Jump to content

Western Digital My passport - Πρόβλημα ανάγνωσης.


theosdor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, έχω τον εν λόγω δίσκο και σταμάτησε να τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής.

 

Ενώ το λαμπάκι δουλεύει κανονικά και στην μπάρα ειδοποιήσεων μου βγάζει να κάνω ασφαλή κατάργηση, δεν μου τον ανοίγει να δω τα αρχεία. Ούτε στο " Ο υπολογιστής μου" φαίνεται. Ακούγεται και κάποιος ήχος ανά λίγη ώρα. Στη διαχείριση συσκευών το εμφανίζει κανονικά αλλά μέχρι εκεί. Επίσης σε μια άλλη διαχείριση για την οποία είχα διαβάσει στο internet πως μπορεί να τον εμφανίζει αλλά να μην δίνει ονομασία (:c / :f) κτλ. δεν τον εμφανίζει. Επιπλέον χρησιμοποιώντας πρόγραμμα επαναφοράς αρχείων, το ένα τον αναγνώρισε αλλά δεν μπόρεσε να τραβήξει αρχεία.

Τέλος, με το πρόγραμμα της western digital δεν μπορεί να περάσει το τεστ για bad sectors. Ούτε με αφήνει να κάνω φορμάτ έστω και να κάνω recovery αργότερα.

 

Υπάρχει τρόπος να σώσω τα αρχεία μου?? Μπορώ να τον κάνω εσωτερικό δίσκο ή κάτι τέτοιο?? Έχω διαβάσει και κάτι για linux live cd αλλά δεν ξέρω τον τρόπο.

 

http://s4.postimg.org/zbpnart3h/IMG_20151027_084749.jpg

 

http://s4.postimg.org/s5xw8bk0d/IMG_20151027_084842.jpg

 

http://s4.postimg.org/ubs72tngt/WD1.jpg

 

http://s4.postimg.org/fq16ekqod/WD2.jpg

 

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει κάτι ανάλογο με έναν δίσκο που έκανα εγώ εξωτερικό, χρησιμοποιώντας μια θήκη που αγόρασα... Το ... πρόβλημα ήταν από τις μετακινήσεις ή/και από ελαφρά χτυπήματα ο δίσκος έφευγε λίγο από τη θέση του και δεν έκανε καλή επαφή στην υποδοχή, εντός της θήκης... Το λαμπάκι εξωτερικά άναβε κανονικά, όποτε τον συνέδεα και ακούγοταν και ήχος, όμως ο δίσκος πρακτικά δε δούλευε... Δεν ξέρω αν η λύση στο πρόβλημά σου είναι τόσο απλή, δηλ. να ανοίξεις τον δίσκο και να δεις αν είναι συνδεδεμένος καλά, απλά είπα να το αναφέρω μιας και μου έχει τύχει κάτι ανάλογο...

Όσον αφορά τις άλλες ερωτήσεις, ναι μπορείς να τον κάνεις εσωτερικό... Τον βγάζεις από τη θήκη και έχεις έναν δίσκο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως θες... Πρακτικά ωστόσο, αν έχει πρόβλημα, δε θα αλλάξει κάτι...

Για ανάκτηση δεδομένων, υπάρχουν διάφορα προγράμματα για τέτοιες δουλειές, ωστόσο η αποτελεσματικότητά τους και το τι θα καταφέρεις να σώσεις δεν είναι στάνταρ κάθε φορά... Επίσης υπάρχουν μαγαζιά που προσφέρουν εξειδικευμένες υπηρεσίες ανάκτησης δεδομένων από τραυματισμένους/χαλασμένους δίσκους, αλλά το κόστος είναι σχετικά υψηλό... Αν θες να σώσεις κάτι πολύ σημαντικό που δε μπορείς να το βρεις αλλού, είναι μια λύση πάντως... Ηθικό δίδαγμα: Δεν κρατάμε σημαντικό αρχεία σε ένα μόνο μέρος και ειδικά σε έναν κοινό δίσκο. Μια καλή λύση για τέτοια πράγματα ειναι υπηρεσίες cloud (google drive, dropbox etc). Δεν ξέρω τι ισχύει με την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα, αλλά από άποψη ασφάλειας μη γίνει τίποτα και χαθούν, είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση.

Τέλος σχετικά με το Linux live cd, απλά κατέβασε μια διανομή (ubuntu κατά προτίμηση που είναι ευρέως διαδεδομένο και εξαιρετικά user friendly), "κάψε" το .iso σε ένα δισκάκι ή σε ένα φλασάκι και μπούταρε από εκεί... Δεν κάνεις εγκατάσταση τίποτα, απλά δοκιμάζεις την διανομή (για αυτό λέγεται live cd)... Η λογική στο να κάνεις κάτι τέτοιο είναι ότι κάθε τύπος OS διαχειρίζεται αλλιώς τα περιφερειακά και ίσως υπάρχει περίπτωση πράγματα που για κάποιον λόγο δε λειτουργούν σε Windows, να δουλέψουν σε Linux... Εξυπακούεται ότι δε μιλάμε για περίπτωση που ο δίσκος έχει σοβαρό πρόβλημα... Αν όντως έχει, τι τον κάνεις εσωτερικό, τι χρησιμοποιήσεις live cd Linux, δε θα αλλάξει κάτι... Μιλάμε για περιπτώσεις που κάτι, κάπως έγινε και δε δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πρώτη προσέγγιση στο θέμα. Θα δοκιμάσω με τα linux. Εσωτερικό δεν ξέρω πως να τον κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...