Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ποια ακουστικα ταιριαζουν στο τηλεφωνο? του εμποριου αλλα δεν δουλευει το μικροφωνο και σε αλλα το ακουστικο.

εχετε να προτεινετε κατι?

Δεν είχα ποτέ θέμα, τι ακουστικά πήρες;

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς αν περάσω την ελληνική rom αν θα μπορώ να σβήσω κάποιες εφαρμογές της xiaomi που δεν χρησιμοποιώ καθόλου για να μην τρέχουν στο background?
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δε μπορεις; για πoιες λες; Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογές;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

To mi store και οτι εχει σχεση με mi home, mi wifi, mi fit κλπ μπορεις. Τις βασικες εφαρμογες, ασφαλεια, mi cloud οχι.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να μην τις σβήσεις (γιατί υποθέτουμε ότι κάποια στιγμή θα κάνεις και αναβάθμιση και θα ξαναμπούν)

disable να κάνεις και όχι όλες μαζί , για να δεις μήπως σου βγάζει κάποιο πρόβλημα γιατί "συνδέονται" δυστυχώς και οι εφαρμογές κάπως και δεν μπορείς να τις βγάλεις όλες

 

βέβαια αν βάλεις ελληνική ή την επίσημη global (που έχει ελληνικά πλέον) ήδη δεν θα έχεις κάποιες άχρηστες κινέζικες που έχεις τώρα

εγώ με global έχω κάνει disable τις εξής (μπορούσα κι άλλες φυσικά :) )

 

authenticator

black hole/phase beam/daydream (γενικές βλ@$$$)

hand biometric

διάφορες της google που δεν χρησιμοποιώ (gmail/hangouts/launcher3/ταινιες/photos)

mi credit/mi picks (νομίζω είναι για τα random wallpaper) / σχόλια / notes / sim toolkit / εγγραφα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα δοκιμάσω να περάσω την global αν και δεν νομίζω να κάνει αλλο επίσημο update η συγκεκριμένη συσκευή αρα άχρηστες και οι εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα δοκιμάσω να περάσω την global αν και δεν νομίζω να κάνει αλλο επίσημο update η συγκεκριμένη συσκευή αρα άχρηστες και οι εφαρμογές.

 

;; τι εννοείς ;

θα βγουν διάφορα update

σίγουρα θα πάρεις και miui 9 (αν εννοείς Update του android ε αυτό είναι άλλο θέμα)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Είπες πριν οτι κάποια στιγμή θα κάνω αναβάθμιση και συνδέονται οι εφαρμογές. Η συσκευή δεν νομίζω να κάνει κάποιο αλλο ota update οπότε δεν χρειάζεται μπορώ και να σβήσω όσες δεν χρειάζονται
Link to comment
Share on other sites

Είπες πριν οτι κάποια στιγμή θα κάνω αναβάθμιση και συνδέονται οι εφαρμογές. Η συσκευή δεν νομίζω να κάνει κάποιο αλλο ota update οπότε δεν χρειάζεται μπορώ και να σβήσω όσες δεν χρειάζονται

 

update θα έχει κάποια στιγμή , τώρα αν βάλεις την ελληνική ή βάλεις twrp / root θα χάσεις το ota αλλά αναβαθμίσεις θα υπάρχουν γενικά

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να βάλεις την ελληνική από miui.gr stable απαλαγμένη από κινεζιές , καλύτερη διαχείριση μνήμης (πιο πολύ ελεύθερη) root και ξεroot όποτε θες, πλήρες ελληνικά (απλά λίγο προσοχή στην διαδικασία Flashing ακολουθόντας τα βήματα προσεχτικά)
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

καλύτερη διαχείριση μνήμης (πιο πολύ ελεύθερη)

 

το πολύ διαθέσιμη δε σημαίνει και καλύτερη διαχείριση βέβαια :)

 

κι εγώ με την xrtv που έβαλα πρώτη φορά είδα 1gb+ free αλλά και πρώτη φορά είδα κλείσιμο chrome με 1-2 καρτέλες :)

και τον έτρεχα , δεν ήταν στο background

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες xtrv, ας πούμε του '17 έχουν άριστη διαχείριση, τουλάχιστον σε mi4 3gb δε μου έχει κλείσει ποτέ εφαρμογή. Έχω μόνιμα ανοιχτά Chrome (~8 tabs), viber, mi fit, yi home, blue mail.

Πάντα βάζω σε "ανενεργό" τη βελτιστοποιηση μνήμης από developer options.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω θεμτακι με τα πλήκτρα αφής που βρίσκονται κατω από την οθόνη. Ώρες ώρες δεν δουλεύουν. Υπάρχει ρύθμιση ή δουλεμένη εφαρμογή που να δίνει on screen buttons στο κινητό μας?

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

2 ερωτησεις γιατι με το miui.gr συνηθως δεν βγαζω και πολυ ακρη ετσι οπως ανεβαζουν τις αναβαθμισεις και για ολα

εχω την GTV 8.0 Stable 8.0.1.0 απο το GR.

κατα πρωτον δεν ειμαι ποτε σιγουρος οτι εχει βγει καινουργια και πως τη βαζω. τελικα κανω καιρο να τις περασω και πρεπει να κανω clean κλπ

 

Κατα 2ον επειδη εχω βαρεθει λιγο τις Miui εχετε να προτεινετε καποια (με οδηγιες εγκαταστασης :)

Μου ειπαν πως η Lineage ειναι η πιο καλη/σταθερη.

Εκτος απο clean install θα χρειαστει να κανω κι αλλα πχ kernel κλπ? Δεν βλεπω και πολυ αναλυτικες τις οδηγιες στο xda..

 

 

PS Γιατι εχει τοσο λιγη κινηση το θεμα? Τοσο λιγοι το εχουμε παρει το κινητο?

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

H xiaomi βγαζει τοσες εκδοσεις, οσοι και οι αγοραστες, για να νιωθει ο καθενας μοναδικος.

(Υγ. Πως ειναι δυνατον να βαρεθηκες το miui, ειναι οτι πιο μη-βαρετο στον κοσμο του android)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις γιατι με το miui.gr συνηθως δεν βγαζω και πολυ ακρη ετσι οπως ανεβαζουν τις αναβαθμισεις και για ολα

εχω την GTV 8.0 Stable 8.0.1.0 απο το GR.

κατα πρωτον δεν ειμαι ποτε σιγουρος οτι εχει βγει καινουργια και πως τη βαζω. τελικα κανω καιρο να τις περασω και πρεπει να κανω clean κλπ

 

Κατα 2ον επειδη εχω βαρεθει λιγο τις Miui εχετε να προτεινετε καποια (με οδηγιες εγκαταστασης :)

Μου ειπαν πως η Lineage ειναι η πιο καλη/σταθερη.

Εκτος απο clean install θα χρειαστει να κανω κι αλλα πχ kernel κλπ? Δεν βλεπω και πολυ αναλυτικες τις οδηγιες στο xda..

 

 

PS Γιατι εχει τοσο λιγη κινηση το θεμα? Τοσο λιγοι το εχουμε παρει το κινητο?

 

η stable global είναι στην 8.2 οπότε είσαι με παλιά (εφόσον έχεις "πειραγμένη" θα πρέπει να κοιτάς και πότε βγαίνει νέα για να την βάζεις, δεν βγαίνουν πλέον gtv , xrtv ή κάπως έτσι τις λένε που είναι πιο custom από τις παλιές gtv)

 

πιο καλή σταθερή δεν ξέρω αν είναι (πριν δεν ήταν σίγουρα) η Lineage, πιο ελαφριά είναι σίγουρα αλλά δεν ξέρω αν έχει θέματα ακόμα (παλιά είχε θέματα με αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και με την κάμερα)

κι εγώ θέλω να την βάλω αλλά βαριέμαι αυτή τη περίοδο :))

Link to comment
Share on other sites

H xiaomi βγαζει τοσες εκδοσεις, οσοι και οι αγοραστες, για να νιωθει ο καθενας μοναδικος.

(Υγ. Πως ειναι δυνατον να βαρεθηκες το miui, ειναι οτι πιο μη-βαρετο στον κοσμο του android)

ναι αλλα θελω να δω και κατι αλλο...συν το οτι εχουμε κολλησει στο 5....

Αρα απο Gtv Πως θα βαλω Global?? Και η dev τι διαφορα εχει?

Βγαζει 100 μοντελα για να υποστηριζει τα μισα σε βαθος χρονου???

Η διαδικασια ακομα και στην ιδια ρομ δεν ειναι πολυ απλη παντα χρειαζομαι μπακ απ wipes κλπ

Και μου εχει ερθει και με κινεζικο recovery και τα κανω απο εικονες και με προσευχη τα βηματα..

Θα ηθελα να δοκιμασω μετα απο τοσα χρονια που τις ακουω μια cyanogen παντως... Οταν λες εχει προβληματα με την καμερα η lineage τι εννοεις? Δεν δινει και πολυ αναλυτικες οδηγιες οπου την βρηκα.. Θελω βημα βημα...

Μετα θα μπορω να γυρισω ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θελω να δω και κατι αλλο...συν το οτι εχουμε κολλησει στο 5....

Αρα απο Gtv Πως θα βαλω Global?? Και η dev τι διαφορα εχει?

Βγαζει 100 μοντελα για να υποστηριζει τα μισα σε βαθος χρονου???

Η διαδικασια ακομα και στην ιδια ρομ δεν ειναι πολυ απλη παντα χρειαζομαι μπακ απ wipes κλπ

Και μου εχει ερθει και με κινεζικο recovery και τα κανω απο εικονες και με προσευχη τα βηματα..

Θα ηθελα να δοκιμασω μετα απο τοσα χρονια που τις ακουω μια cyanogen παντως... Οταν λες εχει προβληματα με την καμερα η lineage τι εννοεις? Δεν δινει και πολυ αναλυτικες οδηγιες οπου την βρηκα.. Θελω βημα βημα...

Μετα θα μπορω να γυρισω ευκολα?

 

dev/beta είναι η εβδομαδιαία , και μπορεί να έχει κάποια bugs παραπάνω

 

πριν πως έβαζες ρομ ;

κατέβασε π.χ. από εδώ την τελευταία

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6108-Stable-V8-2-2-0-Xiaomi-Redmi-3-PRO/#files

και μέσα από το recovery (αν υποθέσουμε ότι εχεις twrp) κάνεις install το ζιπ

 

για cyan/lineage πρέπει να διαβάσεις τα σχόλια (τα τελευταία κυρίως) να δεις αν έχουν οι χρήστες θέματα

στις αρχές που διάβαζα λέγαν ότι είχαν χειροτερη κατανάλωση στην μπαταρία και η κάμερα είχε θέματα (τώρα το πρόγραμμα είχε θέμα, εβγαζε χειρότερες σε σχέση με Miui , δεν ξέρω)

 

η γενικός τρόπος είναι πάλι πρέπει να έχεις twrp , να μπεις μέσα , να κάνεις (νομίζω) καθαρή εγκατάσταση το ζιπ , δηλαδή να κάνεις και Wipe cache, data, system

δεν έχω μπει ακόμα στον κόπο να το κάνω , οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω στο τι θέλει

 

τελευταίο και σημαντικό , έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader ;

 

προφανώς πρέπει να έχεις κάποιο backup εκτός από το backup της miui γιατί δε θα μπορείς να το επαναφέρεις στην lineage

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

α μιουι δεν μπορω να βαλω την εφαρμογη της για το cloud μετα..

εχω ξεκλειδωσει bootloader Κι εχω twrp αλλα ειναι στα κινεζικα το τελευταιο.. αν καταλαβαινω τι λες.. απλα τα install Κλπ ειναι στα αγγλικα :D μπορω να το αλλαξω ευκολα αληθεια αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...