Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα κατοχος του κινητου και εγω .θελω λιγο βοηθεια το τηλ φοραει global ρομ θελω λοιπον να βαλω την ελληνικη απο miui ελλας θελω να πειτε λιγο τα βηματα μπηκα στη miui ελλας αλλα δεν καταλαβα τι λεει.πρειπει να ξεκλειδωσω bootloaeder και να βαλω twrp.πρεπει να βαλω developer ρομ για να τα κανω αυτα?δωστε κανα λινκ με ευκολο τροπο:)ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορω να αλλαξω το ονομα της διπλης εφαρμογης? ή γενικα το ονομα μιας εφαρμογης?

Δεν γίνεται αυτό, εκτός αν υπάρχει άλλος launcher μ αυτή τη δυνατότητα, που δεν έχω δει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα συνεχίζονται. Έχει χαζέψει η μπαταρία και άλλες φορές κλείνει στο 20%, άλλες στο 30 και άλλες ακόμα και στο 40% !!! Βέβαια μόλις πάω να το φορτίσω μπορεί να μου πει ότι έχει 52% ας πουμε.

Μπορεί κάποιος να μου πεις από που μπορώ να αγοράσω καινούργια μπαταρία ή πως λέγεται ακριβώς;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτή την εφαρμογή και θα λυθεί λογικά το πρόβλημα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το αγορασα και δεν μπορω να μεταφερω αρχεια μολις το συνδεω στο pc. μου πεταει ενα κινεζικο setup

Καλημερα φιλε μου και χρονια Πολλα.Εχεις ενεργοποιησει τις επιλογες προγραμματιστη;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις εχω ενεργοποιησει και δυστυχως παλι δεν εχω προσβαση

Κατεβασε την κουρτινα κατω και δες τι ειναι τσεκαρισμενο στις ρυθμισεις.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γειά σας ! Μόλις παρέλαβα το κινητό... :D όλα ok

Ερώτηση: δεν έχω σύνδεση ιντερνετ μέσω της σιμ. Ειναι 4g η κάρτα που έχω (q) αλλά τίποτα. Κάποια βοήθεια αν ξέρετε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

περνα το apn της q

ονομασια θα βαλεις q internet

στο πεδιο apn θα βαλεις myq

αποθηκευεις και εισαι οκ

αν χρειαστει κανε επανεκκινηση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν και σ' ευχαριστώ. 4g δεν είδα, αλλά το Η+ που βγάζει πάει σφαίρα.

Κάτι ακόμα: έχω επιλέξει αυτόματη φωτεινότητα, αλλά θα το χαρακτήριζα ως χαμηλό το φωτισμό του. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ σήμερα το Mi4c dual για συγγενικό μου πρόσωπο και προσπαθώ εδώ και κανά 2 ώρες, δυστυχώς ανεπιτυχώς, να συγχρονίσω τις επαφές του gmail στο νέο κινητό. Έχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να γίνει; Το κινητό αγοράστηκε από κατάστημα στη θεσσαλονίκη και φοράει την MIUI Global 8.0 stable. Κατέβασα κάποια apk που βρήκα στο miui.com αλλά κανένα δεν κατάφερε να εγκαταστήσει σωστά τα gapps και να συγχρονίσει τις επαφές... :(

Προφανώς και δεν θέλω να κάνω μόνιμα συγχρονισμό με miui account και προτιμώ google.

 

Κάτι τελευταίο που ήθελα να ρωτήσω, αλλά ίσως πρέπει να μιλήσω πρώτα με το κατάστημα, είναι αν χάνεται η εγγύηση (2 χρόνια) με εγκατάσταση custom rom όπως σε όλα τα υπόλοιπα κινητά.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@mol: Ναύπλιο.

Στο σπίτι μέσα να καταλάβεις κατεβάζει σαν τρελλό με Η+ :D Οποτε ας μένει το 4G, δεν πειράζει.

 

Screenshot_2016_12_28_19_07_01_274_org_zwanoo_an.png

 

@Tony: με το που βάζεις το gmail σου σε οποιαδήποτε συσκευή android, οι επαφές σου είναι άμεσα διαθέσιμες. Το αυτό συνέβει και στο mi4c που πήρα, αμέσως είδε επαφές - τα πάντα που σχετίζονται με το λογ/σμό μου gmail. Κάτι άλλο λάθος σου συμβαίνει.

Επίσης αναφέρεις gapps...:confused: Πολύ περίεργο αυτό... Η συσκευή έχει play store, δεν χρειάζεται κάτι, ούτε gapps ούτε τίποτα. Σε ρωτάει αν έχεις λογ/σμό gmail, του λες "ναι", βάζεις στα πεδία το gmail σου (test@gmail.com, password) & είσαι έτοιμος.

Edited by Asta_La_Vista
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το Ναύπλιο. Περασα ενα φεγγαρι(φανταρος)

Μηπως εκει δεν υποστηριζει 4g η wind? Η εκπέμπει στην 800αρα?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό πως το βλέπεται;

https://www.fastcardtech.com/goods.php?id=15223

είναι το σωστό μοντέλο;

καλή τιμή μου φαίνεται, δε το βρίσκω αλλού φτηνότερο και διαθέσιμο

είμαι ανάμεσα σε αυτό και το redmi 4A

Link to comment
Share on other sites

@Tony: με το που βάζεις το gmail σου σε οποιαδήποτε συσκευή android, οι επαφές σου είναι άμεσα διαθέσιμες. Το αυτό συνέβει και στο mi4c που πήρα, αμέσως είδε επαφές - τα πάντα που σχετίζονται με το λογ/σμό μου gmail. Κάτι άλλο λάθος σου συμβαίνει.

Επίσης αναφέρεις gapps...:confused: Πολύ περίεργο αυτό... Η συσκευή έχει play store, δεν χρειάζεται κάτι, ούτε gapps ούτε τίποτα. Σε ρωτάει αν έχεις λογ/σμό gmail, του λες "ναι", βάζεις στα πεδία το gmail σου (test@gmail.com, password) & είσαι έτοιμος.

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά android κινητά, έχω κάνει root και έχω περάσει αρκετές custom roms, συνεπώς γνωρίζω τα βασικά. Προφανώς και πέρασα τον λογαριασμό gmail στο κινητό, αλλά δεν ψήνεται να συγχρονίσει με google. Επιμένει να έχεις ως κύριο λογαριασμό mi account, που εκεί σου δίνει τη δυνατότητα να συγχρονίζεις με τον server της xiaomi (mi cloud) επαφές, ημερολόγιο κτλ. και σαν δευτερεύοντα τον gmail για email μόνο. Μπήκα και στο mi cloud και μοιάζει πολύ με το icloud της apple. Καλή δουλειά έχουν κάνει οι κινέζοι, δεν λέω, αλλά είναι πολύ εκνευριστικό να σου αφαιρούν την επιλογή του google sync. Το έχει συναντήσει κανείς; Να κάνω root ή θα χάσω την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με την λύση και η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ απλή. Μπήκα apkmirror, κατέβασα το google contacts sync και όλα δουλεύουν τέλεια! :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία που λύθηκε το θέμα σου !

 

Ενα βιντεο να δείτε κάτι που συμβαίνει στην αρχική μου οθόνη και τις ταπετσαρίες του zedge... :confused:

https://drive.google.com/open?id=0B1WrWRZegciDMl81WlBqUXJxbHM

Ρυθμίσεις όπως σε όλες τις συσκευές, οχι κάτι πειραγμένο. Πάει ο νους μου οτι έχει θέμα η ρομ του κινητού. Είναι για τα μπάζα...

Κάποιο σχόλιο; επίσης δεν με αφήνει να αλλάξω wallpaper από τα ήδη έτοιμα που έχει η miui στη συσκευή.

Και ένα antutu...

 

An_Tu_Tu.png image.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περισότεροι που έχετε θέματα με το κινητό το ξέρετε οτι η κινέζο Ρομ είναι για τον π*****;σχεδόν όλοι έχουμε custom και είμαστε ευχαριστημένοι!
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα ακομη ενα mi4c μαυρο απο skroutz και εβαλα απευθειας miglobe. (πολυ καλη τελικα)

 

Μια ερωτηση, μπορω να περασω το oc kernel σε slimrom ή γινεται μονο με την εγκατασταση της ρομ μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισότεροι που έχετε θέματα με το κινητό το ξέρετε οτι η κινέζο Ρομ είναι για τον π*****;σχεδόν όλοι έχουμε custom και είμαστε ευχαριστημένοι!

 

Διαβάζω και περιμένω το ξεκλείδωμα... θα το βατέψω άσχημα !

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα ακομη ενα mi4c μαυρο απο skroutz και εβαλα απευθειας miglobe. (πολυ καλη τελικα)

 

Μια ερωτηση, μπορω να περασω το oc kernel σε slimrom ή γινεται μονο με την εγκατασταση της ρομ μαζι?

https://forum.xda-developers.com/mi-4c/development/kernel-xceed-t3512413 αυτό το ειδες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...