Jump to content

Cubot X17


troublemaker1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω δει το συγκεκριμένο μοντέλο και μου άρεσε αρκετά. Μήπως το έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?

Ή γενικά για την συγκεκριμένη μάρκα αν είναι αξιόπιστη??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Έχω δει το συγκεκριμένο μοντέλο και μου άρεσε αρκετά. Μήπως το έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?

Ή γενικά για την συγκεκριμένη μάρκα αν είναι αξιόπιστη??

 

Σαν Μάρκα είναι αρκετά αξιόπιστη. Έχη αγοράσει (από Κίνα) δύο κινητά Χ9 για αδελφό και φίλο και δεν έχουν κανένα πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο.

Το Χ17 είναι πολύ καινούριο και είναι απίθανο να το έχει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως άμα το αγοράσω από έξω, με την εγγύηση τι γίνετε? Άμα βγάλει κάποιο πρόβλημα τι κάνω??

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά είναι πολύ όμορφο και θα το αγόραζα καθώς η εταιρεία είναι σοβαρή.

 

Όντως είναι πολύ όμορφο και με πολύ καλά χαρακτηριστικά και σε καλή τιμή.

Την μάρκα αυτή βέβαια εγώ την άκουσα για πρώτη φορά πριν από λίγες βδομάδες.

Οπότε δεν ξέρω πολλά για αυτήν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει πάνω από δέκα συσκευές από κινέζικα μαγαζιά χωρίς να έχει βγει καμιά προβληματική. Αν τύχει τι να σου πω? Υποτίθεται ότι υπάρχει μια εγγύηση, αναλόγως το καταστήματος, οπότε το στέλνεις πίσω και το αντικαθιστούν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λίγο υπομονή να το παραλάβει το έτερον ήμισυ και θα ενημερώσω για τις πρώτες εντυπώσεις. Μόλις χθες το παρήγγειλα (black friday) με 122€ + προμήθεια pp κάπου στα 130€. Με τα ίδια χρήματα αγόραζα από Ελλάδα μια μπαχατέλα! Εύχομαι και ελπίζω το κινητό να είναι τόσο super ouaou όσο φαίνεται.:)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πιστεύω ότι θα σου βγει πολύ καλό.εγώ έχω 3 cubot.2 χ9 και ένα χ6.και τα 3 είναι σκυλιά και δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.και αν αποφασίσω να αλλάξω κινητό πάλι cubot θα πάρω.με το καλό να το παραλάβει και να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι μεταλλικό και από ότι είδα σε κάποια βίντεο ΔΕΝ έχει φωτιζόμενα πλήκτρα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ούτε το χ9 ούτε το χ6 έχει φωτιζόμενα πλήκτρα αλλά αυτό για εμένα δεν είναι πρόβλημα.για εμένα αυτό που μετράει είναι ότι και τα 3 που έχω δουλεύουν τέλεια και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.ειδικά τα χ9 τα υποστηρίζει με συνεχή firmware update η cubot.να φανταστείς ότι τα αγόρασα με την έκδοση 9 και τώρα έχει την 22.και κάποια μικρό προβλήματα που υπήρχαν τώρα διορθώθηκαν.οπότε πιστεύω ότι θα μήνες Ιανό ποιήματος με την αγορά που έκανες.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ούτε το χ9 ούτε το χ6 έχει φωτιζόμενα πλήκτρα αλλά αυτό για εμένα δεν είναι πρόβλημα.για εμένα αυτό που μετράει είναι ότι και τα 3 που έχω δουλεύουν τέλεια και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.ειδικά τα χ9 τα υποστηρίζει με συνεχή firmware update η cubot.να φανταστείς ότι τα αγόρασα με την έκδοση 9 και τώρα έχει την 22.και κάποια μικρό προβλήματα που υπήρχαν τώρα διορθώθηκαν.οπότε πιστεύω ότι θα μήνες Ιανό ποιήματος με την αγορά που έκανες.

 

έχω πάρει και εγώ 3 για φίλους και όλοι είναι ικανοποιημενοι εκτός από την φωτογραφική ( X9), αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένα μειον η απουσία αυτή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι.η φωτογραφική δεν είναι και πολύ καλή.με την χρήση του camera zoom fx βελτιώνεται λίγο η κατάσταση αλλά και πάλι υστερεί σε ποιότητα φωτογραφίας.κατ τα άλλα μια χαρά τηλέφωνα είναι.ελπίζω το χ17 να έχει καλύτερη κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπομονή να το παραλάβει το έτερον ήμισυ και θα ενημερώσω για τις πρώτες εντυπώσεις. Μόλις χθες το παρήγγειλα (black friday) με 122€ + προμήθεια pp κάπου στα 130€. Με τα ίδια χρήματα αγόραζα από Ελλάδα μια μπαχατέλα! Εύχομαι και ελπίζω το κινητό να είναι τόσο super ouaou όσο φαίνεται.:)

 

Απο ποιο site το πηρες??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ότι το είχε και παρουσίαση το site .μια χαρά μου φάνηκε.και επειδή έχω χ9 και χ6 και έχουν βγει σκυλιά λέω να πάρω για εμένα ένα τέτοιο.για την χρήση που θα του κάνω και δεδομένου ότι έχει 3 GB RAM μια χαρά θα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιο site το πηρες??

 

Γειά σου Δέσποινα.

 

Σου παραθέτω το link του καταστήματος που το παρήγγειλα.

http://www.everbuying.net/product1111406.html?utm_source=shareasale&utm_medium=shareasale&utm_campaign=shareasale

 

Επίσης να δώσω, για όσους δεν το γνωρίζουν, ένα link αναζήτησης της οικονομικότερης προσφοράς. Μπαίνεις και πληκτρολογείς το κινητό που σ'ενδιαφέρει και σου εμφανίζει δεξιά μια στήλη με τις οικονομικότερες προσφορές της ημέρας αναζήτησης. Νά'ναι καλά φίλος από άλλο νήμα που μου το έδωσε. Κάνει δουλειά για εμάς που πάμε λίγο στα τυφλά.;)

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-cubot-x17

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλες γιορτες να εχουμε!!!

 

Σκεφτομαι κι εγω να παραγγειλω το εν λογω κινητο, αλλα ειμαι αναμεσα σε παραγγελια απο DealsMachine και EverBuying.

Για το δευτερο βλεπω αρκετα παραπονα σχετικα με το στοκ του, για το πρωτο δεν εχω καθολου εικονα...

Καποιος να ριξει φως στο σκοταδι;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Παραλήφθηκε το Χ17 εντός 20 ημερών (!!!!) από Κίνα (Everybuying).

Χλίδα η συσκευή. Καμία σχέση με αντίστοιχες στο επίπεδο τιμής. Είναι κόσμημα από θέμα εμφάνισης. Η προστατευτική θήκη σιλικόνης είναι κάπως σκληρή και στερείται φινιρίσματος στα πλαϊνά όπως το κρατάς. Τη νιώθεις κάπως κοφτερή. Όντως τα 3 πλήκτρα κάτω από την οθόνη δεν φωτίζονται αλλά δεν με προβληματίζει. Η φωτογραφική του αρκετά καλή, η ταχύτητά του ικανοποιητικότατη και φυσικά είναι εφοδιασμένο με όλα τα χρήσιμα apps (πλην Κινεζιών). Για τα 125€ που έδωσα απλά είναι super. Μάλιστα είδα προχτές στη zougla.gr που έχουν κατάστημα με γκατζετιές, το δίνουν στα 199 με συμβόλαιο δωρεάν ομιλίας για 1 χρόνο. Στις επόμενες μέρες θα ενημερώσω αν ανακαλύψω κάποιο + ή -. Καλά να περνάτε όλοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα το εν λόγω κινητό από Ebay στα ~148 ευρώ στις 30/12 (ετοιμοπαράδοτο από τον έμπορο) και έφτασε στα χέρια μου σήμερα (12/1) μέσω Singapore Post.

Η συσκευασία εκτός του κινητού περιείχε τα εξής:

2 Καλώδια φόρτισης (1 κανονικό + 1 "πλακέ")

1 αντάπτορα φόρτισης

1 αντάπτορα αυτοκινήτου

1 screen protector

1 διάφανη θήκη προστασίας του πίσω μέρους

1 "καρφίτσα" για την sim

1 microSD κάρτα 16GB Samsung (θα την τεστάρω αν είναι πραγματική η χωρητικότητα)

1 Αντάπτορα USB microSD

Δεν περιείχε ακουστικά.

Από άποψη φινιρίσματος, το κινητό είναι άψογο και η ποιότητα κατασκευής του είναι αρκετά καλή (δεν λέω τέλεια διότι συγκρίνεται με ένα iPhone 5 που είχα πρόσκαιρα). Η οθόνη είναι ευκρινέστατη από όποια γωνία και αν κοιτάξει κανείς. Το μενού πολύ γρήγορα (χωρίς ίχνος lag κλπ). Ίσως το μόνο που μου φάνηκε πιάνοντάς το, είναι το βάρος του για τέτοιο μέγεθος. Ίσως να οφείλεται στη μπαταρία. Το απόγευμα θα ανεβάσω δείγματα από τις κάμερες (εμπρός και πίσω) καθώς επίσης και print screen από κάποιο benchmark.

Σημειώνω ότι στο κινητό δεν υπήρχαν τυχόν κινέζικες εφαρμογές και επίσης το το play store είναι εγκατεστημένο. Τα 3 κουμπιά touch δεν είναι φωτιζόμενα.

http://s9.postimg.org/4fgcebmrf/image.jpg

Μπροστινή κάμερα

http://s24.postimg.org/5b4s3058h/image.jpg

Πίσω κάμερα

http://s8.postimg.org/d9fpun42p/image.jpg

Περιεχόμενα Συσκευασίας (Φώτο απο Samsung Galaxy SII)

Edited by geotsir

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλές φωτογραφίες....αν μπορείς βγάλε και καμία έξω (με φως ημέρας) και με φλάς μέσα....Γενικά το κινητό δουλεύει καλά?? Γρήγορα? Θέμα με rom?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλές φωτογραφίες....αν μπορείς βγάλε και καμία έξω (με φως ημέρας) και με φλάς μέσα....Γενικά το κινητό δουλεύει καλά?? Γρήγορα? Θέμα με rom?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Το κινητό δουλεύει αρκετά πιο γρήγορα (3GB RAM) στο άνοιγμα πολλών "βαριών" εφαρμογών όπως το facebook και διάφορα παιχνίδια. Το συγκρίνω με το Sony Xperia Z ultra (2GB RAM) που έχω. Επίσης σε σύγκριση πάντα με το Z,η απόκριση και η εμβέλεια στο να "βρεί" σήμα WiFi είναι σχεδόν όμοια. Από πλευράς μπαταρίας το κινητό κράτησε 2 μέρες (25% στο τέλος της 2ης μέρας) με ανοικτό συνέχεια το WiFi, Facebook τουλάχιστον 2 ώρες σερί, ένα παιχνίδι περίπου 10 λεπτά και ομιλία 1-1,5 ώρα και φωτεινότητα οθόνης νομίζω στο 75% (πιστεύω δεν θέλει παραπάνω είναι τέλεια η οθόνη). Φωτογραφίες σε ανοικτό χώρο δεν έτυχε να τραβηχτούν ακόμη.

Edited by geotsir

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις πληροφορίες! Είμαι ανάμεσα στο cubot x17 και στο Xiaomi Redmi Note 3 Pro.... Δεν ξέρω πιο απο τα δύο....το σκέφτομαι. Οταν θα έχεις χρόνο ανέβασε και καμια φωτογραφία ...μέρα..και βράδυ με φλάς για να δούμε. Σε ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ φωτογραφίες --->> https://photos.google.com/share/AF1QipNzpLnpf7I1Lx0PxtEjV5uUWgW6vLctrF_4CRPf-E6Kr2MP-3eP3a3t5gTTnLqwVw?key=Z00yNXpUM3pscjB3OHBFMmtycHR1UFF6TW55MkhR

(tip. Μπορείτε να κάνετε ζουμ με την ροδέλα του mouse στις φώτο που ανοίγετε)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...