Jump to content

Microsoft Windows Antispyware (Beta)


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυκλοφορεί από σήμερα το νεο antispyware της Microsoft [screenshots]. Πρόκειται για το antispyware της εταιρίας GIANT, την οποιά εξαγόρασε πριν μερικούς μήνες.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ. Προσοχή: Πέραν του ότι πρόκειται για δοκιμαστική έκδοση, το antispyware εγκαθίσταται μόνο σε νόμιμα Windows.

 

Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Spybot ή το Adaware, και τα δύο δωρεάν και από ανεξάρτητους κατασκευαστές.

 

Περισσότερα για το τι σημαίνει spyware και πώς να προφυλαχθείτε, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Giant στον υπολογιστή μου 3 μήνες τώρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... κατά τη γνώμη μου πολύ ανώτερο όλων των άλλων!!!

 

και ευτυχώς μπορώ να την εγκαταστήσω και σε παράνομα win... :p :p :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον δεν βρίσκει το link για κάποιο λόγο μπορεί να το κατεβάσει από εδώ :

http://download.microsoft.com/download/8/1/5/815d2d60-49b5-44dc-ae35-fca2f2c6f0cc/MicrosoftAntiSpywareInstall.exe

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και διαπιστώνω με έκπληξη ότι είναι πολύ καλό για Microsoft προιόν (αλλά τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι Microsoft.. :)

 

Πάντως γενικά φαίνεται ελαφρύ και έξυπνο. Σε εμένα το ορίτζιναλ σκαν δεν βρήκε κανένα φυτεμένο κατάσκοπο στο σύστημα. Και είχα να τρέξω antispy πάαρα πολύ καιρό... Surf Safe!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο επόμενο Service Pack να μπαίνει στο "Κέντρο ασφαλείας" και πρόγραμμα για τo Spyware.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 7 Ιαν. 2005 , 11:04)

 

Κυκλοφορεί από σήμερα το νεο antispyware της Microsoft [screenshots]. Πρόκειται για το antispyware της εταιρίας GIANT, την οποιά εξαγόρασε πριν μερικούς μήνες.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ. Προσοχή: Πέραν του ότι πρόκειται για δοκιμαστική έκδοση, το antispyware εγκαθίσταται μόνο σε νόμιμα Windows.

 

 

δηλαδή αν τα Windows δεν είναι νόμιμα τι κάνει?

Δεν εγκαθίσταται ή μπλοκάρει κάτι?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Emena paidia den mou poluarese. Entaksei den lew exei kalo menu alla emena mou brike mono ena spyware kai sto kapaki ekana scan me to Ad-ware SE kai mou brike 10, na upogrammisw oti sto scan oi ru8miseis itan idies kai sta 2, 8elei arketh doulitsa akoma na kanoun sti microsoft
Microsoft..SIT WELL!!!! xixix:p
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάποιος που έχει ήδη κάποιο antispyware άλλης εταιρίας εγκατεστημένο στον υπολογιστή του πχ ad-aware έχει κάποιο λόγο να δοκιμάσει το antispyware της m$;
Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου εμπειρία, 1 antispyware δεν είναι αρκετό. Συνήθως χρειάζεται να γίνει scan με 2-3 διαφορετικά προγράμματα για να βρεθούν όλα τα malware στο σύστημα...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα συμπληρώνει τα υπόλοιπα. Εμένα για παράδειγμα το software της giant είχε βρει ένα keylogger που δεν το έβρισκε κανένα από τα υπόλοιπα.....
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα το ad-aware se ενημερωμένο κατέβασα αυτό της microsoft και μου βρήκε 2
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 9 Ιαν. 2005 , 20:57)

 

Κατά την προσωπική μου εμπειρία, 1 antispyware δεν είναι αρκετό. Συνήθως χρειάζεται να γίνει scan με 2-3 διαφορετικά προγράμματα για να βρεθούν όλα τα malware στο σύστημα...

 

 

Aκριβώς!

Χρησιμοποιώ τα γνωστά σε όλους SpySweeper, Spybot, Ad-aware SE και τώρα ΚΑΙ το Μ$ Antispyware και πραγματικά το καθένα βρίσκει τα δικά του...

 

Πάντως η μεγάλη διαφορά του M$ είναι ότι τρέχει στο task και οτιδήποτε «μυστήριο» μπει με ενημερώνει εάν πρέπει να το αφήσω ή να το μπλοκάρω...just like firewalls. :o

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (10 Ιαν. 2005 , 10:39)

 

Πάντως η μεγάλη διαφορά του M$ είναι ότι τρέχει στο task και οτιδήποτε «μυστήριο» μπει με ενημερώνει εάν πρέπει να το αφήσω ή να το μπλοκάρω...just like firewalls. :o

 

Αυτό το κάνει και το Ad-aware (στην commercial έκδοση του) όπως και το Spysweeper. Δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα βέβαια, αλλά έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (10 Ιαν. 2005 , 15:13)

 

Αυτό το κάνει και το Ad-aware (στην commercial έκδοση του) όπως και το Spysweeper. Δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα βέβαια, αλλά έχουν αυτή τη δυνατότητα.

 

δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα ? δλδ χειροτερα ή καλλιτερα? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (10 Ιαν. 2005 , 13:13)

 

Αυτό το κάνει και το Ad-aware (στην commercial έκδοση του) όπως και το Spysweeper. Δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα βέβαια, αλλά έχουν αυτή τη δυνατότητα.

 

 

commercial έκδοση τι σημαίνει?

Το έχω απορία από τα symbian progs...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spartak (10 Ιαν. 2005 , 15:46)

 

Professional λέγεται. Είναι η εμπορική που πληρώνεις (εχμ) για να την αγοράσεις...

 

 

Στην commercial version πληρώνεις?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (10 Ιαν. 2005 , 16:50)

 

Στην commercial version πληρώνεις?

 

Freeware - Shareware - Commercial. To Ad-aware Professional είναι commercial, δλδ πληρώνεις για να το αποκτήσεις. To Ad-aware Personal είναι freeware.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (10 Ιαν. 2005 , 16:37)

 

Freeware - Shareware - Commercial. To Ad-aware Professional είναι commercial, δλδ πληρώνεις για να το αποκτήσεις. To Ad-aware Personal είναι freeware.

 

 

«ευχαριστώ» ;)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 7 Ιαν. 2005 , 11:04)

 

Κυκλοφορεί από σήμερα το νεο antispyware της Microsoft [screenshots]. Πρόκειται για το antispyware της εταιρίας GIANT, την οποιά εξαγόρασε πριν μερικούς μήνες.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ. Προσοχή: Πέραν του ότι πρόκειται για δοκιμαστική έκδοση, το antispyware εγκαθίσταται μόνο σε νόμιμα Windows.

 

Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Spybot ή το Adaware, και τα δύο δωρεάν και από ανεξάρτητους κατασκευαστές.

 

Περισσότερα για το τι σημαίνει spyware και πώς να προφυλαχθείτε, εδώ.

 

Εξαιρετικό!
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...