Jump to content

Blackview BV2000


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέο Update εχθές το 3ο κατά σειρά από την ημέρα παραλαβής

"Minor bug fix" έλεγε χωρίς να παρατηρήσω κάτι το ιδιαίτερο :D

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ξεκινήσει την ερευνά για 3 κινητά που θέλω για τα παιδιά μου γύρο στα 60 ευρώ.Το συγκεκριμένο σε αυτά τα λεφτά έχει καλή κάμερα(έχω δει το συγκριτικό με το Doogee X5 Pro και η διαφορά είναι αισθητή) άλλα σε αυτό το βίντεο
στα 8:27 sec το κινητό τραβάει βίντεο διακεκομμένα. Μπορεί κάποιος κάτοχος να το επιβεβαιώσει.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι διακεκομμένα. Είναι το φυσικό αποτέλεσμα που έχει μια απλή κάμερα που δεν έχει κάποιο τρόπο να σταθεροποιήσει το κούνημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει την ερευνά για 3 κινητά που θέλω για τα παιδιά μου γύρο στα 60 ευρώ.Το συγκεκριμένο σε αυτά τα λεφτά έχει καλή κάμερα(έχω δει το συγκριτικό με το Doogee X5 Pro και η διαφορά είναι αισθητή) άλλα σε αυτό το βίντεο
στα 8:27 sec το κινητό τραβάει βίντεο διακεκομμένα. Μπορεί κάποιος κάτοχος να το επιβεβαιώσει.

 

σε σχεση με το x5pro ειναι πολυ καλυτερο κινητο, καμερα σαφεστατα καλυτερη 8mp σε καδρο 16:9, φωτιζομενα πληκτρα μενου και ποιοτητα κατασκευης καλυτερη, ειναι πιο στιβαρο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το x5pro ειναι πολυ καλυτερο κινητο, καμερα σαφεστατα καλυτερη 8mp σε καδρο 16:9, φωτιζομενα πληκτρα μενου και ποιοτητα κατασκευης καλυτερη, ειναι πιο στιβαρο.

Αν είχε 2 GB RAM θα μπορούσα να συμφωνήσω εύκολα. Η ένσταση είναι για τα bold. Εκτός του ότι είναι 5mp και τα 8 είναι με interpolation, σε 16:9 έχεις είτε 4(πραγματικά) είτε 6 με interpolation.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε 2 GB RAM θα μπορούσα να συμφωνήσω εύκολα. Η ένσταση είναι για τα bold. Εκτός του ότι είναι 5mp και τα 8 είναι με interpolation, σε 16:9 έχεις είτε 4(πραγματικά) είτε 6 με interpolation.

 

εχεις και τα δυο κινητα? εγω εχω και το bv2000 και τα x5 και x5pro, λοιπον το bv2000 βγαζει μακραν καλυτερες φωτο, ασε που αν το x5 και x5pro του δωσεις full screen preview πεφτει στα 6mp, σε αυτες τις κατηγοριες ειναι λογικο οι αισθητηρες να ειναι χαλια και το interpolation να ειναι εκει για να εντυπωσιασει με τα mp, το θεμα ειναι οτι το bv2000 ειναι καλυτερο συνολικα σαν συσκευη, οσο για τα 2gb ram θα συμφωνησω οτι ειναι ενα μελανο σημειο, εαν ανοιξεις βαριες εφαρμογες ναι κανει διαφορα, σε καθε περιπτωση ο τελικος χρηστης θα μεινει ικανοποιημενος με τις επιδοσεις των δυο κινητων, με το bv2000 να υπερεχει στα σημεια, εκτος της ram.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν τα έχω και τα 2. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα (full screen preview που σου ρίχνει την ανάλυση). Είτε τραβάς 5mp σε αναλογία 4:3 είτε 4mp σε 16:9. Αν επιλέξεις 8/6mp είναι σαν να ανοίγεις την εικόνα με το photoshop και να της μεγαλώνεις τη ανάλυση, δηλαδή μια τρύπα στο νερό αφού η αρχική πληροφορία είναι κατεγεγραμμένη σε μικρότερη ανάλυση. Είναι απλά τα πράγματα. Και οι 2 συσκευές έχουν μια πολύ μέτρια κάμερα των 5 mp, έστω και αν το ένα από τα 2 τραβάει λίγο καλύτερες. Είναι σημαντικό να καταλάβει κάποιος που σκοπεύει να πάρει οποιαδήποτε από αυτές συσκευές ότι η κάμερα δεν είναι το δυνατό σημείο και να μην έχει απαιτήσεις αντάξιες των προσδοκιών που δημιουργεί η ονομαστική ανάλυση. Ακόμα και ένα Xperia x10 mini ή ένα Moto e που έχω εύκαιρα και έχουν αμφότερα 5mp αισθητήρα τραβάνε πολύ καλύτερες εικόνες.

 

Κατά τα άλλα θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι η παραπάνω μνήμη κάνει τη διαφορά σε βαριές εφαρμογές. Απλά κάνει τη χρήση πιο άνετη γιατί δε θα μπουκώνει επιτρέποντάς σου να ανοίγεις περισσότερες εφαρμογές, όχι απλά πιο βαριές, χωρίς να κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι η Blackview κατασκευαζει δικιες τις καμερες, ενω η doogee oxi, αυτο πρεπει να λεει πολλα.

Στην πραξη το πρωτο βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το δευτερο. Και γενικος το πρωτο καλυτερο απο το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να συμμετάσχω σε κάποια αντιπαράθεση μεταξύ X5 pro και BV 2000. Η αλήθεια είναι πως πριν από 2 βδομάδες που ψαχνόμουν να παραγγείλω ένα από τα 2 κάθησα και τα ζύγισα τα υπέρα και τα κατά του ενός και του άλλου. Γενικά βλέποντας reviews και από τις 2 συσκευές μου φαίνονται πάρα πολύ όμοια στα πάντα. Για την κάμερα δε διαφωνώ πως μπορεί να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα στο Blackview, αλλά και πάλι δεν βλέπω καμιά φοβερή φωτογραφία στις δοκιμές που πέτυχα. Anyway, επέλεξα να παραγγείλω το X5 Pro, για 2 λόγους. Και επειδή έχει 2GB RAM, πράγμα που θα το κάνει πιο άνετο στις εφαρμογές αλλά και δεν θα έχω και τόσο άγχος μην τυχόν και το γεμίσω με τα 16GB αποθηκευτικού χώρου. Και από την άλλη έχω ήδη ένα απλό X5, για το οποίο έχω παραγγείλει 2η μπαταρία και θήκη κλπ, τα οποία κάνουν και για τα 2. Να πω ότι δεν χρησιμοποιώ την κάμερα παρά ελάχιστα, οπότε αν ήταν αυτό το κριτήριό μου ίσως κοίταζα περισσότερο το άλλο. Είναι όμως τόσο μεγάλη η διαφορά; Φυσικά είναι και θέμα γούστου. Το BV 2000 έχει πιο στρογγυλό σχήμα και ίσως αρέσει σε περισσότερους. Εμένα δε με χαλάει κανένα από τα 2. Και δεν αποκλείω να πάρω και ένα blackview κάποια στιγμή.

 

Επίσης, πριν παραγγείλω έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ψάχνοντας για το Doogee βρήκα εύκολα τα κομμάτια που μπορούν να παρουσιάσουν βλάβη(oθόνη,digitizer κλπ) σε αρκετά καλές τιμές ενώ για το άλλο δεν βλέπω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να συμμετάσχω σε κάποια αντιπαράθεση μεταξύ X5 pro και BV 2000. Η αλήθεια είναι πως πριν από 2 βδομάδες που ψαχνόμουν να παραγγείλω ένα από τα 2 κάθησα και τα ζύγισα τα υπέρα και τα κατά του ενός και του άλλου. Γενικά βλέποντας reviews και από τις 2 συσκευές μου φαίνονται πάρα πολύ όμοια στα πάντα. Για την κάμερα δε διαφωνώ πως μπορεί να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα στο Blackview, αλλά και πάλι δεν βλέπω καμιά φοβερή φωτογραφία στις δοκιμές που πέτυχα. Anyway, επέλεξα να παραγγείλω το X5 Pro, για 2 λόγους. Και επειδή έχει 2GB RAM, πράγμα που θα το κάνει πιο άνετο στις εφαρμογές αλλά και δεν θα έχω και τόσο άγχος μην τυχόν και το γεμίσω με τα 16GB αποθηκευτικού χώρου. Και από την άλλη έχω ήδη ένα απλό X5, για το οποίο έχω παραγγείλει 2η μπαταρία και θήκη κλπ, τα οποία κάνουν και για τα 2. Να πω ότι δεν χρησιμοποιώ την κάμερα παρά ελάχιστα, οπότε αν ήταν αυτό το κριτήριό μου ίσως κοίταζα περισσότερο το άλλο. Είναι όμως τόσο μεγάλη η διαφορά; Φυσικά είναι και θέμα γούστου. Το BV 2000 έχει πιο στρογγυλό σχήμα και ίσως αρέσει σε περισσότερους. Εμένα δε με χαλάει κανένα από τα 2. Και δεν αποκλείω να πάρω και ένα blackview κάποια στιγμή.

 

Επίσης, πριν παραγγείλω έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ψάχνοντας για το Doogee βρήκα εύκολα τα κομμάτια που μπορούν να παρουσιάσουν βλάβη(oθόνη,digitizer κλπ) σε αρκετά καλές τιμές ενώ για το άλλο δεν βλέπω τίποτα.

mark_k δεν θελεις να συμμετασχεις σε καποια αντιπαραθεση λες, αλλα αυτο κανεις, χωρις μαλιστα να εχεις το bv2000 οπως λες. Επειδη εχω και τα 3 κινητα (x5 x5pro bv2000) σε διαβεβαιωνω οτι το bv2000 ειναι μακραν καλυτερο σε φωτο (και ας λες οτι θελεις για mp κλπ, ο φακος ειναι φιλε μου που κανει την διαφορα) σε αποκριση και σε ποιοτητα κατασκευης, τα x5 x5pro ειναι κουδουνιστρες μπροστα του, και τελος για ανταλακτικα οπως λες, που βρηκες για doogee? στο ali? Γιατι ολα τα κινεζομαγαζα σιγα σιγα την σταματανε την doogee, και αν θελεις σου αναλυω τους λογους, οχι ομως εδω γιατι το νημα ειναι για το bv2000, και ειμαστε καπως offtopic.

 

Oσοι ειμαστε με twrp recovery, δεν μπορουμε να εγκαταστησουμε το τελευταιο update του ιανουαριου, παρολο που το κατεβαζει δεν μπορει να κανει το install.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εσύ ξεκίνησες την αντιπαράθεση λες και είσαι μέτοχος της εταιρείας και σου θίξανε το προϊόν. Και αυτό έγινε επειδή είπα απλά σε ένα προηγούμενο post πως αν το bv2000 είχε 2 gb ram ίσως και να ήταν ιδανικό, και σε διόρθωσα λίγο τα γραφόμενά σου σχετικά με τα χαρακτηριστικά της κάμερας που δεν είναι ούτε πραγματικά 8mp, και ειδικά όταν τραβάς σε 16:9(όπως ανέφερες) όπου καταγράφει σε μικρότερη ανάλυση, είτε πραγματικά είτε interpolated. Και ξαφνικά ξεκινάει μια αντίδραση από μέρους σου, λες και συζητάμε για το smartphone που αποτελεί "σταθμό" φωτογραφικά. Δες τι λέει εδώ ο φιλαράκος μας :

 

Και στη συνέχεια αρχίζουμε για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω να θάβουμε το Doogee. Έχει πλάκα, οφείλω να ομολογήσω. Ήξερα για fanboys της Apple και της Samsung, αλλά δεν περίμενα πως θα είχαν και οι κινέζοι. Μπράβο τους πραγματικά που το καταφέρανε τόσο σύντομα. :lol:

 

Όσο για τα ανταλλακτικά, να ένα δείγμα του τι βρήκα για το X5 : http://vifocal.com/catalogsearch/result/index/?p=1&q=doogee+x5

 

Αλλά και στο eBay.

Hint : έψαξα και για bv2000 στο ebay αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εσύ ξεκίνησες την αντιπαράθεση λες και είσαι μέτοχος της εταιρείας και σου θίξανε το προϊόν. Και αυτό έγινε επειδή είπα απλά σε ένα προηγούμενο post πως αν το bv2000 είχε 2 gb ram ίσως και να ήταν ιδανικό, και σε διόρθωσα λίγο τα γραφόμενά σου σχετικά με τα χαρακτηριστικά της κάμερας που δεν είναι ούτε πραγματικά 8mp, και ειδικά όταν τραβάς σε 16:9(όπως ανέφερες) όπου καταγράφει σε μικρότερη ανάλυση, είτε πραγματικά είτε interpolated. Και ξαφνικά ξεκινάει μια αντίδραση από μέρους σου, λες και συζητάμε για το smartphone που αποτελεί "σταθμό" φωτογραφικά. Δες τι λέει εδώ ο φιλαράκος μας :

 

Και στη συνέχεια αρχίζουμε για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω να θάβουμε το Doogee. Έχει πλάκα, οφείλω να ομολογήσω. Ήξερα για fanboys της Apple και της Samsung, αλλά δεν περίμενα πως θα είχαν και οι κινέζοι. Μπράβο τους πραγματικά που το καταφέρανε τόσο σύντομα. :lol:

 

Όσο για τα ανταλλακτικά, να ένα δείγμα του τι βρήκα για το X5 : http://vifocal.com/catalogsearch/result/index/?p=1&q=doogee+x5

 

Αλλά και στο eBay.

Hint : έψαξα και για bv2000 στο ebay αλλά δεν...

 

Εφοσον ΔΕΝ εχεις το bv2000 δεν μπορει να εισαι αντικειμενικος, στηριζεις τα λεγομενα σου μονο σε video και review που εχεις διαβασει, οταν πιασεις στα χερια σου το bv2000 και διαπιστωσεις ποσο καβουρδιστηρι ειναι το doogee τοτε μπορουμε να τα συγκρινουμε αν θελεις, σου ξαναλεω οτι εχω και τα 3 μοντελα που αναφερεις και μαλιστα θα σου απαντησω και με pm πανω σε αυτο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σου τονίζω ότι ουδέποτε μπήκα σε άμεση αντιπαράθεση μεταξύ των 2, όπως εσύ από την πρώτη στιγμή. Είπα τη γνώμη σχετικά με κάποια χαρακτηριστικά που θα ήθελα εγώ να έχει το τηλέφωνο, και απλά είπα πως για δικούς μου λόγους επέλεξα το άλλο. Δεν βγήκα να πω πως είναι χάλια το ένα έναντι του άλλου, και πάρτε αυτό για τους τάδε λόγους κλπ. Μάλιστα σκέφτομαι σοβαρά όταν με το καλό μου έρθει το X5 Pro να αντικαταστήσω το απλό Χ5 με ένα BV 2000. Αν μου βγει το ίδιο καλό με αυτό και το Pro φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή δεν το κατέχω πολύ το θέμα με τις αναβαθμίσεις κλπ. Το Blackview το ανοίγεις και λειτουργεί κανονικά , διαβάζει Ελληνικά κανονικάνχωρίς προβλήματα ή χρειάζεται να εγκαταστήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή δεν το κατέχω πολύ το θέμα με τις αναβαθμίσεις κλπ. Το Blackview το ανοίγεις και λειτουργεί κανονικά , διαβάζει Ελληνικά κανονικάνχωρίς προβλήματα ή χρειάζεται να εγκαταστήσεις?

Μία χαρά δουλεύει με το που το ανοίξεις απλά αν πας ρυθμίσεις /σχετικά με το τηλέφωνο /ενημερώσεις συστήματος, και πατήσεις να κάνει έλεγχο θα σου βγάλει ότι υπάρχει ενημέρωση και ακολουθώντας τις οδηγίες της οθόνης την κάνεις και είσαι έτοιμος

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι αυτή η αδυναμία της κάμερας να σταθεροποιήσει το κούνημα (όπως είπε και ο Mark_K). Επειδή το τηλ προορίζετε για παιδιά που θέλουν να κάνουν την πλακά τους και να τραβάμε φωτό & βίντεο, αν το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπω στο βίντεο θα υπάρχει πρόβλημα .Καταλαβαίνω ότι σε αυτά τα λεφτά δεν γίνετε να έχει καμία σούπερ κάμερα αλλά προτιμώ να έχει χειρότερη εικόνα λήψεις παρά αυτήν την αστάθεια.Είδα και αυτό το βίντεο του φθηνότερου VKWORLD VK700X (στα 6:40 sec) https://www.youtube.com/watch?v=iXLV-kEpoSI και δεν το κάνει τόσο έντονα .Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρυθμίσεως? Υπάρχει περίπτωση με άλλη εφαρμογή να φτιάξει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε σύγκριση με Oukitel u7 pro, ποια είναι η γνώμη σας? Και κάτι άλλο κάτι άλλο, καλύτερα από Vick η everbuying?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε σύγκριση με Oukitel u7 pro, ποια είναι η γνώμη σας? Και κάτι άλλο κάτι άλλο, καλύτερα από Vick η everbuying?

 

Η ουκιτελ ειναι σοβαρη εταιρια, στο συγκεκριμενο μοντελο, η οθονη ειναι αρκετα ανθεκτικη, αλλα θεωρω το bv2000 ενα κλικ καλυτερο, στα σημεια. Οπως φωτιζομενα πληκτρα, και καλυτερη καμερα. Αν και στο Ουκιτελ δυσκολα βρισκεις ψεγαδι.

Οσο για το καταστημα, εκει δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το Βικμαλλ. Ετη φωτος μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Το Vick έχει δωρεάν shipping?

 

Ολα εχουν δωρεαν μεταφορικα, αυτο που βλεπεις στην τιμη ειναι με μεταφορικα, εξαλλου θα το δεις στο τελος τις παραγγελιας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε σύγκριση με Oukitel u7 pro, ποια είναι η γνώμη σας? Και κάτι άλλο κάτι άλλο, καλύτερα από Vick η everbuying?

 

συμφωνω με τον barlost για το oukitel και φυσικα για vickmall, απλα οτι καλυτερο σε εξυπηρετηση, και αν σου προκυψει και κατι εχουμε και επικοινωνια και τα μεσα να κανει την αντικατασταση ή την επισκευη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

...πάντως παρόλα τα καλά στοιχεία του κινητού ειδικά στην κατηγορία τιμής του, οφείλω να επισημάνω ότι υπάρχει ένα μεμπτό σημείο...το touch είναι 2 σημείων και ως εκ τούτου αρκετά προβληματικό για όσους επιθυμούν να πληκτρολογούν γρήγορα ή χρειάζονται γρήγορη απόκριση σε κάποια π.χ. παιχνίδια...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...