Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@drspiros μόνο με άλλη εφαρμογή για sms θα βρεις σίγουρα λύση. Εγώ με chompSMS είμαι μια χαρά στις τελευταίες 3 συσκευές μου!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι γνωστές διάθεσιμες λύσεις ειναι 3

1.Το πληκτρολόγιο

2.Αλλη εφαρμογή

3.Root-->xposed framework-->gravitybox και γράφεις 160 χαρακτήρες με την default εφαρμογή και όποιο πληκτρολόγιο θες

Link to comment
Share on other sites

@drspiros μόνο με άλλη εφαρμογή για sms θα βρεις σίγουρα λύση. Εγώ με chompSMS είμαι μια χαρά στις τελευταίες 3 συσκευές μου!

Μόλις δοκίμασα τo chompsms(δεν το γνώριζα) ,του έκανα την ρύθμιση για τους 160 χαρακτήρες ,το patchαρα για να διώξω διαφημίσεις κτλ μέσω lucky patcher(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράφω αυτό)και έχω μία τέλεια sms εφαρμογή .Thanx φίλε μου .

Κατάφερα και πέρασα στο κινητό μου (φοράει την r.11) το κινέζικο recovery ξανά ...Κάτι είναι και αυτό ... Εν αναμονή twrp για r.11 ,τι άλλο ...;;;:lol:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις καταφέρει να βρεις πάλι το recovery της R11 και ίσως όλη την ρομ ; και γνωρίζεις γενικά την διαδικασία επαναφοράς με sp flash tools κτλ μπορεις να δοκιμάσεις να φλασάρεις το xposed μέσω της εφαρμογής flashfire του chainfire.

Αν το δοκιμάσεις θέλει οπωσδήποτε να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση της ρομ-->root-->εγκατάσταση flashfire app-->flash xposed γιατι έχω παρατηρήσει ότι το xposed πολλές φορές δεν λειτουργεί όταν πρέπει να μετατρέψει κατά την εκκίνηση και τις εφαρμογές χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο τελείωσα τις δοκιμές για τις rom που υπάρχουν στο needrom. Δοκίμασα πρώτα την ROM 2 η οποία μου brickαρε το κινητό και τρόμαξα αρκετά είναι η αλήθεια όμως τελικά βρήκα τον τρόπο στο google και την επανέφερα! Αμέσως μετά δοκίμασα την Algeria η οποία εγκαταστάθηκε κανονικά και σε έλεγχο update δεν έβγαλε καμία ενημέρωση. Φώτο από την εγκατάσταση:http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64851&d=1452806573

 

Τελικά έβαλα πάλι την R09 που είχα και ξέρω και παλεύω πάλι να μπω στο stock recovery για να κάνω root. Αυτό με τα 10 δευτερόλεπτα είναι παίδεμα καλό όπως και την προηγούμενη φορά από την επιλογή local update μου πετάει σφάλμα στην επανεκκίνηση που πάει να κάνει την εγκατάσταση.

 

Μόλις δοκίμασα τo chompsms(δεν το γνώριζα) ,του έκανα την ρύθμιση για τους 160 χαρακτήρες ,το patchαρα για να διώξω διαφημίσεις κτλ μέσω lucky patcher(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράφω αυτό)και έχω μία τέλεια sms εφαρμογή .Thanx φίλε μου .

Κατάφερα και πέρασα στο κινητό μου (φοράει την r.11) το κινέζικο recovery ξανά ...Κάτι είναι και αυτό ... Εν αναμονή twrp για r.11 ,τι άλλο ...;;;:lol:

 

Είναι πολύ καλή εφαρμογή το chomp και εγώ ακριβώς ότι και εσύ έχω κάνει! :P

Το recovery της R11 πού το βρήκες? Έχεις βρει κάπου όλη την R11? Μπορείς να μας δώσεις το link?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα τo chompsms(δεν το γνώριζα) ,του έκανα την ρύθμιση για τους 160 χαρακτήρες ,το patchαρα για να διώξω διαφημίσεις κτλ μέσω lucky patcher(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράφω αυτό)και έχω μία τέλεια sms εφαρμογή .Thanx φίλε μου .

Κατάφερα και πέρασα στο κινητό μου (φοράει την r.11) το κινέζικο recovery ξανά ...Κάτι είναι και αυτό ... Εν αναμονή twrp για r.11 ,τι άλλο ...;;;:lol:

 

υπαρχει καποιο link για το κινεζικο recovery να το περασω?

Link to comment
Share on other sites

@GiannisSma

Πέρνα το twrp μόνο του μέσω sp flash tools και είσαι οκ.Το κάνεις απο εκει root το κινητο

Link to comment
Share on other sites

@GiannisSma

Πέρνα το twrp μόνο του μέσω sp flash tools και είσαι οκ.Το κάνεις απο εκει root το κινητο

 

Αυτό δοκίμασα πρώτα bbbb αλλά μου έβγαζε error και έχω τα αρχεία από εδώ. Εγώ πάντα σε ότι συσκευή και αν έχω κάνει root πρώτα περνάω το custom recovery και από εκεί μέσα κάνω install το zip για το root. Πρώτη φορά είχα κάνει root με stock recovery σε αυτή την συσκευή την προηγούμενη φορά! Έχεις κάποιο άλλο λινκ να μου δώσεις να δοκιμάσω με sp tool πάλι?

 

Θα δοκιμάσω με το Scatter που δίνει ο τύπος στο λινκ που έδωσα αλλά στο recovery θα βάλω άλλη έκδοση twrp μήπως γίνει.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Βάλε απο εδώ http://www.needrom.com/download/x5pro-stock-rom/ hanuma50 ειναι ο developer του και λειτουργεί σίγουρα στο x5 pro με R09
Link to comment
Share on other sites

Βάλε απο εδώ http://www.needrom.com/download/x5pro-stock-rom/ hanuma50 ειναι ο developer του και λειτουργεί σίγουρα στο x5 pro με R09

 

Δούλεψε κανονικά με αυτό έγινε χωρίς error.

 

@Hyper_Ban μήπως να δοκιμάσεις και εσύ να περάσεις το twrp έτσι? Δοκίμασε και την έκδοση 2.8.7.3(Σε μένα με την R09 μου έβγαζε error και δεν ολοκλήρωνε την διαδικασία) αλλά δοκίμασε και την 2.8.7 μήπως η πρώτη κάθετε στην R11. Αυτά τα δοκιμάζεις μόνο αν είσαι σίγουρος πως μπορείς πάλι να περάσεις πίσω το stock recovery ή όλη την rom σε περίπτωση που γίνει κάτι μην μας κυνηγάς!

Link to comment
Share on other sites

το stock recovery σε R11 rom μηπως υπαρχει καποιο link και ο τροπος για να το περασω? Edited by stamosford
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις καταφέρει να βρεις πάλι το recovery της R11 και ίσως όλη την ρομ ; και γνωρίζεις γενικά την διαδικασία επαναφοράς με sp flash tools κτλ μπορεις να δοκιμάσεις να φλασάρεις το xposed μέσω της εφαρμογής flashfire του chainfire.

Αν το δοκιμάσεις θέλει οπωσδήποτε να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση της ρομ-->root-->εγκατάσταση flashfire app-->flash xposed γιατι έχω παρατηρήσει ότι το xposed πολλές φορές δεν λειτουργεί όταν πρέπει να μετατρέψει κατά την εκκίνηση και τις εφαρμογές χρήστη.

Δεν θα το ρισκάρω να πέσω σε bootloop και δεν είναι οτί δεν θα το επαναφέρω ,ειναι οτί βαριέμαι να σετάρω πάλι το κινητό απο την αρχή !!!Εφόσων δεν έχω recovery να πάρω backup θα ήταν βλακεία μου να κάνω κάτι τετοιο ,έτσι δεν είναι ; Το recovery που εγκατέστησα προέρχεται από εδώ:

http://www.needrom.com/download/twrp-2-8-7-3-megthebest-5/

Και αυτό που έκανα ήταν να πάρω το δευτερο αρχείο που δίνει ο uploader σαν την stock εφαρμογή της rom .Tο recovery ειναι το Κινέζικο παιδια ,το έγραψα και πιο πάνω !

Δεν νομίζω οτί μας κάνει .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@GiannisSma

Πέρνα το twrp μόνο του μέσω sp flash tools και είσαι οκ.Το κάνεις απο εκει root το κινητο

 

Στην r.11 δεν περνάει αδερφέ ,το έχουμε επιβεβαιώσει 2 μέχρι στιγμής .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ρισκάρω να πέσω σε bootloop και δεν είναι οτί δεν θα το επαναφέρω ,ειναι οτί βαριέμαι να σετάρω πάλι το κινητό απο την αρχή !!!Εφόσων δεν έχω recovery να πάρω backup θα ήταν βλακεία μου να κάνω κάτι τετοιο ,έτσι δεν είναι ; Το recovery που εγκατέστησα προέρχεται από εδώ:

http://www.needrom.com/download/twrp-2-8-7-3-megthebest-5/

Και αυτό που έκανα ήταν να πάρω το δευτερο αρχείο που δίνει ο uploader σαν την stock εφαρμογή της rom .Tο recovery ειναι το Κινέζικο παιδια ,το έγραψα και πιο πάνω !

Δεν νομίζω οτί μας κάνει .

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω πάρει backup. Πάντα περνάω μόνο τα αρχεία μου στον υπολογιστή και κρατάω ότι χρειάζομαι τέλος πάντων και αν πάει κάτι στραβά το στήνω από την αρχή οπότε εγώ δεν θα το θεωρούσα βλακεία! :p

Τώρα αυτό το λινκ που δίνεις είναι και αυτό που δοκίμασα και εγώ να περάσω αυτό το twrp στην R09 και μου έβγαζε error, η ερώτηση μου είναι, εσύ πήρες από αυτό το θέμα μόνο το stock και δεν δοκίμασες καν το twrp που δίνει μαζί με το stock ή δοκίμασες το twrp και δεν σου έκανε και μετά πέρασες το stock που δίνει αυτός?

 

Στην r.11 δεν περνάει αδερφέ ,το έχουμε επιβεβαιώσει 2 μέχρι στιγμής .

Γιαυτό ρωτάω πια έκδοση πέρασες από twrp, έτσι κι αλλιώς η R11 δεν υπάρχει ακόμα στο needrom και δεν μπορώ να την περάσω με ΟΤΑ γιατί είμαι root. Και official που έκανα έλεγχο για ενημερώσεις πάλι δεν μου έβγαλε κάτι διαθέσιμο. Θα περιμένω μέχρι να ανέβει η R11 στο needrom για να το δοκιμάσω και να επιβεβαιώσω και εγώ! ;)

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω πάρει backup. Πάντα περνάω μόνο τα αρχεία μου στον υπολογιστή και κρατάω ότι χρειάζομαι τέλος πάντων και αν πάει κάτι στραβά το στήνω από την αρχή οπότε εγώ δεν θα το θεωρούσα βλακεία! :p

Τώρα αυτό το λινκ που δίνεις είναι και αυτό που δοκίμασα και εγώ να περάσω αυτό το twrp στην R09 και μου έβγαζε error, η ερώτηση μου είναι, εσύ πήρες από αυτό το θέμα μόνο το stock και δεν δοκίμασες καν το twrp που δίνει μαζί με το stock ή δοκίμασες το twrp και δεν σου έκανε και μετά πέρασες το stock που δίνει αυτός?

2 σελίδες πίσω έγραψα πως τα πέρασα όλα χωρίς επιτυχία ,βάση του οδηγού και των αρχείων που μου δώθηκαν απο το topic .Mετά δοκίμασα και τα Recovery απο το needrom και μετά αφού παρατήρησα πως είχα χάσει και το stock της συσκευής μου είπα να δοκιμάσω το stock που έδινε o uploader που ανέβασα πιό πάνω .

Kαι χωρίς root να ήσουν πάλι δεν θα ξαναέβλεπες update μέσω ota ...Mην με ρωτάς το γιατί ,δεν το γνωρίζω .

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

2 σελίδες πίσω έγραψα πως τα πέρασα όλα κανονικά ,βάση του οδηγού που δώθηκε απο το topic .Mετά δοκίμασα και τα Recovery απο το needrom και μετά αφού έχασα και το stock recovery της συσκευής μου είπα να δοκιμάσω το stock που έδινε αυτος o uploader .

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαι χωρίς root να ήσουν πάλι δεν θα ξαναέβλεπες update ...Mην με ρωτάς το γιατί δεν το γνωρίζω .

 

Μάλλον κάτι δεν θα είχα διαβάσει σωστά ή δεν το θυμάμαι απλά τώρα που το είχες πει. Με το official περασμένο χωρίς root χωρίς κανένα πείραγμα γιατί να μην πάρω update? Εφόσον δεν θα υπάρχει custom κάτι θα πρέπει να πάρει update κανονικά, τέλος πάντων περιμένουμε την R11 στο needrom και βλέπουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail στο support@doogee.cc να μου στείλουν την R11 rom.Παλιότερα που είχα ζητήσει την R07 όταν δεν είχε ανέβει ακόμη στο needrom,σε λιγότερο απο 24 ώρες μου την έστειλαν.
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail στο support@doogee.cc να μου στείλουν την R11 rom.Παλιότερα που είχα ζητήσει την R07 όταν δεν είχε ανέβει ακόμη στο needrom,σε λιγότερο απο 24 ώρες μου την έστειλαν.

Περιμένουμε!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι.Μεσω xprivacy μπορεί να παίξει

Το xprivacy. Δεν δουλεύει στο κινητό.έχω κανει όλες τις ενέργειες.xposed ktl

Το xposed δουλεύει κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες σας

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν απο την doogee σχετικά με την R11 και μου εστειλαν αυτο το link
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν απο την doogee σχετικά με την R11 και μου εστειλαν αυτο το link

 

Κατεβάζω τώρα να δοκιμάσω και λέω αποτελέσματα μόλις τελειώσω! Ευχαριστούμε για το link! :D

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν απο την doogee σχετικά με την R11 και μου εστειλαν αυτο το link

 

εχει και το stock recovery μεσα? μπορω να εγκαταστησω μονο το recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ολόκληρη η ρομ και παίρνεις όποιο κομμάτι θέλεις ή και όλη

εγω θελω μονο τo recovery να εγκαταστησω ειναι απλη διαδικασια? πως γινεται? οπως εβαλα το twrp θα εγκαταστησω και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...