Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη με την οποια να γινετε το 6230 remote controlle για την τηλεοραση μου.θα με βολευε παρα πολυ μια τετοια εφαρμογη
http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη με την οποια να γινετε το 6230 remote controlle για την τηλεοραση μου.θα με βολευε παρα πολυ μια τετοια εφαρμογη

 

Δυστυχώς φίλε μου είναι αδύνατον αυτό που λές. Τέτοιες εφαρμογές υπάρχουν μόνο για Symbian τηλέφωνα. Το πρωτόκολλο Java MIDP δεν επιτρέπει πρόσβαση στο hardware του τηλεφώνου (άρα και στις IrDA) και γι' αυτό δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή για το 6230 :(

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μπορω να βρω σε καποιο μαγαζι καινουριο ενα 6230?

:confused:

το ειχα παλια αλλα το πουλησα και τωρα θελω ενα καινουριο.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλώς σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα. Έχω ένα 6230 και πρόσφατα του πήρα μια mmc 256Mb. Μέχρι τώρα η επικοινωνία με το pc γινόταν με bluetooth και nokia pc suite. Επειδή η σύνδεση είναι αρκετά αργή και μερικές φορές χάνεται στη μέση της μεταφοράς (μήπως υπάρχει κάποιο εναλλακτικό πρόγραμμα μεταφοράς αρχείων ή το pc suite είναι μονόδρομος;), αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το card reader του εκτυπωτή. Το πρόβλημα είναι ότι η κάρτα δεν δέχεται αρχεία γιατί λέει ότι έχει προστασία εγγραφής. Μήπως ξέρετε πως θα βγάλω την προστασία εγγραφής;

Και κάτι ακόμη.

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε το 6230 να βλέπει mmc μεγαλύτερες από 256Mb;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου χρησιμοποιεί MMC 1GB. Εδώ και περίπου έναν χρόνο. Δουλεύει άψογα, κανένα πρόβλημα. Του είχα βάλει και μια 2GB ενός φίλου αλλά δεν πρόλαβα να τη δοκιμάσω. Απλά είδα ότι την αναγνώρισε. Αυτά με την τελευταία έκδοση firmware.

 

 

Για την προστασία εγγραφής δε γνωρίζω κάτι... Τι μάρκα είναι η MMC;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι twinmos. ΠΛηκτρολογώντας *#0000# μου δίνει

V 03.15

17-3-04

RH-12

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Firmware update και μάλιστα... ΓΡΗΓΟΡΑ!!!! :lol: :lol:

Το δικό μου είναι [V 05.50 07-07-05 RH-12] και "παίζει" να έχει βγεί και πιο καινούρια!!!! :p :p

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τόσα χρόνια που έχω το 6230 δε χρειάστηκα κάτι παραπάνω απ' το κινητό και δεν το έψαξα καθόλου. Τώρά που πλέον η mmc 256Mb δεν με ικανοποιεί, άρχισα το ψάξιμο. Στην αρχή σκέφτηκα να αλλάξω κινητό αλλά αν με αναβάθμιση firmware μπορώ να βάλω mmc 1Gb, λέω να το κρατήσω λίγο ακόμη. Τι λέτε, θα τι δεχτεί την 1Gb ή είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό;

Η mmc που με ενδιαφέρει είναι αυτή http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=14_32&products_id=1372.

Είναι συμβατή;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια πως τόσα χρόνια που έχω το 6230 δε χρειάστηκα κάτι παραπάνω απ' το κινητό και δεν το έψαξα καθόλου. Τώρά που πλέον η mmc 256Mb δεν με ικανοποιεί, άρχισα το ψάξιμο. Στην αρχή σκέφτηκα να αλλάξω κινητό αλλά αν με αναβάθμιση firmware μπορώ να βάλω mmc 1Gb, λέω να το κρατήσω λίγο ακόμη. Τι λέτε, θα τι δεχτεί την 1Gb ή είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό;

Η mmc που με ενδιαφέρει είναι αυτή http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=14_32&products_id=1372.

Είναι συμβατή;

 

Από τη στιγμή που ο φίλος thief ισχυρίζεται οτι το δικό του δουλεύει με 1GB εδώ κι ένα χρόνο και του έχει αναγνωρίσει (χωρίς να την τεστάρει) μέχρι και 2GB τότε γιατί να έχεις πρόβλημα; Προφανώς είναι θέμα firmware. Είναι πολύ παλιό το δικό σου. Δυστυχώς εγώ έχω 128MB στο 6230 μου οπότε δε μπορώ να τεστάρω για σένα αλλά το λογικό είναι να διαβάζει μέχρι όσο υπάρχει.

Για καλό και για κακό πριν την αγοράσεις ας μας κάνει ένα πόστ ο φίλος thief να μας πεί την έκδοση firmware του δικού του. Αν είναι μεταγενέστερη του δικού σου τότε κάνεις την αναβάθμιση και πάς στο 1GB άνετα.

 

Υ.Γ. Γιατί δεν κάνεις μια βόλτα στο media markt για μια έρευνα αγοράς; Έχει κάρτες μνήμης σε εξευτελιστικές τιμές. Έχω πετύχει SD 512MB με 10 (!!) ευρώ!! Γιατί όχι και MMC; Απλά απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει να πετύχεις παρτίδα γιατί αλλάζουν από βδομάδα σε βδομάδα (με το κιλό τις παίρνουν);

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο φίλος thief ισχυρίζεται οτι το δικό του δουλεύει με 1GB εδώ κι ένα χρόνο και του έχει αναγνωρίσει (χωρίς να την τεστάρει) μέχρι και 2GB τότε γιατί να έχεις πρόβλημα; Προφανώς είναι θέμα firmware. Είναι πολύ παλιό το δικό σου. Δυστυχώς εγώ έχω 128MB στο 6230 μου οπότε δε μπορώ να τεστάρω για σένα αλλά το λογικό είναι να διαβάζει μέχρι όσο υπάρχει.

Για καλό και για κακό πριν την αγοράσεις ας μας κάνει ένα πόστ ο φίλος thief να μας πεί την έκδοση firmware του δικού του. Αν είναι μεταγενέστερη του δικού σου τότε κάνεις την αναβάθμιση και πάς στο 1GB άνετα.

 

Υ.Γ. Γιατί δεν κάνεις μια βόλτα στο media markt για μια έρευνα αγοράς; Έχει κάρτες μνήμης σε εξευτελιστικές τιμές. Έχω πετύχει SD 512MB με 10 (!!) ευρώ!! Γιατί όχι και MMC; Απλά απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει να πετύχεις παρτίδα γιατί αλλάζουν από βδομάδα σε βδομάδα (με το κιλό τις παίρνουν);

 

 

Την κάρτα 1GB την υποστηρίζει 100% (για την 2GB δεν παίρνω ευθύνη γιατί δεν τη δοκίμασα αρκετά). Μπορείς να το επαληθεύσεις και σε φόρουμ του εξωτερικού. Μια Kingston έχω από ebay (άγνωστο αν είναι αυθεντική :D ) γύρω στα 30 ευρώ την πήρα. Όταν την αγόρασα, είχα firmware ψιλοπαλιό (νομίζω 4 κάτι). Δεν την έβλεπε καν. Μου έλεγε να της κάνω format αλλά και πάλι δεν την αναγνώριζε. Βέβαια είχα ήδη διαβάσει περί συμβατότητας, οπότε πήγα κατευθείαν σε Nokia για αναβάθμιση και την είδε κατευθείαν. Μου έβαλαν την έκδοση 05.50.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για επικοινωνία με το pc μέσω bluetooth εκτός από το Nokia pc suite;

 

Το Oxygen Phone Manager. Αλλά για τι δουλειά το θες ακριβώς;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN72/2.0635.2.0.2 Series60/2.8 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Για να μεταφέρω mp3 από το pc στο κινητό μέσω bluetooth.

 

Afto (apli metafora arxeiwn) ginetai ki apo ton file explorer twn windows, arkei na einai egatestimenoi oi drivers tou kinitou. To vlepei san ena koino removable drive.

Link to comment
Share on other sites

Και πως ενεργοποιείς τους drivers χωρίς το pc suite;

 

Απ' την άλλη το OPMII ξεκινάει μια διαρκή σύνδεση/αποσύνδεση με το κινητό χωρίς να μου δίνει άλλη δυνατότητα εκτός απ' το κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και γω αυτό το πρόβλημα με το OPMII. Θυμάμαι η λύση ήταν να βγάλω το PC suite (ίσως και απλά να το έκλεισα, πάντως να μην τρέχει) και είχα δηλώσει και λάθος bluetooth com port στο OPM. Δοκίμασε όλα τα com ports που δίνουν τα windows για το κινητό αφού το κάνεις pair με το bluetooth adaptor.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τη σουίτα της νοκια, δοκίμασα και άλλο com port και το OPMII δουλεύει άψογα. Άυριο το πάω για αναβάθμιση και αγορά mmc 1Gb. Αν δουλέψουν κι αυτά τότε το 6230 έχει κερδίσει σίγουρα ένα χρόνο ζωής ακόμη (Και ήμουν έτοιμος να πάρω το k750i).

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά αυτού του θέματος για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN72/2.0635.2.0.2 Series60/2.8 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

 

 

Afto (apli metafora arxeiwn) ginetai ki apo ton file explorer twn windows, arkei na einai egatestimenoi oi drivers tou kinitou. To vlepei san ena koino removable drive.

 

εισαι σιγουρος?

δε θυμαμαι να ειχε τετοια δυνατοτητα το 6230.

κατι τετοιο ισχυε για το 6230i.

(ισως και να κανω και λαθος...):!:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Απλά όταν το έχει "δει" το Nokia PC Suite είτε μέσω bluetooth, είτε μέσω καλωδίου κλπ, κλασικά μπορείς να δεις τα περιεχόμενα μέσω του explorer, όπως σε όλα τα (σχετικά πρόσφατα) Nokia. Ουσιαστικά τη διαχείριση αρχείων χρησιμοποιείς.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Απλά όταν το έχει "δει" το Nokia PC Suite είτε μέσω bluetooth, είτε μέσω καλωδίου κλπ, κλασικά μπορείς να δεις τα περιεχόμενα μέσω του explorer, όπως σε όλα τα (σχετικά πρόσφατα) Nokia. Ουσιαστικά τη διαχείριση αρχείων χρησιμοποιείς.

 

ΟΚ!

ετσι αλλαζει το πραγμα...:)

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος?

δε θυμαμαι να ειχε τετοια δυνατοτητα το 6230.

κατι τετοιο ισχυε για το 6230i.

(ισως και να κανω και λαθος...):!:

 

Δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Απλά όταν το έχει "δει" το Nokia PC Suite είτε μέσω bluetooth, είτε μέσω καλωδίου κλπ, κλασικά μπορείς να δεις τα περιεχόμενα μέσω του explorer, όπως σε όλα τα (σχετικά πρόσφατα) Nokia. Ουσιαστικά τη διαχείριση αρχείων χρησιμοποιείς.

 

ΟΚ!

ετσι αλλαζει το πραγμα...:)

 

 

Εσείς μάλλον εννοείτε οτι το 6230 δε βγάζει το μενού στο τηλέφωνο από το οποίο επιλέγεις τρόπο σύνδεσης αλλά στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι. Σ' αυτό έχετε δίκιο. Απλά το 6230i το βγάζει μαζί με τους σκληρούς δίσκους και τα CD-ROM ενώ το 6230 για να το δούμε πρέπει να πάμε explorer-nokia phone browser-6230.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...