... τελευταια ερωτηση... πρεπει να τους γραψω τιποτα ; π.χ να βαλουν google play , ελληνικο φορτιστη , κλπ?
Link to comment
Share on other sites

ωραια φιλε ευχαριστω.... κατεληξα στο κ4000 προ ...

τελευταια ερωτηση... πρεπει να τους γραψω τιποτα ;

π.χ να βαλουν google play , ελληνικο φορτιστη , κλπ?

 

η συγκεκριμενη συσκευη επειδη εχει ως target group διαφορες χωρες και οχι μονο κινα,

διαθετει google play και ο φορτιστης του ειναι οκ για ελλαδα-ευρωπη.

δε χρειαζεται να ζητησεις κατι. πληρωσε με paypal. απλο ταχ/μειο, οχι κουριερ.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

φιλε εαν δεν εχεις θεμα με 5.5 παιρνεις το m2 note που ειναι τέλειο απο άποψη τιμης-αποδοσης.

εαν θες 5ιντσο πας στο redmi3 με 4100 μπαταριά..

τωρα οι μάρκες oukitel κτλ..όπως καταλαβαίνεις είναι εαν σκαλί ποιο κάτω.

 

http://www.kimovil.com/en/compare/oukitel-k4000-pro,xiaomi-redmi-3

 

208 γραμμαρια !!!! :X

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη συσκευη επειδη εχει ως target group διαφορες χωρες και οχι μονο κινα,

διαθετει google play και ο φορτιστης του ειναι οκ για ελλαδα-ευρωπη.

δε χρειαζεται να ζητησεις κατι. πληρωσε με paypal. απλο ταχ/μειο, οχι κουριερ.

thanks φιλε.. αλλα μαλλον εννοεις το airmail. παντως δεν με αφηνει να κανω την αγορα...δε ξερω αν φταει το παυπαλ η το σαιτ, τεσπα να σαι καλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε εαν δεν εχεις θεμα με 5.5 παιρνεις το m2 note που ειναι τέλειο απο άποψη τιμης-αποδοσης.

εαν θες 5ιντσο πας στο redmi3 με 4100 μπαταριά..

τωρα οι μάρκες oukitel κτλ..όπως καταλαβαίνεις είναι εαν σκαλί ποιο κάτω.

 

http://www.kimovil.com/en/compare/oukitel-k4000-pro,xiaomi-redmi-3

 

208 γραμμαρια !!!! :X

μααλιστα, τα ξες να υπαρχουν σε κανα αξιοπιστο σαιτ χωρις τελωνεια?

Link to comment
Share on other sites

Στο vickmall λογικά θα στην δεχθεί την PayPal.

Όσο για το τελωνείο αν βάλεις απλό ταχυδρομείο δεν θα έχεις θέμα.

Πάντως, όπου καταλήξεις διάβασε το αντίστοιχο θέμα συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Στο vickmall λογικά θα στην δεχθεί την PayPal.

Όσο για το τελωνείο αν βάλεις απλό ταχυδρομείο δεν θα έχεις θέμα.

Πάντως, όπου καταλήξεις διάβασε το αντίστοιχο θέμα συσκευής.

 

οτι λεει ο φίλος...

vickmall παίρνω κι'εγω ,εχω αγοράσει και απο αλλα site χωρίς κανένα πρόβλημα.(minideal-gearbest-banggood κτλ)

βάζεις ενα SG post και οκ.(περιμένω κι'εγω το redmi3 να το δω απο κοντά)

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

οτι λεει ο φίλος...

vickmall παίρνω κι'εγω ,εχω αγοράσει και απο αλλα site χωρίς κανένα πρόβλημα.(minideal-gearbest-banggood κτλ)

βάζεις ενα SG post και οκ.(περιμένω κι'εγω το redmi3 να το δω απο κοντά)

στο βικμαλ το ρεντμι3 το δινει με δωρο tempered glass και θηκη , μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν λιγο αγορασα το redmi 3. ημουν αναμεσα στο redmi 3 και στο oukitel k4000 pro ελπιζω να επραξα σωστα... θα δειξει, ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν λιγο αγορασα το redmi 3. ημουν αναμεσα στο redmi 3 και στο oukitel k4000 pro ελπιζω να επραξα σωστα... θα δειξει, ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Επειδή κι εγώ σχεδιάζω αγορά από Κίνα, η αγορά από το Vickmall απευθείας με Paypal συνδεδεμένο με πιστωτική είναι εφικτή;

Ευχαριστώ πολύ και καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ σχεδιάζω αγορά από Κίνα, η αγορά από το Vickmall απευθείας με Paypal συνδεδεμένο με πιστωτική είναι εφικτή;

Ευχαριστώ πολύ και καλορίζικο!

ναι φιλε εμενα με αφησε αμεσος... χωρις κανενα κολπο με μεταφορα balance κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...