Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από κατάψυξη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω τα φώτα σας. Μετά από πολυ κοπο και διαβασμα, μεσω edl mode, καταφερα να περάσω την παρακάτω ρομ μεσω miflash, αντί για την custom που είχε βάλει ο κινέζος

Screenshot_2016_11_29_16_28_22_688_com_android_s.png

Moυ εχει έρθει κανονικά η άδεια να ξεκλειδώσω. πάω λοιπον να ενεργοποιησω στο developers options το mi unlock status και όσες φορές και αν εχω δοκιμασει από χθες, μου βγάζει το παρακάτω:

Screenshot_2016_11_29_16_27_53_890_com_android_s.png

Όσες φορές και αν προσπάθησα, ότι και αν δοκιμασα που διαβασα σε φορουμ για όταν κολλάει στο 50%, δεν μπορω να βγάλω άκρη... εχετε καμια ιδεα τι πρέπει να κάνω για να ξεκλειδωσω επιτελους τον bootloader;

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-unlocking-mi4c-bl-verification-t3336779

 

Τυχαίο run ήταν σε κρύο χώρο.

Τελικά δεν βάζω ακόμα την 7,1 rr θα περιμένω λίγο να γίνει πιο σταθερή.

Edited by giannis1_
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω τα φώτα σας. Μετά από πολυ κοπο και διαβασμα, μεσω edl mode, καταφερα να περάσω την παρακάτω ρομ μεσω miflash, αντί για την custom που είχε βάλει ο κινέζος

Screenshot_2016_11_29_16_28_22_688_com_android_s.png

Moυ εχει έρθει κανονικά η άδεια να ξεκλειδώσω. πάω λοιπον να ενεργοποιησω στο developers options το mi unlock status και όσες φορές και αν εχω δοκιμασει από χθες, μου βγάζει το παρακάτω:

Screenshot_2016_11_29_16_27_53_890_com_android_s.png

Όσες φορές και αν προσπάθησα, ότι και αν δοκιμασα που διαβασα σε φορουμ για όταν κολλάει στο 50%, δεν μπορω να βγάλω άκρη... εχετε καμια ιδεα τι πρέπει να κάνω για να ξεκλειδωσω επιτελους τον bootloader;

image.jpg

Αν σου πω οτι με τον unofficial τροπο ξεκλειδωνει σε 10'???υπάρχει αναλυτικός οδηγός και στο xdα και στο xiaomi-miui.gr οι περισσοτεροι με αυτον ξεκλειδωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-unlocking-mi4c-bl-verification-t3336779

 

Τυχαίο run ήταν σε κρύο χώρο.

Τελικά δεν βάζω ακόμα την 7,1 rr θα περιμένω λίγο να γίνει πιο σταθερή.

θελω να περασω την ελληνική ρομ από την ελληνική κοινότητα μετά. δεν θα έχω θέμα με τον unofficial τροπο ξεκλειδώματος; σε ποιες περιπτώσεις ξανακλειδωνει ή μπορει να κλειδωσει ξανα και να μην ξεκινάει το κινητό;

 

εναλλακτικά, ποια ρομ να φλασάρω για να εχει μεσα ελληνικα και playstore χωρίς να χρειάζεται να ξεκλειδωσω τον bootloader με κάποιο τρόπο; Η global stable εχει μέσα ελληνικα κ playstore, σωστα ή θυμαμαι βλακειες;

 

root επι της ουσιας δεν με ενδιαφερει μιας και η ρομ προοριζεται για χρηση απο την κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Απο το λινκ πιο πισω κατεβασε το adb, ψαξε το twrp 3.0.2 γιατι εγω ειχα θεμα με την εγκατασταση της ρομ με το 3,0 και τελος τη ρομ της επιλογης σου (περασε τη ρομ στο χωρο του κινητου). Επειτα βαλτο σε fastboot mode και γραψε τις εντολες, μολις ξεκλειδωσει μπορεις να περασεις το twrp recovery και επομενως οποια rom θελεις. Δεν ξερω αν βοηθησα το Link τα γραφει πιο αναλυτικα και λιτα.
Link to comment
Share on other sites

Απο το λινκ πιο πισω κατεβασε το adb, ψαξε το twrp 3.0.2 γιατι εγω ειχα θεμα με την εγκατασταση της ρομ με το 3,0 και τελος τη ρομ της επιλογης σου (περασε τη ρομ στο χωρο του κινητου). Επειτα βαλτο σε fastboot mode και γραψε τις εντολες, μολις ξεκλειδωσει μπορεις να περασεις το twrp recovery και επομενως οποια rom θελεις. Δεν ξερω αν βοηθησα το Link τα γραφει πιο αναλυτικα και λιτα.

δοκιμασα την V6.1.21 που ειχε στο λινκ του οδηγου απο xda αλλα απο updater μου βγάζει "Can't verify update. Sorry, flash older version is not allowed".

To κινητό έχει τώρα μέσα την MIUI 8 6.11.24|Beta. ποια ρομ πρεπει να περασω; καποια developer παλι, σωστά; για να μπορει να φλασαρει παλιοτερη εκδοση.

 

 

edit. μια χαρα.. επιτελους! αντε με τους.... τους κινεζους. ουτε ενα σωστο ξεκλειδωμα της προκοπης δεν μπορουν να κανουν.

15302444_10154234496852807_1899903566_o.jpg?oh=9fb00125abc1a76e514f23b4bed683c7&oe=5840AEAC

edit. μολις ειδα οτι το 1ο βήμα είναι προαιρετικό. δεν θα εχω θεμα που θα φλασαρω παλιοτερη ρομ; καπου είχα διαβασει ότι μπορει να χασεις mac adress κ IMEI. δεν θα εχω τετοιο προβλημα, σωστα;

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να κανω εγκατασταση την 3.0.2 twrp που βρηκα εδω. μου εγραψε οτι περασε κανονικα. δεν επρεπε πατωντας volume+ ενω ανοιγει να με βγάλει στην twrp; μου μπηκε στην mi recovery εμενα..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το εγκαταστήσεις ξανά γράψε adb reboot recovery, για να μπει αμέσως. Την πρώτη φορά κάνει κάτι κόλπα μετά μπαίνει κανονικά με power vol+.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το εγκαταστήσεις ξανά γράψε adb reboot recovery, για να μπει αμέσως. Την πρώτη φορά κάνει κάτι κόλπα μετά μπαίνει κανονικά με power vol+.

Οταν ειμαι σε fastboot mode, δεν αναγνωριζει adb εντολες. επρεπε να πατησω να κανει reboot και μολις ανοιξει το κινητο κανονικα, να γραψω το "adb reboot recovery" για να το δεχθει σαν εντολη.. αλλά και πάλι με την εντολή αυτή στην mi recovery με πηγε.. δεν ειχε περάσει την twrp...

 

edit. ολα καλά. επρεπε αμεσως μετα το περασμα του twrp recovery, να εχεις πατημενο το volume+ κ το on/off button για να μπει αμεσως στην recovery χωρις να κάνει επανεκκινηση, ειδαλλως ξαναφλάσαρε την μαμα recovery. χιλια ευχαριστώ!!

 

Μια τελευταια ερώτηση. Το κινητό προοριζεται για την κοπέλα μου. Ποια stable ρομ προτεινετε να περάσω; με ενδιαφέρει να μην εχει καθολου κινεζιες μέσα, να ειναι ελαφρια(oσο περισσοτερο γινεται) και miui, και προπαντων ολων, να ειναι σταθερη στην χρηση κ να μην βγαζει προβληματα.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!! Ποιά διεύθυνση να επιλέξω για αγορα κινητού ....τι διαφορά υπάρχει ? η δεύτερη λέει ΗΚ αποθήκη ποιά να επιλέξω ?

 

http://www.yeso521.com/xiaomi-mi4c-16gb-black.html

http://www.yeso521.com/xiaomi-mi4c-16gb-black-hk-warehouse.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!! Ποιά διεύθυνση να επιλέξω για αγορα κινητού ....τι διαφορά υπάρχει ? η δεύτερη λέει ΗΚ αποθήκη ποιά να επιλέξω ?

 

http://www.yeso521.com/xiaomi-mi4c-16gb-black.html

http://www.yeso521.com/xiaomi-mi4c-16gb-black-hk-warehouse.html

Καλημέρα ,λογικά έχει διαφορά η περιοχή απ οπου θα στο στείλει.Μίλησε με τον πωλητή!

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν ειμαι σε fastboot mode, δεν αναγνωριζει adb εντολες. επρεπε να πατησω να κανει reboot και μολις ανοιξει το κινητο κανονικα, να γραψω το "adb reboot recovery" για να το δεχθει σαν εντολη.. αλλά και πάλι με την εντολή αυτή στην mi recovery με πηγε.. δεν ειχε περάσει την twrp...

 

edit. ολα καλά. επρεπε αμεσως μετα το περασμα του twrp recovery, να εχεις πατημενο το volume+ κ το on/off button για να μπει αμεσως στην recovery χωρις να κάνει επανεκκινηση, ειδαλλως ξαναφλάσαρε την μαμα recovery. χιλια ευχαριστώ!!

 

Μια τελευταια ερώτηση. Το κινητό προοριζεται για την κοπέλα μου. Ποια stable ρομ προτεινετε να περάσω; με ενδιαφέρει να μην εχει καθολου κινεζιες μέσα, να ειναι ελαφρια(oσο περισσοτερο γινεται) και miui, και προπαντων ολων, να ειναι σταθερη στην χρηση κ να μην βγαζει προβληματα.

http://mi-globe.com ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

http://mi-globe.com ρίξε μια ματιά εδώ.

αυτη εβαλα τελικα. μεχρι στιγμης τωρα που το στηνω το κινητό, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. παρα πολυ καλη υλοποιηση η συσκευη. Τι κρίμα που δεν παιρνει και sdcard. θα ηταν το απολυτο vfm.

Link to comment
Share on other sites

αυτη εβαλα τελικα. μεχρι στιγμης τωρα που το στηνω το κινητό, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. παρα πολυ καλη υλοποιηση η συσκευη. Τι κρίμα που δεν παιρνει και sdcard. θα ηταν το απολυτο vfm.

Συμφωνώ...έστω στην δεύτερη υποδοχή sim.

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει κανονικά 4G η συσκευή!

Τόσο καιρό δεν το ήξερα. Όσοι έχετε cosmote στείλτε 4G στο 1333 και ενεργοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παίζει κανονικά το κινητό out of the box;

 

το θέλω για έναν φίλο μου και το βρήκα στο skroutz στα 150 και όπως το βλέπω έχει αξιοπρεπή κάμερα..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παίζει κανονικά το κινητό out of the box;

 

το θέλω για έναν φίλο μου και το βρήκα στο skroutz στα 150 και όπως το βλέπω έχει αξιοπρεπή κάμερα..

Ανάλογα με τι Ρομ το δίνουν...

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.μεχρι τωρα το κινητο φυσαγε.ειναι κανα 2 μερες τωρα που μολις φτανει στο 20 % κοντα μου σβηνει. οταν το ανοιγω και το βαζω για φορτιση μου ξεκιναει κανονικα απο 20%...τι στο καλο συμβαινει?καποτε εφτανε στο 10 και εβγαζε ειδοποιηση μεχρι να σβησει εντελως...τωρα στα ξαφνικα εκει που μιλας σβηνει σε αυτο το ποσοστο....σωστεεεε την κατασταση!!!
Link to comment
Share on other sites

επισης εγω θα εκανα προαιρετικα και για καλο και κακο, ενα clear cache κ clear dalvik cache.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...