Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγίες να περάσω το ΟΤΑ μέσω flashfire που βρίσκω? Μου έβγαλε μήνυμα ότι είναι modified to /oem /system partition και ότι το update θα γίνει fail.

Με εξαίρεση το root, το τηλέφωνο είναι stock. Το supersu είναι το 2.68.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οδηγίες να περάσω το ΟΤΑ μέσω flashfire που βρίσκω? Μου έβγαλε μήνυμα ότι είναι modified to /oem /system partition και ότι το update θα γίνει fail.

Με εξαίρεση το root, το τηλέφωνο είναι stock. Το supersu είναι το 2.68.

Μαλλον θα πρεπει να την περασεις από την αρχή κανοντας format και τα user data.Γιατί δεν δοκιμαζεις με το toolkit του wugs ? Είναι πολύ ευκολο στη χρηση και διαλεγεις να περάσεις οποία εκδοση θέλεις. Κάνε backup πρώτα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να την περασεις από την αρχή κανοντας format και τα user data.Γιατί δεν δοκιμαζεις με το toolkit του wugs ? Είναι πολύ ευκολο στη χρηση και διαλεγεις να περάσεις οποία εκδοση θέλεις. Κάνε backup πρώτα βέβαια.

Είναι σπαστικό να ξαναστήνω το τηλέφωνο κάθε μήνα. Είχα την ελπίδα ότι με το systemless root και το flashfire θα το γλύτωνα.

Υπάρχει κάποιος οδηγός να το στήσω τώρα σωστά έτσι ώστε το επόμενο OTA να περάσει εύκολα?

Με το nrt το έκανα root.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Είναι σπαστικό να ξαναστήνω το τηλέφωνο κάθε μήνα. Είχα την ελπίδα ότι με το systemless root και το flashfire θα το γλύτωνα.

Υπάρχει κάποιος οδηγός να το στήσω τώρα σωστά έτσι ώστε το επόμενο OTA να περάσει εύκολα?

Με το nrt το έκανα root.

Δοκίμασε να μπεις στη recovery στο mount και δες αν το System είναι r/o ή r/w. Κάντο r/o και ξαναπροσπάθησε με την ΟΤΑ.

 

Edit : Επίσης αναβάθμισε τη recovery στην τελευταία έκδοση πριν περάσεις την ΟΤΑ.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες! λοιπον για το update του μαρτιου που βγηκε οσοι εχουν θεμα με την κιτρινη οθονη και οσοι δεν θελουν να περασουν custom rom και τα σχετικα(αν και δεν καταλαβαινω τον λογο :p ) μπορουν μεσα απο developer μενου να επιλεξουν την επιλογη Cool color temperature!

 

Καλησπερα καταρχας ηθελα να ρωτησω αν καποιος με stock kai yellow screen έχει δοκιμασει και εχει δει αισθητη διαφορα αυτο που λεει ο συμφορουμιτης παραπανω.

Επισης επειδη ειμαι ετοιμος για το 32αρι ηθελα να ρωτησω οσοι το αγορασαν τωρα τελευταια απο ελληνικη αγορα αν υπαρχει ακομη το θεμα με τις κιτρινες ή χαμηλης φωτεινοτητας οθονες οπως ειχα δει γνωστου μου αγορασμενο αρχες Ιανουαριου.

Οσοι το έχετε σε στοκ τρωει κολληματα? Εχω κατσει και διαβασει αρκετα και σε ξενα φορουμ και οι γνωμες ειναι 50-50.

Επισης επειδη δεν ειμαι σχετικος με root custom και αυτα που διαβαζω δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπω στη διαδικασια, αξιζει πιστευεται η αγορα του σε αυτη την περιπτωση.

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν θελω να δωσω 300 και μετα να ξενερωσω με κατι οσο αφορα αυτα που ρωταω

Link to comment
Share on other sites

@massive_attack

 

1) Είναι όντως αισθητή η διάφορα μόλις ενεργοποιήσεις την επιλογή απο developer settings.Προσωπικά το γυρισα παλι στο default γιατί μου αρεσουν τα χρωματα όπως είναι. Επίσης παρόλο που το προηγούμενο μοντελο που είχα (Moto X 2013) είχε amoled δεν μου φάνηκε καθολου άσχημη η διάφορα.

 

2) Δεν έχω παρατηρησει κάτι τέτοιο στην οθόνη. Το yellow tint είναι φυσιολογικό η φωτεινότητα είναι σε πολύ καλά επίπεδα ούτε έχει επισης φαινόμενα light bleeding. Συγκριτικό με κάποια αλλη συσκευή δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω οποτε αυτά που γραφω αφορούν μονο τη συσκευή μου.

 

3) Το έχω με την τελευταια stock (MHC19J) με root και xposed περασμένο και όλα λειτουργούν ομαλοτατα. Κανένα θέμα και με την κάμερα επίσης . Σε διάφορα fora που διαβάζω η τελευταια εκδοση έχει οντως λυσει τα performance issues που υπήρχαν σε παλαιότερες εκδοσεις. Πάντως επειδή είναι nexus μονο καλυτερα θα πηγαινει σε κάθε update απλα τώρα είναι OK και out of the box...

 

4) Φυσικά και αξίζει η αγορά του ακόμα και εαν το κρατήσεις stock. Γρήγορα updates με τις τελευταιες εκδοσεις του android και security fixes απευθείας απο Google. Μηδέν bloat. Προσωπικα θεωρώ οτι το αντίστοιχο της εμπειρίας που βρίσκεις στο iPhone πρεπει να θεωρειται η σειρά Nexus.

Edited by gilberto
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι κυκλοφορούν 2 εκδόσεις του κινητού. Γιατί ούτε με τον μήνα παραγωγής ταξινομούνται τα προβληματικά και μη ούτε με τπτ.
Link to comment
Share on other sites

Η μια εκδοση έχει και ανταπτορα μέσα χαχαχα

Πέρα απο την πλάκα εχεις βρει τροπο για να δουμε ημερομηνία παραγωγης χώρα που προοριζόταν κλπ. ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το πηρα και εγω(32gb Black)και ειμαι απολυτα οικανοποιημενος με την επιλογη μου,πολυ γρηγορο(Antutu score μετα απο στησιμο και ξεκουραση του κιν για καμια ωριτσα μου εβγαλε 67580 μια χαρα)πραγματικα αψογο.Τωρα οσον αφορα τα χρωματα που ακουω(προερχωμενος και απο S6 samsung)ειναι λιγο κατωτερα(ενταξει Amoled του S6 δεν συκρινεται αλλα μεχρι εκει) η αληθεια να λεγεται αλλα δεν με χαλαει καθολου ειναι μια χαρα.

Οσοι ενδιαφερεστε για αγορα,παιδια σας το συστηνω(αλλα το 32gb) δεν θα σας κολλησει ποτε.:)

 

YΓ.Δεν το εχω ρουταρει γιατι δεν χρειαζεται ενα τετοιο κιν με τοσο smooth λειτουργικοτητα.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το πηρα και εγω(32gb Black)και ειμαι απολυτα οικανοποιημενος με την επιλογη μου,πολυ γρηγορο(Antutu score μετα απο στησιμο και ξεκουραση του κιν για καμια ωριτσα μου εβγαλε 67580 μια χαρα)πραγματικα αψογο.Τωρα οσον αφορα τα χρωματα που ακουω(προερχωμενος και απο S6 samsung)ειναι λιγο κατωτερα(ενταξει Amoled του S6 δεν συκρινεται αλλα μεχρι εκει) η αληθεια να λεγεται αλλα δεν με χαλαει καθολου ειναι μια χαρα.

Οσοι ενδιαφερεστε για αγορα,παιδια σας το συστηνω(αλλα το 32gb) δεν θα σας κολλησει ποτε.:)

 

YΓ.Δεν το εχω ρουταρει γιατι δεν χρειαζεται ενα τετοιο κιν με τοσο smooth λειτουργικοτητα.....

Με γεια φίλε. Καλώς ήρθες. Το Root δεν προσθέτει ή αφαιρεί κάτι από μόνο του. Η όποια ταχύτητα παραμένει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με γεια φίλε. Καλώς ήρθες. Το Root δεν προσθέτει ή αφαιρεί κάτι από μόνο του. Η όποια ταχύτητα παραμένει.

 

Καλος σας βρηκα παιδια,το ξερω(για το ρουτ αυτο που λες)απλα ακομη δεν θελω να το πειραξω.

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω τον φίλο πιο πάνω το Ρουτ μόνο προσθέτει δεν αφαιρεί κάτι
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις στη recovery στο mount και δες αν το System είναι r/o ή r/w. Κάντο r/o και ξαναπροσπάθησε με την ΟΤΑ.

 

Edit : Επίσης αναβάθμισε τη recovery στην τελευταία έκδοση πριν περάσεις την ΟΤΑ.

Εγκαταστάθηκε η νεώτερη TWRP 3.0.0.1

Πως βλέπω/αλλαζω το access στα partitions? Στο mount του twrp έχει μόνο επιλογή ποιο partitions να φορτώσει.

Να τσεκαρω το /system και στη επιλογή κάτω ro ? Αυτό εννοείς?

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί σου δεν γράφει κάτι;

Δεν βγάζω άκρη για ποια χώρα προορίζονταν. Όχι που έχει κατασκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστάθηκε η νεώτερη TWRP 3.0.0.1

Πως βλέπω/αλλαζω το access στα partitions? Στο mount του twrp έχει μόνο επιλογή ποιο partitions να φορτώσει.

Να τσεκαρω το /system και στη επιλογή κάτω ro ? Αυτό εννοείς?

Ναι, αυτό. Και δοκίμασε μετά.

 

<a href="http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6615133" class="internal">Αρχικό μήνυμα από megawatt</a><br />

Το κουτί σου δεν γράφει κάτι;

Δεν βγάζω άκρη για ποια χώρα προορίζονταν. Όχι που έχει κατασκευαστεί.

<br />

 

Πάνω από το χρώμα γράφει τη χώρα. Εμένα πχ λέει πάνω πάνω made in Korea Και απο κάτω 3GR CARBON

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό. Και δοκίμασε μετά.

Το έκανα, δεν πέτυχε.

Βγάζει ένα μήνυμα για unexpected content κάπου.

Ίσως είναι το hosts ή η αλλαγή του hostname που έχω κάνει.

Θα δοκιμάσω πάλι το απόγευμα.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, δεν πέτυχε.

Βγάζει ένα μήνυμα για unexpected content κάπου.

Ίσως είναι το hosts ή η αλλαγή του hostname που έχω κάνει.

Θα δοκιμάσω πάλι το απόγευμα.

Αυτό το unexpected content κάπου είναι το πρόβλημα σου. Όσες φορές και να το κάνεις δεν θα περάσει. Κανονικά πρέπει μέσω υπολογιστή να φλασάρεις system.img και boot.img από το factory image που βρίσκεσαι τώρα. Αν θες λύση χωρίς υπολογιστή, πάλι με το flashfire. Κατέβασε τη factory image της έκδοσης που είσαι τώρα, χωρίς να την αποσυμπιέσεις, άνοιξε flashfire και φλασαρε μόνο System και boot μέσω flashfire από την επιλογή Flash firmware package. Μετά λογικά θα περάσει η ΟΤΑ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το πηρα και εγω(32gb Black)και ειμαι απολυτα οικανοποιημενος με την επιλογη μου,πολυ γρηγορο(Antutu score μετα απο στησιμο και ξεκουραση του κιν για καμια ωριτσα μου εβγαλε 67580 μια χαρα)πραγματικα αψογο.Τωρα οσον αφορα τα χρωματα που ακουω(προερχωμενος και απο S6 samsung)ειναι λιγο κατωτερα(ενταξει Amoled του S6 δεν συκρινεται αλλα μεχρι εκει) η αληθεια να λεγεται αλλα δεν με χαλαει καθολου ειναι μια χαρα.

Οσοι ενδιαφερεστε για αγορα,παιδια σας το συστηνω(αλλα το 32gb) δεν θα σας κολλησει ποτε.:)

 

YΓ.Δεν το εχω ρουταρει γιατι δεν χρειαζεται ενα τετοιο κιν με τοσο smooth λειτουργικοτητα.....

 

Ηθελα να σε ρωτησω αν το πηρες απο Ελλαδα απο ποιο καταστημα εγινε η αγορα του?

Αν δεν υπαρχει φυσικα προβλημα απο την διαχειριση να το αναφερεις.

 

Και επίσης αν το συγκρινεις με την λευκη οθονη ενος αλλου κινητου (π.χ της αρχικης σελιδας Google) αν σου φαινεται ποιο κιτρινισμενο ατονο λευκο δεν ξερω πως να το πω.

Στο xda forum που εβλεπα καποιες φωτογραφιες μερικα ηταν πραγματικα χαλια οσο αφορα το λευκο τους και κατ επεκταση και τα υπολοιπα χρωματα.

Μου αρεσει πολυ το κινητο και ειμαι ετοιμος να το χτυπησω και περισσοτερο ακομη που ειδα χτες στο youtube την Android N...:)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σε ρωτησω αν το πηρες απο Ελλαδα απο ποιο καταστημα εγινε η αγορα του?

Αν δεν υπαρχει φυσικα προβλημα απο την διαχειριση να το αναφερεις.

 

Και επίσης αν το συγκρινεις με την λευκη οθονη ενος αλλου κινητου (π.χ της αρχικης σελιδας Google) αν σου φαινεται ποιο κιτρινισμενο ατονο λευκο δεν ξερω πως να το πω.

Στο xda forum που εβλεπα καποιες φωτογραφιες μερικα ηταν πραγματικα χαλια οσο αφορα το λευκο τους και κατ επεκταση και τα υπολοιπα χρωματα.

Μου αρεσει πολυ το κινητο και ειμαι ετοιμος να το χτυπησω και περισσοτερο ακομη που ειδα χτες στο youtube την Android N...:)

Φιλε μου καλησπερα και απο εμενα καταρχην,δεν εχω θεμα να αναφερω το καταστημα το οποιο ειναι το εξης:http://www.open365.gr/

Tωρα οπως ανεφερα προερχομαι απο S6 που ειναι κλασεις ανωτερη η αναλυση της Amoled αλλα δεν εχω θεμα προσωπικα και δεν ειναι τοσο κιτρινο που αναφερουν μερικοι(επισης με την νεα αναβαθμηση που εγινε χθες μπηκε και η επιλογη για τα χρωματα) που το εξαφανιζει τελειος οποια κιτινιλα βλεπεις.

Τωρα οσον αφορα το κιν(δεν το εχω ρουταρη)ειναι πραγματικα τελειο(στο μαυρο και στα 32gb)παντα,και να φανταστεις εφυγα απο s6 που ειχε χειροτερη διαχειριση,ενω το 5χ(kαι γενικα ολα τα stock Αndroind κιν ή Νεχus)δεν μασανε πουθενα και δεν θα δεις κανενα lag.

Σου προτεινω να το χτυπησεις φιλε μου το κιν(προσοπικη μου αποψη παντα):D

 

ΥΓ.Εδω σου παραθετω και ενα news με το νεο Update και το color fixed το οποιο δεν θελει να κανεις ρουτ και τετοια στο εχει μεσα μετα την αναβαθμηση:http://www.phonearena.com/news/Latest-Google-Nexus-5X-software-update-includes-a-Cool-color-temperature-toggle-which-seems-to-fix-the-yellow-screen-issue_id79343

Edited by Area51
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το unexpected content κάπου είναι το πρόβλημα σου. Όσες φορές και να το κάνεις δεν θα περάσει. Κανονικά πρέπει μέσω υπολογιστή να φλασάρεις system.img και boot.img από το factory image που βρίσκεσαι τώρα. Αν θες λύση χωρίς υπολογιστή, πάλι με το flashfire. Κατέβασε τη factory image της έκδοσης που είσαι τώρα, χωρίς να την αποσυμπιέσεις, άνοιξε flashfire και φλασαρε μόνο System και boot μέσω flashfire από την επιλογή Flash firmware package. Μετά λογικά θα περάσει η ΟΤΑ.

Ευχαριστώ. Κατεβάζω το νέο factory image και δοκιμάζω.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κατεβάζω το νέο factory image και δοκιμάζω.

Αυτό που είσαι τώρα θα κατεβάσεις. Όχι το νέο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το unexpected content κάπου είναι το πρόβλημα σου. Όσες φορές και να το κάνεις δεν θα περάσει. Κανονικά πρέπει μέσω υπολογιστή να φλασάρεις system.img και boot.img από το factory image που βρίσκεσαι τώρα. Αν θες λύση χωρίς υπολογιστή, πάλι με το flashfire. Κατέβασε τη factory image της έκδοσης που είσαι τώρα, χωρίς να την αποσυμπιέσεις, άνοιξε flashfire και φλασαρε μόνο System και boot μέσω flashfire από την επιλογή Flash firmware package. Μετά λογικά θα περάσει η ΟΤΑ.

Ευχαριστώ. Κατεβάζω το νέο factory image και δοκιμάζω.

[Edit μετα από 10 λεπτά]

Φλάσαρα το factory boot & system απο το factory image που είμαι τώρα, μέσω του flashfire.

Ξαναδοκιμάσα να περάσα το OTA με το flashfire. Πάλι το ίδιο μήνυμα.

 

το /system /vendor /oem partition has been modified.

Προσπάθησα πάλι με το ΟΤΑ.

To μήνυμα είναι ότι το vendor partition has unexpected content

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...