Jump to content

Xiaomi Mi Band 1S


viclec
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια!!!

Έχω παραγγείλει το το συγκεκριμένο gadgetακι αλλά έχω πρόβλημα με την official εφαρμογή mi fit γιατί η συσκευή μου είναι Windows Phone επίσης έχω και ένα Android tablet (Samsung Galaxy tab 3) αλλά όταν πάω να κατεβάσω την εφαρμογή από το play store λέει ότι "Η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με αυτή την έκδοση" Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση παιδιά έχω κατεβάσει μια άλλη εφαρμογή που λέγεται mi band αλλά δεν νομίζω να είναι official θα μπορέσω από αυτή να κάνω την δουλειά μου;

 

http://www.myphone.gr/d/xiaomi/mi-band-1s.580/hands-on/

 

Όπως αναφέρω και εδώ, θα πρέπει να κατεβάσεις το xiaomi app store στη συσκευή σου από το app.xiaomi.com, να ενεργοποιήσεις την δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών από μη αξιόπιστες πηγές. Έπειτα κατεβάζει το mi fit το app store της xiaomi. Ότι άλλο χρειαστείς μου λες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/d/xiaomi/mi-band-1s.580/hands-on/

 

Όπως αναφέρω και εδώ, θα πρέπει να κατεβάσεις το xiaomi app store στη συσκευή σου από το app.xiaomi.com, να ενεργοποιήσεις την δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών από μη αξιόπιστες πηγές. Έπειτα κατεβάζει το mi fit το app store της xiaomi. Ότι άλλο χρειαστείς μου λες.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έκανα αναζήτηση στο στο Google την εφαρμογή και με έβαλε σε μια σελίδα με κινέζικα και από εκεί έκανα download την εφαρμογή σαν apk και φαίνεται να παίζει κανονικά αλλά θα φανεί και όταν έρθει το band.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έκανα αναζήτηση στο στο Google την εφαρμογή και με έβαλε σε μια σελίδα με κινέζικα και από εκεί έκανα download την εφαρμογή σαν apk και φαίνεται να παίζει κανονικά αλλά θα φανεί και όταν έρθει το band.

αν θες κατεβασε την και στα ελληνικα που εχω πει ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα και εγω το mi band 1s απο geekbuying, αλλα ρε παιδια μου εχει σπασει τα νευρα. Μετα απο προσπαθεια καταφερα να κανω λογαριασμο στην εφαρμογη και να συνδεσω το βραχιολι με το κινητο(note 3 neo), εκανε κανονικα την πρωτη αναβαθμιση και απο τοτε καθε φορα που το συνδεω προσπαθει συνεχως να κανει αναβαθμιση για μετρηση παλμων. Φτανει 100%, αλλα μου λεει οτι δεν καταφερε να αναβαθμιστει το firmware. Καπακι φαινεται να αποσυνδεεται και να ξανασυνδεεται ξαναπροσπαθωντας την αναβαθμιση και αποτυγχανοντας. Το εχει αντιμετωπιση κανεις? Ετσι οπως ειναι παλμους δεν μετραει.
http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το mi band 1s απο geekbuying, αλλα ρε παιδια μου εχει σπασει τα νευρα. Μετα απο προσπαθεια καταφερα να κανω λογαριασμο στην εφαρμογη και να συνδεσω το βραχιολι με το κινητο(note 3 neo), εκανε κανονικα την πρωτη αναβαθμιση και απο τοτε καθε φορα που το συνδεω προσπαθει συνεχως να κανει αναβαθμιση για μετρηση παλμων. Φτανει 100%, αλλα μου λεει οτι δεν καταφερε να αναβαθμιστει το firmware. Καπακι φαινεται να αποσυνδεεται και να ξανασυνδεεται ξαναπροσπαθωντας την αναβαθμιση και αποτυγχανοντας. Το εχει αντιμετωπιση κανεις? Ετσι οπως ειναι παλμους δεν μετραει.

εμενα μου εκανε την πρώτη φορα αναβάθμιση και επειτα συνδεοταν κανονικα στο κινητο μου Samsung Galaxy Note 2 και μέτρουσε κανονικά τους παλμους αλλα το πουλησα στο καπακι για αλλο λόγο

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την Mi fit με ποια αλλη εφαρμογη το εχετε συγχρονισει????

με το Mi Fit 1.8.511 + Mi Fit tweaked δεν συγχρονιζει/δεν συνδεεται (αναφερομαι στο 1 S με τον HR sensor)

επίσης δεν κατάφερα να ενεργοποιησω χρωματα στα led (only white led..)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

επίσης δεν κατάφερα να ενεργοποιησω χρωματα στα led (only white led..)

 

αν τα κατάφερνες θα μιλούσαμε για θαύμα φυσικά , αφού είναι μόνο άσπρα τα led :)

 

επίσης τι είναι το + Mi Fit tweaked ; μη μου πεις το παλιό 1.3.912+Notify πρόγραμμα ;

Link to comment
Share on other sites

αν τα κατάφερνες θα μιλούσαμε για θαύμα φυσικά , αφού είναι μόνο άσπρα τα led :)

 

επίσης τι είναι το + Mi Fit tweaked ; μη μου πεις το παλιό 1.3.912+Notify πρόγραμμα ;

 

ναι αυτο πρεπει να ειναι...το Mi fit δεν σου εχει δυνατοτητα για περισσοτερες απο 3 εφαρμογες και πρεπει να τρεχεις παραλληλα και third party εφαρμογη.

σκεφτομαι οτι τα led ισως ειναι colored και ειναι απλα software limitation της εφαρμογης το ασπρο χρωμα (αν και χλωμο)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο πρεπει να ειναι...το Mi fit δεν σου εχει δυνατοτητα για περισσοτερες απο 3 εφαρμογες και πρεπει να τρεχεις παραλληλα και third party εφαρμογη.

σκεφτομαι οτι τα led ισως ειναι colored και ειναι απλα software limitation της εφαρμογης το ασπρο χρωμα (αν και χλωμο)

 

τα led δεν είναι colored (αν ήταν ε θα είχε βγει η "πατέντα" εδώ και καιρό)

η εφαρμογή είναι παμπάλαια , δεν έχει λόγο ύπαρξης, όταν βγήκε δεν υπήρχε καν το Hr οπότε τι να δουλέψει ;

υπάρχουν στο store 2 εφαρμογές που θα τις έχεις (μια από τις 2) παράλληλα με την κανονική

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zdenekhorak.mibandtools

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mc.miband1

 

που έχουν και free και pro εκδόσεις και κάνουν πολλά παραπάνω από την απλή modify έκδοση

Link to comment
Share on other sites

τα led δεν είναι colored (αν ήταν ε θα είχε βγει η "πατέντα" εδώ και καιρό)

η εφαρμογή είναι παμπάλαια , δεν έχει λόγο ύπαρξης, όταν βγήκε δεν υπήρχε καν το Hr οπότε τι να δουλέψει ;

υπάρχουν στο store 2 εφαρμογές που θα τις έχεις (μια από τις 2) παράλληλα με την κανονική

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zdenekhorak.mibandtools

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mc.miband1

 

που έχουν και free και pro εκδόσεις και κάνουν πολλά παραπάνω από την απλή modify έκδοση

 

Προσωπικα χρησιμοποιω την δευτερη αλλα δεν μου αρεσει που για 1 band πρεπει να τρεχω 2 apps..επειδη δεν αφησαν να εχεις notifications για πανω απο 3 εφαρμογες .

Θεωρητικα αν και παλια επειδη αναφεροταν στο προγενεστερο Mi band δεν θα επρεπε εστω να συγχρονισει (αφηνω το Hr εκτος) δε δουλευεο παρ'ολα αυτα.Τελος δεν γνωριζω εαν εχει ασχοληθει κανεις να εξακριβωσει εαν εχει colored η οχι

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω την δευτερη αλλα δεν μου αρεσει που για 1 band πρεπει να τρεχω 2 apps..επειδη δεν αφησαν να εχεις notifications για πανω απο 3 εφαρμογες .

Θεωρητικα αν και παλια επειδη αναφεροταν στο προγενεστερο Mi band δεν θα επρεπε εστω να συγχρονισει (αφηνω το Hr εκτος) δε δουλευεο παρ'ολα αυτα.Τελος δεν γνωριζω εαν εχει ασχοληθει κανεις να εξακριβωσει εαν εχει colored η οχι

 

δεν ξέρω (και δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν τόσο παλιά έκδοση)

ίσως να θέλει και τα firmware update που φέρνουν οι νέες εκδόσεις (δεν ξέρω αν στα παλιά app γίνονται)

 

είναι σα να μου λες πήρα καινούρια κάρτα γραφικών στο pc και έχω τους drivers και το πρόγραμμα με τις ρυθμίσεις της παλιάς και να θες το παλαιό πρόγραμμα να "γνωρίζει" την ύπαρξη της νέας

 

μα δεν υπάρχει κάτι να εξακριβώσει κανένας , colored είναι μόνο το πρώτο

όλα τα άλλα , το 1.1 (η ας πούμε νεότερη εκδοχή του 1ου) και 1s (αυτό με το Hr) έχουν μόνο άσπρα , μα το λένε κιόλας , τι άλλο να πούμε :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω (και δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν τόσο παλιά έκδοση)

ίσως να θέλει και τα firmware update που φέρνουν οι νέες εκδόσεις (δεν ξέρω αν στα παλιά app γίνονται)

 

είναι σα να μου λες πήρα καινούρια κάρτα γραφικών στο pc και έχω τους drivers και το πρόγραμμα με τις ρυθμίσεις της παλιάς και να θες το παλαιό πρόγραμμα να "γνωρίζει" την ύπαρξη της νέας

 

μα δεν υπάρχει κάτι να εξακριβώσει κανένας , colored είναι μόνο το πρώτο

όλα τα άλλα , το 1.1 (η ας πούμε νεότερη εκδοχή του 1ου) και 1s (αυτό με το Hr) έχουν μόνο άσπρα , μα το λένε κιόλας , τι άλλο να πούμε :)

 

το παραδειγμα με το Pc δεν νομιζω οτι ειναι και το πιο δοκιμο αναφερομαστε απλα σε BT και τιποτε αλλο.

αν ειδες αναφερομαι στην περιπτωση που ειναι s/w limitation ο χρωματισμος,

anyway το υπεραναλυουμε χωρις λογο.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

το παραδειγμα με το Pc δεν νομιζω οτι ειναι και το πιο δοκιμο αναφερομαστε απλα σε BT και τιποτε αλλο.

αν ειδες αναφερομαι στην περιπτωση που ειναι s/w limitation ο χρωματισμος,

anyway το υπεραναλυουμε χωρις λογο.

 

το παράδειγμα δεν αφορούσε τον χρωματισμό

αφορούσε στο γιατί ίσως δεν κάνει συγχρονισμό με την παλιά έκδοση

και σου λέω γιατί παίζει να μην αναγνωρίζει σωστά την συσκευή

(εσύ είπες ότι δε συγχρονίζει/συνδέεται)

 

ο χρωματισμός δυστυχώς δεν είναι s/w limitation γιατί αν ήταν

1) δεν θα αναφερόταν χαρακτηριστικά (white led only)

2) με τα προγράμματα που υπάρχουν ήδη και επιλέγεις χρώματα rgb (και όχι αυτά που σε αφήνει το κανονικό) ε θα γινόταν η αλλαγή

 

υ.γ. αν είναι s/w limitation μόνο με πειραγμένο firmware Θα στρώνει (όχι απλά με app) και δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από ένα μήνα με το βραχιόλι της Xiaxomi Mi Band 1s. Καταρχήν να πω ότι το μεγαλύτερο προτέρημα είναι η αυτονομία του. Σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τον ένα μήνα όπως είχα διαβάσει αλλά αν δεν το έχεις συνέχεια συνδεδεμένο την 1 βδομάδα την βγάζει. Συνέχεια συνδεδεμένο και σε continius Mode για μέτρηση παλμών 4 μέρες. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του. Ότι δλδ αν είναι συνέχεια συνδεδεμένο σου τρώει την μπαταρία του κιν σε χρόνο dt.Ενα άλλο + είναι η εμφάνιση του, για μένα . Κανένας δεν μου έχει ότι είναι άσχημο. Πάμε τώρα στα εσωτερικά του. Νομίζω ότι με την official Mi Fit app χάνεις πολλές από τις δυνατότητες του. Πρέπει να τρέχεις ταυτόχρονα και εφαρμογή 3 προγραματιστη που είναι ένα μείον και αυτό. Προσωπικά τρέχω το Mi notify & Fitnes . παρένθεση (αυτός που έκανε την μετάφραση του app πρέπει ν τελείωσε το σχολείο με μέσον.) Τον ύπνο τον μετράει σχετικά καλά μόνο μην ξυπνήσεις γι πολύ ώρα για το μετά μπερδεύεται και γράφει ότι να νε. Σε γενικές γραμμές όμως σου δίνει μια βάση. Η πιο σημαντική πληροφορία είναι το Depp sleep. Τα βήματα είναι σχετικά γιατί αν πας με μηχανάκι η ιχε μερικές φορές μετράει και από εκεί και σου βγάζει εξωφρενικά νούμερα. Το Heart rate είναι αξιόπιστο. Γενικά για τα λεφτά του, 20 ευρώ που κάνει τώρα δεν έχει κάτι καλύτερο. Επίσης σαν κατασκευή είναι αρκετά ποιοτική.
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από ένα μήνα με το βραχιόλι της Xiaxomi Mi Band 1s. Καταρχήν να πω ότι το μεγαλύτερο προτέρημα είναι η αυτονομία του. Σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τον ένα μήνα όπως είχα διαβάσει αλλά αν δεν το έχεις συνέχεια συνδεδεμένο την 1 βδομάδα την βγάζει.

 

εγώ έχω το 1 το απλό (που έχει και rgb led και μικρότερη μπαταρία)

ε φτάνει τον μήνα (μόνιμα συνδεδεμένο)

οπότε ή τρώει τόσο πολύ μπαταρία το hr ή δε ξέρω του έχεις βάλει πάρα πολλά Notification ;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου τρώει μπαταρία... Με το m1s κι εγώ χωρίς ενεργοποιημένο το heart rate. Χρησιμοποιώ το mi fit και το mi band tools. 24/7 ενεργό. Ειδοποιήσεις ενεργές (led & δόνηση) σε ότι ανάβει το led στην συσκευή.

 

[ATTACH]65036[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

αν έχετε την έκδοση από το mi store μην κάνετε το update στην 2 , δεν έχει αγγλικά ακόμα

Την πάτησα! Το έκανα. Περιμένουμε να βγει και άλλο update με αγγλικά; πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα! Το έκανα. Περιμένουμε να βγει και άλλο update με αγγλικά; πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

θα σου έλεγα να την βγάλεις και να βάλεις αυτή του Play

 

δε νομίζω να βγει σύντομα με τα αγγλικά

(μόνο αν κάνει το θαύμα κανένας 3ος)

 

edit -> του ios πρέπει να έχει αγγλικά οπότε βάλτε του play Και περιμένουμε :)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει το band από τις 26\2 . Στις 8\3 η κατάσταση στο after ship άλλαξε και έδειχνε "arrival at processing center " . Από το τότε ξεκόλλησε σήμερα και γράφει "Attempted \failed delivery". Τι έγινε; Ήρθε ταχυδρόμος και άφησε χαρτάκι;
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε για να συνδεθεί για πρώτη φορά με ένα Galaxy A3? Δεν το βρίσκει μέσω της εφαρμογής από το Play Store. (Το βραχιόλι είναι αγορασμένο από GearBest)

Επίσης

Μετά το Pairing, η σύνδεση θα είναι απρόσκοπτη όταν είναι να συγχρονίσει, ή θα έχω τα ίδια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/55733520b96a46a3278e8bd12fcf2a96.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/094e46eebd30fb1180b9624af07cfd3d.jpg

Χαρίζεται ένα λουράκι (λαχανι) για το Mi Band 1s. Παρήγγειλα διάφορα από Mini deal και μου το έστειλε αυτό διπλό. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει μνμ εδώ. Περιοχή Πειραιάς και παράδοση χέρι με χέρι. Η μόνη προϋπόθεση...... ο ενδιφερομενος να φοράει το Mi Band. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Bump για να μεταφερθεί στο σωστό sub-forum ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...