Jump to content

Samsung Galaxy Tab E


klasompanieras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχει κανένας το εν λόγω tablet? Υπάρχει η λειτουργία screen mirroring?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Μπράβο φίλε μου καλά έκανες και το άνοιξες. Και εγώ έγινα κάτοχος του Tab E πρόσφατα. Μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το μόνο που θα ήθελα είναι να είχε καλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Ένα αρνητικό του, το οποίο δεν με απασχολεί και τόσο, είναι ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα screen mirroring (miracast). Έστειλα email στην Samsung για το αν θα πάρει Lollipop και μου απάντησε ότι προς το παρόν δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για ενδεχόμενη αναβάθμιση της συσκευής σε κάποιο άλλο λογισμικό. Οπότε αναμένουμε. :(

 

Κάποια θεματάκια που αντιμετώπισα είναι τα ακόλουθα:

1. Ζορίζεται να παίξει HD βίντεο με την εργοστασιακή εφαρμογή και επίσης ζορίζεται να παίξει κανάλια σε 720p ανάλυση στην εφαρμογή του OTE TV GO. Με το BS Player λύνεται το πρόβλημα για τα HD βίντεο. (Στο Youtube δεν έχω δει πως παίζει τα HD βίντεο αλλά νομίζω ότι θα ζορίζεται και εκεί.)

 

2. Έβαλα διάφορα παιχνίδια για δοκιμή και τα τρέχει πολύ καλά, όμως το Plants vs Zombies 2 είναι πολύ αργό στα περισσότερα σημεία. Έψαξα στο Internet αλλά δεν βρήκα κάποια λύση. Διάβασα ότι είναι θέμα του παιχνιδιού καθώς δεν έχει και τόσο "βαριά" γραφικά για να δικαιολογείται αυτή η καθυστέρηση. Επίσης διάβασα ότι συμβαίνει και σε άλλα Τablet όπως και σε άλλα Galaxy Tab πέρα από το δικό μας. (Νομίζω στο Τab 4 και σε κάποιο άλλο.) Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό;

 

 

Καλά Χριστούγεννα να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει δοθεί ο χρονος να το χρησιμοποιήσω αρκετά όποτε μπράβο για τα τεστ που του υπεβαλες. Προς το παρόν αρκούμαι στο ότι σ'αυτές τις ίντσες samsung και σ'αυτά τα λεφτά .....Μια χαρά. Καλορίζικο και καλές γιορτές και σε σένα φίλε μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά στην εφαρμογή Youtube μια χαρά τα πάει στα 720p βίντεο! :) Edited by Markrous
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί με ενδιέφερε πολύ η συγκεκριμένη λειτουργία σε συνδυασμό με την Samsung smart με εξυπηρετεί πολυ. Απορώ γιατί ακόμα και στα μικρά εφτάρια υπήρχε το screen mirroring και στο tab e δεν υπάρχει.. περίεργο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λογικά θα κάνει με τέτοιου είδους sticks. Πάντως από όσο έψαξα δεν βρήκα κάποια επιλογή για να το κάνει από μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Wi-Fi Direct έχει, Screen Mirroring δεν έχει. Ρώτησα και την Samsung και μου είπε ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει αυτήν την λειτουργία και ότι είναι θέμα hardware και όχι software. Άρα και με κάποιο dongle που αναφέρθηκε παραπάνω δεν θα μπορείς να κάνεις mirroring λογικά. Θα μπορείς μόνο να διαμοιράσεις αρχεία π.χ. με την τηλεόρασή σου. (Τα έσουρα λίγο σε έναν υπάλληλο που συνομιλούσα, άλλα τι να το κάνεις; δεν αλλάζει το hardware..) Παρόλο που δεν με ενδιαφέρει και πολύ αυτή η δυνατότητα, η αλήθεια είναι ότι σπάστηκα.. Συσκευή του 2015 με λογισμικό 4.4.4 θεωρείται δεδομένο ότι θα έχει mirroring. Το θέμα είναι ότι δεν το αναφέρουν πουθενά ότι δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία.. Ας μην την χρησιμοποιούσα ποτέ, γιατί όμως να μην την έχω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Πήρα σήμερα το tablet και με ενδιαφέρει κυρίως η αναπαραγωγή σειρών στα 720. Παρατηρώ όμως ότι δεν βγάζει καθόλου ήχο. Χρησιμοποίησα και τον κλασικό player αλλά και τον mvideoplayer. H αναπαραγωγή είναι τέλεια, αλλά δεν παίζει ήχο. Υπάρχει καμμιά ιδέα?

 

Solved

Χρειαζόμουν AC3 player!

Edited by SStanley
Link to comment
Share on other sites

Για custom rom Δεν υπάρχει τίποτα ε; έχω ψάξει παντού και δε βρίσκω τίποτα. Ούτε καν για root. Μόνο κατι αμφιλεγομενους τρόπος που δεν εμπνέουν σιγουριά. Μόνο στην Ελλάδα το έχουμε;
Link to comment
Share on other sites

Για custom rom Δεν υπάρχει τίποτα ε; έχω ψάξει παντού και δε βρίσκω τίποτα. Ούτε καν για root. Μόνο κατι αμφιλεγομενους τρόπος που δεν εμπνέουν σιγουριά. Μόνο στην Ελλάδα το έχουμε;

http://forum.xda-developers.com/android/development/recovery-samsung-tab-e-sm-sm-smnu-smp-t3302935/post65021244#post65021244

Link to comment
Share on other sites

Για custom rom Δεν υπάρχει τίποτα ε; έχω ψάξει παντού και δε βρίσκω τίποτα. Ούτε καν για root. Μόνο κατι αμφιλεγομενους τρόπος που δεν εμπνέουν σιγουριά. Μόνο στην Ελλάδα το έχουμε;

 

Φίλε achkap είχα βρει κάπου που ανέφεραν ότι γίνεται root άλλα επειδή δεν με ενδιαφέρει, προς το παρόν, δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το ψάξω και θα σου πω. Για rom δεν νομίζω να υπάρχει κάτι. Όσο για τον αν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα δεν το νομίζω. Και σε ξένα forum το αναφέρουν και στο επίσημο site της samsung το έχει κανονικά.

 

 

Αυτό απ' ότι κατάλαβα αυτό είναι για να περάσουμε recovery mode στο tablet;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε achkap είχα βρει κάπου που ανέφεραν ότι γίνεται root άλλα επειδή δεν με ενδιαφέρει, προς το παρόν, δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το ψάξω και θα σου πω. Για rom δεν νομίζω να υπάρχει κάτι. Όσο για τον αν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα δεν το νομίζω. Και σε ξένα forum το αναφέρουν και στο επίσημο site της samsung το έχει κανονικά.

 

 

 

Αυτό απ' ότι κατάλαβα αυτό είναι για να περάσουμε recovery mode στο tablet;

1: κατεβάζεις το zip που περιέχει το supersu και το αποθηκεύεις η στην εσωτερική η εξωτερική κάρτα ..

2 : κάνεις εγκατάσταση την custom recovery που ταιριάζει με το μοντέλο που έχεις (ή εγκατάσταση γίνεται με odin ....)

3: reboot σε recovery και κάνουμε εγκατάσταση το zip που περιέχει το supersu .... επανεκκίνηση..

Συγχαρητήρια είσαι root

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

1: κατεβάζεις το zip που περιέχει το supersu και το αποθηκεύεις η στην εσωτερική η εξωτερική κάρτα ..

2 : κάνεις εγκατάσταση την custom recovery που ταιριάζει με το μοντέλο που έχεις (ή εγκατάσταση γίνεται με odin ....)

3: reboot σε recovery και κάνουμε εγκατάσταση το zip που περιέχει το supersu .... επανεκκίνηση..

Συγχαρητήρια είσαι root

 

Σ ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου. Το έκανες και δουλεύει; Γιατί είχα βρει κι εγώ αυτό αλλά δε μου εμπνέει και πολύ σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου. Το έκανες και δουλεύει; Γιατί είχα βρει κι εγώ αυτό αλλά δε μου εμπνέει και πολύ σιγουριά

Δεν έχω αυτό το τάβλετ (έχω το note 10.1 2014 )

Η διαδικασία που έγραψα είναι μια από τις πολλές λύσεις για root !!

Είναι στάνταρ διαδικασία για Όλες τις συσκευές .Εφόσον η custom recovery κάνει σίγουρα για το ταβλετ που έχεις λογικά θα γίνει root . Ρώτα και στο xda

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτό το τάβλετ (έχω το note 10.1 2014 )

Η διαδικασία που έγραψα είναι μια από τις πολλές λύσεις για root !!

Είναι στάνταρ διαδικασία για Όλες τις συσκευές .Εφόσον η custom recovery κάνει σίγουρα για το ταβλετ που έχεις λογικά θα γίνει root . Ρώτα και στο xda

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση. Είναι ένα αξιοπρεπέστατο tablet, με σχετικά καλές επιδόσεις, ειδικά για τα λεφτά του, και είναι και Samsung. Και δεν κυκλοφορεί τίποτα. Άλλες συσκευές με πολύ λιγότερα χαρακτηριστικά κι έχουν ένα σωρό.

Για τον τρόπο που μου είπες στο λινκ του xda δεν έχει ούτε άλλες απαντήσεις και σχόλια κι αυτός που το άνοιξε δεν έχει καν το tablet. Οπότε μάλλον θα το αφήσω για την ώρα. Τι κύριο για μένα ήταν να περάσω μια custom rom. Κι αφού αυτό δε φαίνεται να υπάρχει...

Σ ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου. Διάβασε εδώ και εδώ. Το έχουν κάνει root. Είναι βέβαια για το 3G μοντέλο (T561) αλλά δεν νομίζω να μην δουλέψει και για το WiFi μοντέλο (T560) αφού είναι ακριβώς το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

 

Ειμαι κατοχος του Tab e (560) εδω και 2 μηνες περιπου

Προχθες μου παρουσιαστηκε προβλημα με την φορτιση του

Ενω οταν βαζω το βυσμα του φορτιστη βγαζει τον κεραυνο στην μπαταρια δεν φορτιζει καθολου.

Δοκιμασα και με αλλους φορτιστες αλλα τιποτα.

 

Καπου ειδα οτι η Samsung ειχε αποστειλει κατα λαθος φορτιστες στα 5v ενω χρειαζεται 5,3V .Μπορειτε να τσεκαρετε ποιον φορτιστη εχετε παιδες?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι και μικρότερος φορτιστής να είναι απλά καθυστερεί η φόρτιση. Εσένα λες πως δεν φορτίζει καθόλου. Δοκίμασε οποιονδήποτε άλλο φορτιστή να δεις αν εκκινεί η φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Ειμαι κατοχος του Tab e (560) εδω και 2 μηνες περιπου

Προχθες μου παρουσιαστηκε προβλημα με την φορτιση του

Ενω οταν βαζω το βυσμα του φορτιστη βγαζει τον κεραυνο στην μπαταρια δεν φορτιζει καθολου.

Δοκιμασα και με αλλους φορτιστες αλλα τιποτα.

 

Καπου ειδα οτι η Samsung ειχε αποστειλει κατα λαθος φορτιστες στα 5v ενω χρειαζεται 5,3V .Μπορειτε να τσεκαρετε ποιον φορτιστη εχετε παιδες?

 

Ευχαριστω

 

Έχω με 5 volt και 2 Α και φορτίζει κανονικά. Έχω το 561. Προσπάθησε να καθαρίσεις όσο μπορείς τη micro USB θυρα που μπαίνει ο φορτιστής. Μπορεί να έχει μπει κατι μέσα. Κατέβασε και το galaxy current free απο το play να δεις ποσο ρεύμα τραβάει.

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...