Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Huawei Nexus 6P


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι εγώ για τις ρυθμίσεις του amplify,στο amplify κάτι γίνεται με το icing αν το ενεργοποιήσεις κρασαρουν οι εφαρμογές της Google παρόλο που το έχει ασφαλές

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το έχω βάλει το icing από όσο θυμάμαι! Εδώ τα αρχεία που πρέπει να μπουν στο TB. Τα 3 που είναι μέσα στο zip.

 

Θεωρω οτι εισαι λαθος. Ισα ισα που οι περισσοτεροι λενε οτι με stock (ειτε με root ειτε χωρις), το nexus 6p πεταει απο καθε αποψη. Υπαρχει μαλιστα και συγκεκριμενο topic στο xda. Και απ οσο εχω καταλαβει και ο Κωστας που αναφερεις, εχει υποστηριξει οτι πλεον βαζει custom rom για καποιες μικροαλλαγες στο UI που ακομα δεν υπαρχουν στην stock. Αλλωστε οι ιδιοι οι dev υποστηριζουν οτι και με custom kernel δεν κερδιζεις κατι το ιδιαιτερο πλεον σε μπαταρια. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτερες rom που κυκλοφορουν ειναι πολυ κοντα σε stock κατασταση. Σιγουρα υπαρχει περιθωριο βελτιωσης παντως στο κομματι της μπαταριας. Αλλα πανω απ ολα ειναι και το τι κανεις. Τα χουμε πει πολλες φορες, αλλες οι 2.5 ωρες sot οι δικες σου, και αλλες οι δικες μου πχ. Και εχουμε πει, ειναι λαθος να μετραμε τη μπαταρια μονο με sot γιατι ειναι παρα πολυ σχετικο.

 

Για μένα σε Nexus δεν υπάρχει κανένας λόγος για Custom Rom αν δεν θες κάποια features.

Εγώ ας πούμε θέλω center clock(όχι και απαραίτητα), text only battery percentage(για μένα απαραίτητο) και custom tiles πιο πολλά από αυτό που σου δίνε την δυνατότητα ο Tuner. Βέβαια εκεί με Tuner και μία εφαρμογή από play store Custom Quick Settings το φτιάχνεις.

Για όλα αυτά βάζω Custom και για άλλα μερικά μικρά. Αλλά λόγος ότι δεν μου αρκεί η στοκ δεν νομίζω!

 

Kernel επίσης βάζω κατά κύριο λόγο γιατί σε αφήνει να παίξεις με προφίλ χρωμάτων στην οθόνη καθώς την θέλω εντελώς ψυχρή!

 

Άρα που καταλήγουμε. Εάν αυτά μου τα έδινε η google εξαρχής δεν θα έβαζα custom. Δεν χρειάζεται. Για αυτό και έχω και την krexus που πραγματικά είναι πάρα πολύ κοντά στην στοκ με πολύ ελάχιστα features.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρει κάποιος με απλά λόγια να μας εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ caf και aosp roms? Και οι caf ή οι aosp τρέχουν καλύτερα στο κινητό μας?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω βάλει το icing από όσο θυμάμαι! Εδώ τα αρχεία που πρέπει να μπουν στο TB. Τα 3 που είναι μέσα στο zip.

 

 

 

Για μένα σε Nexus δεν υπάρχει κανένας λόγος για Custom Rom αν δεν θες κάποια features.

Εγώ ας πούμε θέλω center clock(όχι και απαραίτητα), text only battery percentage(για μένα απαραίτητο) και custom tiles πιο πολλά από αυτό που σου δίνε την δυνατότητα ο Tuner. Βέβαια εκεί με Tuner και μία εφαρμογή από play store Custom Quick Settings το φτιάχνεις.

Για όλα αυτά βάζω Custom και για άλλα μερικά μικρά. Αλλά λόγος ότι δεν μου αρκεί η στοκ δεν νομίζω!

 

Kernel επίσης βάζω κατά κύριο λόγο γιατί σε αφήνει να παίξεις με προφίλ χρωμάτων στην οθόνη καθώς την θέλω εντελώς ψυχρή!

 

Άρα που καταλήγουμε. Εάν αυτά μου τα έδινε η google εξαρχής δεν θα έβαζα custom. Δεν χρειάζεται. Για αυτό και έχω και την krexus που πραγματικά είναι πάρα πολύ κοντά στην στοκ με πολύ ελάχιστα features.

Σωστός και πάλι ο Κωστας :o

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Για μένα σε Nexus δεν υπάρχει κανένας λόγος για Custom Rom αν δεν θες κάποια features.

Εγώ ας πούμε θέλω center clock(όχι και απαραίτητα), text only battery percentage(για μένα απαραίτητο) και custom tiles πιο πολλά από αυτό που σου δίνε την δυνατότητα ο Tuner. Βέβαια εκεί με Tuner και μία εφαρμογή από play store Custom Quick Settings το φτιάχνεις.

Για όλα αυτά βάζω Custom και για άλλα μερικά μικρά. Αλλά λόγος ότι δεν μου αρκεί η στοκ δεν νομίζω!

 

Kernel επίσης βάζω κατά κύριο λόγο γιατί σε αφήνει να παίξεις με προφίλ χρωμάτων στην οθόνη καθώς την θέλω εντελώς ψυχρή!

 

Άρα που καταλήγουμε. Εάν αυτά μου τα έδινε η google εξαρχής δεν θα έβαζα custom. Δεν χρειάζεται. Για αυτό και έχω και την krexus που πραγματικά είναι πάρα πολύ κοντά στην στοκ με πολύ ελάχιστα features.

 

Συμφωνώ με όσα γράφεις, απλά εγώ προσωπικά τα έχω βρει όλα αυτά στο stock + xposed + gravity box.

Δε νομίζω ότι λείπει τίποτα από αυτά που θέλω και για αυτό δεν βρίσκω λόγο να πάω σε custom.

Αυτά μαζί με elementalx για τα wake gestures (βασικό λόγω της θέσης του fingerprint sensor) και το ultra brightness mode (το οποίο κάνει τεράστια διαφορά στον ήλιο) και το nexus είναι άριστο.

Επίσης σημαντικό για εμένα είναι ότι από τη στιγμή που θα κατεβάσω τα monthly updates, η όλη διαδικασία φλασαρίσματος δεν ξεπερνάει τα 15-20 λεπτά και το κινητό είναι σεταρισμένο ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ίδια επίπεδα? Εγώ όποτε την θυμάμαι σαν ρομ ήταν 2 επίπεδα κάτω σε smoothness σε όποιο κινητό την δοκίμασα. Ίσως να έτυχε? Δεν ξέρω... Πολύ φόρτωμα για το τίποτα για μένα τότε. Τώρα δεν ξέρω αν επέστρεψαν και έχουν σκοπό να κάνουν καλύτερη υλοποίηση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι εισαι λαθος. Ισα ισα που οι περισσοτεροι λενε οτι με stock (ειτε με root ειτε χωρις), το nexus 6p πεταει απο καθε αποψη. Υπαρχει μαλιστα και συγκεκριμενο topic στο xda. Και απ οσο εχω καταλαβει και ο Κωστας που αναφερεις, εχει υποστηριξει οτι πλεον βαζει custom rom για καποιες μικροαλλαγες στο UI που ακομα δεν υπαρχουν στην stock. Αλλωστε οι ιδιοι οι dev υποστηριζουν οτι και με custom kernel δεν κερδιζεις κατι το ιδιαιτερο πλεον σε μπαταρια. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτερες rom που κυκλοφορουν ειναι πολυ κοντα σε stock κατασταση. Σιγουρα υπαρχει περιθωριο βελτιωσης παντως στο κομματι της μπαταριας. Αλλα πανω απ ολα ειναι και το τι κανεις. Τα χουμε πει πολλες φορες, αλλες οι 2.5 ωρες sot οι δικες σου, και αλλες οι δικες μου πχ. Και εχουμε πει, ειναι λαθος να μετραμε τη μπαταρια μονο με sot γιατι ειναι παρα πολυ σχετικο.

Το πήρες λάθος.... δεν έχω κανένα πρόβλημα με το performance - αντίθετως !!! Το battery life είναι το μόνο θέμα μου.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@mikal

 

Δυστυχώς χρόνια η Google, θες μια με το volta ή πως το έλεγε, τώρα με το Doze δεν έχει καταφέρει να περιορίσει τα drain.

 

Τον λόγο τον υποψιαζομαι αλλά θα βγω off topic.

 

Από εκεί και πέρα! Εγώ με CMTE έχω δοκιμάσει μόνο PN σε συνδυασμό με ElementalX. Πολύ safe συνδυασμός και σίγουρα πιστεύω θα σε ικανοποιήσει.

 

Το Xposed πολλοί λένε ότι δημιουργεί από μόνο του drain. Εγώ δεν το βλέπω. Ίσα ίσα που με σωστή ρύθμιση του amplify, οποίος θέλει θα του ανεβάσω ένα TB του amplify να το κάνει restore να πάρει τις ρυθμίσεις μου, κόβω διάφορα που δεν χρησιμοποιώ ή χρησιμοποιώ αλλά σπάνια. Και εδώ έρχεται το Disable Services.

 

Αυτό και αν το θεωρώ απαραίτητο.

Υπάρχουν Services που δεν χρησιμοποιείς ΠΟΤΈ. Ε εκεί κάνει δουλειά αυτή η εφαρμογή που σβήνει, παγωνει αυτή την διεργασία. Όπως π.χ. το bugreport service των Facebook & Messenger.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως Μιχάλη δοκίμασε το. Μην βάλεις Xposed και δούλεψε το έτσι.

 

**** Επειδή είδα ότι θες να βάλεις CMTE. Τα layers απλά σε δυσκολεψαν σαν εφαρμογή, ή κάτι δεν σου κάθισε καλά?

Ρωτάω γιατί αν αυτό που δεν σου κάθισε, είναι π.χ το θέμα στον dialer, ή στο hangouts κλπ τότε θα το έχεις και με CMTE. Χρειάζεται να βάλεις Theme Ready Apps!!!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα.

 

Τις τελευταίες μέρες είμαι με απλή PN και Elemental X , έβγαλα το Touch Boost, Naptime aggressive doze & disabled motion detection και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Η μέρα μου βγαίνει άνετα. Ακόμα βέβαια δεν έχω βάλει τα social apps (fb, Twitter, Instagram, LinkedIn ). Αυτό θα είναι καλό test, το αφήνω για το τέλος. Πάντως σήμερα με 1.30 ώρα Google Maps (αναγκαστικά ανοιχτό high accuracy αυτό το διάστημα), όλη μέρα 3G και Wifi ανοιχτό και 2.30 SOT είμαι ακόμα στο 33% . Μου είναι υπεραρκετό αυτό!

 

Δοκίμασα και τα Layers (Magpie) και δεν είναι άσχημα. Θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο για να έχεις καλά αποτελέσματα (αλλιώς μπορεί να τα κάνεις χάλια ΜΑΥΡΑ!...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...

 

Άρα που καταλήγουμε. Εάν αυτά μου τα έδινε η google εξαρχής δεν θα έβαζα custom. Δεν χρειάζεται. Για αυτό και έχω και την krexus που πραγματικά είναι πάρα πολύ κοντά στην στοκ με πολύ ελάχιστα features.

 

Συμφώνω απόλυτα και μου αρέσει πολύ η stock.

 

Καποια επιπλέον καλούδια που μου αρέσουν στην PN και στον Elemental X:

Power Button mods (Reboot ρε παιδιά!)

Screenshot options (στο power button το έβαλα κι αυτό αλλά υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές)

Double Tab to wake

Max Brightness (καλό να το έχουμε στην χώρα που ζούμε!)

 

Για το Max Brightness παίζει να το βάλουμε κάπου σε Quick Setting, ξέρει κανείς;

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Για το Max Brightness παίζει να το βάλουμε κάπου σε Quick Setting, ξέρει κανείς;

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Υπάρχει αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nakedcleaner.ashleigh

Επίσης, ο ίδιος έχει φτιάξει και 2 άλλες παραλλαγές του, εγώ πάντως χρησιμοποιώ αυτήν την version. Περισσότερα στοιχεία εδώ:

http://forum.xda-developers.com/nexus-6p/themes-apps/ultra-brightness-mode-elementalx-t3281649

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nakedcleaner.ashleigh

Επίσης, ο ίδιος έχει φτιάξει και 2 άλλες παραλλαγές του, εγώ πάντως χρησιμοποιώ αυτήν την version. Περισσότερα στοιχεία εδώ:

http://forum.xda-developers.com/nexus-6p/themes-apps/ultra-brightness-mode-elementalx-t3281649

Σωστός - ευχαριστώ! Θα το προτιμούσα και γω σε διαφορετικό design για να δένει με τα υπόλοιπα quick settings , αλλά it's OK

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός - ευχαριστώ! Θα το προτιμούσα και γω σε διαφορετικό design για να δένει με τα υπόλοιπα quick settings , αλλά it's OK

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Αν χρησιμοποιείς Gravitybox έχεις επιλογή να αλλάξεις το εικονίδιο σε ομοιόμορφο με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς Gravitybox έχεις επιλογή να αλλάξεις το εικονίδιο σε ομοιόμορφο με τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ και πάλι. Προς το παρόν προσπαθώ να αποφύγω το xposed framework... :)

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην preview 4 πάλι δε δουλεύει το adaway. Τελικά βρήκα μία λίστα με hosts στο internet και έκανα copy paste. Διάβασα ότι κάτι παίζει με την ασφάλεια και σε επόμενη nightly θα το διορθώσουν. Αλλά το κυριότερο είναι ότι βρήκα τρόπο να κόψω τις διαφημίσεις.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ με οδηγις καθως και απο που να κατεβασω την τελευταια ενημερωση ΟΤΑ

φανταζομαι πρεπει να την κανω απο recovery

 

καλα μην σκοτωνεστε....

ενας ενας παιδια με την σειρα να εξυπηρετησετε

οχι ολοι μαζι...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις λανθασμένη εντύπωση για το τι είναι φόρουμ. Κανείς εδώ δεν είναι υπάλληλός σου και κανείς δεν στέκεται πάνω από το πληκτρολόγιό του, περιμένοντας καρτερικά για να απαντήσει σε σένα αν τύχει να ρωτήσεις κάτι.

Θα σου πρότεινα λοιπόν, να το πάρεις από την αρχή, να τροποποιήσεις το ποστ σου ζητώντας συγγνώμη για το ειρωνικό ύφος σου, και ίσως τότε κάποιος μπει στον κόπο να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο... Εξάλλου τι λινκ θες? 99% εαν γουγλάρεις αυτό που ρώτησες θα στο βγάλει. Αλλιώς xda σίγουρα θα έχει! Αν βαριέσαι να ψάχνεις μόνος σου τότε έχε υπομονή. Δεν είμαστε support team.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλα μην σκοτωνεστε....

ενας ενας παιδια με την σειρα να εξυπηρετησετε

οχι ολοι μαζι...

1. Όπως είπε και ο Νίκος εδώ είναι φόρουμ και όχι τσατ...

2. ΑΝ γνωρίζει κάποιος και όποτε μπορέσει θα σου απαντήσει.

3. Θα μπορούσες να υπενθυμίσεις ίσως αυτό που ρώτησες ευγενικά και όχι ειρωνικά. Αν μη τι άλλο, πιθανότατα και να ήξερε κάποιος να σου απαντήσει, να μην το έκανε διαβάζοντας το μήνυμα σου...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος/ρυθμιση να κανω κληση με φωνητικη εντολη απο bluetooth handsfree?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσετε την νέα (rebased) Pure Nexus του Ιουνίου; Θέλει clean flash για καλύτερα αποτελέσματα και είμαι σε διαδικασία οργάνωσης των backups που θα χρειαστούν...

 

Στο xda διαβάζω πολύ καλά σχόλια. Ήθελα να ξέρω αν έχει βελτίωση στο battery life

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δύο μέρες μόνο δεν βλέπω διαφορά στη μπαταρία

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δύο μέρες μόνο δεν βλέπω διαφορά στη μπαταρία

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστημένος με την ROM ;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστημένος με την ROM ;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Είναι πιο smooth από την προηγούμενη,εχετε κάποια ρύθμιση για την οθόνη για καλύτερο άσπρο μέσα από την εφαρμογή του exkernel;αν και έχω Franco kernel με βολευει το app του ex

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο smooth από την προηγούμενη,εχετε κάποια ρύθμιση για την οθόνη για καλύτερο άσπρο μέσα από την εφαρμογή του exkernel;αν και έχω Franco kernel με βολευει το app του ex

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160624/2c9649bc7342daf1e302efdf3abde83b.jpg

 

Εγώ έχω αυτά , στα αντίστοιχα πεδία της εφαρμογής ex kernel.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχεις πολύ έντονα χρώματα με αυτές τις ρυθμίσεις; νομίζω κοκκινιζει αρκετά τις φωτογραφίες

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχεις πολύ έντονα χρώματα με αυτές τις ρυθμίσεις; νομίζω κοκκινιζει αρκετά τις φωτογραφίες

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κόκκινο και μπλε είναι πιο έντονα , αλλά το λευκό φαίνεται λευκό νομίζω.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα περασω και μεσα στην εβδομαδα το update του ιουνιου οποτε ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το vendor.img. Συγκεκριμενα που πεταει μηνυμα καθε φορα που κανω ροοτ να το ενημερωσω... το εχω κατεβασει και απλα το κανω εγκατασταση απο recovery η να το κανω οταν βαλω και το update? λογω εξεταστικης δεν εχω καθολου χρονο να σεταρω το κινητο απο την αρχη και δεν θελω να φαω την ωρα μου σεταρωντας στην πιεση!
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...