Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,.

 

Είμαι κάτοχος της συσκευής εδώ και ένα χρόνο περίπου και από αυτούς που παραμένουν ακόμα ενθουσιασμένοι με την επιλογή τους. Και ενώ μέχρι χθες κομπαζα σε φίλους και γνωστούς ξαφνικά κλείνει η συσκευή από μόνη της και αναβοσβηνε το λογότυπο της google. Προσπάθησα να το κλείσω και ξανά ανοίξω αλλά έφτανε μέχρι εκείνο το σημείο που αναβοσβηνει το λογότυπο της google και δεν ανοίγει. Απευθύνθηκα στο τοπικό service (Πάτρα), μου είπαν θα κοιτάξουν για λογισμικό αλλιώς μπορεί να είναι πλακέτα όπου θα μεταφερθεί στα κεντρικά της Αθήνας και ίσως επισκευαστεί σε 1,5 μήνα (με καλύπτει η εγγύηση). Το θέμα είναι ότι 27 Απριλίου έχω επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό και θα το χρειαστώ οπωσδήποτε.

Έχει συμβεί το ίδιο σε κανέναν κάτοχο; Ξέρετε που μπορεί να οφείλεται; Θα διαρκέσει τόσο πολύ η επισκευή του; Υποχρεούται να μου δώσουν τηλέφωνο αντικατάστασης; Θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να επισπευσω τις διαδικασίες;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες απαντήσεις σας!

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Καλημέρα φίλε

Εγώ έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Και κόμπαζα σε φίλους για την κινητάρα και έπαθε την ίδια ζημιά και το χρειαζόμουν έτοιμο γρήγορα λόγω ταξιδιού! Το έστειλα αντιπροσωπεία με courier από Θεσσαλονίκη και το είχα πίσω με αλλαγμένη πλακέτα σε περίπου 3 βδομάδες. Αν βιαστείς πιστεύω θα το έχεις πριν το ταξίδι! Όπως και να έχει καλή τύχη!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήδη με βοηθήσατε πολύ και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας να το στείλω μόνος μου στα κεντρικά της Αθήνας γλιτώνοντας χρόνο. Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η δυσάρεστη εξέλιξη δε θα μου αλλάξει γνώμη για την ποιότητα και τις δυνατότητες του κινητού και ελπίζω να είμαι ο τελευταίος που θα το πάθει.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή πλακέτας πάντως φαίνεται σοβαρή επέμβαση στο κινητό, άραγε θα κάνουν καλή δουλειά με το άνοιξε κλείσε; Είναι και ευαίσθητο γενικώς.
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου όταν αλλάξανε πλακέτα, δεν είδα κάτι το μεμπτό στο κινητό. Όπως το άφησα το πήρα. Και την δεύτερη φορά που άλλαξαν μπαταρία και οθόνη, όλα ήταν μια χαρά, σαν καινούριο.
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή της αλλαγής οθόνης στο παιδί με την μπαταρία να πω ότι εμένα μου είχε κάνει εντύπωση όταν κατάστημα που αναλαμβάνει επισκευές μου είχε δώσει κοστολόγιο για μπαταρία αλλά όταν το ρώτησα για αλλαγή του πλαισίου μου ανέφερε ότι δεν το συνιστά καθώς υπάρχει ρίσκο σπάσιμο οθόνης!!!! Και μου έκανε μέγάλη εντύπωση. Δλδ η αφαίρεση μπαταρίας που προϋποθέτει εξαγωγή του πλασίου δεν έχει ρίσκο σπασίματος οθόνης???

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το έφερε η κουβέντα ποιο είναι το κόστος αλλαγής μπαταρίας στην αντιπροσωπεία; Αυθεντική μπαταρία εννοείται.
Link to comment
Share on other sites

34,00€ συν ΦΠΑ μου είχαν πει. Πάντως την οθόνη την αλλάξανε μάλλον επειδή την έσπασαν, πάνω στην προσπάθεια τους να ανοίξουν το κινητό ή να αφαιρέσουν την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

34,00€ συν ΦΠΑ μου είχαν πει. Πάντως την οθόνη την αλλάξανε μάλλον επειδή την έσπασαν, πάνω στην προσπάθεια τους να ανοίξουν το κινητό ή να αφαιρέσουν την μπαταρία.

Ή είπαν ότι την άλλαξαν για να δικαιολογήσουν το ανταλλακτικό και να τη βάλουν σε μένα που την χρωστάνε επειδή την γρατσούνισαν... (θεωρίες συνωμοσίας)

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα έπαιξε το τηλ μου bootloop κλπ. Το θέμα είναι ότι μου το έφεραν από Αμερική και δυστυχώς θα μπω στην διαδικασία να το στείλω εκεί. Έχει κάποιος κάποια διαφορετική άποψη;;;;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τηλέφωνο πάνω από έναν μήνα για αλλαγή οθόνης.

Που δεν είχε και τίποτα δηλαδή, αλλά την έκαναν οι ίδιοι σαν....

Έρχεται λοιπόν στο διάστημα της αναμονής οθόνης άλλο τηλέφωνο με πρόβλημα στην μπαταρία και ω του θαύματος, υπάρχει πρόβλημα στην οθόνη του!

Αλλάζει λοιπόν άμεσα και όλα καλά.

Στο διάστημα αυτό, το πρώτο τηλέφωνο ακόμη περιμένει οθόνη για ανταλλακτικό!

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το είχα αγοράσει λόγω δωροεπιταγής που μου είχαν κάνει δώρο από τα media markt (γενικά αγοράζω από skroutz) και δεν ξέρω αν επειδή είναι "επίσημη" εισαγωγή το επισκευάζουν άμεσα γιατί για τις "ελληνικές" συσκευές έχουν ανταλλακτικά και για αυτές που είναι εισαγωγή τα περιμένουν από την χώρα προέλευσης του κινητού. Αυτό μου έρχεται στο μυαλό γιατί την πρώτη φορά που άλλαξα πλακέτα σε 2 μέρες το είχα επισκευασμένο και ένα άλλο μέλος του forum περίμενε 3 εβδομάδες.

 

@gialakias την οθόνη πιθανολογώ ότι όντως την άλλαξαν γιατί το κινητό το παρέλαβα χωρίς tempered glass και με ζελατίνα στην οθόνη.

 

Επιτέλους έπιασα ξανά 5 ώρες οθόνη με 10% υπόλοιπο μπαταρίας. Πριν την αλλαγή με τα χίλια ζόρια έπιανα δυόμισι ώρες οθόνη με την ίδια χρήση και το ίδιο setup.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vogias
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα έπαιξε το τηλ μου bootloop κλπ. Το θέμα είναι ότι μου το έφεραν από Αμερική και δυστυχώς θα μπω στην διαδικασία να το στείλω εκεί. Έχει κάποιος κάποια διαφορετική άποψη;;;;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασες να περάσεις στοκ ρομ μέσω bootloader? Το bootloop μπορεί να προέρχεται από διάφορα πράγματα. Με τα πρώτα να είναι software και όχι θέμα hardware.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις στοκ ρομ μέσω bootloader? Το bootloop μπορεί να προέρχεται από διάφορα πράγματα. Με τα πρώτα να είναι software και όχι θέμα hardware.

Εννοείται αυτό το έχω κάνει 15 φορές από χθες

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ακούω πολύ τελευταία αυτό το bootlop εμένα πάλι ένα χρόνο και που το έχω λειτουργεί άψογα και η μπαταρία είναι πολύ καλή και το λιώνω το κινητό. Βέβαια σε κάθε μεγάλο update λογισμικού το κάνω καθαρή εγκατάσταση και δεν το κάνω root κλπ. Μήπως όσοι έχετε τέτοιου είδους θέματα το έχετε πειράξει με root και διάφορα τέτοια; Ή μήπως είναι γεμάτη η μνήμη αποθήκευσης του κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Το ακούω πολύ τελευταία αυτό το bootlop εμένα πάλι ένα χρόνο και που το έχω λειτουργεί άψογα και η μπαταρία είναι πολύ καλή και το λιώνω το κινητό. Βέβαια σε κάθε μεγάλο update λογισμικού το κάνω καθαρή εγκατάσταση και δεν το κάνω root κλπ. Μήπως όσοι έχετε τέτοιου είδους θέματα το έχετε πειράξει με root και διάφορα τέτοια; Ή μήπως είναι γεμάτη η μνήμη αποθήκευσης του κινητού;

Προχθές και εγώ το μελετούσα και εχθές το έπαθα. Το έχω διαβάσει και για συσκευές που δεν έγιναν ποτέ root . Το θέμα είναι ότι εγώ ναι το είχα και δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά εγκατεστησα ένα module magisk για arise sound. Μετά από αυτό το κινητό απλά έδειχνε το λογότυπο της Ρόμ συνέχεια, αλλά έμπαινε σε custom recovery .Ξαναπέρασα την rom αλλά δεν άνοιγε και μετά από λίγο δεν έμπαινε σε recovery και έδειχνε μόνο google και έκανε συνεχώς restart. Ο υπολογιστής το βλέπει κανονικά . Από χθες το έχω γυρίσει σε stock τι με εντολές τι με tools δεν στρώνει έχω περάσει την 6 την 7 ,7.1 τίποτα . Αλλά χειροτερεύει μου φαίνεται . Ποτέ μπαίνει σε stock recovery ποτέ όχι και όταν μπεί γράφει no command. Αυτα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή εσωτερικής μνήμης σε όλα αυτά κάνεις έτσι??? Γενικότερα κάνεις την διαδικασία σαν να θές να γίνει πάλι στοκ για να το στείλεις για service! Αν δεν πιάνουν αυτά τι να πω. Μάλλον πρέπει να το στείλεις. Κοίταξε μόνο τι παίζει με εγγύηση στην Αμερική γιατί νομίζω έχει ένα χρόνο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ή είπαν ότι την άλλαξαν για να δικαιολογήσουν το ανταλλακτικό και να τη βάλουν σε μένα που την χρωστάνε επειδή την γρατσούνισαν... (θεωρίες συνωμοσίας)

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Καλά στο έγραψα εγώ στο άλλο τόπκ ότι το μπροστινό ήταν για εσένα :lol::lol:

Το δικό σου το παρέλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που σου γράφει "no command", κράτα πατημένο το Power για ένα δύο δευτερόλεπτα, και παράλληλα πάτα το Vol up. Έτσι θα μπεις στο stock recovery.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό απλά δεν το έκανε παλιά αυτό

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα ανέκαθεν έτσι έμπαινε σε stock recovery. Μόνο σε custom recovery μπαίνει απευθείας.

Έχω το Ν6 βέβαια, αλλά δεν νομίζω πως έχει διαφορά.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ανέκαθεν έτσι έμπαινε σε stock recovery. Μόνο σε custom recovery μπαίνει απευθείας.

Έχω το Ν6 βέβαια, αλλά δεν νομίζω πως έχει διαφορά.

 

sent from nexus 6

 

Φίλε μου δεν ήμουν σαφής και συγνώμη δεν μου έβγαζε παλιά το no command

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο στοκ recovery συνήθως έχει κρυμμενες τις εντολές του

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ήμουν σαφής και συγνώμη δεν μου έβγαζε παλιά το no command

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά σαφής ήσουν, κατάλαβα τι λες. Ίσως δεν το εξήγησα κι εγώ καλά.

 

Εμένα μπαίνοντας σε stock recovery με το συνδυασμό πλήκτρων (Power+Vol down), πρώτα με βγάζει στο "no command", και στη συνέχεια πατώντας Power+Vol up με πηγαίνει στις επιλογές του recovery (wipe cache, wipe data, κλπ.).

 

Στην ουσία, όπως λειτουργεί κι εσένα τώρα.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...