Jump to content

XIAOMI Redmi vs Pro vs MI4


Jorge7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα, αν και διαβάζω και συμβουλεύομαι το forum αρκετά χρόνια και σας ευχαριστώ όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Λόγω περιορισμένου budget είμαι σε δίλημμα μεταξύ XIAOMI Redmi Note 3 3GB/32GB, XIAOMI Redmi Note 3 Pro 2GB/16GB 16.0MP και Xiaomi MI4 3GB/16GB (το οποίο είναι και στα 150€). Η ανάγκη μου είναι ένα αξιόπιστο κινητό που θα δουλεύει για χρόνια και η χρήση που το θέλω είναι φωτογραφίες, internet και ενίοτε gps. Τα φώτα σας παρακαλώ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Xiaomi mi4 είναι η καλύτερη επιλογή..

 

150 ευρώ πάντως που το βρήκες? το πιο φθηνό το είδα στο minideal που έχει 170 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ειπες για περιορισμένο μπάτζετ...;)

 

Το MI 4 σαφώς είναι φοβερή επιλογή για τα λεφτά του αν βολευεσαι με τα τα 16GB αποθηκευτικό χώρο (με αυτα που θα ειναι διαθεσιμα, περαν αυτων που χρησιμοποιει το λειτουργικο, να είναι σαφώς λιγοτερα) χωρίς δυνατότητα επέκτασης και αν μπορείς να ζησεις και χωρίς 4G.

Σημείωση προς ενημέρωσή σου: δε σημαίνει πως όπου δεν έχεις καλό σημα 3G δε θα έχεις αντίστοιχα και σήμα 4G...;)

Link to comment
Share on other sites

Τα 16GB όμως δεν "πολλαπλασιάστηκαν" μεταξύ τους και παρέμειναν 16! :lol: :lol:

 

Έχει και με 64 στα 180 αλλά χωρίς 4G :p :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το note 2 όμως παίρνει sd card.

Αν το note 3 pro παίρνει sd (????), τότε έχει σοβαρό προβάδισμα, εκτός αν είναι ακόμα presale και αργήσει ή τυχόν βγάλει καμιά παιδική "ασθένεια" μιας και είναι φρέσκο....μέχρι να το "στρώσουν".

Link to comment
Share on other sites

Το note 2 όμως παίρνει sd card.

Αν το note 3 pro παίρνει sd (????), τότε έχει σοβαρό προβάδισμα, εκτός αν είναι ακόμα presale και αργήσει ή τυχόν βγάλει καμιά παιδική "ασθένεια" μιας και είναι φρέσκο....μέχρι να το "στρώσουν".

 

Το pro δεν δέχεται sd και δεν είναι presale.

 

Η διαφορά 3GB με 2GB RAM νομίζω ότι έχει πιο πολύ νόημα...

Το 32bit από το 64bit;

Link to comment
Share on other sites

Το pro δεν δέχεται sd και δεν είναι presale.

 

Η διαφορά 3GB με 2GB RAM νομίζω ότι έχει πιο πολύ νόημα...

Το 32bit από το 64bit;

 

Μια χαρά παίρνει sd,στην θέση της 2ης κάρτας Sim.

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο σαν να είχα διαβάσει και εγώ....

δεν έχει ανταγωνιστή στα 175 ευρώ, από το geekbuying, λοιπόν!!

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....πριν μια βδομαδα παρελαβα το redmi note 3 και απογοητευτηκα πληρως.....το παραγγειλα απο το lightinthebox μου ηρθε με 20 μερες καθυστερηση απλ την προβλεπομενη ημερομηνια και τελικα απλα δεν δουλευει.μεσα στο ναιλον ητανε που σημαινει οτι δεν ανοιχθηκε ομως ουτε αναψε ποτε ουτε φορτισε ουτε τιποτα.το πηρα σε ενα φιλο ο οποιος ειναι τεχνικος τηλεφωνων το ανοιξε αλλα τζιφος.....προβλημα λεει με την πλακετα εχει κατευθειαν απο το εργοστασιο.ισως και να ετυχε...ομως πληρωσα 230 ευρω....οποτε ειμαι αναγκασμενος εκ των πραγματων να σου πω.....ΜΑΚΡΙΑ !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις και τους αριθμούς του τζόκερ, τέτοια τύχη...:p

Επικοινώνησε με το κατάστημα που το αγορασες....

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι να παρεις το xiaomi mi4 η το xiaomi redmi 3 pro.Eχουμε και λεμε το xiaomi mi4 το ειχα πολυ καλο αξιοπιστο το ιδανικοτερο μεγεθος στιβαρη κατασκευη απλως επειδη ειναι παλιο μοντελο ειναι λιγο χοντρουλικο σε παχος σε σχεση με τα κινητα τα σημερινα που ειναι πιο λεπτα.Το xiaomi redmi note 3 το εχει ενας φιλος μου.Οσο αφορα την εμφανιση ειναι πολυ καλο δεν ειναι πολυ μεγαλο για 5,5 και και πολυ λεπτο.Στην λειτουργια πολυ γρηγορο αλλα θα περιμενε καποιος λιγη καλυτερη καμερα σε σχεση με αλλα κινητα αυτης της τιμης π.χ letv x600.Για αυτο προτεινω και το xiaomi redmi 3 pro γιατι αναβαθμισαν την καμερα υποθετω και καλυτερα αποτελεσματα και αναβαθμισμενο επεξεργαστη που λενε οτι ειναι καλυτερος και απο τον snapdragon 808.Tωρα χωρις να θελω να σε επηρεασω την xiaomi την ανακαλυψα οταν εβγαλε το xiaomi mi2s το οποιο και πηρα και μετα xiaomi mi4 και xiaomi mi4c.Τον τελευταιο καιρο εχω στραβωσει με αυτα που κανει και τι εννοω κλειδωσε τον bootlader το οποιο σημαινει οτι καποιος πρεπει να ξερει καποια βασικα πραγματα για το ξεκλειδωσει και αν ξεκλειδωθει γιατι αποριπτουν και αιτησεις.Στο δια ταυτα εκει που μπορουσες καθε εβδομαδα να κανεις αναβαθμισεις τωρα αφου διαβασεις καμποσους οδηγους καταληγεις σε μια συγκεκριμενη αναβαθμιση που δεν εχει προβληματα και την αφηνεις.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....πριν μια βδομαδα παρελαβα το redmi note 3 και απογοητευτηκα πληρως.....το παραγγειλα απο το lightinthebox μου ηρθε με 20 μερες καθυστερηση απλ την προβλεπομενη ημερομηνια και τελικα απλα δεν δουλευει.μεσα στο ναιλον ητανε που σημαινει οτι δεν ανοιχθηκε ομως ουτε αναψε ποτε ουτε φορτισε ουτε τιποτα.το πηρα σε ενα φιλο ο οποιος ειναι τεχνικος τηλεφωνων το ανοιξε αλλα τζιφος.....προβλημα λεει με την πλακετα εχει κατευθειαν απο το εργοστασιο.ισως και να ετυχε...ομως πληρωσα 230 ευρω....οποτε ειμαι αναγκασμενος εκ των πραγματων να σου πω.....ΜΑΚΡΙΑ !!!!!!

Xωρις να εχω προσωπικη εμπειρια με το τηλεφωνο, αλλα εχοντας ακουσει πολλα θετικα σχολια απο χρηστες, μπορω να πω πως ή εσυ ησουν γκαντεμης και επεσες σε ελατωματικο, ή απλα το μαγαζι δεν ειναι αξιοπιστο. Γιατι προφανως δεν φταιει το μοντελο, οταν σε ολα τα φορουμ βλεπεις ευχαριστημενους αγοραστες και δεν μπορεις ετσι απλα να ακυρωνεις μια συσκευη επειδη εσενα σου ετυχε

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να εχω προσωπικη εμπειρια με το τηλεφωνο, αλλα εχοντας ακουσει πολλα θετικα σχολια απο χρηστες, μπορω να πω πως ή εσυ ησουν γκαντεμης και επεσες σε ελατωματικο, ή απλα το μαγαζι δεν ειναι αξιοπιστο. Γιατι προφανως δεν φταιει το μοντελο, οταν σε ολα τα φορουμ βλεπεις ευχαριστημενους αγοραστες και δεν μπορεις ετσι απλα να ακυρωνεις μια συσκευη επειδη εσενα σου ετυχε

 

σιγουρα εγω ειμαι γκαντεμης......διοτι κι εγω γιαυτο τον λογο το παραγγειλα....επειδη ειχα διαβασει τοσα πολλα καλα.....αλλα τι να κανω ....μου εχει κατσει στραβα τωρα πια.....πιστευω οποιοσδηποτε στη θεση μου το ιδιο θα εκανε!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εγω ειμαι γκαντεμης......διοτι κι εγω γιαυτο τον λογο το παραγγειλα....επειδη ειχα διαβασει τοσα πολλα καλα.....αλλα τι να κανω ....μου εχει κατσει στραβα τωρα πια.....πιστευω οποιοσδηποτε στη θεση μου το ιδιο θα εκανε!

 

Καταλαβαίνω το πως το σκέφτεσαι πλέον, απλά για όσους δεν τους αρέσει να τραβιούνται σε περίπτωση βλάβης, γι'αυτό λέμε να ψωνίζετε μόνο από τα πάρα πολύ αξιόπιστα sites με πολύ καλό after-sale. ( όπως vickmall και banggood ), ωστέ και να έρθει η άτυχη στιγμή να μην βασανίζεσαι να εξηγείς και να παρακαλάς να βρείτε λύση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...