Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα και εγώ παιδιά. Είχα περίπου 1.5 χρόνο να πιάσω Nokia στα χέρια μου. Ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα κατασκευής.. κορυφαία! Μπράβο!
:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mik3 ( 8 Απρ. 2004 , 18:47)

 

Η οθόνη είναι το ίδιο μέγεθος με του 7250?

 

Ναι φιλε μου το ιδιο μεγεθος εχει μοναχα που ειναι tft οποτε σιγουρα πολυ καλυτερη αποδοση χρωματων ;)
Link to comment
Share on other sites

κάνουμε τεστ με τον ΡΙΠ... τον έπεισα ;)

 

περισσότερα πιο μετά :!: :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω πως η ποιότητα των πλαστικών καλυμμάτων δεν είναι η καλύτερη....και τα μικροκουνήματα ή μικροτριξήματα είναι αναποφευκτα ιδίως στο πίσω κάλυμα...Φυσικά αυτό οφείλεται στα εναλλάξιμα καπάκια....

 

Το ακουστικά δεν έχουν κλιπ συγκράτησης (όπως στου 8310 π.χ.)....

 

Ράδιο με πολύ καλή λήψη και άμεση επιλογή επόμενου σταθμού, mp3 με κορυφαία απόδοση ιδίως από τα ακουστικά, πολύ καλή ανοιχτή ακρόαση....

Link to comment
Share on other sites

Είχα την τιμή να του ρίξω μια γρήγορη ματιά σήμερα παρέα με τον άλεξ και τον ριπ. Λοιπόν, το τηλεφωνάκι με έκανε και εμένα να αλλάξω γνώμη για την Νόκια...! Απίστευτο, ε;

 

Απο πολλά πράγματα ξενέρωσα... Όταν έχεις καλομάθει και θεωρείς κάποια πράγματα αυτονόητα, όταν δεν τα βρίσκεις, σου κακοφαίνεται.

 

Από κάποια άλλα όμως ενθουσιάστηκα. Αλλά η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν το ΜΡ3... Δυστυχώς (?) το SL είναι ακόμα αξεπέραστο.... :( Μεταφέραμε το ίδιο κομμάτι στις κάρτες και των δυο και το 6230 ενώ είναι καλύτερο από το SX1, είναι χειρότερο από το SL! Κι όμως! Και για να μην παραπονιέται ο kostas@SX1 :p η διαφορά είμαι μικρή υπάρχει όμως. Σημειωτέον ότι ακούσαμε ένα κομμάτι στα 192 Κbps. Σε άλλα bitrate δεν ξέρω τι παίζει, αν είναι το ίδιο κ.τ.λ.

 

Θα το πάρω τελικά το 6230 αλλά σε αυτό το σημείο θα είναι συμβιβασμός.... :o

 

Κατα τα άλλα όλα λίγο πολύ αναμενόμενα... Θα τα γράψουν άλλωστε και άλλοι. Ανέλπιστα εξαιρετική οθόνη, εξαιρετική ανανέωση εικόνας, τέλεια χρώματα, τέλεια αναπαραγωγή βίντεο!!! Το ίδιο βίντεο φαίνεται καλύτερα στο 6230 από ότι στο 6600 που ήταν δίπλα!!!! :eek: Πολύ γρήγορο, πολύ σταθερό, ανέλπιστο για αρχική έκδοση firmware! Το πολυπλήκτρο λίγο ζόρι αλλά συνηθίζεται. Το hotswapping θα μου λείψει... :( Οι συντομέυσεις επισης. Το ίδιο και ευκολία χρήσης του SL...

 

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, τέλεια αίσθηση, αυτοκρατορική όψη. Το 6230 είναι κινητό, δεν είναι παιχνίδι για να το δείχνεις και να λες "αααα κοίτα έχει αυτό, έχει το άλλο" (λέγε με Κ700 :rolleyes: ), πάει και τελείωσε, τελεία και παύλα.

 

Κάποια επουσιώδη (και όχι ουσιώδη) ασήμαντα μειον σίγουρα τα έχει, αλλά συνολικά είναι μια παραπάνω απο τίμια πρόταση που αν μη τι άλλο σηκώνει τον πήχη αρκετά ψηλά... Προς το καλοκαίρι μάλιστα που αναμένεται περαιτέρω μείωση στην τιμή του θα είναι χαλαρά μονόδρομος...

 

Ο αγαπητός christ-k ξέρω βέβαια ότι ξενέρωσε καθώς το viewfinder δεν καταλαμβάνει όλη την οθόνη, και τώρα ψάχνει να το πουλήσει, αλλά... νομίζω ότι στο τέλος θα αλλάξει γνώμη και θα το κρατήσει ;) :D :p

 

Κλείνοντας πρόκειται για ένα κινητό που τα έχει όλα, (μα όλα) σε φυσιολογικό μέγεθος και συμφέρει. Ακριβώς δε επειδή τα έχει όλα δεν αναμένεται i έκδοση! Εγώ το βλέπω σαν επένδυση, καθώς συνήθως τα κινητά που παίρνω τα κρατάω για μεγάλο διάστημα...

 

Το επόμενό μου τηλέφωνο. Βαρέθηκα να περιμένω την Siemens και σίγουρα δεν θα περιμένω την σειρά 65.... :whistle:

 

Αφού βρήκα ένα κινητό που κουτσά-στραβά έχει όλα όσα θέλω το χτυπάω και δεν με νοιάζει τι θα βγει μετά . -

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι ρωτάς???

 

@Αλέξη, πολύ καλά τα είπες :)

 

ακόμα έχει 65Κ και είναι άλλο πράγμα πρόλο που είναι μικρή. όποιος αγαπά τα καλά κινητά θα το λατρέψει. πιο γρήγορο από το 6600 στην java 2.0 και πιο καλά βίντεο και ΜΡ3 απο το σχ1.. για κάμερα απλά κορυφαία στην ανάλυσή της.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

όχι.

 

απλά μην έχεις τόσο μαύρο background μιας και ολες οι ενδείξεις είναι σε αυτό το χρώμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μα πως μπορεί να ναι καλύτερο το mp3 από sx1 και χειρότερο από sl45i τη στιγμή που ;eχουν την ίδια ακριβώς ποιότητα ήχου; :confused:

 

Μήπως αναφέρεστε στην ένταση;;; Γιατί εκεί όντως το sx1 είναι άθλιο :down:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® ( 9 Απρ. 2004 , 01:23)

 

Από κάποια άλλα όμως ενθουσιάστηκα. Αλλά η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν το ΜΡ3... Δυστυχώς (?) το SL είναι ακόμα αξεπέραστο.... :( Μεταφέραμε το ίδιο κομμάτι στις κάρτες και των δυο και το 6230 ενώ είναι καλύτερο από το SX1, είναι χειρότερο από το SL! Κι όμως! Και για να μην παραπονιέται ο kostas@SX1 :p η διαφορά είμαι μικρή υπάρχει όμως. Σημειωτέον ότι ακούσαμε ένα κομμάτι στα 192 Κbps. Σε άλλα bitrate δεν ξέρω τι παίζει, αν είναι το ίδιο κ.τ.λ.

 

 

Η διαφορά είναι ανύπαρκτη στα χαμηλά bitrates.

 

Άλλωστε ακόμα και με μια mmc 128 προτιμώ να βάζω αρχεία με μικρό bitrate γύρω στα 96, αλλιώς που θα χωρέσω τις ταινίες μου; :cool:

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® ( 9 Απρ. 2004 , 01:23)

 

.....Και για να μην παραπονιέται ο kostas@SX1 :p ......

 

 

Ποιος είναι πάλι αυτός και γιατί παραπονιέται; :blink: Με τέτοιο κινητό μόνο να παραπονιέται δε θα πρεπε :whistle: :cool:

Link to comment
Share on other sites

ένταση το 6230 έχει πολύ καλή και το ηχείο ως σύνολο είναι καλύτερο και από του Ρ900 (ο ΡΙΠ το είπε οχι εγώ μόνος μου).

 

τώρα με ακουστικά το σλ45 είναι πάλι πρώτο. το 6230 έχει μια χαρά ποιότητα (λίγο καλύτερη από του σχ1 και ίσως ελάχιστα χειρότερη από το Ρ900)...

 

αλλά τι κάμουμε τώρα? συγκρίνουμε ένα κινητό με smartphones? κανονικά θα έπρεπε να το είχαν κάμει σκόνη... αλλά μάλλον αυτά έρχονται πίσω στα benchmarks... :whistle:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα χαμηλά μπιτρεητ αναφερόμουνα haki ;)

 

Οκ, μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι τώρα! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 9 Απρ. 2004 , 02:15)

 

...

 

τώρα με ακουστικά το σλ45 είναι πάλι πρώτο.

 

...

 

 

Ναι ρε γαμώτο... :whistle: :whistle: :whistle:

 

Αθάνατο κινητό... http://www.giveupalready.com/images/smilies/worship.gif http://www.giveupalready.com/images/smilies/worship.gif http://www.giveupalready.com/images/smilies/worship.gif

 

Και αναγκάζομαι να πάω σε Νokia Για να το αντικαταστήσω! :eek: Κατάντια! :p Ποιος να το έλεγε! :eek:

Link to comment
Share on other sites

ακόμα να πούμε ότι πέρασε 4,5 ώρες θανάτου που έχασε όση μπαταρία είχε από το κουτί του...

 

πραγματικά το τρελάναμε, βίντεο να τρέχει (να έχουμε φορτώσει το myphone.gr html και όχι wap στην cache) και να του στέλνουμε αρχεία βίντεο 3.4ΜΒ και να τα αποθηκεύει και να τα παίζει καλύτερα (λόγο μιρκότερης οθόνης και ελαφρότερου OS) από το 6600 μου...

 

ο ΡΙΠ λογικά κάποια στιγμή θα πει καλύτερα τι πειράματα έκαμε ;)

 

ΡΙΠ? που είσαι?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 9 Απρ. 2004 , 02:15)

 

αλλά τι κάμουμε τώρα? συγκρίνουμε ένα κινητό με smartphones? κανονικά θα έπρεπε να το είχαν κάμει σκόνη... αλλά μάλλον αυτά έρχονται πίσω στα benchmarks... :whistle:

 

 

 

Τα benchmarks είναι όλα σε java οπότε δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική σύγκριση με ένα smartphone... :o

Αnwy το κινητό πρέπει να είναι κορυφή!!! :happy:

Καλορίζικο σε όλους τους νέους κατόχους του!!! :) (πολύ θα ήθελα να είμαι ένας από αυτούς.... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eXecrable ( 9 Απρ. 2004 , 02:34)

 

Τα benchmarks είναι όλα σε java οπότε δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική σύγκριση με ένα smartphone... :o

 

 

φυσικά και δεν μπορεί γιαυτό έβαλα και το :whistle:

 

απλά ένιωσα περίφανος όταν το 6230 που είναι σπόρος μπροστά στο 6600 πέτυχε κατά 20% μεγαλύτερο σκορ στο jbench 2.0 :rolleyes:

 

edit: τώρα πέτυχε το διπλάσιο +, ίσως έφταιγε που ήταν σε low battery mode.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο σοβαρο Bug:

Οι Ομαδες Χρηστων δεν λειτουργουν καθολου.Αμα πατησεις Ομαδες

δεν γινεται τιποτα ουτε μπορεις να αποθηκευσεις ενα ονομα σε καποια ομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricsson P900: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από teamrodos

Το πρωτο σοβαρο Bug:

Οι Ομαδες Χρηστων δεν λειτουργουν καθολου.Αμα πατησεις Ομαδες

δεν γινεται τιποτα ουτε μπορεις να αποθηκευσεις ενα ονομα σε καποια ομαδα!

 

Kalos ta dextikate na to proto bug. Pantos Alexi einai kai Nokia to kinito einai kai i upurvoli sto stoixio sou ta psilo parales. Oxi kai kalitero apo to p900 min sugkrinoume ta asigkrita.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricsson P900: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από teamrodos

Το πρωτο σοβαρο Bug:

Οι Ομαδες Χρηστων δεν λειτουργουν καθολου.Αμα πατησεις Ομαδες

δεν γινεται τιποτα ουτε μπορεις να αποθηκευσεις ενα ονομα σε καποια ομαδα!

 

Kalos ta dextikate na to proto bug. Pantos Alexi einai kai Nokia to kinito einai kai i upurvoli sto stoixio sou ta psilo parales. Oxi kai kalitero apo to p900 min sugkrinoume ta asigkrita.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® ( 9 Απρ. 2004 , 01:23)

Ο αγαπητός christ-k ξέρω βέβαια ότι ξενέρωσε καθώς το viewfinder δεν καταλαμβάνει όλη την οθόνη, και τώρα ψάχνει να το πουλήσει, αλλά... νομίζω ότι στο τέλος θα αλλάξει γνώμη και θα το κρατήσει ;) :D :p

 

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα από ένα κινητό, τουλάχιστον μέχρι στιγμής....Έτσι πιστεύω πως το εν λογω κινητό είναι η ιδανικά τέλεια επιλογή για τη δεδομένη στιγμή και το κινητό που περίμενα και είχα απορρίψει όλα τα νέα σειράς 40 έγχρωμα κινητά πριν από αυτό....Δεν ξέρω πόσο καιρό θα περάσω μαζί του...Μπορώ να εκτιμήσω στο έπακρο τις τεχνολογίκές προσπάθειες των μηχανικών της ΝΟΚΙΑ για να παρουσιάσουν μια ολοκληρωμένη και αψεγάδιαστη κατά το δυνατόν πρόταση...Η αντίθεση λογικής σε σχέση με την αντίστοιχη πρόταση της SE είναι τεράστια....

 

Επειδή πάντα είμαι αντικειμενικός στις κρίσεις μου, θα δεχτώ πως παρόλες τις προσπάθειες ποιοτικής βελτίωσής του, οι εναλλάξιμες προσόψεις όσο βολικές και αν είναι, καθιστούν το κινητό σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με την ποιότητα και σταθερότητα των μόνιμων....Ουδεν καλόν αμιγές κακού.....

 

Μερικές ενστάνσεις ακόμα σχετικά με την ποιότητα του video, ενώ θα συμφωνήσω με τον φίλο haki, ότι κάποια στιγμή και η ΝΟΚΙΑ πρέπει να διαφοροποιήσει τα μάυρα λογότυπά της ενώ θα τον παροτρύνω να καταργήσει τελείως το λογότυπο μέσα από τη σχετική επιλογή....

 

Το τηλέφωνο συνέχεια το ανακαλύπτω και όσο συμβαίνει αυτό τόσο πιο ικανοποιημένος νιώθω....Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους....Δεν υπάρχει πληρέστερο αυτή τη στιγμή τηλέφωνο και μάλλον δεν πρόκειται να εμφανισατεί κάτι τέτοιο και μέχρι το τέλος του έτους..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω τις αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις ΜΜS kai GPRS ths vodafone και δεν μου τις αποστέλλει τελικά.... :o

 

Μάλλον πρέπει να τις περάσω χειροκίνητα, ε...;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

as steilei kapoios ena video poy exei travixei me to 6230 sto superfot@yahoo.gr gia na dw ti poiotita exei

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 9 Απρ. 2004 , 11:28)

 

Προσπαθώ να κατεβάσω τις αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις ΜΜS kai GPRS ths vodafone και δεν μου τις αποστέλλει τελικά.... :o

 

Μάλλον πρέπει να τις περάσω χειροκίνητα, ε...;;; :worry:

 

 

Δοκιμασε στο site της ΝΟΚΙΑ :)

http://www.nokia.com/nokia/0,6771,54008,00.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος superfot ( 9 Απρ. 2004 , 11:41)

 

as steilei kapoios ena video poy exei travixei me to 6230 sto superfot@yahoo.gr gia na dw ti poiotita exei

 

 

Φίλε μου για να καταλάβεις την ποιότητα του βίντεο που τραβάει το 6230 η ιδανική λύση είναι να δεις το βίντεο στην... οθόνη του. ;) Αν το δεις σε κάποια μεγαλύτερη οθόνη θα βγει μάλλον άσχημα ξεχειλωμένο... :worry:

 

Πάντως ενδεικτικά, το ίδιο βιντεάκι έπαιζε καλύτερα σε ένα 6230 από ότι σε ένα 6600 (πιξέλιαζε λιγότερο)... Προφανώς έφταιγε η ανάλυση... Ένα "μικρό" βίντεο δεν φαίνεται καλά σε μια μεγάλη οθόνη. Αν π.χ. βάλεις κάποιο βιντεάκι στο PC σε fullscreen προφανώς θα ξεχειλωθεί ενώ σε κανονικό παράθυρο μπορεί κάλλιστα να παίζει τέλεια... ;)

 

Πάντως γενικά η κίνηση είναι εξαιρετική, με πολλή λεπτομέρεια και ελάχιστο πιξέλιασμα και τα χρώματα άψογα. Η οθόνη 128*128 δεν την έχουν απλώς φτάσει στα όριά της, τα έχουν ξεπεράει κατά πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...