Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλημα με το σημα των δεδομενων..

με το wifi δεν εχει θεμα,οταν ομως ανοιγω τα δεδομενα λειτουργουν για λιγα λεπτα\δευτερολεπτα και μετα πρεπει να τα κλεισω και να τα ανοιξω,λειτουργουν για λιγο...και παλι τα ιδια..και στο 3G και στο 2G..μπορει να γινει τιποτα;;;;

H εταιρεια μου εστειλε mail και μου ειπε: "You need to install Baseband in the firmware." Iδεα δεν εχω ποιο ειναι αυτο το "baseband" και το "firmware":worry::worry::worry:

 

Έχεις μήπως κάρτα Vodafone ;

Στις ρυθμίσεις more > mobile networks >access point names > έχεις δοκιμάσει να βάλεις την δεύτερη επιλογή που έχει ; VF internet ( internet.vodafone.gr )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα είναι στο 21%, θα το αφήσω να δω πόσο θα αντέξει.

Μετά απο 8 ώρες standby, δεν μειώθηκε καθόλου. Μετά απο μια ώρα με αναμμένη οθόνη και hotspot, έπεσε από το 21 στο 16%.

Εντελώς αναξιόπιστη η ένδειξη.

 

Άστα να πάνε, κι εμένα συνέβη το εξής κουφό πριν λίγο. Ήταν περίπου στο 84% και το έσβησα για λίγο για να κάνω μια αλλαγήσ τις κάρτες sim. Μετά όταν άναψε πήγε στο 55%... Το διάγραμμα στα στατιστικά της μπαταρίας έχει πολύ γέλιο.

Ετσι ήταν το γράφημα και στο δικό μου, όταν το φόρτιζα απο την USB του laptop.

Τώρα που το βάζω στον φορτιστή του, έφτιαξε το γράφημα και χάλασε η ένδειξη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Εχω αγοράσει το κινητό εδω και 20 μέρες και οφείλω να ομολογήσω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το αγόρασα σαν δεύτερη συσκευή και η αλήθεια ειναι πως δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις μιάς και η βασική μου συσκευή ειναι το Huawei mate 7 32gb. Πραγματικά δεν περίμενα τόσο καλή απόδοση στα χρήματα αυτά. Τώρα όσον αφορά τη μπαταρία είχα και γω στην αρχή το προβλημα με τις λάθος ενδείξεις κατά τη λειτουργία ή μετά από επανεκκίνηση. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω να το αφησω να σβήσει από μπαταρία,το φόρτισα σβηστό και έκτοτε δεν εχω κανενα θέμα με τις ενδείξεις. Πληροφοριακα να πώ πως το φορτιζω με τον φορτιστή του huawei ο οποίος είναι 2A.
Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Εχω αγοράσει το κινητό εδω και 20 μέρες και οφείλω να ομολογήσω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το αγόρασα σαν δεύτερη συσκευή και η αλήθεια ειναι πως δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις μιάς και η βασική μου συσκευή ειναι το Huawei mate 7 32gb. Πραγματικά δεν περίμενα τόσο καλή απόδοση στα χρήματα αυτά. Τώρα όσον αφορά τη μπαταρία είχα και γω στην αρχή το προβλημα με τις λάθος ενδείξεις κατά τη λειτουργία ή μετά από επανεκκίνηση. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω να το αφησω να σβήσει από μπαταρία,το φόρτισα σβηστό και έκτοτε δεν εχω κανενα θέμα με τις ενδείξεις. Πληροφοριακα να πώ πως το φορτιζω με τον φορτιστή του huawei ο οποίος είναι 2A.

 

και εγώ αυτό έκανα αλλά νομίζω ότι ούτε το δικό σου έστρωσε.

Τι εννοώ?

Άσε το να σβήσει άλλη μια φορά, φόρτισε το αν μπορείς καλύτερα κλειστό. Μόλις φτάσει στο 100% κάνε ένα boot χωρίς να είναι στην φόρτιση. βάλε το να φορτίσει αν δείχνει ακόμα 100% κλείσε και βγάλε μπαταρία για μερικά λεπτά. και κλειστό βάλε το πάλι να φορτίσει.

εμένα όταν είναι στο 100%, κάνω αυτό και έπειτα δείχνει 80%, όταν φτάνει πάλι στο 100% το ξανακάνω και λέει 90+%. ε βαριέμαι να το κάνω συνέχεια :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως κάρτα Vodafone ;

Στις ρυθμίσεις more > mobile networks >access point names > έχεις δοκιμάσει να βάλεις την δεύτερη επιλογή που έχει ; VF internet ( internet.vodafone.gr )

....Οχι....whats up ειναι....
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό έκανα αλλά νομίζω ότι ούτε το δικό σου έστρωσε.

Τι εννοώ?

Άσε το να σβήσει άλλη μια φορά, φόρτισε το αν μπορείς καλύτερα κλειστό. Μόλις φτάσει στο 100% κάνε ένα boot χωρίς να είναι στην φόρτιση. βάλε το να φορτίσει αν δείχνει ακόμα 100% κλείσε και βγάλε μπαταρία για μερικά λεπτά. και κλειστό βάλε το πάλι να φορτίσει.

εμένα όταν είναι στο 100%, κάνω αυτό και έπειτα δείχνει 80%, όταν φτάνει πάλι στο 100% το ξανακάνω και λέει 90+%. ε βαριέμαι να το κάνω συνέχεια :p

Τι να σου πω,δεν αμφιβαλω σε αυτά που λές. Απλά είπα να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία. Πριν λιγο το δοκιμασα,το εσβησα με 76% μπαταρία και το ανοιξα μετά από δεκα λεπτά και ειχε ένδειξη 75%. Πάντως επειδή τώρα δείχνει να είναι εντάξει,αν όχι απόλυτα,σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό,προς το παρόν δε θα πειραματιστώ άλλο.

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό έκανα αλλά νομίζω ότι ούτε το δικό σου έστρωσε.

Τι εννοώ?

Άσε το να σβήσει άλλη μια φορά, φόρτισε το αν μπορείς καλύτερα κλειστό. Μόλις φτάσει στο 100% κάνε ένα boot χωρίς να είναι στην φόρτιση. βάλε το να φορτίσει αν δείχνει ακόμα 100% κλείσε και βγάλε μπαταρία για μερικά λεπτά. και κλειστό βάλε το πάλι να φορτίσει.

εμένα όταν είναι στο 100%, κάνω αυτό και έπειτα δείχνει 80%, όταν φτάνει πάλι στο 100% το ξανακάνω και λέει 90+%. ε βαριέμαι να το κάνω συνέχεια :p

Το δοκίμασα κι εγώ και είναι ακριβώς όπως τα λες. :)

Τώρα να δω μόνο αφού τελειώσει η μπασταρία πως θα συμπεριφερθεί.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Power + Vol. up.

Τα παταω και βγαινει σε ενα μενου που εχει να επιλεξεις αναμεσα σε recovery, bootloader και normal. Επιλεγω recovery και μου βγαζει το εικονιδιο με το android και ενα μηνυμα "καμια εντολη", απο εκει και περα οτι και να πατησω δεν κανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μόλις τώρα και το γράφω αναλυτικά:

Με κλειστό τηλέφωνο Power + Vol. Up μέχρι να ανοίξει στο μενού επιλογής μεταξύ Recovery/Fastboot/Normal Mode.

Eπιλέγω recovery (όπως λέει με Vol. Up πλοήγηση στις επιλογές και Vol. Down για επικύρωση).

Κρατάω Power πατημένο και αμέσως μετά Vol. Up. Με κάπως γρήγορη και συγχρονισμένη κίνηση πετυχαίνει αμέσως. Πιο αργά με παίδευε για λίγο και δεν έμπαινε.

Link to comment
Share on other sites

Τα παταω και βγαινει σε ενα μενου που εχει να επιλεξεις αναμεσα σε recovery, bootloader και normal. Επιλεγω recovery και μου βγαζει το εικονιδιο με το android και ενα μηνυμα "καμια εντολη", απο εκει και περα οτι και να πατησω δεν κανει τιποτα.

 

Όταν θα σου βγάλει το εικονίδιο με το Android κράτα για περίπου 15" τα κουμπιά power +volume up και θα σε βάλει

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα ρουτ και εγκατεστησα την εφαρμογη "softkey enabler" η οποια αλλαζει κατι στο built.prop για να εμφανιζονται τα κατω κουμπια στην οθονη. Το θεμα ειναι ομως πως δεν ειχα παρει backup και μετα το reboot που εκανε η εφαρμογη στο κινητο επεσα σε boot loop. Τωρα τι κανω για να γλυτωσω τα spflashtools και να μην χασω τις ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις να χρησιμοποιείς εντολές adb? Δες αυτό πως κάνεις επαναφορά του build.prop αρχείου.

Αν δεν το έχεις ήδη εγκατεστημένο το adb ,δες εδώ

Yπάρχουν και κάποια βίντεο στο youtube που περιγράφουν την διαδικασία.Λογικά με το που συνδέσεις το καλώδιο και ανοίξεις την γραμμή εντολών θα στο συνδέσει με pc ακόμη και στο bootloop.Αν όχι,τότε θα πας με εντολές fastboot που ενεργοποιείς με power + volume up-->fastboot κατά την εκκίνηση της συσκευής.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις να χρησιμοποιείς εντολές adb? Δες αυτό πως κάνεις επαναφορά του build.prop αρχείου.

Αν δεν το έχεις ήδη εγκατεστημένο το adb ,δες εδώ

Yπάρχουν και κάποια βίντεο στο youtube που περιγράφουν την διαδικασία.Λογικά με το που συνδέσεις το καλώδιο και ανοίξεις την γραμμή εντολών θα στο συνδέσει με pc ακόμη και στο bootloop.Αν όχι,τότε θα πας με εντολές fastboot που ενεργοποιείς με power + volume up-->fastboot κατά την εκκίνηση της συσκευής.

 

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει πλέον κακό ανέκδοτο η μπαταρία του: μόνο με 40' ανοιχτή οθόνη και internet έπεσε απο το 100% στο 15% μέσα σε 15 ώρες...:mad:

Πάλι η ίδια βουτιά απο 80% στο 15% μετά το άνοιγμα.

 

Και ένα άλλο παράξενο: πήγα να πάρω screenshot της χρήσης μπαταρίας και δεν με άφηνε επειδή, λέει, δεν έχει ελεύθερο χώρο.

Με τουλάχιστον 1,5GB ελεύθερα στο τηλέφωνο και άλλα τόσα στην κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις να χρησιμοποιείς εντολές adb? Δες αυτό πως κάνεις επαναφορά του build.prop αρχείου.

Αν δεν το έχεις ήδη εγκατεστημένο το adb ,δες εδώ

Yπάρχουν και κάποια βίντεο στο youtube που περιγράφουν την διαδικασία.Λογικά με το που συνδέσεις το καλώδιο και ανοίξεις την γραμμή εντολών θα στο συνδέσει με pc ακόμη και στο bootloop.Αν όχι,τότε θα πας με εντολές fastboot που ενεργοποιείς με power + volume up-->fastboot κατά την εκκίνηση της συσκευής.

 

Τελικα του ξαναφλασαρα τη ρομ γιατι βαρεθηκα το διαβασμα και επειδη δεν το εχω ξανακανει, μην κανω καμια μλκια. Τα on-screen buttons ξερει κανεις πως τα ενεργοποιουμε? Ειχε εναν οδηγο πανω πανω στο ρωσικο, τον οποιο αφαιρεσαν (ισως να μην δουλευε μετα τις αναβαθμισεις).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos

Οταν παει να σηκωσει η ξαδερφη μου κληση που εχει αποθηκευσει στο τηλεφωνο δεν σηκωνει σερνοντας δεξια. Αντιθετα οταν εχει την επαφη αποθηκευμενη σηκωνει κανονικα. Οποια επαφη γενικα δεν ειναι αποθηκευμενη δεν μπορει να την απαντησει. Τι μπορει να πατησε και γινεται αυτο;

 

Εσβησα το elliniko caller id και τωρα ενταξει.

Android 5.1

Σαν το 4.2.2 δεν υπαρχει.

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Τελικα του ξαναφλασαρα τη ρομ γιατι βαρεθηκα το διαβασμα και επειδη δεν το εχω ξανακανει, μην κανω καμια μλκια. Τα on-screen buttons ξερει κανεις πως τα ενεργοποιουμε? Ειχε εναν οδηγο πανω πανω στο ρωσικο, τον οποιο αφαιρεσαν (ισως να μην δουλευε μετα τις αναβαθμισεις).

Πάρε backup και δοκίμασε στο build.prop την παρακάτω εντολή

qemu.hw.mainkeys=0

στο x5 pro δουλεύει κανονικά αυτή η εντολή

Link to comment
Share on other sites

Πάρε backup και δοκίμασε στο build.prop την παρακάτω εντολή

qemu.hw.mainkeys=0

στο x5 pro δουλεύει κανονικά αυτή η εντολή

 

Τα backup που τα πάει η twpr? Πρέπει να κάνω το partition που με ρωτάει με το που μπαίνεις; και γενικά ποια έκδοση recovery είναι καλύτερη, γιατί αυτή που έχω όταν κάνεις επανεκκίνηση από το μενού της κολλάει και πρέπει να βγάλεις την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Για το απλό υπάρχουν πολλές; Για το pro υπάρχει μόνο το twrp και με το που ανοιγεις την πρώτη φορά σε ρωτάει αν θες το /system να είναι μόνο για ανάγνωση ή και για εγγραφή ώστε να μπορεις να κάνεις αλλαγές και επιλέγεις ναι.Tα backup τα αποθηκεύει όπου το επιλέξεις.Ξεκινάει μεν ως προεπιλογή στην εσωτερική μνήμη αλλά μπορείς να επιλέξεις να αποθηκεύει και στην sd απο την επιλογή select storage όταν πας να πάρεις το backup
Link to comment
Share on other sites

Για το απλό υπάρχουν πολλές; Για το pro υπάρχει μόνο το twrp και με το που ανοιγεις την πρώτη φορά σε ρωτάει αν θες το /system να είναι μόνο για ανάγνωση ή και για εγγραφή ώστε να μπορεις να κάνεις αλλαγές και επιλέγεις ναι.Tα backup τα αποθηκεύει όπου το επιλέξεις.Ξεκινάει μεν ως προεπιλογή στην εσωτερική μνήμη αλλά μπορείς να επιλέξεις να αποθηκεύει και στην sd απο την επιλογή select storage όταν πας να πάρεις το backup

 

Γραφει ομως οτι αν επιλεξεις ναι πειραζει μερος του συστηματος και ισως μετα υπαρξει προβλημα με τις αναβαθμισεις. Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που κάνεις root,ξεχνάς τις αναβαθμίσεις..Και έχεις ήδη αλλάξει το recovery οπότε όταν θα παει να εγκατασταθεί η ota αναβάθμιση θα ψάξει για το stock recovery που δεν υπάρχει πια και η αναβάθμιση δε θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που κάνεις root,ξεχνάς τις αναβαθμίσεις..Και έχεις ήδη αλλάξει το recovery οπότε όταν θα παει να εγκατασταθεί η ota αναβάθμιση θα ψάξει για το stock recovery που δεν υπάρχει πια και η αναβάθμιση δε θα γίνει.

 

Οχι, απλα ξαναπερνας την original recovery, κανεις απεγκατασταση σε ολες τις ρουτ εφαρμογες και κανεις unroot απο το μενου του supersu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...