Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω ένα mi4c και πήγα να το συνδέσω στον υπολογιστη σε windows 10 , 7 ,xp αλλα δεν το βλεπει πουθενα ουτε ως προβληματικη συσκευή. Εχω απενεργοποιησει κάτι??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ το λειτουργώ εδώ και μια βδομάδα περίπου με CM13.1

 

Η rom είναι σταθερότατη και το κινητό πολύ σβέλτο και μάλιστα με το προφίλ μπαταρίας στο efficiency, ούτε καν balanced!

 

Από αυτονομία είμαι υπερβολικά ικανοποιημένος, αυτή τη στιγμή έχουν περάσει 28 ώρες απ το τέλος της πλήρους φόρτισης και η μπαταρία μου βρίσκεται στο 36% με 2 ώρες και 30 λεπτά ανοιχτή οθόνη. LTE, WiFi & network location πάντα ανοιχτά και ενίοτε ανοίγω και το bluetooth για μερικά λεπτά. Τέτοια νούμερα δεν έχω δει με καμία έκδοση MIUI.

 

Προς το παρόν δε βλέπω κανένα λόγο να επιστρέψω MIUI, ειλικρινά το μόνο πράγμα που μου λείπει από τη MIUI είναι η χειροκίνητη ρύθμιση του shutter speed.

 

μου χει ερθει με stable από Κίνα. έχεις κανένα λινκ για φλασαρισμα του cm13

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κλειδωμένος ο bootloader κοιτάς εδώ http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-unlocking-mi4c-bl-verification-t3336779 για ξεκλείδωμα.

 

Τα πάντα σχετικά με τη CM για το Mi4c στην πηγή http://www.teamsuperluminal.org/mi4c-cyanogenmod-13/

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κλειδωμένος ο bootloader κοιτάς εδώ http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-unlocking-mi4c-bl-verification-t3336779 για ξεκλείδωμα.

 

Τα πάντα σχετικά με τη CM για το Mi4c στην πηγή http://www.teamsuperluminal.org/mi4c-cyanogenmod-13/

 

ευχαριστώ πολύ!

(ποιο έχεις το 2/16 ή 3/32;;;)

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια στην φορτιση υπστιριζει qc 2.0?

Eπισης η ελληνικη ρομ αυτη την στιγμη σε τι εκδοση android ειναι?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υποστηρίζει, μπορείς να διαβάσεις μερικές μετρήσεις σχετικά εδώ http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/xiaomi-mi-4c-charging-analysis-part-1-t3209028

 

Η ελληνική rom, και οι υπόλοιπες MIUI (EU & China) τώρα (και μάλλον για πάντα) βρίσκονται στην έκδοση 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υποστηρίζει, μπορείς να διαβάσεις μερικές μετρήσεις σχετικά εδώ http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/xiaomi-mi-4c-charging-analysis-part-1-t3209028

 

Η ελληνική rom, και οι υπόλοιπες MIUI (EU & China) τώρα (και μάλλον για πάντα) βρίσκονται στην έκδοση 5.1.1

Το πιθανότερο σενάριο είναι να πάμε απευθείας στο android N... Είναι πάγια πολιτική της εταιρίας να παρακάμπτει την επόμενη έκδοση από αυτή που δίνει στην συσκευή out of the box...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά κρατάω το μικρότερο δυνατό καλάθι, σε φάση, δαχτυλήθρα. Προσωπικά πιστεύω ότι το πιθανότερο είναι να μη πάμε πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λειτουργώ εδώ και μια βδομάδα περίπου με CM13.1

 

Η rom είναι σταθερότατη και το κινητό πολύ σβέλτο και μάλιστα με το προφίλ μπαταρίας στο efficiency, ούτε καν balanced!

 

Από αυτονομία είμαι υπερβολικά ικανοποιημένος, αυτή τη στιγμή έχουν περάσει 28 ώρες απ το τέλος της πλήρους φόρτισης και η μπαταρία μου βρίσκεται στο 36% με 2 ώρες και 30 λεπτά ανοιχτή οθόνη. LTE, WiFi & network location πάντα ανοιχτά και ενίοτε ανοίγω και το bluetooth για μερικά λεπτά. Τέτοια νούμερα δεν έχω δει με καμία έκδοση MIUI.

 

Προς το παρόν δε βλέπω κανένα λόγο να επιστρέψω MIUI, ειλικρινά το μόνο πράγμα που μου λείπει από τη MIUI είναι η χειροκίνητη ρύθμιση του shutter speed.

 

Σκέφτομαι και εγώ την δοκιμή της CM13.1. Έχω ξεκλειδώσει με τον unofficial τρόπο, γιατί παρότι έχω κωδικό ξεκλειδώματος, δεν τα κατάφερα - κόλλαγα στο 50% κλπ.

Εξακολουθείς να έχεις τις ίδιες θετικές εντυπώσεις απο τότε που την εγκατέστησες;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ την δοκιμή της CM13.1. Έχω ξεκλειδώσει με τον unofficial τρόπο, γιατί παρότι έχω κωδικό ξεκλειδώματος, δεν τα κατάφερα - κόλλαγα στο 50% κλπ.

Εξακολουθείς να έχεις τις ίδιες θετικές εντυπώσεις απο τότε που την εγκατέστησες;

 

Αν θες η αυτονομια της συσκευης σου να ειναι ακομα χειροτερη, δοκιμασε τη. Αλλιως θα πρεπει να παιζεις με πυρηνες και scripts (για να σωσεις λιγο την κατασταση) τα οποια θα ριξουν ομως την αποδοση της συσκευης. Κατα τ αλλα ειναι πιο σφαιρατες απο miui.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ την δοκιμή της CM13.1. Έχω ξεκλειδώσει με τον unofficial τρόπο, γιατί παρότι έχω κωδικό ξεκλειδώματος, δεν τα κατάφερα - κόλλαγα στο 50% κλπ.

Εξακολουθείς να έχεις τις ίδιες θετικές εντυπώσεις απο τότε που την εγκατέστησες;

Ναι, η rom είναι άριστη.

Αν θες η αυτονομια της συσκευης σου να ειναι ακομα χειροτερη, δοκιμασε τη. Αλλιως θα πρεπει να παιζεις με πυρηνες και scripts (για να σωσεις λιγο την κατασταση) τα οποια θα ριξουν ομως την αποδοση της συσκευης. Κατα τ αλλα ειναι πιο σφαιρατες απο miui.

Χειρότερη αυτονομία απ τη miui; Σε καμία περίπτωση.

Και δεν έχω πειράξει τίποτα, όπως περάστηκε είναι. Battery mode στο efficiency και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η rom είναι άριστη.

 

Χειρότερη αυτονομία απ τη miui; Σε καμία περίπτωση.

Και δεν έχω πειράξει τίποτα, όπως περάστηκε είναι. Battery mode στο efficiency και όλα καλά.

 

Ποσες ωρες οθονης βγαζεις?

Δεν ειναι απαραιτητα θεμα της Miui η κακη αυτονομια της συσκευης. Παιζουν ρολο πολλα οπως και ο snap808.

Επειδη την ειχα δοκιμασει και εγω οταν ειχα το mi4c την cm13.1, πανω απο 3 ωρες οθονης δε θυμαμαι να ειχα δει!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή είμαι ένα κλικ πριν την αγορά της συσκευής, έχω 2-3 απορίες.

 

1.Τραβάει 4K video ή/και 1080p60fps;;

2.Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα;;

3.Επειδή είμαι λάτρης της CyanogenMod και του stock Android γενικότερα, η ROM που έχει βγει για το Mi4C έχει κάποιο σοβαρό bug;;

4.Τι ROM να διαλέξω από το Vickmall να μου βάλουν;; Multi-language & Play Store ή την Original που αναφέρει;;

 

Ευχαριστώ, και σόρρυ για το πρήξιμο :P

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτή την τιμή ok.

 

4Κ τραβάει, δεν το χω δοκιμάσει να δω πως είναι, αλλά η ρύθμιση υπάρχει. Framerate δε βλέπω να μπορεί να ρυθμιστεί, τουλάχιστον όχι στη CM με τη default camera, είναι 1080/30.

 

Τη CM τη δουλεύω εδώ και 2 εβδομάδες και δεν έχω συναντήσει το παραμικρό κόλλημα/κρασάρισμα. Τα bugs που έχει είναι αυτά που λέει εδώ http://www.teamsuperluminal.org/mi4c-cyanogenmod-13/

 

Rom απ το κατάστημα διάλεξε ό,τι να ναι γιατί κατα πάσα πιθανότητα θα την ξηλώσεις είτε για sMIUI, είτε για ελληνική MIUI, είτε για CM. Άσε την original κινέζικη πάνω και μόλις το πάρεις βάλε ό,τι προτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτή την τιμή ok.

 

4Κ τραβάει, δεν το χω δοκιμάσει να δω πως είναι, αλλά η ρύθμιση υπάρχει.

 

που υπάρχει??? :blink::blink:

φοράω 7.5.2 stable ελληνική

Link to comment
Share on other sites

που υπάρχει??? :blink::blink:

φοράω 7.5.2 stable ελληνική

Μάλλον σε CM13.

 

Φίλε Angmar, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Από τη στιγμή που η CM13 είναι σχεδόν bug-free, είμαι μια χαρά. Το Edge Tap και ο IR blaster, δουλεύουν σε μη-MIUI ROMs;; (όπως η CyanogenMod καλή ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτή τη συσκευή και στο redmi 3s. Θα την πάρω για άτομο που δεν σκαμπάζει και πολλά. Το θέλει μόνο για τηλέφωνα, viber και καμιά φωτό στο τσακίρ. Τίποτα παραπάνω, ούτε mail, ούτε fb, insta κ.λπ.. Θεωρείτε πως αξίζει (ίδια τιμή σχεδόν) ή να προτιμήσω το 3s λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας; Δε θα μπορώ ούτε να του το φλασάρω, δυστυχώς.

Viber, θα είναι σε φάση να του αφήνω κάνα μήνυμα να το δει, αλλιώς θα'χα και το wifi κλειστό. :P

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Η CM έχει επιλογή να ενεργοποιήσεις το edge tap για back. Προσωπικά το χω κλειστό γιατί είτε με MIUI είτε με CM δουλέυει "70% of the time every time" που λέει το ρητό και μου σπάει τα νεύρα.

 

Το IR δεν έχω ιδέα αν λειτουργεί, δε το δούλεψα ποτέ από τότε που πήρα το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος την TDD-LTE version απο Geekbuying για να επιβεβαιώσει οτι δουλεύει κανονικά σε ευρωπαικά δίκτυα μετά απο εγκατάσταση ελληνικής, EU MIUI ROM ή CM?

Αν και η περιγραφή αναφέρει FDD υπάρχει η παρακάτω επισήμανση:

"Please pay attention to the differences of FDD version and China mobile version: This item is 16GB China mobile VERSION, We have tested,the China mobile version can support WCDMA and FDD LTE in Europe. But not write on the packing box."

 

Υποθέτω οτι θα είναι οκ, μιας και η αντίστοιχη έκδοση του Redmi Note 2 δεν είχε κανένα θέμα.

 

Είμαι πανέτοιμος για Add to cart οπότε ας επιβεβαιώσει κάποιος guru please

Edited by windybob73
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετοπίζω τα εξεις προβλήματα με το κινητό μου.

1. Δεν συνδέεται με υπολογιστή ούτε με pc suite. Ο υπολογιστής δεν καταλαβαίνει ούτε ότι κάτι έχει συνδεθεί.\

Δοκιμή έχει γίνει σε windows xp ,vista , 8 , 10.

2. Δεν ξεκινά να φορτίζει με κλειστό το κινητό. Πρέπει να πατήσω power & volyme - για να μπει σε fastboot και μετα φορτίζει.

 

Rom εχω την Ελληνική 6.6.30 αλλα και με προηγούμενη Ελληνική πάλι είχα τα ίδια προβλήματα.

 

Καμια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε/κλείσε τον εντοπισμό σφαλματων να δεις αν αλλάζει τίποτα.

Βάλε την εφαρμογή Shortcut master lite και φτιάξε μια συντόμευση προς USB settings, εκεί μπορείς να παίξεις με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...