Jump to content

Απο ADSL σε VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια.

Μενω στην ηλιουπολη στα αστυνομικα/πανοραμα.

Οταν ειχα πρωτοερθει πριν 4 χρονια ειχα κανει συνδεση adsl στον οτε. Ημουν πολυ ευχαριστημενος γιατι το download κλειδωνε στα 12 mbps περιπου (μετρηση απ το speedtest που μαλλον ηταν και πραγματικη αφου και torrent να κατεβαζα περιπου τοσο εβλεπα συνηθως, δηλαδη ημουν πανω απο 1 ΜΒ/s).... Σταδιακα η ταχυτητα επεσε στα 8 Mbps χωρις λογο αλλα δεν παραπονεθηκα ποτε γιατι παλι μου ηταν αρκετα.

Αργοτερα πηγαινοντας στην forthnet ξεκινησαμε με 8 και τωρα εχω 4Mbps στο τσακιρ κεφι κιολας. Τους πηρα τηλεφωνο και με τα πολλα εστειλαν εναν τεχνικο ο οποιος μαλλον χειροτερα τα εκανε .

Για να μην τα πολυλογω λοιπον θελω να αλλαξω και να παω σε vdsl στην vodafone.

Θα δω βελτιωση? Γιατι αν ειναι να βαλω vdsl και απλα να δω 6-7Mbps δεν αξιζει καν ν ασχοληθω.

Να πω εδω οτι εχω καφαο vdsl σε αποσταση <300m απ το σπιτι μου (σε ευθεια γραμμη ειδικα ειναι λιγοτερο απο 150m).

Μπορω να ζητησω απ την voda να μου κανει μια εκτιμηση της πραγματικης ταχυτητας που θα εχω πριν προχωρησω σε συνδεση?

Bοηθηστε με γιατι εχω νυχτα σε σχεση μ αυτο το θεμα και δεν θελω να με πιασουν στον υπνο γιατι ολοι απ το τηλεφωνο ταζουν λαγους με πετραχηλια και μετα τα γυριζουν. :p

Link to comment
Share on other sites

Στο vdsl παίρνεις απευθείας από την καμπίνα , οπότε θα έχεις 30 ή 50 , ανάλογα τι πακέτο θα προτιμήσεις...Το μόνο που μπορεί να σου κόψει είναι το μόντεμ της σειράς που θα σου δώσουν! Αν επενδύσεις κανά 100άρικο σε μόντεμ θα έχεις τοπ εμπειρία χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

Ναι εχω σκοπο να παρω καλο modem και οχι αυτο που στελνουν.

Δυο τελευταιες ερωτησεις:

-Ισχυει το προβλημα που λενε καποιοι οτι ενω οι ταχυτητες ειναι πολυ καλες αργει να γινει η ανταποκριση? Το διαβαζω συνεχεια απο χρηστες vdsl. Γραφουν δηλαδη οτι αργει πολυ να ξεκινησει να φορτωνει η σελιδα ασχετα που οταν το κανει γινεται αστραπιαια.

-Και δευτερη ερωτηση... Διαβαζω αρκετους να λενε οτι για vdsl μονο ΟΤΕ. Εχουν καποιο λογο και το λενε αυτο? Και η αληθεια ειναι οτι οι τιμες του ειναι πολυ πιο πανω σε σχεση με της vodafone που κοιτουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη φόρτωση σελίδων ή γενικώς κάποιο πρόβλημα. Επίσης χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό και όχι του ΟΤΕ.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα... Οσο για τον εξοπλισμο δεν αναφερομουν στο router κλπ.

Απλα καποιοι σε αλλο site γραφουν οτι ναι μεν 50αρα θα αγορασεις και απο ΟΤΕ και απο (πχ) hol, αλλα απο εκει και περα παιζουν ρολο και οι ρυθμισεις του εκαστοτε παροχου για το ποσο θα πιασεις και οτι ο ΟΤΕ οσο να ναι ειναι καλυτερος αφου ειναι δικο του δικτυο.

Αυτα διαβαζω. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν... Εσυ αν επιτρεπεται τι ταχυτητες πιανεις κ σε ποια περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Ρέθυμνο, ΟΤΕ vdsl50 fastpath, 50/5 σταθερά 24/7 σε συγχρονισμό και πραγματικές ταχύτητες.

http://www.speedtest.net/result/4725029024.png

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν αποφασίσεις να πας σε VDSL και είσαι της άποψης - Ποτέ modem από OTE καλά κάνεις. Όλο προβλήματα έχουν!!! Αν είσαι διατεθιμένος να επενδύσεις και σε modem μετά την αναβάθμιση της σύνδεσης δες για το AVM FRITZ!BOX 7490 . Πολύ καλό μηχάνημα. Τώρα το VDSL όντως έχει να κάνει με την περιοχή η ταχύτητα, αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι είναι πιο κοντα σε σχέση με το ADSL σε αυτό που πληρώνεις (ήξερα άνθρωπο που πλήρωνε 24αρα και του είχαν δώσει 12mbps). Για παράδειγμα εγώ με την 30αρα αν θυμάμαι καλά πάω στα 27 - 28 αλλά και πάλι είναι αρκετά δυνατή. Όσο για το θέμα απόκρισης ..μια χαρα πάει. Αυτοι που το γράφουν ίσως πρέπει να αλλάξουν τις ρυθμίσεις ασφάλειας ή του antivirus στα PC τους. Προσωπικά δεν βλέπω να έχει lag στο φόρτωμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω:το ενοίκιο που παίρνει ο ΟΤΕ από ένα πάροχο για τη γραμμή είναι μεγαλύτερο για vdsl γραμμή από καμπίνα??Ο πάροχος επενδύει μέσα σε αυτήν την καμπίνα??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Χαλκίδα, OTE Double Play VDSL 30 Απεριόριστα :up:

ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

Router: Speedport Entry 2i

Απόσταση από την Καμπίνα: 130 μέτρα

http://s20.postimg.org/mkk1vt7w9/image.jpg

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανεις η forthnet στη Γλυφαδα πως τα παει με vdsl? Μου ειπαν απο το τηλεφωνο πως εχουν αναβαθμισει το δικτυο κοντα μου και θα πιανω τουλαχιστον 40...

Τωρα πιανω 4.5 με απλο 24αρι adsl.

 

To modem που δινουν ειναι καλο η θα πρεπει να το αλλάξω? Χρησιμοποιει το δικτυο του οτε η forthnet απο τα καφαου μεχρι το κεντρο της? Για adsl ειδα πως εχει ιδιοκτητο δικτυο στην περιοχη μου. Αλλά το κεντρο της για adsl ειναι στα 3.5χλμ απο το σπιτι μου. Εξου και τα 4.5 που πιανω με adsl.

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γνωρίζω πως τώρα με τo πακέτο Super Play, ανακοίνωσαν που δίνουν ήδη vdsl απο KV αλλα και το πρόγραμμα με τις επόμενες "επεκτάσεις" τους. Νομίζω η γλυφάδα οταν το τσέκαρα εγω ήταν ήδη μέσα. Μοντεμ φαντάζομαι τα παιδιά θα σου προτείνουν κατι καλό.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως τώρα με τo πακέτο Super Play, ανακοίνωσαν που δίνουν ήδη vdsl απο KV αλλα και το πρόγραμμα με τις επόμενες "επεκτάσεις" τους. Νομίζω η γλυφάδα οταν το τσέκαρα εγω ήταν ήδη μέσα. Μοντεμ φαντάζομαι τα παιδιά θα σου προτείνουν κατι καλό.

 

Μπήκε το vdsl τελικά. Πιανω 45/5. Μια χαρα.

:)

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

forthnet. Καποιο πακετο με τα βασικα στη νοβα και κινητα 1 ωρα ή 2 δε θυμαμαι κ σταθερα δωρεαν
In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφτασε το vdsl του ΟΤΕ και στην περιοχή μου(Κολωνος).Το ενεργοποίησα την προηγούμενη βδομάδα και πάω σφαίρα,συγχρονίζω στα 49 !!

Παιδιά δεν το πιστεύω!Είμαι ενθουσιασμένος

Link to comment
Share on other sites

forthnet. Καποιο πακετο με τα βασικα στη νοβα και κινητα 1 ωρα ή 2 δε θυμαμαι κ σταθερα δωρεαν

 

Καλορίζικο λοιπόν! Με τι δέσμευση το συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...