Jump to content

Ενσύρματο ή ασύρματο οπτικό mouse?


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω αυτή την στιγμή ένα οπτικό ενσύρματο ποντίκι της Microsoft από το οποίο δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος.

Είναι αυτή η σειρά που βγάζει για τα notebooks.Η δέσμη αρκετά συχνά εκεί που δουλεύω ξαφνικά ο δείκτης πάει τέρμα πάνω ή τέρμα κάτω.

 

Anyway θα ήθελα ένα οπτικό ποντίκι του οποίου η δέσμη να είναι ακριβής και να μην με ταλαιπωρεί.

Προσανατολίζομαι στα Logitech και ίσως σε κάποιο ασύρματο.

 

Ποια η φιλοσοφία του ασύρματου...?Οι δικές μου usb είναι στο πίσω μέρος του laptop, θα υπάρχει επαφή?

 

Τι μου προτείνετε εσείς ανεξαρτήτως κόστους...?

 

ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ennoeis mallon to mikro ths microsoft to optico....aporw pws to xeirizesai file moy...kapoios me ligo megala xeria tha to espage me anesh....apo ta neyra...

 

koita eixa logitech (panta gia asyrmata tha soy pw) eixa kai microsoft...

perissotero eyxaristimenos apo microsoft exw meinei....tora exw to explorer 2.0 me derma kai einai apla koryfaio...

 

 

poly paliotera eixa kai to explorer 1.0 ensyrmato alla eixa ta idia problimata me esena....o cursoras pigaine opou ithele kai tetoia...prosexe kai mhn to bazeis se leies epifaneies...alliws tha to pathaineis synexeia...

 

PS. rikse kai mia matia sto kainoyrgio mouse ths logitech to multimedia...to pire enas filos kai einai koryfaio apo epiloges kai anesh...ase poy xeirizesai olokliro pc me dayto... :D

Link to comment
Share on other sites

ilia το χρησιμοποιώ σε mousepad, ιδανικότερη επιφάνεια για αυτό δεν γίνεται.

Οντως είναι αρκετά μικρό και σίγουρα όχι ότι πιο βολικό υπάρχει.

 

Ο φίλος σου έχει αυτό που πουλάει το Πλαίσιο γιατί αν είναι αυτό και εγώ το γλυκοκοιτάζω...

 

http://static.plaisio.gr/images/Products/691267.gif

 

Logitech Mediaplay Ασύρματο

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το ποντίκι φεύγει σε άσχετες κατευθύνσεις είναι πρόβλημα των usb γενικότερα. Άλλα το κάνουν συχνότερα, άλλα σπανιότερα. Έχω την εντύπωση ότι διορθώνεται με drivers.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Intelli explorer 2.0 το ασύρματο. Κορυφαίο ποντίκι και ακριβέστατο. Πριν είχα το Logitech to mx200 και μου κανε και μενα αυτές τις μαμακίες. Πεταγοταν μονο του στις άκρες τησ οθόνης.

Η M$ βγάζει κορυφαία mouse, όπως η logitech κορυφάια keyboards.

 

H φιλοσοφία του ασύρματου είναι να μη γεμίζεις καλώδια. Αυτή και μόνο. Δεν είναι να ξαπλώνεις στο κρεβάτι και να χειρίζεσαι το PC στο γραφείο απέναντι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (31 Δεκ. 2004 , 17:12)

 

H φιλοσοφία του ασύρματου είναι να μη γεμίζεις καλώδια. Αυτή και μόνο. Δεν είναι να ξαπλώνεις στο κρεβάτι και να χειρίζεσαι το PC στο γραφείο απέναντι...

 

 

Bρε συ αυτό το ξερώ απλά ρωτάω είναι λειτουργικό ως υλοποίηση ή στην τελική χειροτερεύουν τα πράγματα...?

 

Γιατί εάν δεν επικοινωνεί εύκολα ή χρειάζεται κάποιου είδους ενέργεια μιας και δεν παίρνει από πουθενά ρεύμα (usb) τότε μάλλον δεν με βολεύει...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ασύρματο της Λόγκιτεκ και έχει έξοδο και για USB. Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Το είχα πάρει μαζί με το ασύρματο πληκτρολόγιο 100€ πριν 8 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

To MX500 ehei tin kaliteri aisthisi kai praktikotita apo osa eho dokimasei.

Kapos tsimpimeno omos kai ensirmato(=pleonektima gia mena).

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

μετα απο χρονια θιασωτης των ποντικιων της ms, πηρα το MX1000 και ησυχασα

τα διπλασια dpi φαινονται καθαρα, και πιο εργονομικο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (31 Δεκ. 2004 , 17:23)

 

Bρε συ αυτό το ξερώ απλά ρωτάω είναι λειτουργικό ως υλοποίηση ή στην τελική χειροτερεύουν τα πράγματα...?

 

Γιατί εάν δεν επικοινωνεί εύκολα ή χρειάζεται κάποιου είδους ενέργεια μιας και δεν παίρνει από πουθενά ρεύμα (usb) τότε μάλλον δεν με βολεύει...

 

Να χειροτερεύει κάτι δε νομίζω... Πριν από το καλοκαίρι, πήρα ένα ασύρματο σετ (πληκτρολόγιο, ποντίκι) και δεν είδα κάποια διαφορά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι χρειάζονται μπαταρίες κάθε 3-4 μήνες. Κατα τα άλλα είναι πολύ βολικό.
Link to comment
Share on other sites

Tελικά ξανα-έβγαλα από το συρτάρι το Logitech Wingman που είχα και με είχε βολέψει και άφησα τα οπτικά με τα σπαστικά τους τερτίπια.

 

 

Μπιλίτσα και πάλι και είμαι μια χαρά.

 

Σας ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για laptop πρόσεξε τη βάση του ασύρματου. Τελευταία πήρε το μάτι μου νέες σειρές τόσο logitech όσο και ms με μόνο ένα στικακι για δέκτη. Χωρίς καλώδιο δηλαδή, που είναι σπαστικό για φορητό μηχάνημα.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μπλέξεις με μπαταρίες και έχτρα βάσεις κλτ για ασύρματο μάους ;

Χτύπα ένα μάους οπτικό με καλωδιάκι το οποίο φτάνει εώς και ενάμισι μέτρο και το οποίο επιμηκύνεται και μαζεύει όσο εσύ θέλεις.Ειδικά όταν μιλάμε για φορητό οτιδήποτε αποτελεί έξτρα αξεσουάρ το οποίο θα πρέπει να μεταφέρεις..

Έχω ένα μάους MS-TECH με τις προ-αναφερθέντες ιδιότητες και ποτέ δεν μου έχει κάνει νερά με τον δείκτη.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ALR.Παρε ενα ενσυρματο οπτικο και ασε τα αλλα για τους αλλους.Προσπαθουσα τις προαλλες να συνδεσω ενα ασυρματο σετ ποντικι+πληκτρολογιο και εκανα μια ωρα να βρω τη συνδεσμολογια.

Ενσυρματο οπτικο προτεινω της Microsoft κατα προτιμηση.

P@niS
Link to comment
Share on other sites

Πηρα προσφατα, το logitech Mediaplay και δηλωνω πως ξανα Microsoft δεν θα ξαναπαρω! Ημουν χρονια οπαδος των keyboards - mouse αλλα no more. Καπου ριξανε την ποιοτητα τους. Στα microsoft ποντικακια μια ζωη μου δυσλειτουργουσε το μεσαιο ροδακι και η εμβελεια τους δεν ηταν και η καλυτερη δυνατη.

 

Στο logitech βρηκα πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, διακοπτη on/off (μην γελατε, χρειαζεται) καλυτερη εμβελεια, και πομποδεκτη usb σε stick (χωρις καλωδιωσεις) Και η Microsoft εβγαλε σε στικ βεβαια... αλλα και παλι ειναι μεγαλυτερος.

 

Βεβαια τα Logitech ειναι λιγο ποιο ακριβα, αλλα... :)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να πάρω ένα οπτικό ποντίκι αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω και ασύρματο. Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα; (μπαταριά κτλ)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (11 Ιαν. 2005 , 00:25)

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα οπτικό ποντίκι αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω και ασύρματο. Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα; (μπαταριά κτλ)

 

Νόμος του Μέρφυ, Νο. 45.212.457: Η μπαταρία από το ασύρματο ποντίκι θα σου τελειώσει την στιγμή που θα το χρειάζεσαι περισσότερο από ποτέ - θα είναι νύχτα και όλα τα καταστήματα κλειστά! :p :lol: :lol:

 

Πάρε μάους με καλώδιο, για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

proteino oxi asurmato gia pollous logous!

exei aktinobolia. arketi den trome me kinita, asyrmata til, k.a. (an kai einai mikri i aktinobolia eos amelitaia, alla ligo apo edo, ligo apo ekei....) , meta an thes na paizeis paixnidia, den beleuei giati den "pianei " toso grigora oso auto me to kalodio... ante na exeis na puroboliseis ton exthro kai na mi skotonetai .... epeidi den kanei grigoro klik to pontiki.... se apli xrisi den fenetai bebaia auto alla.... esy apofasizeis! sigoura einai pio oraio san idea oti den tha exei kalodio alla meta apo kairo tha to baretheis kai den tha se peirazei ena kalodiaki parapano... pantos auta einai prosopiki mou apopsi, i epilogi einai diki sou.... an pareis omos adurmato pare omos kapoio kalo giati ena pou eixa ego (prin 4 xronia bebaia pou den itan kai toso sinithismena) den epiane apo pouthena .... eftege to mataki kai eprepe na einai akribos apenanti apo to pontiki. Tora auto fusika den ginetai... me 1 microsoft pou eixa dokimasei epiane apo polu makria kai apo oles tis gonies....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SNikolaidis (11 Ιαν. 2005 , 11:24)

 

Νόμος του Μέρφυ, Νο. 45.212.457: Η μπαταρία από το ασύρματο ποντίκι θα σου τελειώσει την στιγμή που θα το χρειάζεσαι περισσότερο από ποτέ - θα είναι νύχτα και όλα τα καταστήματα κλειστά! :p :lol: :lol:

 

Πάρε μάους με καλώδιο, για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου...

 

 

Ποιός σου φταίει αν δεν έχεις ένα σετ μπαταρίες επιπλέον στο σπίτι??? Ο Μέρφυ ή ο νόμος του? :p :p :p

 

Wireless for ever ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τα θετικά των wireless (περισσότερη ελευθερία και λιγότερα καλώδια - έστω και στο μήκος) ικανά να με κάνουν να αλλάξω τα «παραδοσιακά». Είναι ελαφρύτερα, επικοινωνούν πάντα σωστά, δεν «τρώνε» αναλώσιμα (βλ. μπαταρίες), δεν ακτινοβολούν.

:!: Αλλιώς γνωστός και σαν aimilios.

 

Διαβάστε το λόγο δημιουργίας αυτού του nick εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του ποντικίου που του κάνεις και το σημείο που το έχεις πάνω στο γραφείου σου να σκεφτείς για το εάν θέλεις ασύρματο ή ενσύρματο ποντίκι, διότι η τιμή είναι το λιγότερο διπλάσια. Ένα απλό οπτικό (microsoft) έχει περίπου 8-10 ευρώ.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ασύρματο σετ, πληκτρολόγιο/ποντίκι και με έχει βολέψει πάρα πολύ. Γενικά όσα καλώδια ξεφορτώνεσαι, τόσο το καλύτερο. Επίσης οι μπαταρίες αντέχουν τουλάχιστον 4 μήνες το δικό μου. Δες και αυτό το topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=54219
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για φορητό υπολογιστή, το οπτικό, ασύρματο ποντίκι της Logitech έχει αποδειχθεί πολύ εργονομικό. Όσο για τις μπαταρίες, ένα σετάκι με επαναφορτιζόμενες λύνει το πρόβλημα της συνεχούς προμήθειας νέων μπαταριών.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρέπει, αν παίρνει το ποντίκι 2 μπαταρίες, να έχεις 4 για να έχεις έτοιμες 2 όταν φορτίζουν οι άλλες 2. Χώρια το κόστος του φορτιστή, αν δεν υπάρχει ήδη. Εκτός αν έχει κάτι στο σετάκι της η Logitech (ή η Microsoft), οπότε... πάσο.

:!: Αλλιώς γνωστός και σαν aimilios.

 

Διαβάστε το λόγο δημιουργίας αυτού του nick εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...