Jump to content

Doogee F5


p_under
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω αυτο φοβαμαι.... αλλα αμα ειναι απαλο κ δν ειναι πολυ δν θα ειχα προβλημα...

 

 

Eίναι πολύ απαλό παιδιά. Κανένα θέμα νομίζω δεν θα έχετε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια και χαρά στην παρέα …

Επιτέλους από προχθές είμαι και εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός F5 … Fandom χαχαχα

Θεωρώ λοιπόν χρέος μου (αφού ζάλισα κάποια παιδιά από εδώ με τις απορίες μου) να παραθέσω εδώ την «αυστηρή» κριτική μου για τα παιδιά που έχουν απορίες σχετικά με το κντ και περιμένουν ένα λόγο από εμάς τους ήδη κατέχοντες ,,,(χωρίς να θέλω να χρηστώ ειδικός βέβαια !)

Τι με εντυπωσίασε: (εκτός από την ποιοτικότατη συσκευασία του)

- Η μοναδικότητα σχεδιασμού του, που δεν μοιάζει με ΚΑΝΕΝΑ κινητό είτε αυτά κάνουν 900€ είτε 60€ ! … Έχει λοιπόν την δικιά του προσωπικότητα και το ξεχωρίζεις με μια ματιά από μακριά …

-Στιβαρή/γεροδεμένη μεταλλική κατασκευή ! ακόμα και τα πλαϊνά πλήκτρα είναι μεταλλικά καθώς και το συρτάρι που δέχεται τις κάρτες ! (αυτό δικαιολογεί και το βάρος του πράγμα που εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου)

-Επίσης η αστραπιαία αντίδραση του σε όποια εφαρμογή και αν άνοιξα ή αλλαγή σελίδων χωρίς κομπιάσματα – κολλήματα - δισταγμούς παρόλο που εγκατέστησα 2,5 σελίδες εφαρμογές που οι περισσότερες «έτρεχαν» ταυτόχρονα !

-Η κάμερα είναι κάτι παραπάνω από άριστη για τα δικά μου δεδομένα (επαγγελματίας φωτογράφος)

-Πολλές και «έξυπνες» λειτουργίες για όλα τα γούστα .

Τι δεν μου άρεσε :

-Η ενοχλητική λευκή μπάρα της Google στο πάνω μέρος της οθόνης που εμφανίζεται σε κάθε σελίδα και που δεν φεύγει με τίποτα ! Τουλάχιστον θα μπορούσε να είναι σε πιο σκούρο χρώμα ή διάφανη ! … ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση η DOOGEE να διορθώσει αυτό το «ελάττωμα» …

-Η απουσία ακουστικών στην βασική συσκευασία …

 

Συμβουλή: Μόλις παραλάβετε αναβαθμίστε άμεσα τη συσκευή !

Φυσικά και θα το συνιστούσα για όποιον θέλει μια τίμια πλην άριστη συσκευή χωρίς να ξοδέψει ένα μηνιάτικο για να την αγοράσει και που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τα βαριά ονόματα της αγοράς …

 

Καλή παραλαβή σε όλους και Αν κάποιος φίλος έχει κάποια άλλη απορία θα προσπαθήσω να βοηθήσω … :)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

-Η ενοχλητική λευκή μπάρα της Google στο πάνω μέρος της οθόνης που εμφανίζεται σε κάθε σελίδα και που δεν φεύγει με τίποτα ! Τουλάχιστον θα μπορούσε να είναι σε πιο σκούρο χρώμα ή διάφανη ! … ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση η DOOGEE να διορθώσει αυτό το «ελάττωμα» …

-Η απουσία ακουστικών στην βασική συσκευασία …

 

Αυτή η μπάρα είναι σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούν stock android UI και δεν αλλάζει χρώμα ή εμφάνιση. Η μόνη λύση είναι να βάλουμε κάποιον άλλον launcher όπως Nova, Apex κ.τ.λ που και προσωπικά προτείνω λόγω των πολλών παραμετροποιήσεων που προσφέρουν σε σχέση με τους launcher όλων των συσκευών.

Και η απουσία ακουστικών, ναι, είναι fail που δυστυχώς υπάρχει και σε πολύ ακριβές συσκευές τελευταία.

 

Έχω παραγγείλει για τον πατέρα μου και αναμένω κι εγώ.

Θα παρακαλούσα επειδή βλέπω καινούρια μέλη εδώ και προφανώς δε γνωρίζετε τους κανόνες, να μην απαντάμε σαν να βρισκόμαστε σε chat, μονολεκτικά (π.χ. ''ευχαριστώ) και ανούσια. Είναι καλό όσο μπορούμε να επικεντρωθούμε στη συσκευή, σε αυτά που προσφέρει και σε αυτά που μειονεκτεί βοηθώντας όσους έχουν ερωτήματα να βρίσκουν εύκολα απαντήσεις.

 

Φιλικά,

Ηλίας.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά στην παρέα …

Επιτέλους από προχθές είμαι και εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός F5 … Fandom χαχαχα

Θεωρώ λοιπόν χρέος μου (αφού ζάλισα κάποια παιδιά από εδώ με τις απορίες μου) να παραθέσω εδώ την «αυστηρή» κριτική μου για τα παιδιά που έχουν απορίες σχετικά με το κντ και περιμένουν ένα λόγο από εμάς τους ήδη κατέχοντες ,,,(χωρίς να θέλω να χρηστώ ειδικός βέβαια !)

Τι με εντυπωσίασε: (εκτός από την ποιοτικότατη συσκευασία του)

- Η μοναδικότητα σχεδιασμού του, που δεν μοιάζει με ΚΑΝΕΝΑ κινητό είτε αυτά κάνουν 900€ είτε 60€ ! … Έχει λοιπόν την δικιά του προσωπικότητα και το ξεχωρίζεις με μια ματιά από μακριά …

-Στιβαρή/γεροδεμένη μεταλλική κατασκευή ! ακόμα και τα πλαϊνά πλήκτρα είναι μεταλλικά καθώς και το συρτάρι που δέχεται τις κάρτες ! (αυτό δικαιολογεί και το βάρος του πράγμα που εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου)

-Επίσης η αστραπιαία αντίδραση του σε όποια εφαρμογή και αν άνοιξα ή αλλαγή σελίδων χωρίς κομπιάσματα – κολλήματα - δισταγμούς παρόλο που εγκατέστησα 2,5 σελίδες εφαρμογές που οι περισσότερες «έτρεχαν» ταυτόχρονα !

-Η κάμερα είναι κάτι παραπάνω από άριστη για τα δικά μου δεδομένα (επαγγελματίας φωτογράφος)

-Πολλές και «έξυπνες» λειτουργίες για όλα τα γούστα .

Καλημερα και καλοριζικο το κινητο

Αφου εισαι επαγγελματιας φωτογραφος πες μου σε παρακαλω τι δουλεια κανει η καμερα με τους τρεις κυκλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και πάλι!Μετά από τρεις μέρες χρήσης επιστρέφω για να ρωτήσω αυτους που το έχουν αν έχουν εντοπίσει πρόβλημα με το wifi πιο συγκεκριμένα όταν είμαι σπίτι δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω!Εγω το κλείνω και αυτό ενεργοποιήτε πάλι μόνο του! σε δευτερόλεπτα!Ξερει κάποιος τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και πάλι!Μετά από τρεις μέρες χρήσης επιστρέφω για να ρωτήσω αυτους που το έχουν αν έχουν εντοπίσει πρόβλημα με το wifi πιο συγκεκριμένα όταν είμαι σπίτι δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω!Εγω το κλείνω και αυτό ενεργοποιήτε πάλι μόνο του! σε δευτερόλεπτα!Ξερει κάποιος τι συμβαίνει;
δεν εχω τετοιο θεμα οπου κι αν ειμαι...ειτε σπιτι ειτε δουλεια ..
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τετοιο θεμα οπου κι αν ειμαι...ειτε σπιτι ειτε δουλεια ..

 

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω καταλάβει;

Δεν νομιζω πως εχει καποια ρυθμιση...update εκανες τη συσκευη???

Δοκιμασε το wifi manager connecton

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλοριζικο το κινητο

Αφου εισαι επαγγελματιας φωτογραφος πες μου σε παρακαλω τι δουλεια κανει η καμερα με τους τρεις κυκλους!!!

 

ευχαριστώ Μάνο ...

 

Ναι είμαι του "είδους" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρω το κάθε εφέ που προσαρμόζει η κάθε εταιρία στις συσκευές της ε :) (παρακάτω φώτο)

Το μελέτησα και θα προσπαθήσω να δώσω μια δικιά μου ερμηνεία ...

Όταν επιλέξουμε την κάμερα με τους "3 κύκλους" (μπλε βέλος) το βιντεο μας θα εμφανιστεί με ένα "θόλωμα" (κάτι σαν σε περιβάλλον ονείρου δλδ) και λίγο αλλοιωμένη την φωνή μας...

Επίσης όταν επιλέξουμε το "σήμα" (πράσινο βέλος) ανιχνεύει όταν κάνουμε ΑΥΤΗ την κίνηση με το χέρι μας και βγάζει αυτόματα φωτογραφία μετρώντας αντίστροφα ...

 

http://s29.postimg.org/4txfhlm5j/Screenshot_2015_12_11_08_47_53_m.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλήμερα και πάλι!Μετά από τρεις μέρες χρήσης επιστρέφω για να ρωτήσω αυτους που το έχουν αν έχουν εντοπίσει πρόβλημα με το wifi πιο συγκεκριμένα όταν είμαι σπίτι δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω!Εγω το κλείνω και αυτό ενεργοποιήτε πάλι μόνο του! σε δευτερόλεπτα!Ξερει κάποιος τι συμβαίνει;

 

.... και εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά το είχα σε μια προηγούμενη συσκευή και το έλυσα με αυτό -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenlogger.widget.wifi

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Τελικα το ελυσα το θεμα με το wifi. Οι εφαρμογες και το widget που μου προτείνατε δεν έκαναν δουλειά!Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Η λύση ήταν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και όλα καλά!Βεβαια χρειάζεται και back up πρώτα αλλιώς χάνονται όλα εφαρμογές,αρχεία,κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μπάρα είναι σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούν stock android UI και δεν αλλάζει χρώμα ή εμφάνιση. Η μόνη λύση είναι να βάλουμε κάποιον άλλον launcher όπως Nova, Apex

 

Ηλία Τελικά είχες δίκιο !

Δεν είχα ποτέ χρησιμοποιήσει launcher's και αυτή τη φορά τους ξεψάχνισα όλους (σχεδόν)

εκτός απο αυτούς που προανέφερες ένας που τα σπάει είναι αυτός-> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.asus.launcher με πάρα πολλές επιλογές κλπ κλπ ...

 

 

Έχω ένα θεματάκι και αν κάποιος το έχει λύσει παρακαλώ να βοηθήσει ...

Δεν μπορώ με τίποτα να επιλέξω διαφορετικό ήχο κλήσης (από τον στάνταρ) για κάποιες επαφές που θέλω ...

Υπάρχει τρόπος ή εγώ στραβώθηκα ? :)

 

Επίσης αν έχει κάποιος εγκαταστήσει κάποια σουίτα για το PC συμβατή με το F5

Ευχαριστώ !

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

lefterismega υπάρχει τρόπος.Διαλέγεις την επαφή που θες, πατάς επεξεργασία επαφής (πάνω δεξιά) και μετά ξαναπατάς πάνω δεξιά και επιλέγεις ήχο κλήσης.Αυτή είναι η διαδρομή που βρήκα αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν το έχω φορτώσει ακόμα με τραγουδια.
Link to comment
Share on other sites

lefterismega υπάρχει τρόπος.Διαλέγεις την επαφή που θες, πατάς επεξεργασία επαφής (πάνω δεξιά) και μετά ξαναπατάς πάνω δεξιά και επιλέγεις ήχο κλήσης.Αυτή είναι η διαδρομή που βρήκα αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν το έχω φορτώσει ακόμα με τραγουδια.

 

Γιάννη ΝΑΙ ... σε ευχαριστώ πολύ ! ... μα είπα και εγώ φρεσκαδούρα πράμα και να μην το έχει !

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις για memory αμα ειναι καλη αυτη εδω : http://www.banggood.com/32GB-Class-10-Micro-SD-TF-Micro-SD-Card-For-Mobile-Phone-p-975787.html

 

και αν οντως κανει για το doogee F5

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις για memory αμα ειναι καλη αυτη εδω : http://www.banggood.com/32GB-Class-10-Micro-SD-TF-Micro-SD-Card-For-Mobile-Phone-p-975787.html

 

και αν οντως κανει για το doogee F5

 

Θα σου πρότεινα να μη μπλέξεις με ανώνυμες κάρτες μνήμης.

Με τα ίδια χρήματα πάνω κάτω αν κοιτάξεις στην Ελλάδα θα βρεις επώνυμη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις για memory αμα ειναι καλη αυτη εδω : http://www.banggood.com/32GB-Class-10-Micro-SD-TF-Micro-SD-Card-For-Mobile-Phone-p-975787.html

και αν οντως κανει για το doogee F5

 

Συμφωνώ με τον Ηλία ...

 

Δεν αξίζει τον κόπο να περιμένεις 1 μήνα για την παραλαβή της ή να χάσεις τα δεδομένα σου από μια κάρτα κουκουρούκου :)

Ενδεικτικά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ που είναι στην ίδια κατηγορία με αυτήν που λες και με μικρή διαφορά στις τιμές ;)

Είναι συμβατές για το F5

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ηλία ...

 

Δεν αξίζει τον κόπο να περιμένεις 1 μήνα για την παραλαβή της ή να χάσεις τα δεδομένα σου από μια κάρτα κουκουρούκου :)

Ενδεικτικά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ που είναι στην ίδια κατηγορία με αυτήν που λες και με μικρή διαφορά στις τιμές ;)

Είναι συμβατές για το F5

 

στην περιγραφη της καρτας γραφει smooth. Ποιος ασχετος καθεται και γραφει την περιγραφη; τι σημαινει smooth?, χαρτι υγειας ειναι που θα ακουμπησει το ποπουδακι μας;

Ελεος με τις περιγραφες ΟΤΙ ΝΑ΄ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας! Μια ερωτηση για αυτους που το εχουν στα χερια τους.Οταν το βαζετε σε λειτουργια πτησης το Wifi μενει ενεργο?
Όταν είσαι νέος θέλεις να είσαι καλός στις εξετάσεις και όταν γεράσεις θέλεις να είναι καλές οι εξετάσεις σου...:superman::
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ηλία ...

 

Δεν αξίζει τον κόπο να περιμένεις 1 μήνα για την παραλαβή της ή να χάσεις τα δεδομένα σου από μια κάρτα κουκουρούκου :)

Ενδεικτικά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ που είναι στην ίδια κατηγορία με αυτήν που λες και με μικρή διαφορά στις τιμές ;)

Είναι συμβατές για το F5

 

σας ευχαριστω παιδια κ τους 2.... θα δω απο εδω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας! Μια ερωτηση για αυτους που το εχουν στα χερια τους.Οταν το βαζετε σε λειτουργια πτησης το Wifi μενει ενεργο?

 

Στο δικό μου ΟΧΙ ,,, ενεργοποιώντας την "λειτουργία πτήσης", αυτόματα απενεργοποιείται το Wi-Fi και το σήμα του δικτύου. (και το αντίστροφο όταν απενεργοποιείται η λειτ πτήσης)

Μήπως στο δικό σου υπάρχει κάνα θεματάκι με το Wi-Fi ? .... κάτι έχει γράψει και ένας άλλος φίλος σε προηγούμενες σελίδες ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω αγορασει ακομα απλα δουλευω συχνα με λειτουργια πτησης, με ενδιαφερει να εχω wifi ενεργο ταυτοχρονα. Οταν μπαινεις σε λειτουργια πτησης και απενεργοποιειται το wifi , πατωντας το για ενεργοποιηση σου δινει διαθεσιμο για wifi ή λειτουργια πτησης και wifi δεν πανε μαζι στο doogee?
Όταν είσαι νέος θέλεις να είσαι καλός στις εξετάσεις και όταν γεράσεις θέλεις να είναι καλές οι εξετάσεις σου...:superman::
Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω αγορασει ακομα απλα δουλευω συχνα με λειτουργια πτησης, με ενδιαφερει να εχω wifi ενεργο ταυτοχρονα. Οταν μπαινεις σε λειτουργια πτησης και απενεργοποιειται το wifi , πατωντας το για ενεργοποιηση σου δινει διαθεσιμο για wifi ή λειτουργια πτησης και wifi δεν πανε μαζι στο doogee?

 

Φίλε ofilosmou :) η ερώτησή σου ήταν για το αν πατώντας το "λειτ πτήσης μένει ενεργό το Wi-Fi .... δεν μένει ενεργό ... (και σε αυτό απάντησα)

Φυσικά όταν παραμένει ενεργοποιημένη η "λειτ πτήσης" μπορείς να ενεργοποιήσεις και το Wi-Fi ,,, (το δοκίμασα τώρα) ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

όντας οφροουντάς :) ,,, σήμερα και για πρώτην φορά "έπαιξα" ΑΥΤΟ το παιχνίδι ... ... (σπάνια χρησιμοποιώ το κντ για παιχνίδια) ....

Παρατήρησα ότι ζεστάθηκε υπέρμετρα το πίσω μέρος του... προφανώς από την μπαταρία λόγο κατανάλωσης μεγάλης ενέργειας (έτσι τουλάχιστον το εξέλαβα εγώ) ...

Θα έλεγα ότι ανησύχησα κάπως .... Είναι συνηθισμένο αυτό ? ... θεωρείτε λογικό να συμβαίνει αυτό ? ισχύει σε όλα τα κντ ?

 

Φυσικά απεγκατέστησα (πάραυτα) την συγκεκριμένη "εφαρμογή" λόγο χεζωβολιού ... :lol:

Ευχαριστώ

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...