Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια κανει συνεχεια restart πως κανω hard reset η φλασαρισμα?? οταν παταω vol up + power μου βγαζει ενα κινητο με ενα καλωδιο απο κατω και οταν παταω volume down + power μου βγαζει ενα fastboot

Πρέπει να περάσεις twrp για να γίνουν αυτά που θέλεις.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα πως με mi4c δεν έβλεπα παραπάνω από 4 ώρες οθόνης. Θυμάμαι όμως πώς με cm ήταν χειρότερα ακόμα! Τώρα πιθανότατα στις πρόσφατες εκδόσεις να έχουν χαμηλωσει ή απενεργοποιήσει πυρήνες ή και να έχουν πετάξει scripts μέσα. Τα κάνουν συχνά στις cm αυτά.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βγάζω άνετα 4μιση ώρες sot βασικά. οχι πως ειν πολύ, αλλά με βαριά χρήση που κανω ειν αξιοπρεπές

Κουβέντα κάνουμε παιδιά... Απλά λέω τι είδα... Το κινητό πάει σφαίρα γενικά.. Κρατάει περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές.. Πχ.. Έχω fb messenger ιντερνετικο ραδιοφωνο chrome... Παίρνω τηλέφωνο επιστρέφω πάλι σε μια από τις εφαρμογές και είναι κομπλέ.. Δεν έχουν κλείσει... Και αν καμιά φορά κλείσει καμιά ανοίγει πολύ πιο γρήγορα... Τα αρνητικά που βρίσκω είναι η μπαταρία γτ μ φαίνεται ότι τσιμπάει λίγο περισσότερο + η stock εφαρμογή της κάμερας που δεν τραβάει 16/9 στα 13 mp...οποιες λύσεις προτάσεις για να γίνει και η miui έτσι δεκτές... Απλά ηρεμία.. Όλοι φίλοι είμαστε!

δεν μίλησα κακοπροαίρετα. Στη miui στις ρυθμισεις για προγραμματιστές άλλαξε την βελτιστοποίηση μνήμης σε χαμηλό ή off και θα ναι άψογο. Σφαίρα πάει, ειδικά με Miui 8 είναι soooo smooth :p

παιδια κανει συνεχεια restart πως κανω hard reset η φλασαρισμα?? οταν παταω vol up + power μου βγαζει ενα κινητο με ενα καλωδιο απο κατω και οταν παταω volume down + power μου βγαζει ενα fastboot

Απ τη στιγμή που σου βγάζει ενα κινητο με ενα καλωδιο απο κατω, πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader πρώτα, και μετά να περάσεις twrp recovery.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Βγάζω άνετα 4μιση ώρες sot βασικά. οχι πως ειν πολύ, αλλά με βαριά χρήση που κανω ειν αξιοπρεπές

 

δεν μίλησα κακοπροαίρετα. Στη miui στις ρυθμισεις για προγραμματιστές άλλαξε την βελτιστοποίηση μνήμης σε υψηλό και θα ναι άψογο. Σφαίρα πάει, ειδικά με Miui 8 είναι soooo smooth :p

 

Απ τη στιγμή που σου βγάζει ενα κινητο με ενα καλωδιο απο κατω, πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader πρώτα, και μετά να περάσεις twrp recovery.

 

Θα το δοκιμάσω αυτό με την βελτιστοποιηση... Μακάρι.. Αν και θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα η miui dev....

Link to comment
Share on other sites

4μιση ώρες sot για την οθονη λετε?Γιατι εγω αυνηθως 3 με 3,5 ωρες sot βαρια ειμαι στην οθονη

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις twrp για να γίνουν αυτά που θέλεις.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπαρχει καποιος οδηγος καποιο λινκ για βοηθεια?? stock λογισμικο εχει
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος καποιο λινκ για βοηθεια?? stock λογισμικο εχει

Ψάξε στο miui.gr στο αντίστοιχο νήμα του κινητού. Εγώ ξεκλειδωδα τον bootloader unofficial (έχει σχετικό οδηγό) και έβαλα την τελευταία ελληνική dev. Παιδευτηκα λίγο αλλά τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

4μιση ώρες sot για την οθονη λετε?Γιατι εγω αυνηθως 3 με 3,5 ωρες sot βαρια ειμαι στην οθονη

Δυστυχώς αυτό το κακό έχει το mi4c γι αυτό και το έδωσα.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το SOT από μόνο του δε λέει τίποτα απολύτως.

 

Αν κάτσετε και λιώσετε το κινητό απ το πρωί μέχρι το απόγευμα πχ, πιάνει και 6 ώρες, το χω κάνει. Αν όμως μοιράσετε τη χρήση σε 24+ ώρες, προφανώς δε θα βγάλει το ίδιο, δε γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το sot δε λέει τίποτα από μόνο του επειδή ο 808 καταναλώνει πολύ σε idle. Το sot όμως είναι το σημαντικό κομματι που μας ενδιαφέρει γιατί τότε χρησιμοποιούμε τη συσκευη και όχι στην αναμονη!

 

Και επέτρεψε μου, επειδή το είχα σχεδόν έξι μήνες και δοκιμασα πολλές stable και dev roms δεν είδα κάποια αξιόλογη παρά μόνο ελάχιστη διαφορα στην αυτονομία του.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προφανώς μας ενδιαφέρει το SOT επειδή εκείνη την ώρα δουλεύουμε το κινητό, αλλά και πάλι ισχύει αυτό που γράφω. Από μόνο του δε λέει τίποτα.

 

Δε μπορείς να περιμένεις απ την ίδια συσκευή SOT X σε Ψ ώρες και SOT πάλι Χ σε 3Ψ ώρες, εκτός αν βρήκαμε SoC που δεν καίει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προφανώς μας ενδιαφέρει το SOT επειδή εκείνη την ώρα δουλεύουμε το κινητό, αλλά και πάλι ισχύει αυτό που γράφω. Από μόνο του δε λέει τίποτα.

 

Δε μπορείς να περιμένεις απ την ίδια συσκευή SOT X σε Ψ ώρες και SOT πάλι Χ σε 3Ψ ώρες, εκτός αν βρήκαμε SoC που δεν καίει τίποτα.

Υπήρχε στο mi4 ο 801. Αλλά μιλάμε για ξεπερασμένο soc. Αυτό είναι το πρόβλημα του 808 γενικότερα.

Σε αλλα soc δεν παρατηρείται τέτοια κατανάλωση σε idle.

Και τι έχει σημασία δηλαδή? Να αφήνεις τη συσκευη δύο και τρεις μέρες στην αναμονη για να βγάλεις συμπεράσματα αυτονομίας?

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε συνεννοούμαστε εδώ πέρα.

 

Εξ' αρχής λέω ότι 1 πράγμα μόνο του δε λέει τίποτα. Ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να βγουν μόνο από συνδυασμό παραγόντων.

 

Ούτε το stand-by time μόνο του λέει τίποτα, φυσικά.

 

Τεράστια σημασία έχει ο τρόπος χρήσης του τηλεφώνου. Να βράσω 10 ώρες SOT αν προϋποθέτει airplane mode και 10% brightness.

 

Αγόρασα κινητό με LTE, bluetooth, GPS, dual sim και χίλια δυό μπλιμπλίκα, οπότε προφανώς περισσότερο μ ενδιαφέρει πόσο κρατάει η μπαταρία όταν όλα αυτά είναι ανοιχτά και χρησιμοποιούνται. Είναι παράλογο;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε συνεννοούμαστε εδώ πέρα.

 

Εξ' αρχής λέω ότι 1 πράγμα μόνο του δε λέει τίποτα. Ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να βγουν μόνο από συνδυασμό παραγόντων.

 

Ούτε το stand-by time μόνο του λέει τίποτα, φυσικά.

 

Τεράστια σημασία έχει ο τρόπος χρήσης του τηλεφώνου. Να βράσω 10 ώρες SOT αν προϋποθέτει airplane mode και 10% brightness.

 

Αγόρασα κινητό με LTE, bluetooth, GPS, dual sim και χίλια δυό μπλιμπλίκα, οπότε προφανώς περισσότερο μ ενδιαφέρει πόσο κρατάει η μπαταρία όταν όλα αυτά είναι ανοιχτά και χρησιμοποιούνται. Είναι παράλογο;

Όχι δεν είναι παράλογο. Απλά το λέω σε όσους γράφουν πως ή αυτονομία του mi4c δεν τους φτάνει και εξηγω πως είναι μέχρι εκεί.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο miui.gr στο αντίστοιχο νήμα του κινητού. Εγώ ξεκλειδωδα τον bootloader unofficial (έχει σχετικό οδηγό) και έβαλα την τελευταία ελληνική dev. Παιδευτηκα λίγο αλλά τα κατάφερα.

Τι εννοείς unofficial; χωρίς εγκριση στο λογαριασμο σου απ την xiaomi;

4μιση ώρες sot για την οθονη λετε?Γιατι εγω αυνηθως 3 με 3,5 ωρες sot βαρια ειμαι στην οθονη

Χωρίς 4G, και με τους A57 πυρήνες στα 384MHz, αγγίζω και 5 ώρες καμιά φορά, αλλά συνήθως 4-4μιση. Χωρίς προβλήματα κάλυψης σήματος στη περιοχή μου βέβαια

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως θα ξεκλειδωσω τον bootloader αφου το τηλεφωνο κανει ολο restart και δεν μπορω να μπω μεσα στο μενου να ενεργοποιησω το usb debug. ενα hard reset θελω να του κανω να συνελθει.. και ας μπει οτι ρομ θελει μεσα δεν με πειραζει
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το mi pc suite, συνδεσε το σε fastboot (volume - και power) και πάνω δεξιά περίπου έχει ένα κουμπάκι για flash, βάλτου την official rom, είτε dev είτε stable. Μετά μπορείς να ξεκλειδωσεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το reboot to EDL mode.

Άνοιξε το κινητό σε fastboot mode και τρέξε το .bat που κατέβασες αφού το ξεζιπάρεις, και αφού το κινητό μπει σε EDL mode φλάσαρε όποια fastboot ROM θέλεις με miflash

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως θα ξεκλειδωσω τον bootloader αφου το τηλεφωνο κανει ολο restart και δεν μπορω να μπω μεσα στο μενου να ενεργοποιησω το usb debug. ενα hard reset θελω να του κανω να συνελθει.. και ας μπει οτι ρομ θελει μεσα δεν με πειραζει

Πάτα συνεχόμενα το power μεχρι να σβήσει. Μετά σύνδεσέ το στο pc πατώντας πρώτα και τα 2 volume κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε που μπορώ να βρω μπαταρία για το κινητό μου MI4C?

Πήρα μια απο ebay αλλα μου βγήκε μουφα και το φορτίζω 3 φορές την ημέρα.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρεις σε ibuygou, vickmall, δύσκολα να πετύχεις original πράγμα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μας πεις οτι με Miui δε πάει σφαίρα το κινητο; Ειδικά αν επιλεξεις βελτιστοποίηση μνήμης στο υψηλό

 

υψηλο χαμηλο η ανενεργο να βαλω?στο miui φορουμ λενε χαμηλο??για εξηγησε αν θες να το μαθουμε.....:)

Link to comment
Share on other sites

Πάτα συνεχόμενα το power μεχρι να σβήσει. Μετά σύνδεσέ το στο pc πατώντας πρώτα και τα 2 volume κουμπιά.

 

μπα τιποτα απετυχε μου λεει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...