Jump to content

myphone ASK: Γιατί δεν έχετε αγοράσει Windows Phone συσκευή;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προσωπικά τους έδωσα πολλές ευκαιρίες (κυριως λόγω nokia) αλλά τελικά όλο και κάτι μου λείπει και επιστρέφω στο android. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι. Dropbox και gmail που χρησιμοποιώ συνέχεια δεν δουλεύουν όπως στο android αλλά είναι λογικό. Αν δούλευα onedrive και hotmail θα με κάλυπταν τα wp! Μάλλον καταλήγω ότι είναι τα πλακάκια που με χαλάνε.

Επίσης πιστεύω οτι μεγαλο ρόλο παίζουν και τα χρήματα που διαθέτει κανείς για κινητό. Μέχρι τα 150 ευρώ πρέπει να πάρεις wp γιατί τα Android αυτών των χρημάτων είναι σκουπίδια. Αν υπερβεις αυτό το ποσό μάλλον ειναι πολλά για wp και πρέπει να πας σε android!

Για τα Android των <150 ευρώ ότι είναι σκουπίδια κάνεις τεράστιο λάθος. Τα επώνυμα είναι σκουπίδια. Πήρα χθες για μια φίλη ένα κινητό στα 90 ευρώ Android 5ιντσο με 1gb Ram dual sim και πετάει. Εννοείται πως δεν θα πάρεις samsung με 100 ευρώ μιας και θα σέρνεται το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν πήρα WP συσκευή γιατί σεβομαι τα χρήματά μου.

Χωρίς καμια διάθεση να τρολλάρω, απλά ειναι τα πράγματα... όταν ένα οικοσύστημα δεν μπορεί να ξεφύγει με τη καμία από το 3%, αντε το 4, κάτι πάει θεόστραβα.

Θεόστραβα πάει κάτι το οποιο δεν σου αρέσει. Όχι επειδή διαβάζεις στατιστικές στο ίντερνετ. Με την ιδια λογική, γιατί είσαι χρηστης Note και όχι iPhone το οποιο εχει καλύτερες πωλήσεις; Κατι δεν πάει στραβά και εκεί;

 

Οταν η "σοβαρότερες" προτάσεις για συσκευή έρχονται από τον κύριο stakeholder (Microsoft) και φτάσαμε στο σημείο αυτός να δίνει χρήματα στους μεγαλύτερους vendors να ασχοληθούν, προφανέστατα και δεν πρόκειται να κάνω switch από ένα λειτουργικό που έχω ρίξει πάνω από 100-150 euro σε εφαρμογές, απλά δεν πειθομαι.

Και η apple βγάζει συσκευές για πάρτη της, και η Σαμσουνγκ πάει να κανει το ίδιο με το ΤΙΖΕΝ. Δεν είναι παράλογη αυτη η τακτική. Όσο για τα χρήματα που έχεις δώσει, είναι λογικο η κρίση σου να επηρεάζεται όταν έχεις δώσει τόσα λεφτά. Ακόμα και να έλεγες ότι τα WP είναι καλύτερα, είναι πολυ δύσκολο να πετάξεις έτσι 150€ ότι και αν κερδίζεις από το λειτουργικο.

 

Και αυτό μας φέρνει τελικά στο κύριο ερώτημα,

Τελικά το targeting της MS ποιό ειναι , εχει καταλάβει κανένας, να μας διαφωτίσει;

Πως σκοπεύει να επεκταθεί (αν σκοπεύει) ; Τι σόι στρατηγική εφαρμόζει ή θα εφαρμόσει για να κερδισει το buy in των χρηστών άλλων πλατφορμών, που ελπίζω να ειναι το πλέον κατανοητό, ότι χωρίς αυτό, όσο και να χτυπιέται, όσους vendors και να παίρνει, δεν πρόκειται να κάνει κάτι...

Τι σχέση εχει το τι θέλει να κανει η καθε εταιρεία με το αν σε ικανοποιει ενα προϊόν; Εσύ πριν αγοράσεις ενα προϊόν διαβάζεις τις παρουσιάσεις του τμήματος μάρκετινγκ; Και άλλες εταιρίες έχουν χάσει τον προσανατολισμο τους και την ταυτότητα τους και προσπαθούν να κανουν πελάτες αυτούς που μέχρι πρόσφατα χλεύαζαν δείχνοντας ότι όχι μονο target group δεν έχουν αλλα ότι αρπάξει ο πωπος τους, αλλα αυτο δεν σε εμποδίζει νσ είσαι πελάτης τους.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος παρακάτω λέει ότι δεν είναι σοβαρές δικαιολογίες του τύπου: "Αν δεν δοκιμάσετε δεν ξέρετε". Να σου πώ φίλε μου. Όταν οι μισοί εδώ μέσα λένε ότι δεν μπορείς να παραμετροποιήσεις το λειτουργικό και δεν μπορεί να βάλεις full screen wallpaper, πράγματα που μπορείς να κάνει εύκολα, τι απάντηση περιμένεις να πάρεις? Ας το πούμε πολλές φορές: Δεν χρειάζεται παραμετροποιήση για να λειτουργήσουν σωστά τα WinPh. Δεν χρειάζεται αλλαγή kernel για καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας, δεν χρειάζεται άλλη rom για να αποδίσει καλύτερα ο επεξεργαστής, δεν έχει πολλές διαφημίσεις (όσες το android τουλάχιστον). Ένας λέει ότι είναι για υπερήλικες. Που είναι το κακό? Στο εξωτερικό λένε: Simplicity is everything. Αν μπορεί να το καταλάβει ένας υπεήλικας (που στο android θα χαθεί) που είναι το κακό, γιατί εμένα απο αυτό που λες μου φαίνεται ότι είναι κάτι πάρα πολύ απλό και εύκολο. Αν εσύ θέλεις να το παίζεις επιστήμονας και να λες "άλλαξα δεκαπέντε rom και κατέληξα στην Cm10.94.634.34 που τρέχει καλύτερα απο όλες και μου κρατάει η μπαταρία μια μέρα με τον kernel "τάδε", " συγνώμη αλλά εμείς στα WinPh den έχουμε τέτοια προβλήματα.

 

Προσωπικά δεν πήρα WP συσκευή γιατί σεβομαι τα χρήματά μου.

Χωρίς καμια διάθεση να τρολλάρω, απλά ειναι τα πράγματα... όταν ένα οικοσύστημα δεν μπορεί να ξεφύγει με τη καμία από το 3%, αντε το 4, κάτι πάει θεόστραβα.

 

Τι ειναι αυτό που θα κερδίσω και όχι μόνο εγώ, από ένα Switch σε WP , κάποιος seasoned android user ή, για να μη κολλάμε στο android, κάποιος iOS user;

 

Και όχι, λογικές του στυλ "αν δεν δοκιμάσετε δεν μπορείτε να ξέρετε" παραπεμπουν σε άλλα πράγματα .. οι περισσότεροι χρήστες απλά, δεν έχουν χρήματα ή / και χρόνο για πειράματα...

 

Όταν είσαι seasoned android user (αλλάζεις κινητό δηλαδή ανά συχνά διαστήματα, αν κατάλαβα καλά. Ειδάλλως διόρθωσε με) τότε δεν μπορείς να πέις λες ότι οι περίσσοτεροι χρήστες δεν έχουν χρήμα για πειράματα (συμφωνώ στο ότι δεν έχουν χρόνο όμως). Μπορούμε να συγκρινούμε ένα κινητό στα περίπου 150 ευρώ γιατί (τουλάχιστον τον τελέυταιο χρόνο) δεν νομίζω ο κόσμος να δώσει παραπάνω, και που θα το κρατήσει και 2-3 χρόνια. Το να έχεις ένα Note και να λες ότι "σέβομαι τα λεφτά μου", και μετά απο λίγο ότι "οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν χρήματα για πειράματα" δεν είναι στυλ λογικής για μένα. Δοκίμασε να κάνεις τη δουλειά σου με ένα Android των 150 ευρώ out of the box, και μετά να έρθεις να συζητήσουμε για το λειτουργικό και τα λάθη του (που πρώτος εγώ θα σου τα πώ παρακάτω). Και εγώ αν είχα το Note θα έλεγα ότι τα WinPh είναι πάρα πολύ πίσω, αλλά δείτε και λίγο τον κόσμο που δεν παίρνει κινητά με 600+ ευρώ, ούτε έχει επιδοτήσεις τρελές.

 

Προσωπικά παραδέχομαι ότι η άποψη που έχω για τα wp είναι μετά από επιδερμική επαφή με το λειτουργικό & από feedback άλλων χρηστών, συνεπώς θα ήθελα κάποιος έμπειρος χρήστης των wp, με σαφή & εμπεριστατωμένα επιχειρήματα, τι είναι αυτό που θα κερδίσει κάποιος από τη μετάβαση android σε wp?

 

Θα σου πώ εγώ. Απο Android σε WinPh το μόνο που θα κερδίσει, κυριολεκτικά, είναι ένα πιο smooth λειτουργικό, καλύτερο multitasking και καλύτερη μπαταρία. Ούτε εφαρμογές, ούτε δυνατότητες. Αναφέρομαι σε όλη την γκάμα, και όχι στα 500+ ευρώ. Ο απλός χρήστης θα παίξει δύο παιχνίδια, θα μπεί fb (τεράστιες ελλείψεις), θα βάλει και φωτογραφίες στο instagram. Θα μπεί και λίγο internet, θα δεί κανένα βίντέο στο youtube (χρόνια μπροστά οι εφαρμογές των WinPh απο αυτές του Android). Για να μη πώ για τον εαυτό μου, βλέπω άλλα άτομα που έχουν android, απλούς χρήστες, και δεν ξέρω να κάνουν τίποτα απο άποψη παραμετροποιήσης ή οτίδηποτε άλλο. Κολλητός με S5, βάλαμε να παίξουμε το flick shoot και το Samsung πέταγε συνέχεια διαφημίσεις, κόλλαγε η κίνηση κλπ. Ξαφνικά μετά απο λίγες μέρες άλλαξε launcher και είδε το φώς το αληθινό. Γιατί λοιπόν, αυτός ο απλός χρήστης να πρέπει να ξέρει να αλλάξει launcher για να δουλέψει το κινητό (που πλήρωσε τόσα λεφτά) απο την αρχή σωστά? Αυτό, φίλε μου, σου προσφέρουν τα WinPh. Εμπειρία χρήσης. Δεν κουράζεσαι να λειτουργήσεις το τηλέφωνο σου. Δεν πρέπει να ψάχνεις για να το κάνεις πιο γρήγορο. Είναι ήδη όσο γρήγορο μπορεί να πάει. Ναι, έχει ελλείψεις πολλές. Δεν μπορείς να βάλεις φίλτρο και να ξεχωρίσεις αναπάντητες απο ληφθήσες και εξερχόμενες, παρά μόνο με το εικονίδιο κάτω απο όνομα πχ. Δεν υπάρχουν άλλα πληκτρολόγια, γιατί προφανώς και απόλυτα δικαιολογημένα, κάποιους δεν τους βολεύει το stock. Και πολλά ακόμα. Το θέμα όμως είναι όλοι έχετε μάθει με το Android και η μετάβαση σας φοβίζει. Ούτε οι εφαρμογές είναι δικαιολογία (εκτός απο εξειδικευμένες, οπότε πάω πάσο) ούτε η ποιότητα. Μια χαρά ειδοποιήσεις έρχονται, και ελάχιστες εφαρμογές είναι που κολλάνε. Οι ενημερώσεις των εφαρμογών είναι αλήθεια πως αργούν σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Το θέμα όμως είναι ότι, ενώ σε άλλα λειτουργικά δίνουν μια ενημέρωση για βελτιστοποίηση αποδόσεων, σε εμάς δεν χρειάζεται. Ενημερώσεις μπαίνουν μόνο αν προστεθέι κάποιο καινούργιο feature ή αν υπάρχει κάποιο bug που το έχουν αναφέρει οι χρήστες.

Για να ολοκληρώσω (ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο), συμφωνώ με τον φίλο απο κάτω και προσθέτω το εξής: Πήρα WinPh γιατί βαρέθηκα το android και το να ψάχνω συνέχεια για το πως να το κάνω πιο γρήγορο. Βαρεθηκα να ψάχνω στο xda τις καινούργιες rom και αυτά που αυτές προσθέτουν. Πήρα το κινητό μου, και out of the box, χωρίς καμμία προσθήκη απο launcher και roms, λειτουργεί στην εντέλεια (έστω και σε αυτά τα 10 πράγματα που κάνει καλά).

 

Γιατί εχει γινει μόδα και ολοι παιρνουν Android.

 

Υγ. Ένας φίλος απο πάνω είπε ότι δεν είναι όλα τα Android Samsung. Συμφωνώ. Έχουν όμως το μεγαλύτερο ποσοστό πωλήσεων, και επίσης, όπως όλοι συγκρίνεται το καλύτερο Android με ένα WinPh, έτσι θα συγκρίνεται και ο καλύτερος κατασκευαστής Android με τα WinPh. Α, και κάτι άλλο. Ο απλός χρήστης δεν παραγγέλνει απο ιντερνετ (Κίνα μεριά) κινητό ψαγμένο. Λέει σε άλλον (αλλά μετά να δούμε ποιος θα τρέξει για την εγγύηση. Ο φίλος που το παρήγγειλε ή ο χρήστης?). Βάλτε τα πράγματα στη σωστή διάσταση. Οι περίσσοτεροι κάνετε κριτική, λες και έχετε φερράρι και την "φτιάχνετε" και λέτε για ποιο λόγο το VW δεν πάει τόσο γρήγορα και είναι δύσκολο στο να του αλλάξεις πρόγραμμα. Επίσης πολύ θα ήθελα να δώ κάποιον να πεί στον "απλό χρήστη" (την κόπελα του πχ) να αλλάξει μόνη της Rom και kernel, και να τερματίσει εφαρμογές που τρώνε μπαταρία. Και μετά να της δώσει ένα WinPh.

 

Φιλικά πάντα.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

τα κλειστα wp δε σας αρεσουν

αλλά προτιματε τα windows στον υπολογιστη σας.

παραλογισμος

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος παρακάτω λέει ότι δεν είναι σοβαρές δικαιολογίες του τύπου: "Αν δεν δοκιμάσετε δεν ξέρετε". Να σου πώ φίλε μου. Όταν οι μισοί εδώ μέσα λένε ότι δεν μπορείς να παραμετροποιήσεις το λειτουργικό και δεν μπορεί να βάλεις full screen wallpaper, πράγματα που μπορείς να κάνει εύκολα, τι απάντηση περιμένεις να πάρεις? Ας το πούμε πολλές φορές: Δεν χρειάζεται παραμετροποιήση για να λειτουργήσουν σωστά τα WinPh. Δεν χρειάζεται αλλαγή kernel για καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας, δεν χρειάζεται άλλη rom για να αποδίσει καλύτερα ο επεξεργαστής, δεν έχει πολλές διαφημίσεις (όσες το android τουλάχιστον). Ένας λέει ότι είναι για υπερήλικες. Που είναι το κακό? Στο εξωτερικό λένε: Simplicity is everything. Αν μπορεί να το καταλάβει ένας υπεήλικας (που στο android θα χαθεί) που είναι το κακό, γιατί εμένα απο αυτό που λες μου φαίνεται ότι είναι κάτι πάρα πολύ απλό και εύκολο. Αν εσύ θέλεις να το παίζεις επιστήμονας και να λες "άλλαξα δεκαπέντε rom και κατέληξα στην Cm10.94.634.34 που τρέχει καλύτερα απο όλες και μου κρατάει η μπαταρία μια μέρα με τον kernel "τάδε", " συγνώμη αλλά εμείς στα WinPh den έχουμε τέτοια προβλήματα.

 

 

 

Όταν είσαι seasoned android user (αλλάζεις κινητό δηλαδή ανά συχνά διαστήματα, αν κατάλαβα καλά. Ειδάλλως διόρθωσε με) τότε δεν μπορείς να πέις λες ότι οι περίσσοτεροι χρήστες δεν έχουν χρήμα για πειράματα (συμφωνώ στο ότι δεν έχουν χρόνο όμως). Μπορούμε να συγκρινούμε ένα κινητό στα περίπου 150 ευρώ γιατί (τουλάχιστον τον τελέυταιο χρόνο) δεν νομίζω ο κόσμος να δώσει παραπάνω, και που θα το κρατήσει και 2-3 χρόνια. Το να έχεις ένα Note και να λες ότι "σέβομαι τα λεφτά μου", και μετά απο λίγο ότι "οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν χρήματα για πειράματα" δεν είναι στυλ λογικής για μένα. Δοκίμασε να κάνεις τη δουλειά σου με ένα Android των 150 ευρώ out of the box, και μετά να έρθεις να συζητήσουμε για το λειτουργικό και τα λάθη του (που πρώτος εγώ θα σου τα πώ παρακάτω). Και εγώ αν είχα το Note θα έλεγα ότι τα WinPh είναι πάρα πολύ πίσω, αλλά δείτε και λίγο τον κόσμο που δεν παίρνει κινητά με 600+ ευρώ, ούτε έχει επιδοτήσεις τρελές.

 

 

 

Θα σου πώ εγώ. Απο Android σε WinPh το μόνο που θα κερδίσει, κυριολεκτικά, είναι ένα πιο smooth λειτουργικό, καλύτερο multitasking και καλύτερη μπαταρία. Ούτε εφαρμογές, ούτε δυνατότητες. Αναφέρομαι σε όλη την γκάμα, και όχι στα 500+ ευρώ. Ο απλός χρήστης θα παίξει δύο παιχνίδια, θα μπεί fb (τεράστιες ελλείψεις), θα βάλει και φωτογραφίες στο instagram. Θα μπεί και λίγο internet, θα δεί κανένα βίντέο στο youtube (χρόνια μπροστά οι εφαρμογές των WinPh απο αυτές του Android). Για να μη πώ για τον εαυτό μου, βλέπω άλλα άτομα που έχουν android, απλούς χρήστες, και δεν ξέρω να κάνουν τίποτα απο άποψη παραμετροποιήσης ή οτίδηποτε άλλο. Κολλητός με S5, βάλαμε να παίξουμε το flick shoot και το Samsung πέταγε συνέχεια διαφημίσεις, κόλλαγε η κίνηση κλπ. Ξαφνικά μετά απο λίγες μέρες άλλαξε launcher και είδε το φώς το αληθινό. Γιατί λοιπόν, αυτός ο απλός χρήστης να πρέπει να ξέρει να αλλάξει launcher για να δουλέψει το κινητό (που πλήρωσε τόσα λεφτά) απο την αρχή σωστά? Αυτό, φίλε μου, σου προσφέρουν τα WinPh. Εμπειρία χρήσης. Δεν κουράζεσαι να λειτουργήσεις το τηλέφωνο σου. Δεν πρέπει να ψάχνεις για να το κάνεις πιο γρήγορο. Είναι ήδη όσο γρήγορο μπορεί να πάει. Ναι, έχει ελλείψεις πολλές. Δεν μπορείς να βάλεις φίλτρο και να ξεχωρίσεις αναπάντητες απο ληφθήσες και εξερχόμενες, παρά μόνο με το εικονίδιο κάτω απο όνομα πχ. Δεν υπάρχουν άλλα πληκτρολόγια, γιατί προφανώς και απόλυτα δικαιολογημένα, κάποιους δεν τους βολεύει το stock. Και πολλά ακόμα. Το θέμα όμως είναι όλοι έχετε μάθει με το Android και η μετάβαση σας φοβίζει. Ούτε οι εφαρμογές είναι δικαιολογία (εκτός απο εξειδικευμένες, οπότε πάω πάσο) ούτε η ποιότητα. Μια χαρά ειδοποιήσεις έρχονται, και ελάχιστες εφαρμογές είναι που κολλάνε. Οι ενημερώσεις των εφαρμογών είναι αλήθεια πως αργούν σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Το θέμα όμως είναι ότι, ενώ σε άλλα λειτουργικά δίνουν μια ενημέρωση για βελτιστοποίηση αποδόσεων, σε εμάς δεν χρειάζεται. Ενημερώσεις μπαίνουν μόνο αν προστεθέι κάποιο καινούργιο feature ή αν υπάρχει κάποιο bug που το έχουν αναφέρει οι χρήστες.

Για να ολοκληρώσω (ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο), συμφωνώ με τον φίλο απο κάτω και προσθέτω το εξής: Πήρα WinPh γιατί βαρέθηκα το android και το να ψάχνω συνέχεια για το πως να το κάνω πιο γρήγορο. Βαρεθηκα να ψάχνω στο xda τις καινούργιες rom και αυτά που αυτές προσθέτουν. Πήρα το κινητό μου, και out of the box, χωρίς καμμία προσθήκη απο launcher και roms, λειτουργεί στην εντέλεια (έστω και σε αυτά τα 10 πράγματα που κάνει καλά).

 

 

 

Υγ. Ένας φίλος απο πάνω είπε ότι δεν είναι όλα τα Android Samsung. Συμφωνώ. Έχουν όμως το μεγαλύτερο ποσοστό πωλήσεων, και επίσης, όπως όλοι συγκρίνεται το καλύτερο Android με ένα WinPh, έτσι θα συγκρίνεται και ο καλύτερος κατασκευαστής Android με τα WinPh. Α, και κάτι άλλο. Ο απλός χρήστης δεν παραγγέλνει απο ιντερνετ (Κίνα μεριά) κινητό ψαγμένο. Λέει σε άλλον (αλλά μετά να δούμε ποιος θα τρέξει για την εγγύηση. Ο φίλος που το παρήγγειλε ή ο χρήστης?). Βάλτε τα πράγματα στη σωστή διάσταση. Οι περίσσοτεροι κάνετε κριτική, λες και έχετε φερράρι και την "φτιάχνετε" και λέτε για ποιο λόγο το VW δεν πάει τόσο γρήγορα και είναι δύσκολο στο να του αλλάξεις πρόγραμμα. Επίσης πολύ θα ήθελα να δώ κάποιον να πεί στον "απλό χρήστη" (την κόπελα του πχ) να αλλάξει μόνη της Rom και kernel, και να τερματίσει εφαρμογές που τρώνε μπαταρία. Και μετά να της δώσει ένα WinPh.

 

Φιλικά πάντα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω. Πήρα το lumia 640 κάτω από 150€ και το κινητό πάει σφαίρα! Δεν είμαι power user. Θέλω να μπαίνω στο internet, να τραβάω φωτό, να παίζω κανένα παιχνίδι που και που, να βλέπω καμία ταινία, λίγο FB, 6-7 βασικές εφαρμογές(viber,f2g κτλ) και να μην είμαι συνέχεια με έναν φορτιστή στο χέρι. Επίσης θέλω απλότητα και να μην ψάχνω στο χαοτικό μενού του android. Για όλα τα παραπάνω το ταπεινό 640 τα κάνει άψογα και θεωρώ πολύ καλύτερα από κινητά android φίλων σε αυτήν την τιμή που όλο κολλάνε και σέρνονται.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

 

Θα σου πώ εγώ. Απο Android σε WinPh το μόνο που θα κερδίσει, κυριολεκτικά, είναι ένα πιο smooth λειτουργικό, καλύτερο multitasking και καλύτερη μπαταρία. Ούτε εφαρμογές, ούτε δυνατότητες. Αναφέρομαι σε όλη την γκάμα, και όχι στα 500+ ευρώ. Ο απλός χρήστης θα παίξει δύο παιχνίδια, θα μπεί fb (τεράστιες ελλείψεις), θα βάλει και φωτογραφίες στο instagram. Θα μπεί και λίγο internet, θα δεί κανένα βίντέο στο youtube (χρόνια μπροστά οι εφαρμογές των WinPh απο αυτές του Android). Για να μη πώ για τον εαυτό μου, βλέπω άλλα άτομα που έχουν android, απλούς χρήστες, και δεν ξέρω να κάνουν τίποτα απο άποψη παραμετροποιήσης ή οτίδηποτε άλλο. Κολλητός με S5, βάλαμε να παίξουμε το flick shoot και το Samsung πέταγε συνέχεια διαφημίσεις, κόλλαγε η κίνηση κλπ. Ξαφνικά μετά απο λίγες μέρες άλλαξε launcher και είδε το φώς το αληθινό. Γιατί λοιπόν, αυτός ο απλός χρήστης να πρέπει να ξέρει να αλλάξει launcher για να δουλέψει το κινητό (που πλήρωσε τόσα λεφτά) απο την αρχή σωστά? Αυτό, φίλε μου, σου προσφέρουν τα WinPh. Εμπειρία χρήσης. Δεν κουράζεσαι να λειτουργήσεις το τηλέφωνο σου. Δεν πρέπει να ψάχνεις για να το κάνεις πιο γρήγορο. Είναι ήδη όσο γρήγορο μπορεί να πάει. Ναι, έχει ελλείψεις πολλές. Δεν μπορείς να βάλεις φίλτρο και να ξεχωρίσεις αναπάντητες απο ληφθήσες και εξερχόμενες, παρά μόνο με το εικονίδιο κάτω απο όνομα πχ. Δεν υπάρχουν άλλα πληκτρολόγια, γιατί προφανώς και απόλυτα δικαιολογημένα, κάποιους δεν τους βολεύει το stock. Και πολλά ακόμα. Το θέμα όμως είναι όλοι έχετε μάθει με το Android και η μετάβαση σας φοβίζει. Ούτε οι εφαρμογές είναι δικαιολογία (εκτός απο εξειδικευμένες, οπότε πάω πάσο) ούτε η ποιότητα. Μια χαρά ειδοποιήσεις έρχονται, και ελάχιστες εφαρμογές είναι που κολλάνε. Οι ενημερώσεις των εφαρμογών είναι αλήθεια πως αργούν σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Το θέμα όμως είναι ότι, ενώ σε άλλα λειτουργικά δίνουν μια ενημέρωση για βελτιστοποίηση αποδόσεων, σε εμάς δεν χρειάζεται. Ενημερώσεις μπαίνουν μόνο αν προστεθέι κάποιο καινούργιο feature ή αν υπάρχει κάποιο bug που το έχουν αναφέρει οι χρήστες.

Για να ολοκληρώσω (ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο), συμφωνώ με τον φίλο απο κάτω και προσθέτω το εξής: Πήρα WinPh γιατί βαρέθηκα το android και το να ψάχνω συνέχεια για το πως να το κάνω πιο γρήγορο. Βαρεθηκα να ψάχνω στο xda τις καινούργιες rom και αυτά που αυτές προσθέτουν. Πήρα το κινητό μου, και out of the box, χωρίς καμμία προσθήκη απο launcher και roms, λειτουργεί στην εντέλεια (έστω και σε αυτά τα 10 πράγματα που κάνει καλά).

Φιλικά πάντα.

 

Βρε μπαγάσα , μ' έκανες να σηκωθώ από τον καναπέ για να σου απαντήσω. Χαλάλι σου όμως :lol:

 

Μεταξύ μας τώρα, μιας και όπως είπα είχα δύο ναυαρχίδες της Νόκια και κατά συνέπεια παραθυροκατάστασης. Windows και καλύτερη μπαταρία που λές είναι δύο έννοιες άγνωστες μεταξύ τους. Το 1020 ήταν σε επίπεδα htc one X , για κλάματα δηλαδή και το 930 σε επίπεδα nexus για να καταλάβουν και όσοι δεν τα ειχαν και κατέχουν από android. Το να βγάζεις σε μία ημέρα 1,5 ομιλία και 1 οθόνη δεν το λές και καλύτερη μπαταρία. Να μου πεις ότι φόρτιζε γρήγορα ναι, όχι όμως ότι είναι υπόδειγμα διαχείρησης ενέργειας τα πλακάκια. Δεν είναι τυχαίο που δεν αφήνει ούτε και σε εφαρμογές τρίτων η MS να έχουν πρόσβαση στα πραγματικά στατιστικά.

Πιο Smooth επίσης από ένα HTC M8 δεν είναι ούτε γι' αστείο , όπως και από πολλά άλλα android τελευταίας σοδιάς. Στα πολύ φθηνά ναι, εκεί είναι.

Για την δική μου σκληρή χρήση πάντως δεν κάνουν, μιας και αυτή η ας πούμε ομαλότητα (η οποία δεν είναι τίποτε άλλο από μια συγκαλημένη χρονοκαθυστέρηση στο πως ανοίγουν οι εφαρμογές κι έτσι σου δίνεται η αίσθηση της ομαλότητας) δεν είναι για ακούσια και άμμεση απόκριση που σου προσφέρουν τα Nexus και τα HTC.

Επίσης έχει πλάκα που αγοράζουν διάφοροι ανά καιρούς windows και ψάχνουν πως γίνεται η βιντεοκλήση στο Viber. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παλεύονται για εμένα τα WP. Η εμφάνισή τους απλά δεν μου κάνει, θέλω widgets, homescreens και ελευθερία διαμόρφωσης του κινητού μου. Έχω "πουλήσει" αρκετά WP σε συγγενείς και φίλους και όλοι τους έχουυν μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένοι, αλλά είναι συγκεκριμένο target group, με συγκεκριμένες απαιτήσεις. Εγώ δεν μπορώ αυτήν την αρχική οθόνη, ούτε την λίστα εφαρμογών, τέλος.

Ας το πάρει απόφαση η Microsoft και ας προβεί σε γενναίες αλλαγές στη διαμόρφωση του desktop. Δεν πειράζει αν θα την χλευάσουν ότι αντιγράφει το android, ας το κάνει, μήπως και κερδίσει κάτι. Είναι φανερό ότι η μειοψηφία του καταναλωτικού κοινού τα έχει βρει όμορφα ή/και λειτουργικά.

@Bayern4, αυτό που λές είναι απόλυτα άστοχο, απορώ με τον παραλληλισμό. Τί σχέση έχουν τα Windows με τα WP, εκτός από την εταιρία που τα δημιούργησε, άντε, και ένα μέρος του ονόματός τους; Ο οποιοσδήποτε παραλληλισμός θα είχε νόημα, μόνο αν τα WP μπορούσαν να τρέξουν .exe εφαρμογές, τώρα απλά δεν στέκει. Αλλά ακόμη και έτσι να ήταν όπως τα λες, κατάλαβαν την βλακεία τους με τα tiles στα Windows 8 και μας έδωσαν λύσεις. Και εμένα δεν μου αρέσει το άρωμα Ferrari, αλλά μου αρέσουν τα αυτοκίνητά της, αυτό με κάνει παράλογο, έτσι; :blink:

Link to comment
Share on other sites

τα κλειστα wp δε σας αρεσουν

αλλά προτιματε τα windows στον υπολογιστη σας.

παραλογισμος

Ειναι γνωστο οτι τα PC ειναι μονο για ελαφρυ browsing,αντε το πολλη να δεις και κανενα βιντεακι στο youtube,αν και αυτο με ΠΟΛΛΟΥΣ συμβηβασμους,μιας και ΔΕΝ εχει official you tube app!

Αντιθετα για hardcore και επαγγελματικη χρηση,τα smartphones(android βεβαιως βεβαιως) ειναι μονοδρομος!!!

 

Τωρα αν για καποιο λογο(πολυ σπανια),χρειαζεται να τρεξει το PC για επαγγελματικο λογο,τοτε φυσικα θα επιλεξει open source linuxακι και εννοειται με πειραγμενο kernel(αλλιως δουλεια ΔΕΝ γινεται)!;)

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Βρε μπαγάσα , μ' έκανες να σηκωθώ από τον καναπέ για να σου απαντήσω. Χαλάλι σου όμως :lol:

 

Μεταξύ μας τώρα, μιας και όπως είπα είχα δύο ναυαρχίδες της Νόκια και κατά συνέπεια παραθυροκατάστασης. Windows και καλύτερη μπαταρία που λές είναι δύο έννοιες άγνωστες μεταξύ τους. Το 1020 ήταν σε επίπεδα htc one X , για κλάματα δηλαδή και το 930 σε επίπεδα nexus για να καταλάβουν και όσοι δεν τα ειχαν και κατέχουν από android. Το να βγάζεις σε μία ημέρα 1,5 ομιλία και 1 οθόνη δεν το λές και καλύτερη μπαταρία. Να μου πεις ότι φόρτιζε γρήγορα ναι, όχι όμως ότι είναι υπόδειγμα διαχείρησης ενέργειας τα πλακάκια. Δεν είναι τυχαίο που δεν αφήνει ούτε και σε εφαρμογές τρίτων η MS να έχουν πρόσβαση στα πραγματικά στατιστικά.

Πιο Smooth επίσης από ένα HTC M8 δεν είναι ούτε γι' αστείο , όπως και από πολλά άλλα android τελευταίας σοδιάς. Στα πολύ φθηνά ναι, εκεί είναι.

Για την δική μου σκληρή χρήση πάντως δεν κάνουν, μιας και αυτή η ας πούμε ομαλότητα (η οποία δεν είναι τίποτε άλλο από μια συγκαλημένη χρονοκαθυστέρηση στο πως ανοίγουν οι εφαρμογές κι έτσι σου δίνεται η αίσθηση της ομαλότητας) δεν είναι για ακούσια και άμμεση απόκριση που σου προσφέρουν τα Nexus και τα HTC.

Επίσης έχει πλάκα που αγοράζουν διάφοροι ανά καιρούς windows και ψάχνουν πως γίνεται η βιντεοκλήση στο Viber. :lol:

 

Ε πως θα κάνουμε κουβέντα?? ξάπλα??? :lol: :lol: :lol:

 

Κοίταξε να δείς. Το 930 έχω και μου κρατάει μιάμιση μέρα η μπαταρία, και σου στέλνω στατιστικά με screenshot να δείς. Δεν λέω ότι έκανες κάτι λάθος. Αλλά προφανώς και κάτι πρέπει να έκανες αλλιώς. Τα htc έχουν το καλύτερα διαμορφώμενο περιβάλλον android και είναι η αγαπημένη μου μάρκα απο εκείνη την μεριά (άτιμο kaiser :rolleyes: ). Για το smoothness, θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω, γιατί είδα το κινητό για λίγο και δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα. Παρόλαυτα λόγω πρότερου βίου δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω. Αν και δύσκολα θα μπορούσα να το συγκρίνω με το 930.

 

Όσο για το viber, είπαμε: Αναβάθμιση γίνεται μόνο αν προσθέσουν χαρακτηριστικά. Εδώ και μερικούς μήνες στην ίδια είμαι :lol: :lol: :lol: (αστειέυομαι, πριν μερικές μέρες έκανε).

 

Επι τη ευκαιρία, πολλά απο τα "παράπονα" που διάβασα (όπως εφαρμογές τρίτων κλπ) λύνονται στα 10αρια. Τουλάχιστον στις preview που χρησιμοποιούμε υπάρχουν τέτοιες επιλογές για εφαρμογές τρίτων και έλεγχο διακαιωμάτων.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Το 3% οφείλεται καθαρά σε λογους μάρκετινγκ και μονο.

Η υπερβολή και η παραπληροφόρηση στο μεγαλείο της.

σωστός και να συμπληρώσω οτι οφείλετε και στον αριθμό των συσκευών που το έχουν... όταν σε ένα κατάστημα υπάρχουν 80 android και 3-4 WP εε λογικό ειναι να ειναι έτσι τα ποσοστά πωλήσεων..

αφήστε λιγο το Marketing εκτος και δειτε τις ανάγκες σας,,,οχι ότι σας πλασαρουν..

 

Οι φίλοι των WP δεν διάβασαν κάποια από τα σχόλια άλλων σχετικά με το τι τους απογοητεύει από τα WP...

Είναι δυνατόν να λέμε ότι τα χαμηλά ποσοστά των WP είναι θέμα μάρκετινγκ;;; Γνωρίζετε τι χρήματα έχει ξοδέψει η Microsoft και η Nokia (η μεγαλύτερη κατασκευάστρια κινητής μέχρι το 2012 και μακράν το δημοφιλέστερο brand) σε marketing, από το 2010 που βγήκαν τα WP7;;; Απείρως περισσότερα από άλλες εταιρείες (π.χ. Sony, LG, HTC).

 

Και η Nokia και η MS με τα WP απέτυχαν. Κυρίως η 2η... "Έδιωξε" όλους τους κατασκευαστές που διέθεσαν Windows Phones (πλην της Nokia). Ήταν στρατηγική επιλογή τα 3-4 WP έναντι των 30-40 Android στη βιτρίνα ενός καταστήματος. Βέβαια και τα Samsung Wave ήταν 1-2, με άγνωστο OS και ελάχιστο μάρκετινγκ, αλλά υπήρξαν περίοδοι που πούλαγαν περισσότερο (π.χ. http://bit.ly/1ISEnZJ). Αντίστοιχα με τη μετάβαση από τα 7 στα 8 "έδιωξε" και τους developers. Και σίγουρα το OS δεν είχε την εξέλιξη του Android (σύγκριση με το iOS που είχε ήδη ξεκινήσει από το 2007 νομίζω ότι δεν τίθεται καν).

 

Είχα το 520 και ήταν εξαιρετικό κινητό. Καλύτερο από τα περισσότερα Android με το ίδιο κόστος την ίδια εποχή. Αλλά τα tiles δεν... Και από apps, σαφώς φτωχότερο από τα App Store & Google Play. Τα έχουν γράψει και παραπάνω. Θα ήθελα όμως να τα ξαναδώ με τα Windows10

Link to comment
Share on other sites

Για τα Android των <150 ευρώ ότι είναι σκουπίδια κάνεις τεράστιο λάθος. Τα επώνυμα είναι σκουπίδια. Πήρα χθες για μια φίλη ένα κινητό στα 90 ευρώ Android 5ιντσο με 1gb Ram dual sim και πετάει. Εννοείται πως δεν θα πάρεις samsung με 100 ευρώ μιας και θα σέρνεται το σύμπαν.

Ναι, έχεις δίκιο. Προφανώς εννοούσα επώνυμα <150 ευρω. Για κινέζικα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Μολις πριν μια εβδομάδα πάντως πήρα το huawei p8 lite από την γνωστή προσφορά και έχω πάθει πλάκα από το πόσο καλό είναι!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus

τώρα: s23 plus 8/256 & Poco F3

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που γράφεται ότι τα wp δεν χρειάζονται custom rom/kernel που το στηρίζεται? αν το λειτουργικό είναι τέλειο και δεν σηκώνει οποιαδήποτε βελτίωση/προσθήκη τότε αυτό που λέτε είναι σωστό. αν όμως σας έλεγαν να ένα kernel που θα σου βγάζει 1-2 περισσότερες ώρες screen on on time και καλύτερη απόδοση παράλληλα θα σας χάλαγε? Edited by ttheodorou
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι multiOS user. Εξαιρουμενου του iOS που απλα δεν επιλεγω λογο πολιτικης της Apple.

 

Το android αν εχεις ορεξη να το στησεις ΣΩΣΤΑ και κυριος χρόνο για να δοκιμασεις τι ταιριαζει καλυτερα ειναι εξαιρετικη επιλογη και τα φερνει ολα στα μετρα σου. Κυρια συσκευη αυτην την περιοδο ενα Nexus 6 κυριως λογο καθαρου android και μεγαλης οθονης. 2 προσωπικη συσκευη Lumia Icon (930). Backup Blackberry z30. To Icon ειναι με την developer preview των 10. Δεν το πολυχρησιμοποιω γιατι περιμενω την επομενη DevPreview που υποσχεται αρκετα fix.

 

Ναι ειναι απλο λειτουργικο. Ναι ειναι παπουδιστικο. Αλλα αυτο ακριβως το κανει και εξαιρετικο. Ασχολεισαι λιγοτερο με το κινητο και πως να το φερεις στα μετρα σου, που ζεις περισσοτερο. Μπορω να κανω οτι κανω και με ενα Android κλασης S6/M9/G4 στο 95% των λειτουργιων και να ασχολούμαι ΛΙΓΟΤΕΡΟ με την συσκευη.

 

Τωρα θα μου πεις και τοτε γιατι ρε φιλαρακι εχεις σαν κυριο το Nexus? Ειπα: Μεγαλη οθονη και οτι μπορω να το φερω ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που το θελω με 3 εφαρμογες και μιση ωρα.

 

Το επομενο στοιχημα για την MS ειναι απλο: Ειτε κανει το μπαμ με τα 10αρια (και αν κρινουμε απο το Desktop OS εκει δειχνει) και βγαζει και 2 ναυαρχιδες με premium χαρακτηριστικα και ειδικες λειτουργιες (N-Trig active pen @950XL) και μαζευει κοσμο με κανενα surfuce phone, ειτε απλα γινεται ο τριτος και μικροτερος παιχτης και απλα εχει παρουσια.

 

Ελπιζω το 1ο.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που γράφεται ότι τα wp δεν χρειάζονται custom rom/kernel που το στηρίζεται? αν το λειτουργικό είναι τέλειο και δεν σηκώνει οποιαδήποτε βελτίωση/προσθήκη τότε αυτό που λέτε είναι σωστό. αν όμως σας έλεγαν να ένα kernel που θα σου βγάζει 1-2 περισσότερες ώρες screen on on time και καλύτερη απόδοση παράλληλα θα σας χάλαγε?

 

Έχθρος του καλού είναι το καλύτερο. Τα πάντα επιδέχονται βελτίωσης. Απλά αυτή τη στιγμή έτσι όπως είναι, η απόδοση τους (σχετικά με μπαταρία και κύλησης του λειτουργικού) είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητική, σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος του ανταγωνισμού. Για αυτό και είπα (εγώ τουλάχιστον) ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με kernel και roms.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι multiOS user. Εξαιρουμενου του iOS που απλα δεν επιλεγω λογο πολιτικης της Apple.

 

Το android αν εχεις ορεξη να το στησεις ΣΩΣΤΑ και κυριος χρόνο για να δοκιμασεις τι ταιριαζει καλυτερα ειναι εξαιρετικη επιλογη και τα φερνει ολα στα μετρα σου. Κυρια συσκευη αυτην την περιοδο ενα Nexus 6 κυριως λογο καθαρου android και μεγαλης οθονης. 2 προσωπικη συσκευη Lumia Icon (930). Backup Blackberry z30. To Icon ειναι με την developer preview των 10. Δεν το πολυχρησιμοποιω γιατι περιμενω την επομενη DevPreview που υποσχεται αρκετα fix.

 

Ναι ειναι απλο λειτουργικο. Ναι ειναι παπουδιστικο. Αλλα αυτο ακριβως το κανει και εξαιρετικο. Ασχολεισαι λιγοτερο με το κινητο και πως να το φερεις στα μετρα σου, που ζεις περισσοτερο. Μπορω να κανω οτι κανω και με ενα Android κλασης S6/M9/G4 στο 95% των λειτουργιων και να ασχολούμαι ΛΙΓΟΤΕΡΟ με την συσκευη.

 

Τωρα θα μου πεις και τοτε γιατι ρε φιλαρακι εχεις σαν κυριο το Nexus? Ειπα: Μεγαλη οθονη και οτι μπορω να το φερω ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που το θελω με 3 εφαρμογες και μιση ωρα.

 

Το επομενο στοιχημα για την MS ειναι απλο: Ειτε κανει το μπαμ με τα 10αρια (και αν κρινουμε απο το Desktop OS εκει δειχνει) και βγαζει και 2 ναυαρχιδες με premium χαρακτηριστικα και ειδικες λειτουργιες (N-Trig active pen @950XL) και μαζευει κοσμο με κανενα surfuce phone, ειτε απλα γινεται ο τριτος και μικροτερος παιχτης και απλα εχει παρουσια.

 

Ελπιζω το 1ο.

 

Καλά αυτά που λες αλλά θα σε ρωτήσω το εξής απλό (σημείωση πως δεν είχα ποτέ WP οτι λεω βασίζεται σε εναν καλό φίλο που είχε το 920). Facebook, Twitter, Instagram, Google+ είτε δεν υπάρχουν είτε είναι τραγικά. Και όχι δεν έχω όρεξη να ψάξω το store για 3rd party. Google apps δεν υπάρχουν και γενικά οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είτε δεν υπάρχουν, είτε είναι για γέλια εντελώς. Οπότε αν δεν έχει αυτά που θέλω τι σημασία έχει αν είναι απλοικό ή αν το σετάρεις με 2 tap;

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

αυτοί που γράφεται ότι τα wp δεν χρειάζονται custom rom/kernel που το στηρίζεται? αν το λειτουργικό είναι τέλειο και δεν σηκώνει οποιαδήποτε βελτίωση/προσθήκη τότε αυτό που λέτε είναι σωστό. αν όμως σας έλεγαν να ένα kernel που θα σου βγάζει 1-2 περισσότερες ώρες screen on on time και καλύτερη απόδοση παράλληλα θα σας χάλαγε?

Να υποθεσω οτι εχεις πειραγμενον τον kernel και στο laptop σου για να εχεις καλυτερη αυτονομια και καλυτερη αποδοση!:rolleyes:

 

Δεν ειμαστε ολοι κατσαβιδακιδες και δεν εχουν ολοι την ορεξη να σπαταλαμε τον χρονο μας στις customιες και στα fix τους!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που λες αλλά θα σε ρωτήσω το εξής απλό (σημείωση πως δεν είχα ποτέ WP οτι λεω βασίζεται σε εναν καλό φίλο που είχε το 920). Facebook, Twitter, Instagram, Google+ είτε δεν υπάρχουν είτε είναι τραγικά. Και όχι δεν έχω όρεξη να ψάξω το store για 3rd party. Google apps δεν υπάρχουν και γενικά οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είτε δεν υπάρχουν, είτε είναι για γέλια εντελώς. Οπότε αν δεν έχει αυτά που θέλω τι σημασία έχει αν είναι απλοικό ή αν το σετάρεις με 2 tap;

 

Facebook εχει αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο, η webpage ειναι καλυτερη

 

Twitter - Aeries

Insta- 6tag

Google+ - wait wut??? :p

 

Αφου εχω windows pc ηταν φυσικο και επομενο να εχω μετακομισει τις υπηρεσίες contacts/calendar/mail σε outlook.com και απλα εχω συνδεσει τους λογαριασμους gmail στην εφαρμογη Mobile outlook που παιζει αψογα

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ειμαστε ολοι κατσαβιδακιδες και δεν εχουν ολοι την ορεξη να σπαταλαμε τον χρονο μας στις customιες και στα fix τους!

 

Ούτε εγώ είμαι. Αλλά το θέμα είναι ότι τους δίδεται η δυνατότητα να το κάνουν εν αντιθέσει με την Apple...εχμμμ...την M$ που τα έχει όλα κλειδωμένα. Ξέρω smooth κτλ αλλά δεν είναι όλα προφανώς ρόδινα. Αλλιώς θα είχε ξεκολλήσει από τον πάτο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι. Αλλά το θέμα είναι ότι τους δίδεται η δυνατότητα να το κάνουν εν αντιθέσει με την Apple...εχμμμ...την M$ που τα έχει όλα κλειδωμένα. Ξέρω smooth κτλ αλλά δεν είναι όλα προφανώς ρόδινα. Αλλιώς θα είχε ξεκολλήσει από τον πάτο.

 

Στον πατο ειναι λογο κακου managment του mobile segment και γιατι οι αμερικανοι παροχoι την εχουν *μπιπ*

 

Τωρα που ο Nadela τα βαζει/εβαλε σε σειρα ολα θα γινουν. Στην ευρωπη παντως δεν παει ασχημα

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι εχεις πειραγμενον τον kernel και στο laptop σου για να εχεις καλυτερη αυτονομια και καλυτερη αποδοση!:rolleyes:

 

Δεν ειμαστε ολοι κατσαβιδακιδες και δεν εχουν ολοι την ορεξη να σπαταλαμε τον χρονο μας στις customιες και στα fix τους!

 

στο laptop σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για να κάνει το επεξεργαστή λίγο δυνατότερο η λίγο πιο οικονομικό. απο κει και πέρα overcklock/undercklock μέσω Bios όπου είναι δυνατό. όσο για την όρεξη είναι στον καθένα τι θα κάνει και τι όχι άν υπάρχει η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το πιο κακόγουστο λειτουργικό στον χώρο των smartphones.

Γραφικό περιβάλλον μονότονο.

Αργό στο άνοιγμα εφαρμογών.

Αργό app store.

Κακογραμμένες εφαρμογές.

Ελλειπες εφαρμογές πού χρησιμοποιώ σε αλλά λειτουργικά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1)Γιατί μας κρέμασε για τα καλά η ms με τα wp7-7.5.

2)Λείπουν εφαρμογές που δουλεύω σε άλλο λειτουργικό,αλλά και η ποιότητα των βασικών εφαρμογών δεν είναι και ότι καλύτερο.

3)Κλειστό λειτουργικό όσο δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα των εφαρμογών πρέπει να βελτιωθεί εκθετικά. Εκεί πάσχει το οικοσύστημα λόγω έλλειψης ενδιαφεροντος των devs και πουθενά αλλού. Το core OS ειναι ήδη ώριμο και με τα 10 θα τελειοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Facebook εχει αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο, η webpage ειναι καλυτερη

 

Twitter - Aeries

Insta- 6tag

Google+ - wait wut??? :p

 

Αφου εχω windows pc ηταν φυσικο και επομενο να εχω μετακομισει τις υπηρεσίες contacts/calendar/mail σε outlook.com και απλα εχω συνδεσει τους λογαριασμους gmail στην εφαρμογη Mobile outlook που παιζει αψογα

 

Ποια είναι η εφαρμογή mobile outlook που δεν τη βρίσκω; όσο για τις επαφές όπου και να τις έχεις άμα συνδέσεις τους λογαριασμούς με το τηλέφωνο μια χαρά εμφανίζονται. Εγώ που είχα τις περισσότερες επαφές μου google μόλις σύνδεσα το λογαριασμό με τη συσκευή εμφανίστηκαν κατευθείαν.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

στο laptop σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για να κάνει το επεξεργαστή λίγο δυνατότερο η λίγο πιο οικονομικό. απο κει και πέρα overcklock/undercklock μέσω Bios όπου είναι δυνατό. όσο για την όρεξη είναι στον καθένα τι θα κάνει και τι όχι άν υπάρχει η δυνατότητα.

Ποιο λαπτοπ εχεις και κανεις και underclock του επεξεργαστη?

Και τι σχεση εχουν οι ρυθμησεις με τις custom rom και το πειραγμενον kernel?Και ποιες ειναι αυτες οι ρυθμησεις στο pc που σου δινουν το ιδιο αποτελεσμα με το να πειραξεις τον kernel ή να αλλαξεις rom,στο android?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...