Jump to content

Mini Bluetooth Guide: Bluetooth και Drivers στα Windows


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω εχω ενα BT μαρκας Chronos, και δουλευε κανονικα με SP2. Εκανα format στο δισκο και τωρα δεν δουλευει.

Οι drivers αυτοι θα λυσουν το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα BT μαρκας Chronos, και δουλευε κανονικα με SP2. Εκανα format στο δισκο και τωρα δεν δουλευει.

Οι drivers αυτοι θα λυσουν το προβλημα?

Ναι, εφόσον δεν κάνουν conflict με αυτούς των XP.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Να ρωτήσω τους ειδικούς των bluetooth: τι γίνεται στην περίπτωση που δεν θέλω να χρησιμοποιήσω dongle bluetooth (εξωτερικό bluetooth usb) αλλά το ενσωματωμένο bluetooth που έχει το laptop μου VAIO. Έχω παιδευτεί πάρα πολλές ώρες ακολουθώντας διάφορες οδηγίες που έχω βρει δεξιά-αριστερά στο net για να απαλλαχτώ από τα drivers των XP2 και να περάσω τα widcomm αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Μήπως τα widcomm είναι drivers μόνο για εξωτερικά dongle και όχι για ενσωματωμένα bluetooth;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάει ανάλογα το chip νομίζω. Δεν είναι συμβατοί με όλα οι drivers της Widcomm.

Θα έλεγα να μείνεις με αυτούς των Windows. Είναι πολύ καλύτεροι

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι είναι καλύτεροι (ή τουλάχιστον πιο ελαφριοί). Απλά το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να συνδέσω ένα bluetooth ακουστικό/μικρόφωνο για να μιλάω ασύρματα στο Skype. Υπάρχει καμία λύση στην περίπτωσή μου. Δεν θέλω να βάλω εξωτερικό usb bluetooth γιατί δεν έχω κενές θύρες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι είναι καλύτεροι (ή τουλάχιστον πιο ελαφριοί). Απλά το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να συνδέσω ένα bluetooth ακουστικό/μικρόφωνο για να μιλάω ασύρματα στο Skype. Υπάρχει καμία λύση στην περίπτωσή μου. Δεν θέλω να βάλω εξωτερικό usb bluetooth γιατί δεν έχω κενές θύρες.

Είναι πολύ πιθανό οι το Vaio σου να έχει bluetooth μη συμβατό με τους Widcomm. Σε αυτήν την περίπτωση, και υποθέτοντας ότι οι drivers που τυχόν δίνει η Sony δε σου κάνουνε, μπορείς μόνο να πάρεις ένα usb bluetooth και να παίξεις με τους Widcomm.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς μόνο να πάρεις ένα usb bluetooth και να παίξεις με τους Widcomm.

 

Αυτό που θέλω να αποφύγω βασικά...Τέσπα, ευχαριστώ για την βοήθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το αρχείο για οδηγίες. Στο δικό μου laptop με ενσωματωμένο bluetooth οι οδηγοί της Widcomm δουλεύουν μια χαρά.

 

Να ρωτήσω τους ειδικούς των bluetooth: τι γίνεται στην περίπτωση που δεν θέλω να χρησιμοποιήσω dongle bluetooth (εξωτερικό bluetooth usb) αλλά το ενσωματωμένο bluetooth που έχει το laptop μου VAIO. Έχω παιδευτεί πάρα πολλές ώρες ακολουθώντας διάφορες οδηγίες που έχω βρει δεξιά-αριστερά στο net για να απαλλαχτώ από τα drivers των XP2 και να περάσω τα widcomm αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Μήπως τα widcomm είναι drivers μόνο για εξωτερικά dongle και όχι για ενσωματωμένα bluetooth;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Μια ερώτηση: Αν αφαιρέσω (Unistall) τελείως τα drivers των ΧΡ και ακολουθήσω την διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, υπάρχει δυνατότητα να εγκατασταθούν ξανά μόνα τους τα drivers των XP για να μην μείνω χωρίς bluettoth τελείως;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα πρέπει πρώτα να ξαναβάλεις πίσω το bth.inf
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Εδώ μπορείς να βρεις οδηγίες.

Πως μπορώ να επιστρέψω στους παλιούς drivers ... έσβησα τους widcomm drivers και εκανα το bth.bkc αλλά δεν λειτουργούν οι παλιοί :( SOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ για το λάπτοπ και το dongle του σταθερού χρησιμοποιώ ένα άλλο stack, το Toshiba Bluetooth Stack. Είναι πολύ σταθερό και απλό, και έχει όλες τις λειτουργίες του widcomm stack. Υποστηρίζει αρκετά dongles και bluetooth chips. Μπορείτε να το βρείτε και να το κατεβάσετε από εδώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Οι οποιοι ειναι και για Vista?

6.0.1.4900 είναι για vista.

 

να έχει το 6 μπροστά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να βρείτε τους οδηγούς bluetooth Widcomm 6.0.1.5300 για Windows Vista.
Link to comment
Share on other sites

Thanks, ελπιζω αυτο να λυσει το τελευταιο μου προβλημα με τα Vista...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το bluetooth vivanco ver2.0+EDR. Δεν έχω καταφέρει να το συνδέσω με το pc suite και όταν έβαλα το cdακι που μου δώσανε μου δημιούργησε πρόβλημα με το router( κάθε φορά που ήθελα να μπω στο internet μου έλεγε να μπω με modem το κινητό μου). Πως μπορώ να βάζω το bluetooth απλά και να συνδέομαι μο το pc suite μόνο;
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το bluetooth vivanco ver2.0+EDR. Δεν έχω καταφέρει να το συνδέσω με το pc suite και όταν έβαλα το cdακι που μου δώσανε μου δημιούργησε πρόβλημα με το router( κάθε φορά που ήθελα να μπω στο internet μου έλεγε να μπω με modem το κινητό μου). Πως μπορώ να βάζω το bluetooth απλά και να συνδέομαι μο το pc suite μόνο;

 

Προφανώς αυτό γίνεται επειδή κάποιος (εσύ ή το πρόγραμμα) έβαλε σαν προεπιλεγμένη σύνδεση την σύνδεση μέσω bt. Άλλαξε το.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...