Jump to content

Samsung SGH-E700 / 710 / 715


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Αν και παρακολουθω το forum καιρο ειναι το παρθενικο μου post.Θα παρω αυριο το εν λογω κινητο samsung 710 live και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το χρησιμοποιησω με την καρτα cu που εχω ή θα πρεπει να την κανω με συνδεση εφοσον θελω να κρατησω το ιδιο αριθμο.

Το κινητο το πηρα απο ενα γνωστο ο οποιος ειχε επιδοτηση 380 ευρω.

Πιστευω οτι εκανα καλη τιμη απλα θελω να ξερω αν γινεται να το δουλεψω με καρτα ή πρεπει να κανει αλλαγη στο firmware απο το 9volto.

Καταλαβαινετε οτι δεν μου αρεσει και τοσο η ιδεα τουλαχιστον τωρα.

Καποιος μου ειπε οτι γινεται απλα πρεπει να στειλω καπου ενα μηνυμα.

Γενικα καποια βοηθεια θα ηταν πολυ χρησιμη.

Επειδη διαβασα ολο το thread δεν ειδα καπου απαντηση εκτος και αν μου ξεφυγε.

Ευχαριστω για τον κοπο σας αν απαντησετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους τους φιλους. Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο forum,

σκεφτομαι κι εγω να αγορασω το Ε710 αλλα αν καποιος το εχει γνωριζει σιγουρα ας μου πει πρωτα εαν εχει και αυτο το samsung το κλασικο προβλημα των sms που μετα τους 70 χαρακτηρες σε χρεωνει δευτερο μηνυμα. αν μπορειτε βοηθηστε. Ξερω μονο οτι δεχεται μεγαλα sms τι γινεται ομως με το unicode και τους 70;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miragecy ( 6 Φεβ. 2004 , 12:46)

 

Ακομα κατι... Μην δοκιμασετε να κανετε flash με το optiflash. Δεν θα δουλεψει, διοτι ειναι για το Ε710/15. Το προγραμμα για να κανεις flash το Ε700 ειναι το downloader3.3 το οποιο θα βρειτε εδω:

http://www.mobiledia.com/forum/topic4919.html

 

Πιο κατω παραθετω οδηγιες πως να κανεις flash το Ε700 με αυτο το προγραμμα :cool:

 

3.3 is pretty self explanatory.

 

Set the settings correct for your pc (com and speed) and the right files (BIN and NAND, probably, depending on what files you have).

 

Click the bin and nand buttons to find the files.

 

Connect up phone (while off) and click NAND format.

 

Switch on phone when prompted.

 

When complete (about 5 secs) unplug phone, remove battery then reconnect battery and cable.

 

Click start, turn on phone when prompted. WAIT (30 mins).

 

Bingo. Disconnect phone, remove battery, reconnect battery and switch on.

 

Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω ενα προγραμμα που να κανεις back up το λογισμικο αλλα ξερω οτι οσοι αγορασαν το τηλεφωνο μολις ηρθε, εχουν το πιο παλιο λογισμικο απο εμενα. Που θα παει θα βρουμε τροπο να το κανουμε, οποταν θα το εχουμε και διαθεσιμο για flash :rolleyes:

Καλη δουλεια σε ολους :p

 

καλημερα

καλώδιο θέλει για το flasher?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως βλέπουμε την έκδοση του λογισμικού Ε700?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosss ( 7 Φεβ. 2004 , 00:52)

 

μια απορια ακομα..!με τις υπερυθρες βαζω στο 700 αρχεια μεχρι 30ΚΒ!υποθετω πως και σε σας το ιδιο γινεται..!με καμια ρυθμιση μηπως μπορω να αυξησω το μεγεθος αυτο?αν οχι με καλωδιο μπορω να βαλω μεγαλα αρχεια?αν παλι οχι.....ξερει κανεις αν μπορω 1τραγουδι (π.χ.mid)να το μικρινω(ή 1εικονα)?

 

 

Το μονο που ξερω σιγουρα, ειναι οτι μπορεις να μικρυνεις το μεγεθος της εικονας με το να της αλλαξεις το format. πχ μια εικονα .bmp εχει πολυ μεγαλυτερο μεγεθος απο μια εικονα ιδια, αλλα .jpeg. Εχε υπ οψιν σου ομως οτι η ποιοτητα πεφτει. Δοκιμασε να βαλεις μια εικονα σε .jpeg και μετα βαλε την ιδια υπο μορφη .png. Καμμια συγκριση! Εικονα πιο ποιοτικη, πιο πλουσια και ζωντανα χρωματα κλπ.

http://www.x-plane.org/users/mirage/signature2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosss ( 7 Φεβ. 2004 , 01:17)

 

MIRAGECY(ή οποιος αλλος ξερει)θα ηθελα αν γινεται να μου αξηγησεις τι σημαινει αυτο:program works on binary files, no need of cable to use it. Obviously you need a cable to flash the changes or download your firmware from phone!χρειαζομαι καλωδιο ε?τι εστι flash the changes?!...1βοηθεια ρε παιδια..!

 

 

Σημαινει οτι για να δουλεψεις αυτο το προγραμμα, δεν χρειαζεσαι καλωδιο αφου μπορεις να φορτωσεις το λογισμικο στο προγραμμα, να κανεις τις αλλαγες χωρις να χρειαζεται το τηλεφωνο να ειναι ενωμενο με τον υπολογιστη. Μετα, φυσικα, χρειαζεσαι το καλωδιο για να περασεις το αλλαγμενο λογισμικο στο τηλεφωνο σου. :cool:

http://www.x-plane.org/users/mirage/signature2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος steliosk ( 9 Φεβ. 2004 , 10:27)

 

Ξέρει κανείς πως βλέπουμε την έκδοση του λογισμικού Ε700?

 

 

*#9999#

:)

http://www.x-plane.org/users/mirage/signature2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

έχω την S/W Ver

PE700.05

E70BDWL1

ξέρεις αν είναι η τελευτέα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος steliosk ( 9 Φεβ. 2004 , 11:36)

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

έχω την S/W Ver

PE700.05

E70BDWL1

ξέρεις αν είναι η τελευτέα?

 

 

Ναι, απ' οτι γνωριζω ειναι η τελευταια.... εκτος αν καποιος με διαψευσει :D

http://www.x-plane.org/users/mirage/signature2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kalipsera se olous

Loipon agorasa prin merikes meres to E710 me vodafone live kai einai fantastiko. Oloi trivoun ta matia tous me tin omorfia tou kinitou.

To mono provlima pou exo einai oti i eksoteriki othoni tou kinitou einai me apoxroseis tou gri mono kai oxi me OLED 250 xromata opos fenete sta diafora sites. To kinito dinete mono meso Vodafone alla o Germanos exei to E700 me egxromi eksoteriki an endiaferei kanenan.

Epikoinonisa pou lete me Samsung stin ellada kai mou eipan allo to E700 kai allo to E710....diladi to E710 den einai anvathmismeno E700??

Pou pige i eghromi othoni...Idou i aporia!!!!

Pantos epikoinonisa kai me Samsung International meso e-mail molis exo apantisi tha tin kano post sto forum.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ison ( 8 Φεβ. 2004 , 20:23)

 

Καλησπερα παιδια.Αν και παρακολουθω το forum καιρο ειναι το παρθενικο μου post.Θα παρω αυριο το εν λογω κινητο samsung 710 live και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το χρησιμοποιησω με την καρτα cu που εχω ή θα πρεπει να την κανω με συνδεση εφοσον θελω να κρατησω το ιδιο αριθμο.

Το κινητο το πηρα απο ενα γνωστο ο οποιος ειχε επιδοτηση 380 ευρω.

Πιστευω οτι εκανα καλη τιμη απλα θελω να ξερω αν γινεται να το δουλεψω με καρτα ή πρεπει να κανει αλλαγη στο firmware απο το 9volto.

Καταλαβαινετε οτι δεν μου αρεσει και τοσο η ιδεα τουλαχιστον τωρα.

Καποιος μου ειπε οτι γινεται απλα πρεπει να στειλω καπου ενα μηνυμα.

Γενικα καποια βοηθεια θα ηταν πολυ χρησιμη.

Επειδη διαβασα ολο το thread δεν ειδα καπου απαντηση εκτος και αν μου ξεφυγε.

Ευχαριστω για τον κοπο σας αν απαντησετε.

 

 

Loipon file mou ego to dokimasa me CU kai douleve ok den ekana kamia klisi fisika alla kata ta alla fainotan entaksei

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μπορεί να αλλάξει στο Ε700

το εναρκτήριο μύνημα, (όταν ανοιγει το κινητό)?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μπορεί να αλλάξει στο Ε700

το εναρκτήριο μύνημα, (όταν ανοιγει το κινητό)?

 

Μενου -> Ρυθμίσεις τηλεφώνου -> μήνυμα υποδοχής

ή αλλιώς μενου41. Σχετικά με αυτό έχω παρατηρήσει ότι όταν διπλώνεις το τηλέφωνο όταν δείχνει το μήνυμα υποδοχής (ουσιαστικά όταν ψάχνει δίκτυο) η μπροστινή οθόνη μένει στην αρχική κατάσταση χωρίς να ενεργοποιεί το screensaver

1) Σχετικά με το καλώδιο επειδή δεν έχω εμπειρία από samsung τι γίνεται; Flashing κάνεις με οποιοδήποτε καλώδιο?

2) Έχει καταφέρει κανείς να λάβει οτιδήποτε μέσω IR από άλλο κινητό; Έχω δοκιμάσει από ένα Τ630 και από ένα S55 και τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι να έχουμέ όλοι την ίδια έκδοση; Δεν έχω μάθει κάτι για firmware update. (αν και το βρίσκω αναγκαιότατο σε κανα δυο πραγματάκια...)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα

έχω XP windows και υπέρυθρες, μπροσπαθώ να συνδέσω το κινητό με το pc και τίποτε, δεν βλέπει το κινητό με τίποτα, ξέρετε κάτι? :worry:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω και μια απορία!!! Κατάφερε τελικα κανείς να ξεκλειδώσει το Vodafone Live; Τι άλλαξε;

Μήπως υπάρχει περίπτωση η Vodafone με καποιο τρόπο να έχει κλειδώσει την εξωτερική οθόνη σε αποχρώσεις του γκρί μέσω λογισμικού για να χωρέσει όλα τα του Vodafone Live? Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κατι τετοιο. Αν είπα βλακεία δέχομαι καρπαζιές.

Πάντως είναι περίεργο γιατί στην εξωτερική οθόνη όταν δέχεσαι μύνημα εμφανίζεται η ειδοποίηση σε κόκκινο, στο πανω μέρος εκτός και αν η οθόνη χωρίζεται στα δύο????

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες (καλές) με το Ε700.

 

α. Αφού έκανα εγκατάσταση στο φορητό το software, το κινητό έπαιξε με τη μία με το notebook και τις irDa και με το file manager , πρόσθεσα ringtones, αφαίρεσα τις εικόνες που είχα τραβήξει και τις πήρα στο pc. Ολα οκ.

 

β. Μετά αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Αφού οι irDA του Samsung είναι "κλειδωμένες" ...πως θα μεταφέρω τις επαφές μου από το X70? Ε..λοιπόν σας πληροφορώ ότι από το Panasonic X70 με irdA πέρασαν κανονικά όλες οι επαφές του τηλεφωνικού καταλόγου (μία - μία) μια χαρούλα. Και η συνέχεια... πήρε κανονικά το Ε700 τα ονόματα και όχι μόνο 8 χαρακτήρες... :up:

 

γ. Επίσης η κάμερα είναι σιωπηλή χωρίς παρενέργειες (έχει αναφερθεί ήδη σε προηγούμενο ποστ ότι γίνεται) και θα γράψω βήμα - βήμα τη διαδικασία για όσους δεν το έχουν κάνει ακόμα στο θέμα Samsung hacks.

 

Samsung :up:

 

PS

Energy , τώρα αρχίζω να σε καταλαβαίνω καλύτερα με την πορωσή σου για τα Samsung.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kp86 (10 Φεβ. 2004 , 19:00)

 

vampyre kaloriziko!!eides ti esti samsung? :p

 

 

Thanks :)

 

Ομολογώ ότι έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής , είναι στιβαρό που λέμε. Αυτά που γράφουν οι άλλοι φίλοι/λες για καπάκια μπαταρίας που κουνιούνται δεν το έχω.

 

(να είχε και ΒΤ και ανοικτές υπέρυθρες και πολλούς χαρακτήρες στον κατάλογο θα ήταν 10 στα 10...Τώρα είναι 9 στα 10 :p :lol: )

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

otan ta elege o kostas den me akougate :D !!!kinita san to e700 tha argisoun na xanabgoun.. :) skeftomai sobara na to xanaparo!!apisteyti kamera kai apisteyti poiotita !!!!!! itan to mono kinito pou otan to edosa stenaxorithika :(
Link to comment
Share on other sites

otan enoei kleidomenes IrDA enoei sta multimedia! oxi stis epafes kai sta calendar an kai den exo vrei tropo na stelno ego ena note! kleidomenes den einai px sto t630 pou stelneis ta panta me to bluetooth kai tis irda
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E700 / 710 / 715

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...