Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα .Αν και το έχω ψάξει πολύ, δεν έχω σαφείς απαντήσεις οπότε όποιος έχει όρεξη , ας απαντήσει. Έχει η κοπέλα μου το mi4c με miui 7.2.4.0 , άρα ορίτζιναλ όπως τη ζητήσαμε. Δεν μπορεί να αναβαθμιστεί ούτε μεσω ΟΤΑ, ούτε με update package μέσω του updater. Μέσω αγγλικού pc suite, φτάνει στο 54% και μετά βγάζει couldn't update (από ότι κατάλαβα, απλά κατεβάζει το αρχείο και δεν το περνά)

- το fastboot δεν το γλυτώνουμε ή υπάρχει άλλος τρόπος;

-Θα χρειαστεί ξεκλείδωμα (δ ν το έχω ψάξει ακόμη) ή όχι, δεδομένου ότι θα περάσουμε απλά νέα έκδοση της official rom,δηλ θα κάνουμε απλά αναβάθμιση και όχι custom rom;

-θα σβηστούν όλα τα δεδομένα;

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το mi4c ξεκλειδωνει πιο δυσκολα απο τα αλλα xiaomi, αν δεν εχει κανενα προβλημα, ας μην αναβαθμισει τιποτα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ποια rom φορατε να δουμε που εχουν κατασταλαξει οι περισοτεροι

 

ξεκινω ,ειμαι με RR 6 εν αναμονη της final RR 7 η της GlobeRom 7

 

ευχαριστημενος γενικοτερα αλλα η καμερα το βραδυ εστω κ με φωτισμο ειναι επιεικως γτπ

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

μου έσπασε η οθόνη. Ξέρετε που μπορώ να το πάω για επισκευή στην Αθήνα ή τον Πειραιά;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω το led οταν φτανει η μπαταρια κατω απο 19% γτ νομιζω οτι μ τρωει παρα πολυ μπαταρια. η rom μ ειναι η global 8 stable. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν απενεργοποιείται. Επίσης δεν καταναλώνει ΚΑΘΌΛΟΥ μπαταρία. Γενικά όμως κάτω απο 20% η μπαταρία του Mi4c τρέχει νεράκι... :-)

 

From my RN3 Pro

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τραγικα πολυ γρηγορα.. οκ , ευχαριστω για την απαντηση.

επισης εχω αλλη μια ερωτηση. μηπως ξερεις πως μπορω να εχω 160 χαρακτηρες στα μηνύματα ? κατεβασα απο εδω https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6080-MOD-SMS-160-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi-4C-Libra/#files

το αρχειο π λεγετε xiaomi-miui-hellas_sms160mod_libra_Stable-V8.0.4.0 γιατι κ εμενα λεει global v8.0.4.0 χωρις ομως το Libra κ μεσα στους φακελους βγηκα ενα mms.apk που ειναι το μονο εγγαταστασιμο αρχειο σε αυτο το zip αλλα δεν μπορω να το εγγαταστησω (εxω ενεργοποιημενη την εγγατασταση απο αγνωστο φορεα ) αλλα κ παλι μ βγαζει ενα κοκκινο χ κ δεν μ λεει κατι. απλα δεν μπορω.

Edited by kkr
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στο site της miui, εκεί που το βρήκες.

Εγώ έχω Ελληνική rom οπότε το mod για SMS ήταν ενσωματωμένο και δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες για τον τρόπο εγκατάστασης του.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι υπάρχουν... Είτε φλασάροντας το, είτε αποσυμπιέζοντας το αρχείο και μετά με δικαιώματα ρουτ το πας στην διαδρομή που απαιτείται στο κατάλογο ρουτ....

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στο site της miui, εκεί που το βρήκες.

Εγώ έχω Ελληνική rom οπότε το mod για SMS ήταν ενσωματωμένο και δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες για τον τρόπο εγκατάστασης του.

 

Μαλλον κ γω θα βαλω μια ελληνικη αν κ με αυτην δουλευει απροβληματιστα.

 

2 τρόποι υπάρχουν... Είτε φλασάροντας το, είτε αποσυμπιέζοντας το αρχείο και μετά με δικαιώματα ρουτ το πας στην διαδρομή που απαιτείται στο κατάλογο ρουτ....

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

Οταν λες φλασαροντας εννοείς οτι περνας καποια ρομ απ την αρχη ετσι ? οποτε πρεπει να ειναι και ξεκλειδωτο το bootloader? το αλλο με τη διαδρομη δεν το καταλαβα καν. εκτος κ αν εννοεις να αλλαξεις τα αρχεια μεσα στον φακελο της εγκαταστασης της ηδη εγκατεστημενης εφαρμογης ( σαν τα windows δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κ γω θα βαλω μια ελληνικη αν κ με αυτην δουλευει απροβληματιστα.

Η XTVRbeta1 Stable V8.1.3 που φοράει το δικό μου είναι 100% απροβλημάτιστη και έχει λύσει και κάποια προβλήματα που είχαν μερικές συσκευές οι οποίες έκλειναν ξαφνικά με 20-30% μπαταρία.

Στην προτείνω με κλειστά τα μάτια. Την βάζεις και την ξεχνάς. ;-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει ξεζουμίσει, μπορεί να μου πει την άποψή του?

Με ενδιαφέρει κυρίως κάμερα και μπαταρία και αν είναι καλύτερη συσκευή συγκριτικά με το Mi4

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει ξεζουμίσει, μπορεί να μου πει την άποψή του?

Με ενδιαφέρει κυρίως κάμερα και μπαταρία και αν είναι καλύτερη συσκευή συγκριτικά με το Mi4

Ευχαριστώ

Έχει πιο καλό επεξεργαστή και γραφικά. Επίσης δυνατό ηχείο κάτι που στο mi4 λείπει. Από μπαταρία ίσως να είναι λίγο χειρότερο, αν και τη μέρα θα στη βγάλει κι αυτό με φυσιολογική χρήση. Από κάμερα στα χαρτιά είναι καλύτερο, αλλά απουσιάζει api v2 οπότε manual μέχρι 0.5sec λήψη και απουσιάζει ο οπτικός σταθεροποιητής. Δεν έχει προστασία οθόνης, άρα θες tempered glass(mi4c). Το mi4 δείχνει πιο ακριβό εμφανισιακά.

 

Στα έχω γράψει χύμα αλλά θα βοηθήσει πιστεύω. Γενικά μικροδιαφορές θα έχουν σε ποιότητα εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πιο καλό επεξεργαστή και γραφικά. Επίσης δυνατό ηχείο κάτι που στο mi4 λείπει. Από μπαταρία ίσως να είναι λίγο χειρότερο, αν και τη μέρα θα στη βγάλει κι αυτό με φυσιολογική χρήση. Από κάμερα στα χαρτιά είναι καλύτερο, αλλά απουσιάζει api v2 οπότε manual μέχρι 0.5sec λήψη και απουσιάζει ο οπτικός σταθεροποιητής. Δεν έχει προστασία οθόνης, άρα θες tempered glass(mi4c). Το mi4 δείχνει πιο ακριβό εμφανισιακά.

 

Στα έχω γράψει χύμα αλλά θα βοηθήσει πιστεύω. Γενικά μικροδιαφορές θα έχουν σε ποιότητα εικόνας.

 

Με λίγα λόγια είναι καλύτερο το Mi4 σε κάμερα και μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει η μετάβαση απο Mi4 σε Mi4c. Δεν το λες καν αναβάθμιση.

Νικητής το Mi4c σε όλους τους τομείς αλλά νομίζω ότι η διαφορά στην καθημερινότητα μένει στα χαρτιά και δεν θα φανεί ΠΟΥΘΕΝΑ.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κλείνει όταν η μπαταρία είναι στο 32% και δεν ξανά ανοίγει. Μόλις το βάζω να φορτίσει ξεκινά από το 60%. Πως διορθώνει αυτή η κατάσταση; MIUI 7.4 GTV 6.5.26 Developer
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κλείνει όταν η μπαταρία είναι στο 32% και δεν ξανά ανοίγει. Μόλις το βάζω να φορτίσει ξεκινά από το 60%. Πως διορθώνει αυτή η κατάσταση; MIUI 7.4 GTV 6.5.26 Developer

Βάζεις XTVR 8.1.3.0 και τελειώνει το κακό. :)

Ομοιοπαθών...;)

Κάνε καθαρή εγκατάσταση όμως για σίγουρα πράγματα. Άσε που εάν πάς σε απο Dev σε Stable καθαρή θα κάνεις έτσι κι αλλιώς.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις XTVR 8.1.3.0 και τελειώνει το κακό. :)

Ομοιοπαθών...;)

Κάνε καθαρή εγκατάσταση όμως για σίγουρα πράγματα. Άσε που εάν πάς σε απο Dev σε Stable καθαρή θα κάνεις έτσι κι αλλιώς.

 

Ευχαριστώ! Κάποιο λινκ με οδηγίες διότι είμαι και λίγο άσχετος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Κάποιο λινκ με οδηγίες διότι είμαι και λίγο άσχετος;

Το άθλημα του TWRP το κατέχεις;

 

Εάν ναι δες ΕΔΩ :-)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βλέπω, στο να μην πάρει κανείς αυτή τη στιγμή το MI4c σε σχέση με τα Redmi3x-4x? (κατηγορία τιμής μέχρι 200€).

 

http://kmv.to/vs/iB1bRL

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι μονο η μπαταρια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απενεργοποιείται. Επίσης δεν καταναλώνει ΚΑΘΌΛΟΥ μπαταρία. Γενικά όμως κάτω απο 20% η μπαταρία του Mi4c τρέχει νεράκι... :-)

 

From my RN3 Pro

Δε θα το λεγα. Εγώ το δουλεύω και ώρες κάτω από 20%. Μου μένει και κάνα μισάωρο στο 1% αν την πατήσω και είμαι χωρίς φορτιστή:p

 

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βλέπω, στο να μην πάρει κανείς αυτή τη στιγμή το MI4c σε σχέση με τα Redmi3x-4x? (κατηγορία τιμής μέχρι 200€).

 

http://kmv.to/vs/iB1bRL

Η μπαταρία και μόνο.

 

 

Btw μετά την αναβάθμιση σε Android 7.0 και τα προβλήματα της ελληνικής XTRV (δεν έπαιζε η κάμερα, το μικρόφωνο σε εφαρμογές voip και καιρό τώρα δε δούλευε και το titanium backup), την πέταξα κι έβαλα την xiaomi.eu multi dev (πάλι Android 7.0). Βρήκα την υγειά μου, καλύτερη, ειδικά στο θέμα της μπαταρίας, και χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...