Jump to content

Doogee Homtom HT3


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας. Σήμερα παρέλαβα και εγώ. Είχε επάνω περασμένη την 1.0.4 και δε μου κάνει update μιας και λέει πως είναι ήδη ενημερωμένο. Όλα καλά στο κινητό εκτός του όταν το συνδέω με το pc ανοίγει σαν MTP και μου δείχνει κανονικά τους φακέλους. Αν αντιγράψω από το κινητό προς το PC όλα εντάξει. Όταν όμως πάω να αντιγράψω από το PC προς το κινητό δεν λειτουργεί και φαίνεται σαν να κολλάει. Με την εφαρμογή HT Xender λειτουργεί μία χαρά η αντιγραφή και στις 2 περιπτώσεις. Απλά με το καλώδιο μόνο μου το κάνει. Να σημειώσω επίσης πως δεν έχω βάλει εξωτερική sd card και δεν είμαι root. Να βάλω από το needrom την 2.06? Το κάνει και σε εσάς αυτό με την αντιγραφή προς το τηλέφωνο?

 

Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Πήγα να κάνω εγκατάσταση με το flashtool την έκδοση 2.0.6 και ενώ όλα πήγανε καλά το τηλέφωνο δεν άνοιγε!!!!

Έτσι γύρισα στην 1.0.6 και το τηλέφωνο λειτουργεί πάλι κανονικά.

Μετά από ψάξιμο βρήκα πως υπάρχουν 2 εκδόσεις αυτού του κινητού. Το ένα δέχεται ΜΟΝΟ αναβαθμίσεις 1.0.Χ και το άλλο δέχεται και τις αναβαθμίσεις 2.0.X.

Απλά προς ενημέρωσή σας.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Έσπασε η οθόνη ενός φίλου, μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικό Ελλάδα? Αν ναι από που? Αλλαγή σε μαγαζί συμφέρει και πόσο πάει? Είναι εύκολο να την αλλάξουμε μόνοι μας?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Απο ελλάδα δύσκολα. Αλλά αν θες εδώ

http://vifocal.com/touch-screen-touch-panel-replacement-for-homtom-ht3-smartphone.html

το έχουν σε καλή τιμή και μπορείς να το αντικαταστήσεις και μόνος σου. Αν δεν ξέρεις πως τότε μπορείς να πάς σε έναν τεχνικό που γνωρίζεις να στο αλλάξει. 15 λεπτά δουλίτσα είναι.

Link to comment
Share on other sites

... Απλά να προσθέσω στο παραπάνω που έχει βάλει ο φίλος ότι είναι μόνο το digitizer, όπως και ότι digitizer και lcd στο συγκεκριμένο τηλ είναι 2 διαφορετικά κομμάτια (τα έχω πάρει και το ξέρω, σύνολο θα σου πάει 20-25€ ανάλογα το μαγαζί)

Σου έχω στείλει pm

Στάλθηκε από το HT3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έσπασε η οθόνη ενός φίλου, μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικό Ελλάδα? Αν ναι από που? Αλλαγή σε μαγαζί συμφέρει και πόσο πάει? Είναι εύκολο να την αλλάξουμε μόνοι μας?

Ευχαριστώ!!

Για ρώτα τα παιδιά στο dikarto.gr

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για σερφάρισμα στο ίντερνετ είναι μια χαρά.... Καλύτερο από το Nokia Lumia 630 ας πούμε που συνεχώς με πετάει έξω :rolleyes:

Εκεί που δεν λέει τίποτα είναι το GPS. Χάνει συνεχώς δορυφόρο και η ακρίβεια της τοποθεσία είναι για κλάματα η για :lol:!!

A και για να τηλεφωνεί κάποιος είναι επίσης μια χαρά!! Οι φωτό μετριότατες αλλα δεν περιμέναμε και κάτι καλύτερο. Και η μπαταρία ικανοποιητική. Για 45 € που κοστίζει αν εξαιρέσουμε το GPS τα αξίζει.

Πάντως κατά την γνώμη μου καλύτερα να δώσει κάποιος 30 € παραπάνω και να πάρει ας πούμε το HT17 pro

Εγώ λέω τώρα να πάω κατά Redmi Note 4 μεριά αλλα θα περιμένω λίγο να δω εντυπώσεις.

Edited by alter100
Link to comment
Share on other sites

Για σερφάρισμα στο ίντερνετ είναι μια χαρά.... Καλύτερο από το Nokia Lumia 630 ας πούμε που συνεχώς με πετάει έξω :rolleyes:

Εκεί που δεν λέει τίποτα είναι το GPS. Χάνει συνεχώς δορυφόρο και η ακρίβεια της τοποθεσία είναι για κλάματα η για :lol:!!

A και για να τηλεφωνεί κάποιος είναι επίσης μια χαρά!! Οι φωτό μετριότατες αλλα δεν περιμέναμε και κάτι καλύτερο. Και η μπαταρία ικανοποιητική. Για 45 € που κοστίζει αν εξαιρέσουμε το GPS τα αξίζει.

Πάντως κατά την γνώμη μου καλύτερα να δώσει κάποιος 30 € παραπάνω και να πάρει ας πούμε το HT17 pro

Εγώ λέω τώρα να πάω κατά Redmi Note 4 μεριά αλλα θα περιμένω λίγο να δω εντυπώσεις.

Φίλτατε η συσκευή rn4 είναι σε άλλο επίπεδο!!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για σερφάρισμα στο ίντερνετ είναι μια χαρά.... Καλύτερο από το Nokia Lumia 630 ας πούμε που συνεχώς με πετάει έξω :rolleyes:

Εκεί που δεν λέει τίποτα είναι το GPS. Χάνει συνεχώς δορυφόρο και η ακρίβεια της τοποθεσία είναι για κλάματα η για :lol:!!

A και για να τηλεφωνεί κάποιος είναι επίσης μια χαρά!! Οι φωτό μετριότατες αλλα δεν περιμέναμε και κάτι καλύτερο. Και η μπαταρία ικανοποιητική. Για 45 € που κοστίζει αν εξαιρέσουμε το GPS τα αξίζει.

Πάντως κατά την γνώμη μου καλύτερα να δώσει κάποιος 30 € παραπάνω και να πάρει ας πούμε το HT17 pro

Εγώ λέω τώρα να πάω κατά Redmi Note 4 μεριά αλλα θα περιμένω λίγο να δω εντυπώσεις.

E ναι,δεν υπαρχει μετρο συγκρισεις αναμεσα στι 2 συσκευες (HT17 pro) για το Redmi Note 4 δεν το σχολιαζω καν.......παντελως ακυρο ακομα και που το εγραψες εδω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

για το Redmi Note 4 δεν το σχολιαζω καν.......παντελως ακυρο ακομα και που το εγραψες εδω.:)

 

Το ξέρω είναι προσβολή να συγκρίνουμε τα δυο κινητά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου :)

Edited by alter100
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία για εγκατάσταση TWRP στην v1.0.6 Υπάρχει?

Ευχαριστώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά γειά σας. Σήμερα παρέλαβα και εγώ. Είχε επάνω περασμένη την 1.0.4 και δε μου κάνει update μιας και λέει πως είναι ήδη ενημερωμένο. Όλα καλά στο κινητό εκτός του όταν το συνδέω με το pc ανοίγει σαν MTP και μου δείχνει κανονικά τους φακέλους. Αν αντιγράψω από το κινητό προς το PC όλα εντάξει. Όταν όμως πάω να αντιγράψω από το PC προς το κινητό δεν λειτουργεί και φαίνεται σαν να κολλάει. Με την εφαρμογή HT Xender λειτουργεί μία χαρά η αντιγραφή και στις 2 περιπτώσεις. Απλά με το καλώδιο μόνο μου το κάνει. Να σημειώσω επίσης πως δεν έχω βάλει εξωτερική sd card και δεν είμαι root. Να βάλω από το needrom την 2.06? Το κάνει και σε εσάς αυτό με την αντιγραφή προς το τηλέφωνο?

 

Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Πήγα να κάνω εγκατάσταση με το flashtool την έκδοση 2.0.6 και ενώ όλα πήγανε καλά το τηλέφωνο δεν άνοιγε!!!!

Έτσι γύρισα στην 1.0.6 και το τηλέφωνο λειτουργεί πάλι κανονικά.

Μετά από ψάξιμο βρήκα πως υπάρχουν 2 εκδόσεις αυτού του κινητού. Το ένα δέχεται ΜΟΝΟ αναβαθμίσεις 1.0.Χ και το άλλο δέχεται και τις αναβαθμίσεις 2.0.X.

Απλά προς ενημέρωσή σας.

 

Διαδικασία για εγκατάσταση TWRP στην v1.0.6 Υπάρχει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εκανα root,τωρα πως μπορω να εγκαθιστω εφαρμογες στην καρτα μνημης; Γνωριζει καποιος;

 

κατεβασε μια εφαρμογη app2sd Μηπως και γινεται

Link to comment
Share on other sites

Ευκολη διαδικασια root για HOMTOM HT3.

 

1) Κατεβαζετε το αρχειο απο εδω (δεξια οπως κοιτατε ειναι το download) και το κανετε μετονομασια σε update.zip και το μεταφερετε χυμα στην εξωτερικη καρτα SDCARD (οχι στου τηλεφωνου)

 

2) Απενεργοποιήστε το τηλέφωνό σας, περιμενετε μεχρι να κλεισει τελειως.

 

3) Κρατήστε πατημένο το πλήκτρο "Volume +" και ταυτοχρονα πατηστε το "Power" μεχρι να εμφανιστει το μενου του bootloader (3 επιλογες)..

Μολις εμφανιστει το menu αφηστε και τα 2 πληκτρα.

 

4) Πατωντας "Volume +" μεταφερεται το βελακι στην επιλογη "Recovery" (1η επιλογη).

 

5) Προσοχη..για να επιλεξετε τωρα το "Recovery" (1η επιλογη) επιβαιβεωνεται πατωντας "Volume -"

μολις το επιλεξετε περιμενετε λιγο μεχρι να εμφανισει το ξαπλωμενο ρομποτακι και θα γραφει "no command".

 

6) Οσο βλεπετε το ξαπλωμενο ρομποτακι πατηστε το "Power button" και αμεσως πατηστε το "Volume +"

οπου και θα σας εμφανισει το εργοστασιακο Recovery.

 

7) Εφοσον λοιπον βλεπετε το εργοστασιακο Recovery, με τα πληκτρα φωνης "Volume + ή Volume -" βρισκετε

την ενδειξη "Update from sdcard" και πατωντας το πληκτρο "Power" θα ανοιξει τα περιεχομενα της sd.

Στη συνεχεια παλι με τα πληκτρα φωνης "Volume + ή Volume -" βρισκετε το "update.zip" και με το "Power" επιβεβαιωνετε για να αρχισει η εγκατασταση.

Μολις τελειωσει η εγκατασταση με "Volume + ή Volume -" βρισκετε το "Reboot" και τελος.

 

Η παραπανω διαδικασια την εκανα στη συσκευη μου με το τελευταιο update 2.0.5

Αφου ξηλωσα οτι κινεζια βρηκα το τηλ. σαφως πεταει κι εχω και περισσοτερη ελευθερη Ram περιπου 650 - 700 MB.

Ουσιαστικα περναει τον superUser στο system partition για να δωσει δικαιωματα root.

 

Το κανετε με δικη σας ευθυνη !

 

 

φιλε μου εκανα κι εγω ροοτ.καποια βοηθεια πως να ξεφορτωθω πραγματα για ναχω περισσοτερη ραμ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εκανα κι εγω ροοτ.καποια βοηθεια πως να ξεφορτωθω πραγματα για ναχω περισσοτερη ραμ?

 

Εγκαθιστας το titanium backup και απο την λιστα με τις εφαρμογές απεγκαθιστας αυτες που δε θες. ΠΡΟΣΟΧΗ μην απεγκαταστησεις καποια βασικη εφαρμογή του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα! οπως ειχα αναφερει το εχω αγορασει για τον πατερα μου εδω και καποιους μηνες και μεχρι στιγμης ολα κομπλε! το θεμα ειναι οτι του κλεινουν οι εφαρμογες.... τι εννοω.... του κανω κληση στο viber ή στο whatsapp αλλα δεν του χτυπαει το τηλεφωνο,,, κλεινει τελειως η εφαρμογη και μονο οταν την ανοιξει το βλεπει. Επειδη ειμαι εξωτερικο δεν μπορω να το κοιταξω να δω τι φταιει. Μηπως ξερει καποιος τι ρυθμισεις να του πω να κανει?

Ευχαριστω!!!

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

Θα πας ρυθμίσεις/wi-fi και θα πατήσεις επάνω δεξιά τις τρεις τελείες και θα διαλέξεις ''σύνθετα''. Εκεί στην επιλογή'' Να παραμένει ενεργοποιημένο το wi-fi κατά την αναμονή'' το βάζεις ''πάντα''.

Λογικά αυτό θα φταίει διότι όταν κλείνει η οθόνη κλείνει και το wifi για να μη τρώει μπαταρία.

Αν δε φτιάξει και έτσι μετά ίσως έχει βάλει κάποια εφαρμογή που του το προκαλεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας ρυθμίσεις/wi-fi και θα πατήσεις επάνω δεξιά τις τρεις τελείες και θα διαλέξεις ''σύνθετα''. Εκεί στην επιλογή'' Να παραμένει ενεργοποιημένο το wi-fi κατά την αναμονή'' το βάζεις ''πάντα''.

Λογικά αυτό θα φταίει διότι όταν κλείνει η οθόνη κλείνει και το wifi για να μη τρώει μπαταρία.

Αν δε φτιάξει και έτσι μετά ίσως έχει βάλει κάποια εφαρμογή που του το προκαλεί αυτό?

 

Μπα όχι δεν ασχολείται με εφαρμογές.. .. εγώ του είχα περάσει το viber-whatssapp και Skype.

Θα του πω να το δοκιμάσει αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό.. . Το θέμα είναι ότι δεν του έρχονται οι ειδοποιήσεις . Κάπου δεν υπάρχει ρυθμιση για τις ειδοποιησεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι δεν ασχολείται με εφαρμογές.. .. εγώ του είχα περάσει το viber-whatssapp και Skype.

Θα του πω να το δοκιμάσει αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό.. . Το θέμα είναι ότι δεν του έρχονται οι ειδοποιήσεις . Κάπου δεν υπάρχει ρυθμιση για τις ειδοποιησεις;

Ναι αλλά απο default ρυθμίσεις η κάθε εφαρμογή το έχει ενεργοποιημένο να σε ειδοποιεί συνέχεια.

Τσέκαρε αυτό που σου είπα με το wifi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα. Μετά από χρήση τεσσάρων μηνών είπα να του κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , μιας και μου πέταγε μια μαύρη σελίδα σε τακτά χρονικά διαστήματα που έγραφε 'location service' . Δεν διορθώθηκε. Στην συνέχεια του έκανα update μιας και δεν του είχα κάνει από τότε που το αγόρασα. Στο τέλος της ενημέρωσης έβγαλε σφάλμα και κόλλησε στο λογότυπο HOMTOM. Μπήκα και από Boot Mode και μου βγάζει πάλι κολλημένο το HOMTOM και γράφει 'καμία εντολή '. Παρακαλώ την βοήθειά σας . Έχω μείνει από κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από χρήση τεσσάρων μηνών είπα να του κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , μιας και μου πέταγε μια μαύρη σελίδα σε τακτά χρονικά διαστήματα που έγραφε 'location service' . Δεν διορθώθηκε. Στην συνέχεια του έκανα update μιας και δεν του είχα κάνει από τότε που το αγόρασα. Στο τέλος της ενημέρωσης έβγαλε σφάλμα και κόλλησε στο λογότυπο HOMTOM. Μπήκα και από Boot Mode και μου βγάζει πάλι κολλημένο το HOMTOM και γράφει 'καμία εντολή '. Παρακαλώ την βοήθειά σας . Έχω μείνει από κινητό.

 

Οταν ολα αποτυχουν τοτε ξαναπερνας την ρομ. Οι εργοστασιακες ρυθμισεις μαλλον δεν βοηθανε.

http://www.needrom.com/category/doogee/homtom/t3-homtom/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Τι να κάνω όμως που δεν μου αναγνωρίζει ο υπολογιστής το κινητό; (win10) Edited by stdr
Link to comment
Share on other sites

Έκανες εγκατάσταση τος σωστούς drivers;;;;;

Εδώ θα σου λυθούν ολες οι απορίες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Επίσης αν τα καταφερεις να φλασαρεις την ρομ και σου δειχνει μονο μαυρη οθονη οταν το ανοιξεις να ξερεις πως εβαλες λαθος ρομ. Θα πρεπει να βαλεις την αλλη. Ετσι την ειχα πατησει εγω.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...